Äänitorvi huutaa koko ajan

Minna

Hei,
miulla on mazda 626 -89. Edellinen omistaja on napsassut johdot poikki äänitorvesta koska huutaa koko ajan. yritin yhistaa johot ja heti alkoi huutaa. Missä vika. APUAA POIJJAAT.
Minna -87

5

2201

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • torvi

      epäilen vahvasti että se on rikki.
      ruuvaa se irti ja mene sen kanssa autotarvikeliikkeeseen ja sano sedälle että tarvin tämmösen EHJÄN ja setä antaa sulle uuden pientä korvausta vastaan. Ruuvaa se kiinni ja laita sähköpiuha kiinni niin toimii,ehkä ..
      Tai sitte se vika voi olla siinä ratissa jossa se sun piippi on. tai sitte vika voi olla siinä äänimerkin releessä. voi voi on se vaikeeta, vai mitä, kysy naapurin sedältä ne yleensä tietää..

      • nuija

        Ei se torvi rikki ole. Kyllä se huutaa vain silloin kun sinne menee virtaa ja lopettaa huutamisen kun virta katkaistaan. Vika on siinä että jostain syystä se virta ei katkea. Vaikea sanoa tarkemmin, mutta jokin johto saattaa olla hankautunut niin että eriste on kulunut puhki tai sitten äänimerkin katkaisija yhdistää koko ajan. Jos äänimerkille on rele, siinäkin saattaa toki olla vikaa.


    • Topi ´86

      Omassa Escossa oli ihan sama vika.
      Ratissa olevan töötin painikkeen saa
      yleensä taltalla tms. irti, sen alla on
      (ainakin Fordin ratissa) metallilevy,
      ja siinä painikkeessa on metalliklipsi
      jonka tarkoituksena on painettaessa ottaa
      kiinni siihen levyyn.
      Se klipsi oli kuitenki löystynyt, pieni
      taivutus, takas kiinni ja hyvin toimi.
      Ei välttämättä toimi Mazdas, mut kannattaa
      ainakin vilkasta.

      • Anonyymi

        Topi86 kiitos hyvästä ohjeesta. Riikkari Alko heti palittää kuten pitää kun toimin Topin ohjeen mukaan. Veneen äänitorvi täl kertaa kysymyksessä mut ohje toimi tässäkin ... ! : )


    • Anonyymi

      Vieläkö torvi huutaa aloittaja?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      83
      6019
    2. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      47
      4055
    3. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      131
      4011
    4. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      69
      3793
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2968
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      7
      2567
    7. 33
      2379
    8. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      28
      2252
    9. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      204
      2141
    10. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      450
      1849
    Aihe