Julkisessa sanassa esitetään kaupungin vetovoimatekijämittariksi kaupungin tapahtumakalenteria. Mitä enemmän kalenterissa on tapahtumia tai kaupungissa on toimintamahdollisuuksia, sitä vetovoimaisempi kaupunki on. Mitä Hanko tarjoaa tällaisena kevätpäivänä lapsiperheille, kun ulkona satelee vettä ja loskaa on paikat täynnä? Lapset ovat alle kouluikäisiä.
Kaupungin vetovoimatekijät
minnemennä
31737
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 31
Vanhimmat
Kun tulee kesäsesongin ulkopuolella niin sitten vain uimahalli/SPAhan. Keskikesällä vesisateessa lämmittelemään vaikka kaupungintalon lämpiöön.
Spa on ja luonto! Brygganille, Krokenille tai Regattaan syömään. Kahville Alans Caféen.
Kahville voi mennä myös Tulliniemen cafeen!
Lähin uimahalli, johon pienten lasten kanssa voi mennä, on Tammisaaressa. Monet ihmiset, kuten tässäkin ketjussa tarjoavat SPA:ta. Se ei toimi perheelliselle, eikä varsinkaan pikkulapsille. Sorry vaan, se ei ole uimahalli, olen käynyt katsomassa. Kahville voi mennä vaikka Oasikseen, kun Alans cafe on viikon kiinni. Hyviä ruokapaikkoja on. Olisi kiva harrastaa liikuntaa. Hopunloppu on Lohjalla asti. Ehkä menemme Tammisaaren uimahalliin. Seuraavalla kerralla otamme huoneen Tammisaaresta. Kiitos vinkeistä.
Tämän "minnemennä" kirjoittaja on pessimistinen Trolli Hangosta. Voi voi.
no kerropa mitä lapsiperheille, jolla alle kouluikäiset lapset, kun olet niin viisas? Jäällä kävelyä?
Eilen oli hieno aurinkoinen sää, taitaa tulla vastaavanlainen tänäänkin. Näyttää lupaavalta. Ulkoilu on kelposäässä mitä parhainta. Leijonapuisto on hieno ja rannan leijonapatsaat ovat herttaisia. Olin kuullut jo aikaisemmin Hangon valosta. Kyllä siinä jotain mystiikkaa on. Kirjastonne on myös kärkipäästä. Lehtilukusalissa löytyy paljon luettavaa. Aina sitä jotain keksii. Sadesää oli alkuviikosta vähän rajoittava. Silloin ajoimme Tammisaareen. Kiitos ystävällisistä vinkeistä ja hyvästä palvelusta matkailutoimistossa.
Hangossaha talvella löytyy kiva pienehkö Spa, mukavat pikkuruokapaikat, leffateatterikin ja onpa hieno hotelli Regatta esim. Voi ratsastaa, jääsurffailla, retkiluistelija, hiihtää, keilailla..... tekevälle aina tekemistä löytyy!
hyvä luettelo tekemisiä urheilumieliselle, kohderyhmä oli tässä keskustelussa perhe, jolla alle kouluikäiset lapset. Jos YH, niin rajoittaa pirusti. Hän löysikin kirjaston ja Leijona-leikkipuiston! Tarvekirjo on laaja, jokaisella omat mieltymyksensä ja elämäntilanteensa. Kaikki eivät pelaa jalkapalloa!
Kaupungin kotisivulla olevassa tapahtumakalenterissa on paljon tarjolla jopa näin maaliskuussa. Hanko elää ympäri vuoden.
Jännää miten Kirkkopuisto on nykyhankolaisten toimesta saanut nimen Leijonapuisto. Joko tuo on ihan virallistettu asia? Kysehän on siitä, että Lionsit lahjoittivat kaupungin lapsille sen puistossa olevan laivahässäkän. Lions lahjoituksesta siis syntyi lapsiperheiden suussa Leijonapuisto.
Hangossa on kyllä pieneksi kaupungiksi paljon tapahtumia kuukausittain. Yhdistykset ovat hyvin aktiivisia. Mutta - ymmärrän perhematkailijaa. Hän odottaa jotakin lapsille tarkoitettua. Ja tottahan se on että Spa ei ole tarkoitettu lapsiperheille. Siksi tulisi miettiä - ainakin silloin tällöin - mitä lapsille voisi tarjota.
