http://www.aamuset.fi/mielipide/3747626/Mielipide Ei jatkotutkimuksia yli 65vuotiaille
Ei jatkotutkimuksia yli 65-vuotiaille?
29.11.2017 9:50 Aamuset
Viime viikkoina ovat ihmiset kertoneet minulle, miten Turun terveydenhuollosta on lääkärin vastaanotolla saanut vastauksen jatkotutkimuksia ajatellen. ”Meille on annettu nyt kielto, ettemme saa lähettää yli 65-vuotiaita jatkotutkimuksiin tai hoitoihin.”
Näin sanoi potilas joka nähdäkseen selvemmin tarvitsisi luomien leikkauksen – ne kun peittävät osan näkökenttää kokonaan. Onko niin, että vaatimus kotona selviytymisestä on edelleen voimassa vaikka vanhus ei pysty enää kunnolla näkemään – vaikka ongelma olisi helposti korjattavissa?
Selviydyt niin kuin selviydyt. Toinen oli rankan masennuksen johdosta saanut lähetteen psykiatrian yksikköön psykologin vastaanotolle. Lähete tuli pian limbona takaisin ja perusteluna oli, ettei psykologin konsultaatioon ja vastaanotolle oteta lainkaan yli 65-vuotiaita.
Eläkeläinen olisi tarvinnut lähetettä eteenpäin jatkotutkimuksiin mahan alueen vaivojen vuoksi, mutta lääkäri oli sanonut, että on tullut kielto, ettei yli 65-vuotiaita saa lähettää eteenpäin tutkimusiin.
Osoitan kysymykseni Vanhustyön neuvottelukunnan puheenjohtajana julkisesti Turun terveydenhuollolle. Miksi kansalaisten eriarvoista palvelua on ryhdytty järjestämään iän perusteella? Voiko olla totta, että elämme jo selvässä ikärasistisessa tilanteessa, joka ilmeisesti johtuu säästöjen hakemisesta kustannuksellamme. Eläkeläisiltä kun ei paljon muuta leikattavaa säästöjen saamiseksi enää ole.
Ohjeistus on purettava välittömästi.
Ei jatkotutkimuksia yli 65-vuotiaille?
PakkoEutanasiaaKo
3
154
Vastaukset 3
- EIJatkoTutkimuksiin
Alkaa tuntua silyä että tällaista alkaa olla on omakohtaisia kokemuksia...
- muddaisvägen
taitaa mennä äkkilähdön puolelle kun kuppi täyttyy
- vain_seurantaa
Kokemusta on myös paikallisista
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "3161325Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja3101277- 981043
Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä
Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔50988- 103935
- 106930
- 111782
Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"
Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh20734- 69621
Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"
Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh5607