eduskunnassa sote puheenvuoron , jokainen vähänkin ihmisiä tunteva huomasi äänestä ja kehon kielestä kuinka mies valehteli koko puheenvuoron , pakosta joutui tekemään mistä ei itsekään tykkää , mutta vakanssi ja kytkyt eri suuntiin pakottaa rikkomaan ministeri valaa.
Pikku Petteri piti
Geggo1
15212
1Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Katseessa paistaa epärehellisyys sekä petos, jota ei saa edes harjoittelemalla pois.
Luikki jollain tekosyyllä ulos soperreltuaan repliikkinsä.
Säälittävää sekoselittelyä, jolle kaikki ajattelevat ihmiset nauraa. Tämä Sotesekoilu on taviksen kannalta lopun alku. Hoitojen hinnat tulee nouseen kartellien takia pilviin ja köyhät jää hoitamatta, siinä se valinnanvapaus.
Ja Oppositio vastustaa, vain sentakia että saisi oman palkkansa. Ei ne mitään osaa, vatuloineet jo liian kauan. Palkat pois oppositiolta
Näin se tulee menemään.
Kokopersu taas horisemassa tyhjää.
Kokoomuksen sisälläkin jo Sotekapina kytee kun Elina Lepomäki, Jan Vapaavuori ym. kokkelit kertovat miten yksityistämis-Sote on täysin susi ja menoautomaatti. Suomen terveydenhuoltojärjestelmä pitää kuitenkin tuhota kepun ja kokoomuksen sisäpiirisopimusten ja koplausten takia.
Orpo yrittää olla luottamuksellinen kuin vakuutusasiamies.
Paviaaneilla on kirkkaat silmät ja voimakkaat, eteenpäin työntyneet kulmat juuri niiden yläpulella.
Varmasti on hänellä tiedossa että kokoomus kaataa soten. Kehon kieli kertoo.
Kokoomustrollien köykäiset vastineet täällä kumisevat tyhjyyttään kuten arvon Orvon silmät.
Pikku petteriltä puuttuu vielä kokemusta. Se on vaikea taito puhua täyttä paskaa vakavalla naamalla. Vaikeusastetta lisää vielä se ettei kukaan usko soten tuovan mitään hyötyjä ja vielä vähemmän säästöjä.
Orpo sanoi että yhdeksän neljästä asiantuntijasta kannatti sote mallia. Miten tuo voi olla mahdollista edes kokoomuksen matematiikalla. Jos sotessa on kaikki laskettu tuolla kaavalla niin kuperkeikka tulee.
No, Petteri palkitaan tulevaisuudessa jollain korkeasti palkatulla johtajan pestillä. Kunhan muistaa totella kulisseissa lymyäviä todellisia vallankäyttäjiä.
Näinhän tämä "demokratiassa" menee.
Se hinkuaa Stubbin jälkeen Euroopan investointipankkiin jossa myös kokoomus Niinistö oli aikoinaan. Lokoinen toimistotyö ja ökypalkka.