Inhottavaa ihmislihaa

Paholaisen asianajaja -blogissa on kirjoitus Dawkinsin twiitistä ja kreationistien siitä nostattamasta "kohusta" omiensa joukoissa.

http://paholaisen-asianajaja.blogspot.fi/2018/03/keinoliha-on-melkein-taalla.html

Mutta tuohan on tuttua, tuotahan kretut ovat aina tehneet ja aina tulevat tekemään - tuttua tällä palstallakin eikä sinänsä kiinnostavaa.

Kiinnostavampaa on nähdä kreationistien konseptiuskovaisuus, konservatiivius ja inho, joka on polttoainetta konservatiiviudelle. Koska onhan eroa sillä, onko tuote ihmislihaa vai "ihmislihaa" - jälkimmäisen ollessa laboratoriossa kasvatettua lihaa. Mutta ei kreationistille, koska hänen inhonsa kumpuaa jo sanasta ihmisliha - ei se ole oleellista, onko tavara ehtaa vai ei. Joten osaksi kreationisti inhoaa konsepteja eli käsitteitä ja tuon inhonsa kreationisti perustelee jumalansa tahtona.

8

201

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hkjhkjhkjhjkh

      Miten ihmisen lihassolu poikkeaa eläimen lihassolusta, jos DNA:ta ei huomioida?

      • Onhan lihoilla eroa ainakin maussa. Possu maistuu erilaiselta kuin kana tai hirvi. Puhumattakaan katkoista, nahkiaisista tai kotisirkoista.


      • Epäjumalienkieltäjä kirjoitti:

        Onhan lihoilla eroa ainakin maussa. Possu maistuu erilaiselta kuin kana tai hirvi. Puhumattakaan katkoista, nahkiaisista tai kotisirkoista.

        Ihmissyöjien mukaan ihminen ja possu maistuu samalta.


      • Olet_mitä_syöt
        kekek-kekek kirjoitti:

        Ihmissyöjien mukaan ihminen ja possu maistuu samalta.

        Mutta on ihmislihan makua kuvattu muidenkin eläinten kuin possun makuiseksi. Ota nyt noista sitten selvää (tämä ei sinänsä ollut kehoitus, jos joku niin luuli).


    • Minusta Dawkinsin pohdinta on asian ytimessä. Jos soluviljelty liha on eettistä tapetun eläimen lihaan verrattuna, koska se ei "oikeasti" ole eläimestä, niin tuolla logiikalla soluviljelty ihmisen lihakaan ei ole "oikeasti" ihmisestä.

      Kreationistien kauhistelu on sikälikin hassua, että ainakin oikeauskoisimmat heistä uskovat, että papin "hoccus-poccus" taikoma öylätti muuttuu Jeesuksen eli ihmisen lihaksi. Jos Jeesusta ei pidä ihmisenä vaan Jumalan inkarnaationa, niin ei kai Jumalan lihan syöminen voi olla oikeutetumpaa kuin soluviljellyn ihmislihan syöminen.

      PS. En ole varma onko inho ihmislihan syöntiä kohtaan biologista vai kulttuurista kumpuavaa. Kulttuurit, joissa ihmislihaa on syöty, se ei käsittääkseni koskaan ole ollut "vain lihansyöntiä" vaan aina jollain tavalla rituaalista ja "sakraalista". Eli kulttuuri on voinut ennemminkin joissain tapauksissa vaimentaa kannibalismia koskevan vastenmielisyyden kuin niin, että kulttuuri olisi synnyttänyt tällaisen tabun. Oman lajin syönti on mm. lois- ja tautiriskin takia riskaabelia, joten se voisi olla myös evoluution myötä kehittynyt. Vertaisin tätä esim. vastenmielisyyttä sukurutsaa kohtaan, joka on yleisinhimillistä.

      • IlkimyksenUutispalvelu

        Sukurutsan osalta sillä varauksella, että sisaruksilla sen esiintyvyys on ilmeisesti useiden prosenttien luokkaa - eikä tässä tarkoiteta alle kymmenvuotiaiden lääkärileikkejä. Yksittäistä lähdettä väitteelle en pysty osoittamaan, mutta moniaalla viitataan tähän suuntaan.


    • Eikö syöpäkasvaimia olisi helppo kasvattaa niinkun irrallisina?
      Kun ne on suurinpiirtein kuolemattomiakin ja kasvavat vimmatusti niin leikkaisi laboratoriossa syövästä puolen kilon teikaleen joka toinen päivä ja se kasvaisi yhtä paljon kahdessa päivässä takaisin?

      • hehhhee

        Syöpä nyt poika syöpäsi, lautanen tyhjäksi vaan! Moni Afrikkalainen lapsi olisi ikionnellinen, jos saisi tuon sinun syöpäsi!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi teki aloitteen?

      😃 häh
      Ikävä
      63
      2755
    2. Onko kaivattusi ulkoisesti

      paremman vai huonomman näköinen kuin exäsi? 🪤
      Ikävä
      42
      2429
    3. Kela kelaa toimeentulotukia takaisin

      Ylen sivulla juttu, kun vähäisen omaisuuden takia peritään tukia takaisin ja uhataan ulosotolla. Jutussa yksi mielenkii
      Maailman menoa
      181
      2187
    4. Oletko koskaan stalkannut kaivattuasi?

      Jos olet, miten olet stalkannut? Jäitkö kiinni? Onko hän stalkannut sinua? Jos on, miten suhtauduit?
      Ikävä
      22
      2093
    5. iltaa häelle

      Hyvää iltaa hänelle naiselle ❤ mieheltä Harmittaa yksi asia
      Ikävä
      17
      1176
    6. Työnsin sut aikoinani pois nainen, koska en ollut varma hyväksikäyttäisinkö sinua

      Olin varma, että hyväksikäyttäisin sinua, tai että et olisi tarpeeksi kaunis tai kiva minulle, sen takia työnsin sinut p
      Ikävä
      60
      1143
    7. Rakastan sua

      Johonkin tämä piti saada purkautumaan, ehkä se jollain ihmeellä välittyy samalla sinun suuntaan ❤️
      Ikävä
      11
      1075
    8. Rakastatko mua

      Vielä?
      Ikävä
      19
      963
    9. Arvostatko kotiäitiyttä

      Vaimoni on ollut 12 vuotta kotona pyörittämässä perheen arkea. Siitä olen kantanut huonoa omaatuntoa. Hän ei ole voinut
      Sinkut
      215
      942
    10. Siksi meidän suhteesta

      Ei koskaan tule mitään. Ei ikinä vaikka rakastettiin toisia. Olet uskomaton valehtelija. Säälin sua että olin niin pakko
      Ikävä
      74
      933
    Aihe