Kaupungissa on kaksi teatteriyhdistystä. Miten olisi talvinen teatteritapahtuma lapsille?
On taiteilija- ja musiikkiporukoita. Miksi ei taidetapahtumia ja musiikkitapahtumia lapsille?
Gröna Kajen voisi räväyttää lasten Rock-tapahtumalla.
Matkailutoimisto (Hansea) voisi myydä pakettimatkoja ja Kulttuuritoimisto voisi laajemminkin mainostaa niitä.
Uskoisin että aikuisille voisi joskus tehdä hyvää heittäytyä lasten maailmaan. Jäisi turhat poliittiset "jurputukset" tosikkojen huoleksi
Ketä nimitys Leijonapuisto haittaa, siis todella? Kuulostaahan se paljonkin paremmalta kuin tylsä nimitys Kirkkopuisto! Kysehän on loppujen lopuksi vain paikan lempinimestä!
Eihän se ketään haittaa. Voisiko puiston jakaa ihan virallisesti kahteen osaan Kirkkopuistoon ja Leijonapuistoon? Leikkipuoli olisi Leijonapuisto. Leijonapuiston rannan puolella on Hangon leijonat Conrad ja Aurora. Jos OMISTAJAN JA KAUPUNGIN VÄLINEN kauna laskisi, niin ehkä Leijonapuiston vastapäätä olevaan "kummitustaloon" saataisiin todellinen ympärivuotinen lasten matkailukohde: Hangon leijonien luola. Olisi vastaava kuin Joulupukin paja Lapissa. Leijonien luolassa voisi tavata Conradia ja Auroraa eri vuodenaikoina, Voisi tulla katsomaan, minkälainen on Leijonien luolan joulukoristelu tai Hangon leijonien pääsiäisateria. "Vain kuolleen ruumiini yli" -tyyppiset ulostulot voivat antaa odottaa kummitustalon tulevaa käyttöä pitkään. Jospa Leijonien luolalle löytyisi paikka läheisistä muista rakennuksista; Tellinnasta tai Liliuksen linnasta?
Kaupunginjohtaja ja hallituksen pj. viidyttämään lapsia apinapuvuissa leijonapuistoon.
Ja Hanko2016 taputtaa käsiään vierestä!
Eikös se kauna periydy tontista, joka kohta vapautuu Ratakadulla? Sekin oli poliitikkojen keittämä soppa. Oikeata soppaakin on tarjolla, mutta jotkut ovat siirtyneet tarjoamaan lahjomana kahvia ja grillimakkaroita...
Kauna on vuosikymmeniä vanha eikä sitä ratkaisu taida ihan niin vaan onnistua. Puiston nimi on Kirkkopuisto ja toivottavasti pysyy. Leinojat Conrad ja Aurora on niin lapsellista, että oksettaa. Aikuiset ihmiset käyttävät yksi lasten lempipatsaita mollatakseen muut ihmiset ja luulevat olevansa jotain erikoista.
sillä lailla ja haloo!
Leijonia eli siis Conradia ja Auroraa voisi vähän hioa hassummiksi ja markkinoivimmiksi! Vitsit siis vähän nasevammiksi, ei siinä muuta tarvita. Ja kyllä Naantalissakin osataan markkinoida muumeja, vaikka ovatkin välillä vähän out off date! Kyse on siitä että kaupunkilaiset kuten Hankolaiset, heidän pitäisi ottaa positiivisesti ja ylpeästi kaikki markkinointitavat omakseen, ollaan ylpeitä siitä mitä meillä on -tyyliin!
Mutta mutta, Hangossa ollaan niin negatiivisia, vika on siinä.
Leijonapuisto on ehdottomasti uuden nimensä ansainnut!
