Viinipullojen kokrkitus

srgte5y

Minkälaista korkituskonetta viinin korkitukseen kannattaa käyttää?
Harkitsen tuollaista kaksikahvaista, joten onko siitä kokemuksia?

5

409

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ViinatNaamariin

      Miksi pitää korkittaa? Litkut ovat tehty juotavaksi ei säilytettäväksi!

    • aloittelevaviinimaisteri

      Jep, on tullut korkitettua joskus ja silloin korkit olivat aika tiukkoja joten hyvä korkituskone on tarpeen. Katso myös että korkit ovat oikean kokoisia.
      Helpommalla pääsee kun ostaa 5L pusseja ja käsittelee hanat niin että saat ne myös irti uusio käyttöä varten. Mielestäni noin kuukauden kypsyttäminen riittää perusvalkkarille ja alkoholi kyllä säilyttää viinin hyvänä. Käytössäni on perinteinen kellari joka tosin saattaa mennä pakkaselle joskus. Käytän kellariani kesällä, jotta viinini ovat sopivan viileitä nautittavaksi.
      Niin, ei suoraan pussista pidä viiniä nauttia. Pussista täytetään pullo tai useampi jos on vieraita tulossa. Asia erikseen jos on tarkoituksena säilöä viiniä vuosia ja vertailla eri `vuosikertoja`
      https://www.lappo.fi/product/512/bag-in-box-5-l-pussi

    • srgte5y

      On näköjään tullut heti kirjoitusvirhe tuohon otsikkoon.
      Viinit on tarkoitus pullottaa, koska sitä tulee se 20 pulloa ja en niin loppasuu ole että sitä lyhyessä ajassa joisin.

      Jotain tämän tyylistä mietin: http://www.kotiviini.fi/fi/6858010.php

    • aloittelevaviinimaisteri

      Jep, jos haluat säästyä pesulta/ kuumassa uunissa käsittelyltä, pullojen kanssa. Sekä desinfioida viininvalmistus astiat helposti, niin hyviä aineita on olemassa.
      Tätä käytän itse, kuuman veden kanssa käymisastian desinfiointiin.
      https://www.lappo.fi/product/44/chemipro-oxi-1-kg-desinfiointiaine

      Varmasti muutkin aineet ovat hyviä ja ehket tarvitse 1 kg pakettia. Tosin viininvalmistukseen innostuu helposti ja onkin hauskaa että vaikka yrittää tehdä lähes identtisen erän, niin yleesä se silti poikkeaa väriltään ja maultaankin. Pidän kirjaa jokaisesta erästä ja koska käytän luonnonmarjoja on pektiinin kanssa lähes aina ongelmia kirkastusvaiheessa.

    • srgte5y

      Palaan vielä aiheeseen.
      Onko korkkien koolla suurta vaikutusta pullotuksen ym. yhteydessä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      128
      11168
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      156
      10334
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      26
      8040
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      197
      6578
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      53
      5681
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      74
      5092
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      151
      4434
    8. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      27
      4259
    9. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      75
      4097
    10. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      135
      3655
    Aihe