Liikenneopettajien palkkakatto

Knouhau

Kuinka yleistä on sopia paikallisesta liikenneopettajille maksettavista palkoista ?
Hyvä esimerkki on lastentarhanopettajiin kohdistunut väärinkäytös, joka onneksi sai julkisuutta:

Näin uutisoi Vantaan sanomat:

"Julkisuudessa syntyi iso kohu sen jälkeen, kun Yleisradio paljasti (YLE 5.3.), kuinka pääkaupunkiseudun kunnat ovat asettaneet palkkakaton varhaiskasvatuksen ammattilaisille.

Uutisten mukaan Helsingillä, Espoolla ja Vantaalla on ”herrasmiessopimus”, että lastentarhan opettajien palkoilla ei kilpailla. Siksi ne ovat juuttuneet hiukan päälle 2 300 euroon kuussa.

Suomalaisilla työmarkkinoilla onkin omituiset kaksoissäännöt. Kovapalkkaisissa töissä työnantaja on valmis hilaamaan tienestejä ylös, jotta hommiin saadaan parhaat tekijät. Pienipalkkaisissa töissä tämä ei nähtävästi päde.
Palkkakartellit on purettava. Päivähoito on oleellinen osa lapsiperheiden arjen sujuvuutta ja lasten kasvua. Myös tämän takia varhaiskasvatuksen ammattilaisten arvostus pitää asettaa palkkauksessa kohdalleen "
Näin kirjoittaa Antero Eerola, Vantaan kaupunginvaltuutettu, Uudenmaan Vasemmistoliiton pj.

Sama ongelma on hiljaisesti hyväksytty myös liikenneopettajien kohdalla, mutta arvostus on nollilla. Ja mikä pahinta se on työnantajien taholta tulevaa aliarvostamista.
Nykyinen koulutusjärjestelmä aiheuttaa työvoiman ylitarjontaa ja sitäkautta mahdollisuuden palkata halvempi ja heikommin koulutettu liikenneopettaja. Kokeneet ja motivoituneet ammattilaiset työllistyvät ammatillisiin oppilaitoksiin tai vaihtavat kokonaan alaa.

12

548

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vvrrkk

      olet oikealla jäljillä, kilpailu kiristyy, kokemus ja ammattitaito ei ole tarpeen, koska joku tekee saman työn halvemmalla ja samalla opettaa huonommin ja tulee hylkäyksiä ja sitä kautta kate kuntoon ja omistajalle paljon rahaa, joten muista nuoleskella. 1.7 loppuu sulta työt.

      • 83522

        En ole alalla, mutta kiinnostaa mitä tapahtuu 1.7?


    • kallistaon

      Kaikki kunnia työntekijöille, enkä halua olla ilkeä. Kuitenkin monella muullakin alalla moititaan suomalaisen työn kalleutta. Autokoulun kurssimaksusta suurin osa menee palkkakustannuksiin. Jos opettajien palkkoja nostetaan, joudutaan samalla nostamaan kurssimaksua. Sitten kun naapurikoulu tarjoaa korttia halvemmalla, niin miten käy korkeampaa palkkaa nauttivalle opettajalle??

      • KYrittäjä

        Ei työntekijää tarvi hyvin kohdella. Yrittäjä on koko yhteiskunnan selkäranka. Ennen sovittiin ettei 14 € tunti maksa kukaan. Eikä iltalisiä ainakaan. Ajotuntihan kestää 50 min, miksi maksaa työntekijän lorvailusta palkkaa? Tuosta 14 eurosta voi siis vähentää tuon 10 min, eli 2,33 eur. Jolloin tuntipalkka on kohtuulliset 11,65 €. Vuositasolla säästän näin 4100 eur palkkakuluissa. Saa hyvän etelänmatkan.
        Yrittäjäveljien kanssa sovittiin B-perusvaiheen hinnaksi 1850,00. Eipä ollut silloin halpisketjuja eikä freelancer-räkänokkia hinnoittelua sotkemassa. AK- yrittäjä saattoi päästä rotareihin tai kokoomuksen listoilla varavaltuutetuksi. Joillakin menestyjillä saattoi olla jopa golfmailojakin.


