Hyvä katsastusasema

Ammattikoulu

Tällä sivustolla on valitettu usein pilkunnussija katsastusmiehistä; ovat jopa vaatineet Eu tyyppinumeron lisäksi myös variantti ja versio tiedot. Nythän on ilmennyt näiden tietojen riittäneen ajoneuvon hyväksymiseen, ajoneuvoa edes näkemättä. Turun AMK ;n henkilö oli asiakaslähtöinen; ei autoa tarvitse edes nähdä, anna sen auton valmistenumero, eu tyyppinumero ja myös variantti ja versio, niin homma hoituu ja niin myös sen auton väri.

2

528

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • glother

      Melko ajattelematon on ollut katsastaja , joka papereiden perusteella auton rekisteriin laittaa, Autohan pitää tarkastaa, että vastaa papereita ja kuntotarkastaa jos se vaaditaan.
      Lisäksi pitää tarkastaa myös kaikken osakokonaisuuksien vaatimustenmukasuuden täyttyminen ja niitä ei papereista pysty toteamaan.

      No, jos joku näin toimii niin se on varma, että siitä jää kiinni jossainvälissä ja joutuu vastuuseen.
      Eikä se ole pilkunviilamista , jos sovittuja sääntöjä noudattaa.

    • Turun-AMK

      Kyllä opetus on aika kohdillaan kun luovitaan ja hyväksytään autoja näkemättä. Jotenkin usko korkeatasoiseen ammatilliseen koulutukseen horjathaa aika rankasti!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      133
      3806
    2. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      324
      2705
    3. Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle

      Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,
      Maailman menoa
      0
      2200
    4. Sanna on pakottaja, domina

      Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k
      Maailman menoa
      44
      2018
    5. Skodan hankintaan painostaminen toi potkut

      Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll
      Skoda
      12
      1770
    6. No onneks ei tartte sit olla

      Mustis ku se ootki sinä itte 😂😂 Oon pelännyt että ehkä teille kehkeytyy jotain enemmän ku niin paljon yhteistä mut....
      Ikävä
      11
      1455
    7. Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua

      Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle
      Maailman menoa
      136
      1272
    8. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      93
      1212
    9. Lahden kolarisuma ja automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä

      Olisiko uudehkojen autojen automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä vähentänyt kolareiden määrää tuolla Lahden tiellä? Sumu
      Yleistä autoilusta
      88
      1024
    10. Mitä sun päässä oikeen liikkui

      Silloin kun menit laittamaan sille viestiä? Jotenkin tosi outoa?
      Ikävä
      52
      982
    Aihe