Minkälaista korkituskonetta viinin korkitukseen kannattaa käyttää?
Harkitsen tuollaista kaksikahvaista, joten onko siitä kokemuksia?
Viinipullojen kokrkitus
5
490
Vastaukset
- ViinatNaamariin
Miksi pitää korkittaa? Litkut ovat tehty juotavaksi ei säilytettäväksi!
- aloittelevaviinimaisteri
Jep, on tullut korkitettua joskus ja silloin korkit olivat aika tiukkoja joten hyvä korkituskone on tarpeen. Katso myös että korkit ovat oikean kokoisia.
Helpommalla pääsee kun ostaa 5L pusseja ja käsittelee hanat niin että saat ne myös irti uusio käyttöä varten. Mielestäni noin kuukauden kypsyttäminen riittää perusvalkkarille ja alkoholi kyllä säilyttää viinin hyvänä. Käytössäni on perinteinen kellari joka tosin saattaa mennä pakkaselle joskus. Käytän kellariani kesällä, jotta viinini ovat sopivan viileitä nautittavaksi.
Niin, ei suoraan pussista pidä viiniä nauttia. Pussista täytetään pullo tai useampi jos on vieraita tulossa. Asia erikseen jos on tarkoituksena säilöä viiniä vuosia ja vertailla eri `vuosikertoja`
https://www.lappo.fi/product/512/bag-in-box-5-l-pussi - srgte5y
On näköjään tullut heti kirjoitusvirhe tuohon otsikkoon.
Viinit on tarkoitus pullottaa, koska sitä tulee se 20 pulloa ja en niin loppasuu ole että sitä lyhyessä ajassa joisin.
Jotain tämän tyylistä mietin: http://www.kotiviini.fi/fi/6858010.php - aloittelevaviinimaisteri
Jep, jos haluat säästyä pesulta/ kuumassa uunissa käsittelyltä, pullojen kanssa. Sekä desinfioida viininvalmistus astiat helposti, niin hyviä aineita on olemassa.
Tätä käytän itse, kuuman veden kanssa käymisastian desinfiointiin.
https://www.lappo.fi/product/44/chemipro-oxi-1-kg-desinfiointiaine
Varmasti muutkin aineet ovat hyviä ja ehket tarvitse 1 kg pakettia. Tosin viininvalmistukseen innostuu helposti ja onkin hauskaa että vaikka yrittää tehdä lähes identtisen erän, niin yleesä se silti poikkeaa väriltään ja maultaankin. Pidän kirjaa jokaisesta erästä ja koska käytän luonnonmarjoja on pektiinin kanssa lähes aina ongelmia kirkastusvaiheessa. - srgte5y
Palaan vielä aiheeseen.
Onko korkkien koolla suurta vaikutusta pullotuksen ym. yhteydessä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p416105Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su3095054Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1604854Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1364662Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil193887Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema192404Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!
Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud32178Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill251792- 731782
- 2191488