Uskovaisissa paljon lasten hyväksikäyttäjiä!

tutkivaaJournalismia

Näissä eri uskovais- tai lahkolaisryhmissä, on varmasti aika paljon lasten hyväksikäyttäjiä. Mutta teoista vain jäävuoren huippu tulee viranomaisten tietoon.

Eiköhän tämä pidä paikkansa, mitä mieltä olette?

22

770

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uskonto.ei.ole.usko

      Ikävä kyllä näin on. Uskovaiset ja uskonnolliset tulee kuitenkin eroittaa toisistaan. Raamattu kyllä opettaa näistä asioista selkeästi, ja ne, jotka uskovat Jeesukseen, pyrkivät noudattamaan raamatun opetusta. Toki kaikki olemme heikkoja ja teemme virheitä.

    • shhjjhjh

      Mihin lahkoon Marjeta kuului?

      Kaikkiinko?

      Nyt leimaamaan kaikki. Vaikka tietoa ei olisikaan. Minusta tuntuu...onkohan... eikös....kaikkihan ne...nehän on jotain....kaikki ne on....

      Lieksalaista keskustelua parhaimmillaan.

      • hehehehehehehee

        Hei demarin reppana, avauksessa ei ole sanaakaan mistääm Marjetasta.


    • uskonnon.nimissä

      Uskonnon taakse on hyvä piiloutua tekipähän mitä kieroutta hyvänsä!

    • Soltiers.ov.Ootinit

      Lieksan isäm maalisissa persunatseissa on paljon naisenhakkaajia ja sex. hyväksikäyttäjiä.

      • tyypillistä.vasureille

        Törkeää valehtelua jälleen vasurilta, kun puhuu "persunatseista"


      • vai.ihan.ootini

        Taitaa "solisaliratti " käydä kuumana kun aatetoveri jäi lastenpanosta kiinni!


    • ei.pahaksikäyttäjä

      Onneksi ovat vain hyväksikäyttäjiä. Pahaksikäyttäjiä lienee jonkin verran keskuudessamme ja heille kuuluu rangaistus.

    • kysyy-hän

      Paljonko Lieksassa on uskovaisia?

    • usko.tai.älä

      Ei niitä oikeita uskovaisia paljon ole, mutta niitä olevinaan uskovaisia riittää,,siis niitä jotka puhuu sitten paskaa toisista ihmisistä, ja itse ovat tosihyviä ihmisiä!

    • ettekötajua

      Peruslieklainen sisäsiittoisuus selittää kaiken.

      • hyqtrwyjyujyutj

        Sisäsiittovajakki siellä kommentoi!


      • sfgsfjsafgsf

        Sisäsiittovajakki kommentoi lukihäiriön kera edellä!


      • ettekötajua

        Sori vaan, kun kirjoitin väärin. Siis "perusliekalainen" piti kirjoittaa.


    • hyshys

      Uskonnollinen yhteisö suojelee jäseniään joten saavat puuhastella ihan rauhassa. Maantapa ja niissä piireissä ihan hyväksyttyä touhua.

    • En usko olevan, mutta heidät nostetaan heti tikun nokkaan ja yleistetään.
      Satun tuntemaan useita tekoon syyllistyneitä (työtäni sivuten)eikä heistä yksikään, ole ollut uskovainen.
      Tunnen kyllä monia jotka teeskentelevät uskovaa, silloin kun siitä on heille hyötyä, ja heissä on vaikka mitä.

      • hiilikoukku

        Kamuttaja, olet mielestäni täysin oikeassa. Ihmisluonne on osa-aihealueissaan raadollinen. Usko ja uskon asiat ovat niin laaja käsite, että monesti sotkeudutaan sokeaan uskoon näennäisessä suurelta vaikuttavassa asiayhteydessä. Tartutaan herkästi juuri siihen, joka näyttää herkulliselta ja kuorittavalta kermalta, näkemättä ihmiselon laaja ja todellista olemusta.

        Se on syvällisempää ja laajemmin ymmärrystä kaipaavaa näkemystä, johon ei liity mitenkään ajatuksen äkkipikainen juoksu. Siitä seuraa ajatuksen piimimistä. Luonteen tuli leimuaa väärin tavoin tunteen kekäleessä, muodostaen kuvainnollisesti liian aikaisin laitetun pellin syystä mielen häkäkaasua. Se on myrkkyä ihmiselolle ja altistuminen ppm (Parts per million) asteikolla riittävästi ei ole kenellekään meistä hyväksi;)

        Tämä palsta on kykenemätön mittaamaan edellä mainittuja asioita. Siksi osa asiakirjoittajista on aika hiljakseen. Olinhan minäkin siellä.