      • EiAukea
        KYrittäjä kirjoitti:

        Ei työntekijää tarvi hyvin kohdella. Yrittäjä on koko yhteiskunnan selkäranka. Ennen sovittiin ettei 14 € tunti maksa kukaan. Eikä iltalisiä ainakaan. Ajotuntihan kestää 50 min, miksi maksaa työntekijän lorvailusta palkkaa? Tuosta 14 eurosta voi siis vähentää tuon 10 min, eli 2,33 eur. Jolloin tuntipalkka on kohtuulliset 11,65 €. Vuositasolla säästän näin 4100 eur palkkakuluissa. Saa hyvän etelänmatkan.
        Yrittäjäveljien kanssa sovittiin B-perusvaiheen hinnaksi 1850,00. Eipä ollut silloin halpisketjuja eikä freelancer-räkänokkia hinnoittelua sotkemassa. AK- yrittäjä saattoi päästä rotareihin tai kokoomuksen listoilla varavaltuutetuksi. Joillakin menestyjillä saattoi olla jopa golfmailojakin.

        Mikä on sun sanomasi tässä idioottimaisessa kirjoituksessasi? Ei oikein aukea...


      • PseAukeaa

        No se nyt ei ole uutinen ettet ymmärrä. Tällä alalla lienee monella puutteita lukemisen lisäksi myös matematiikassa. Ainakin kun protestilistaa kattelee.


    • NaamaTeukka

      Helsinkiläisessä autokoulussa saan 24€/h, opetusauto omassa käytössä ja työpuhelin myös. Tässä firmassa tuntipalkka pärstäkertoimen mukaan! Mun pärstä lienee ihan ok?

    • TörkyJörkka

      Pääkaupunkiseudulla on maksettu aina hyvin. Alle 20 euron ei tarvi tehdä, mutta osaamistakin täytyy löytyä.

    • hhhhhhhhhhhhhh

      Voihan sen 50minuutin jälkeen laittaa heti uusi ajo.Ei työehtosopimuksessa puhuta mitään 10min.tauosta.

      • gnhut

        Se "10 minuutin tauko" onkin otettu omavaltaisesti. Sinä aikana pitäisi hoitaa tstotöitä ( vastata puheluihin, varata oppilaiden ajoaikoja ja -kokeita jne. ).
        Siis tehdä töitä.


    • KonkurssiPerintönä

      Kannattaa myös jättää muutamia tunteja tyhjää kalenteriin. Siten että työpäivä kuitenkin kestää 8-20 mutta palkkaa maksetaan 7 tunnilta. Teoriatunti kestää 45 min, eli kolmesta teoriasta kannataa maksaa vaan 2 h 15 min palkka.

    • bertilperversson

      Kuulemma on tuottoisempaa vaihtaa liikenneopettajasta enkelibisnekseen. Tätini Raili osti viidelläkympillä amerikkalaiset pelikortit, anteeksi tarkoitin kylläkin enkelikortteja. Hän ennustaa niistä 40€ vartti ja 120 tunti. Sanojensa mukaan häntä harmittaa suuresti, kun tuli edes alkaneeksikaan autokoulunopettajaksi. Asiakkaita riittää aina aamutunneille asti, ettei ehdi edes levähtämään. Hyvä puoli asiassa on se, että lakisääteiset tauot eivät välttämättä koske häntä kuten esim. rekkakuskeja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      143
      2390
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      174
      1656
    3. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      91
      1546
    4. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      68
      1498
    5. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      79
      894
    6. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      68
      831
    7. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      55
      776
    8. Milloin viimeksi

      Tunsit perhosia vatsassa? 🦋🦋
      Ikävä
      58
      763
    9. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      6
      745
    10. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      152
      725
    Aihe