Nythän on ilmassa sellainen myytti, että SDP on haalistunut punaisuudestaan täysin ja melkein täysin ja toteuttaa nyt oikeistolaiskeskustalaista politiikkaa. Itsestäni vaikuttaa myös siltä, että SDP on keski-ikäisten työläisten puolue, jossa halutaan vetää edut kotiin vanhoille päiville, kunnioitettavasti, mutta idealismin ja epäitsekkyyden tappioksi. Mitä SDPläisillä on sanottavaa tähän myyttiin? Onko vasemmistolaisuus unohtunut ja hännysteleekö puolue nyt kapitalisteja pitkät pennoset mielessä?
SDPn haalistumisen myytti
t.i.ruskeepaa2
2112
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kysymyksiin on myönteinen.Köyhät on vaan niin surkeita.Voi,voi saataspa se sinipuna takaisin sitten meitä olis kaksi samanvertasta puoluetta.Samalla asialla.
Ja tällaiseenko puolueeseen Vasemmistoliitto halutaan liittää? Ihan kuin vasemmistoliittolaisten sosialismilla ja edistyksellisyydellä ei olisi mitään arvoa!