Tapahtumakalenteri+on+hyvä,+kun+ajattelee+kaupungissa+kävijöitä.+Kun+matkailija+valitsee+paikkakunnan+mihin+mennä+pikku+lomalle.+Hangossa+tapahtuu+talvellakin+paljon+ja+se+näkyy+tapahtumakalenterissa.+Jos+ajatellaan+vakituista+asumista,+niin+silloin+on+muitakin+tekijöitä+vaakakupeissa.+
Hangon+veroäyri+on+21,75+ja+kiinteisövero+1,30,+kun+Uusimaan+keskiarvot+ovat+18,86+ja+0,95.+Perheelle+voi+olla+merkityksellistä,+jos+maksat+3%+enemmän+veroa.+Siitä+tulee+muutama+tuhat+euroa+vuodessa+puhtaana+käteen.+On+silläkin+merkitystä,+
Toisessa+vaakakupissa+on+palvelut+ja+pikkukaupungin+etäisyydet,+kun+ei+ole+mihinkään+pitkä+matka.+Se+on+elämänlaatua.+Onnellisuutta+ei+voi+ostaa+rahalla.+
Yksi+tekijä+on+liikenneyhteydet.+Silläkään+ei+ole+merkitystä,+jos+käy+vain+Tammisaaren+markkinoilla,+mutta+joillekin+hyvät+juna-+ja+bussiyhteydet++on+tärkeä+asia.+Ajatelkaapa,+jos+Hangosta+pääsisi+Helsinkiin+junalla+tunnissa+junaa+vaihtamatta,+Istuisi+aamulla+junavaunuun,+ottaisi+nokoset+ja+olisi+tunnin+päästä+Helsingin+keskustassa.+Ja+illalla+takaisin.+
Hyvät+liikenneyhteydet+ydistettynä+pikkukaupungin+elämänlaatuun+ja+hyvät+lähipalvelut:+lapsien+päiväkodit+ja+koulut,+kaupat+ja+harrastusmahdollisuudet+lähietäisyydellä.+Siinä+on+vetovoimatekijöitä,+joita+kannattaa+kehittää.+
Edellisiä+vielä+kompaten:+Leijonan+luola+olisi+uusi+vetonaula+ja+kaikki+eivät+tosiaankaan+pelaa+jalkapalloa.
Veroäyri kyllä merkitsee, hyvätuloisen ei kannata muuttaa tänne kirjoille vaan pitää pk-seudun asuntoa vaikka tyhjillään, äyrien erolla maksaa tyhjän asunnon vastikkeet kevyesti.
Mikään ei tule ilmaiseksi!
Niinpä, sinäkin hankolainen veronmaksaja maksat pari kolme donaa vuodessa ylimääräistä huonosta taloudenpidosta kaupungissamme. Odottaa vastinetta.
Kuinkahan moni hankolainen tietää mistä leijonien nimet Conrad ja Aurora? Käsi sydämelle.
Näihin leijoniin kyllä voisi enempi panostaa.
Sanooko nimi Tulavall kenellekään mitään? Kaupungissamme asuu yksi pohjoismaiden tunnetuimpia lastenkirjailijoita. Kuinka moni tuntee hänet? Käsi sydämelle.
Miksi näitä ei osata käyttää matkailussa hyväksi?
Hansea on liikeyritys jonka tulee edistää Hangon matkailua. Eikö olisi jo aika panostaa muuhunkin kuin juhannus-elokuu matkailuun sekä kaupungin myymiseen jetsetille.
Liian työteliästä, vai? Pitää yhteyksiä kulttuuritoimeen ja yhdistyksiin?
Kyllä tunnetaan ja tiedetään.
Kirjastossa on myös varmasti koko Etelä-Suomen ihanin sadunkertoja. Helsingissä hänet hyvin tunnetaan.
Siinäpä matkailuvalttia kerrakseen. Hangon Tulavall jossa myös leijonat asuvat muun satukansan kanssa
Totta turisette. Ei kukaan nauranut Naantalillekaan kun aloittivat Muumimaailman rakentamisen. Ja sehän on valtava turistirysä,
Thalatan alakerrassa Leijonapuiston takana olisi loistava Leijonien luolan sijoituspaikka.
plagen rannalle olevaan gaybaariin voisi perustaa turisteille oman fisting clubin,joka hankolaiseen tapaan olisi suljettuna vain turistikauden.talvisin sieltä ei tutkimatonta luolaa löydy...
tsop, tsop, tsop, teille oli oma saitti, pysykää siellä nyrkkeilemässä
mitä mitä ..eikös suomi24/hanko ole juuri oikea saitti sateenkaariväelle
facen Hanko-sivusto on parempi. Siellä on hesalaiset ja kaikki...