    • uskovai

      SE , joka on synnitön , heittäköön ensimmäisen kiven ?

      • piruntekosia

        Viheliäisintä on ulkokultaisuus. Hurskaan uskovaisen julkisivun ja uskonnollisen yhteisön suojissa tehdään mitä mustimpia pahuuden töitä.
        Kun paljastutaan ja jäädään kiinni niin vedotaan laupeuteen ja anteeksiantoon ja tuohon ensimmäisen kiven heittämiseen...
        Tämä jos mikä saa aikaan antipatioita julkiuskovaisia kohtaan.


      • Oksettava_ilmiö

        Tuo pastori on lisäksi psykoterapeutti, sairaanhoitaja, sairaankuljettaja-ensihoitaja. On ällöttävää, kauheaa, outoa, että kaiken maailman "herran valitut" pitävät ylistyskokouksiaan hurmoshengessä ja näyttäytyvät hyvinä ihmisinä, mutta hyväksikäytön uhreja suojellaan. Ei haluta todistaa hyväksikäyttäjiä vastaan. Peitellään heidän tekojaan, katsotaan poispäin, uhrille ei tipu myötätuntoa, vaietaan mitä hirveimmät rikokset, jos tekijä on hyvässä asemassa.
        Uhreja voivat olla lasten lisäksi myös aikuiset, jotka ovat kyvyttömiä puolustamaan itseään: vammaiset, vanhukset, potilaat jne.


    • vai.mitä.uskovaiset

      Se normaalijärkinen aikuinen, joka ei hyväksy lasten seksuaalista hyväksikäyttöä, heittäköön syyliseksi todettua kivellä! Paremminkin noin!

    • Jalkapuu

      Saunan taakse vaan

    Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. "Miko Bergbom, miksi euron bensa maksaa kaksi euroa?"

      Valtakunnan suurin kaupallinen porvarimediakin kyselee nyt miksi perussuomalaisset ovat rikkoneet tärkeimmän vaalilupauk
      Maailman menoa
      160
      6365
    2. Olen Päivi Räsäsen puolella

      En oe uskovainen enkä kristillisdemograattikaan mutta onhan tuo naurettavaa laittaa Päivi syylliseksi omasta mielipit
      Maailman menoa
      693
      3883
    3. SDP: "On hyvä että bensiinin hinta nousee"

      Suurin oppositiopuolue SDP on mielissään siitä, että bensan hinta nousee suomalaisille. https://www.iltalehti.fi/polit
      Maailman menoa
      133
      3172
    4. Nuhteettomia edustajia

      Korkein oikeus tuomitsi Päivi Räsäsen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan Kansanedustaja Päivi Räsästä (kd.) vastaan no
      Politiikka
      350
      2942
    5. Mistä ihmeestä sitä viirasi?

      Oliko tuo Timo Kalima hyvä silmälääkäri? Mikähän hänen silmiinsä osui kun piti mennä tuollaista tekemään. Kaikki näytti
      Jyväskylä
      22
      2108
    6. "Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi."

      Räsäsen tuomio on iso harppaus woke-valtioksi. – Tässä maassa on nyt selvästi kiellettyjä sanoja ja ajatusrikoksia. –
      Maailman menoa
      152
      2018
    7. Päivi Räsänen tuomittiin rikoksesta...

      ...kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Tuskin tajuaa silti vieläkään, että raamattu ei ole lakikirja. https://yle.fi/a
      Maailman menoa
      709
      1909
    8. Partamies hoi!

      En aio häiritä jos on mukavampi olla hiljaa tai jos siellä kaukana sinun paikkakunnalla on jo joku hoito. Miten olisi re
      Ikävä
      26
      1501
    9. Korkein oikeus antaa Räsäselle vastauksen klo 9. Varmaan vapautus

      Miten veikkaat että Päiville käypi? Päivi pitää lehdistökonferenssin klo 9.30. Koko media on läsnä. 7 v taistelu on ohii
      Luterilaisuus
      490
      1492
    10. SDP haluaa tappaa maaseudun - bensan hinta mahdollisimman korkealle

      Maaseudulla auto on välttämätön asia, ja lähes kaikilla on bensa-autot. Kuinka tyhmä pitää olla jos äänestää demareita?
      Maailman menoa
      35
      1475
    Aihe