Venäjällä asuu huomattavasti onnellisempi kansa kuin USA:ssa. Miljonäärit ja miljardöörit ovat nopean rikastumisen myötä siirtyneet Moskovan, Pietarin ja muutaman muun kaupungin eliittialueille. Muu kansa elää muualla ilman ahneuta ja kateutta. Laajalti elintaso on samaa luokkaa, eikä kansalle ole syötetty utopistisia harhoja lapsesta asti. Venäläiset ovat onnellisia perusasioista kuten ruoka, asunto, koulutus ja terveydenhuolto, joita yli 95 %:lla kansasta on.
Amerikkaliset ovat venläisten vastakohta, sillä kansaa on lapsesta asti aivopesty kuvittelemaan että ollaan superihmisiä supervaltiossa, missä jokaisen täytyy saavuttaa ”amerikkalainen unelma”. Eli pitää olla rikkaampi kuin muut. Tämä on tehnyt kansasta äärimmäisen ahneen ja kateellisen. Koska vain todella harva saavuttaa unelman, ja muista tulee orjakarjaa mikä juuri ja juuri selviytyy pitkillä työpäivilä, on kohtalo valtava pettymys. Suurin osa kansasta tuntee itsensä täysin luusereiksi, joille lapsesta asti syötetty aivopesu-unelma ei täyttynytkään.
Jos amerikkalaisia ei olisi aivopesty koko ikäänsä harhaunelmiin voisi kansan olla jopa lähes yhtä onnellista kuin Venäjällä, missä kaikki tarpeellinen on jo riittävästi.
Amerikkaliset ovat venläisten vastakohta, sillä kansaa on lapsesta asti aivopesty kuvittelemaan että ollaan superihmisiä supervaltiossa, missä jokaisen täytyy saavuttaa ”amerikkalainen unelma”. Eli pitää olla rikkaampi kuin muut. Tämä on tehnyt kansasta äärimmäisen ahneen ja kateellisen. Koska vain todella harva saavuttaa unelman, ja muista tulee orjakarjaa mikä juuri ja juuri selviytyy pitkillä työpäivilä, on kohtalo valtava pettymys. Suurin osa kansasta tuntee itsensä täysin luusereiksi, joille lapsesta asti syötetty aivopesu-unelma ei täyttynytkään.
Jos amerikkalaisia ei olisi aivopesty koko ikäänsä harhaunelmiin voisi kansan olla jopa lähes yhtä onnellista kuin Venäjällä, missä kaikki tarpeellinen on jo riittävästi.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Joku uusi stand-up koomikko yrittämässä pinnalle?
No jos sinua nauratti, tulit kait sitten vähän onnellisemmaksi. Venäläiset kokoontuvat suuriin sukujuhliin laulamaan ja tanssimaan, ja ottamaan vähän vodkaa, eli olemaan onnellisia. Samaan aikaan amerikkalaiset yhtä köyhät miettivät ja niitä vituttaa kun joku toinen on rikas, mutta itse ei ole.
Joo, ottavat vodkoa ja hapankaalia, mutta kun Moskovan ulkopuolella, 50 km päässä kyläjuhlissa, kakkahätä yllättää juhlijat, joutuvat menemään pakkasessa kylmään ulkohuussiin, jossa ei ole edes kunnon paskapaperia. Joutuvat raukat pyyhkimään vanhoihin Pravdoihin. Siinäpä väki sitten nauraa katketakseen onneaan.
Aloittajana voin sanoa että olen sen ikäinen, että armeijaikään asti meillä oli ulkohuussi ja ulkosauna. Isolla puu-uunilla oli talon lämmitys. Olimme köyhiä. Marjastimme ja kalastimme paljon ja töitä haettiin ja tehtiin aina kun saatiin. Palkat vaan olivat melko heikot. Mutta, muistan ajasta sen että olin onnellinen, ja onnellisempi kuin siinä vauraudessa mikä myöhemmin tuli. Eikä ole jäänyt traumoja ulkohuussista, vaan muisto vähän erilaisesta ajasta.
Aika kultaa muistot. Totuus on että oli mahtavaa olla nuori kaikki muu siinä ajassa oli paskaa.
Onni on siis ulkohuussi ja ulkosauna ja votkabileet silloin tällöin? Mikäs siinä, Afrikassakin on paljon ihan oikeasti onnellisiksi itsensä tuntevia heimoja. Mutta kolmasosa venäläisistä on tänään köyhiä eikä mitään parempaa ole näköpiirissä, kun isä aurinkoinen hassaa valtion verotulot järjettömään asevarusteluun ja oligarkkien sekä kenraalien luxuselämään. Mahdatko sinäkin kuulua tähän köyhien kolmannekseen?
Ei, vaan ulkohuussi ja ulkosauna eivät tehneet onnettomiksi, mutta elämän kokonaisuus teki onnelliseksi.
Yhdessä tutun perheessä neljäsluokkalainen tiuski vanhemmilleen siitä kun kavereilla oli uusia älypuhelimia ja itsellä kolme vuotta vanha malli. Lapsi oli onnellinen kun sai puhelimen, mutta helvetin onneton sen jälkeen kun muut saivat paremmat.
Uusimmassa onnellistilastossa kaikki Pohjoismaat ovat kärkikymmenikössä.
Usa sijoittuu 20 parhaan joukkoon.
Venäjä on kaukana takana, jopa Meksikoakin todella paljon huonommalla sijoituksella, ollen vasta 59.
Notta terve vaan russonatsi!
Ja mikä tärkeää, on Venäjä sivistysvaltio ja ihmiset älykkäitä sekä koulutettuja. Amerikkalaiset eivät edes tiedä missä milloinkin sijaitsee maa johon he ovat viimeksi hyökänneet.
Missä näkyy Venäjän sivistyneisyys. Juuri tänään oli TV:ssa nuori mies, joka pakeni Venäjältä Suomeen turvaan. Siellä hänet haki jonkinlainen turvapalvelun joukko ja hakkasi ja antoi sähköiskuja, jotta tunnustaisi tehneensä väärin. Nuorukainen oli vain osoittanut mieltään joukossa vallitsevia olosuhteita vastaan, joka ei ilmeisesti ole ,mahdollista Putinin valtakunnassa.
Sivistysvaltiossa ei haeta ihmisiä kotoa syyttä suotta ja hakata henkihieveriin, eikä myöskään myrkytetä hermokaasulla eitoivottuja kansalaisia, jotka vielä ovat paenneet kotimaansa mielivaltaa.
Siinäpä SIVISTYSVALTIOTA kerrakseen.
Mitä väliä jos Kiinassa ja Intiassa on kuitenkin enemmän asukkaita? Sehän merkitsee =)
https://www.google.fi/search?q=kiinan väkiluku&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b&gfe_rd=cr&dcr=0&ei=SWOpWunPEMSxX__RnogN
Venäjä on aivan perseestä. Siksi sieltä lähtevätkin varakkaat ja kielitaitoiset pois hyvin mielellään. Jostain kumman syystä Suomenkin venäläisväestö kasvaa koko ajan. Miksi? Ovatko he tyhmiä, kun jättävät tuollaisen paratiisin taakseen? No eivät. He ovat vain kyllästyneet korruptioon, valtiojohdon harjoittamaan aivopesuun, demokratiavajeeseen, oligarkkeihin, huonoon kansanterveyteen, epäsiisteyteen, korruptioon, valtion instanssien epäluotettavuuteen jne.
"He ovat vain kyllästyneet korruptioon, valtiojohdon harjoittamaan aivopesuun, demokratiavajeeseen, oligarkkeihin, huonoon kansanterveyteen, epäsiisteyteen, korruptioon, valtion instanssien epäluotettavuuteen jne."
Lista pätee Yhdysvaltoihin vähintään yhtä hyvin, paitsi että terveydenhuoltoa USA:ssa saa vain jos on niin rikas että on voinut hankkia vakuutuksen.
"Suomessa ambulanssikyyti maksoi 15 euroa. Arizonassa vastaava kyyti maksaa 1 200 dollaria."
"Suomessa sairaalassa vietetyn yön hinta oli noin 35 euroa, Amerikassa 2 000 dollaria."
"Yhden keskustelijan vaimo sairastui nelikymppisenä leukemiaan, johon myöhemmin kuoli. Lasku monen vuoden hoidoista oli satoja tuhansia dollareita, jotka aviomiehen teknologiafirma kattoi. ...Ilman vakuutusta perheemme talous olisi mennyt konkurssiin, mies myönsi."
https://www.ksml.fi/ulkomaat/Terveydenhoitoa-Suomessa-ja-Amerikassa/296207
Uusimman onnellisuustilaston mukaan Usan sijoitus on 18.
Meksikon sijoitus 24.
Ja Venäjä on vasta sijalla 59.
Mitäs russonatsitrolli tähän?
Jos se onnellisuus johtuu valtionjohdon korkeasta moraalista? http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/201803142200809675_ul.shtml
Googlaappas onnellisuusmittari tai onnellisuus maittain.
Pohjoismaat, Pohjois-Amerikka ja Australia ovat ihan omassa luokassaan. Venäjä häviää jopa Afrikalle, mikä ei ole mikään ihme nykyhallinnolla.
"Venäjä häviää jopa Afrikalle"
Niin, Venäjässä on kaikki Afrikan huonot puolet ilman lämmintä ilmastoa, joka Afrikasta sentään löytyy.
Vastaan tässä ryssäntrollin tapaan
"Onnellisuusmittari ei ole laadittu Kremlissä, joten se on valhetilastoa, Venäjä on oikeasti maailman onnellisimpien ihmisten asuttama valtio!"
Näkyy kuuhun asti, miten Putintontun alaleuka väpätää ja silmät kostuu epätoivosta.
Elähäi sie kehnon šittastańi sloaveksi karjalazie! Miän rahvašta! Veńan Federatsien prezidentu on Tverin karjalazien roduo da putin mužikka!
Sie tolkutoin ruotši nimidä et tiijä...
Karjalan kielellä viime hetket elpyä
https://areena.yle.fi/1-4303009
venäläinen on onnellinen kunhan viinaa riittää
Yksi lukuisista yhdistävistä tekijöistä meihin suomalaisiin. Ei ihme että päästiin ykköseksi, kun ollaan pitkäli samaa maata.
Miksi Venäjä ei sitten pärjää edes onnellisuustilastossa?
Onko Putin vodkankin jo myrkyttänyt?