Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston lähteenä on ukrainalainen turvallisuusviranomainen.
Ukrainalainen uutistoimisto RBC kertoo Ukrainan iskun vahingoittaneen jopa neljääkymmentä venäläislentokonetta.
Asiasta kirjoittaa Ilta-Sanomat
Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
519
3721
Vastaukset
- Anonyymi
Nyt myös Reuters kertoo Ukrainan iskeneen yli neljääkymmentä venäläislentokonetta vastaan. Uutistoimisto käyttää lähteenään nimetöntä Ukrainan turvallisuuspalvelun työntekijää.
Lähteen mukaan Ukraina olisi osunut Tupolev Tu-95 ja Tu-22 -tyyppisiin strategisiin pommikoneisiin. Koneita on käytetty sodassa Ukrainaa vastaan.
Lähde IS- Anonyymi
Yle: Ukraina sanoo tuhonneensa drooneilla 40 Venäjän strategista pommikonetta
Jos tiedot pitävät paikkansa, kyseessä on sodan selvästi suurin isku Venäjän pommikoneita vastaan.
Ukraina sanoo tehneensä tuhoisia drooni-iskuja Venäjän strategisten pommikoneiden tukikohtiin.
Iskuja on ukrainalaistietojen mukaan tehty hyvin kaukana Ukrainasta sijaitseviin kohteisiin. Niitä ovat Belajan lentotukikohta Irkutskin alueella Siperiassa sekä Olenian tukikohta lähellä Murmanskia.
https://yle.fi/a/74-20165130
Zelenskyi kertoi jo pari kuukautta sitten Ukrainan valmistavan jo 100 000 pitkän kantaman asetta vuodessa ja määrä on koko ajan kasvussa. Uusimpana tietona tuli että Ukraina ja Saksa kehittävät yhteistyönä ohjuksia, joita valmistetaan sekä Ukrainassa että Saksassa. Putlerin olisi aika poistua Ukrainasta ja antaa maan rakentaa läntistä tulevaisuuttaan. - Anonyymi
IL: Ukraina teki tuhoisan iskun Suomen rajan tuntumaan – ”Siellä palavat pommikoneet rivissä”
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/fa6971a3-89ab-418d-a54f-d307707b05cb
"Ukraina on tehnyt onnistuneen iskun Venäjän tärkeään lentotukikohtaan.
Iltalehden erikoistoimittajan, sota-asiantuntija Emil Kastehelmen mukaan kyseessä on Ukrainalta yksi koko sodan onnistuneimmista drooni-iskuista.
– Siellä palaa strategiset pommikoneet rivissä, hän sanoo.
– Venäjälle tappiot ovat tässä iskussa erittäin raskaita.
Ukrainan tiedustelupalvelu SBU on ilmoittanut tehneensä iskun 40 suurta pommikonetta vastaan. Myös Murmanskin kuvernööri on vahvistanut Ukrainan tekemän drooni-iskun alueellaan."
Nyt tuli Jytkyjen Jytky! - Anonyymi
Kastehelmen mukaan Olenjan kenttä on ollut nimenomaan strategisten pommikoneiden kenttä, johon Venäjä on tarkoituksellisesti siirtänyt hyvin arvokasta kalustoa turvaan Ukrainan iskuilta.
Venäjä on toteuttanut Ukrainaan iskuja Olenjan kentältä, josta strategiset pommikoneet ovat nousseet ilmaan, iskeneet risteilyohjuksilla ja palanneet takaisin.
– Se on ollut tavallaan semmoinen kaukana sijaitseva riesa, johon on yritetty iskeä aiemminkin. Nyt Ukraina on selkeästi onnistunut ja onnistunut vielä oikeasti todella kunnolla, hän sanoo.
– En edes tiedä, miten Venäjä on epäonnistunut näin pahasti tuon kentän suojaamisessa. Vielä on epäselvää, mikä Venäjän suojausjärjestelyissä kentällä on mennyt tarkalleen pieleen. Ukraina on nyt selkeästi löytänyt jonkun aukon venäläisissä kyvykkyyksissä ja onnistunut nyt sitä hyväksi käyttämään erittäin onnistuneella tavalla.
Olenjan lentotukikohdassa strategiset pommikoneet palavat rivissä.
Ukraina on sunnuntaina toteuttanut iskuja myös muualla Venäjän sisällä.
Kastehelmen mukaan myös Belajan, Rjazan-Djagilevon ja Ivanovon lentotukikohdat ovat tulessa.
Nyt tuli melkoinen täysosuma. Varmasti on annettu omalla nimellä, mutta toimittaja ei kerro sitä. Hyvin yleinen menettely länsimaisessa mediassa tämä lähdesuoja. Itäisessä ehkä ei.
- Anonyymi
Olenjan operaatio osoittaa, että Ukraina pystyy iskemään syvälle Venäjän maaperälle. Hyökkäys näyttää myös drooniteknologian merkityksen modernin sodankäynnin kannalta.
Ukraina on viime aikoina lisännyt pitkän kantaman drooni-iskuja Moskovaan ja muuallekin syvälle Venäjälle. - Anonyymi
Ukrainalta kova väite drooni-iskun tuhoista - tämä tiedetään
Ukrainan iskuissa Venäjälle vahingoittui useita arvokkaita sotakoneita. Ukrainan turvallisuuspalvelu on vahvistanut olevansa iskun takana.
- Seitsemän miljardia dollaria. Tämä on arvioitu hinta vihollisen strategiselle ilmailulle, johon tänään iskettiin SBU:n erikoisoperaation "verkon" seurauksena, päivityksessä sanotaan.
SBU:n mukaan jopa 34 prosenttia risteilyohjuksia kuljettavista pommikoneista olisi saanut osuman.
- SBU:n droonit harjoittelivat lentokoneilla, jotka pommittavat ukrainalaisia kaupunkeja joka yö. Tällä hetkellä tiedämme yli 40:n koneen saaneen osuman, mukaan lukien A-50:n, Tu-95:n ja Tu-22M3:n, turvallisuuslähde kertoi Kyiv Independentille.
Tietoja ei ole voitu vahvistaa riippumattomista lähteistä. Joka tapauksessa kuvien perusteella on selvää, että useita aluksia on vahingoittunut. Myös Venäjä on vahvistanut, että useita koneita syttyi tuleen drooni-iskun seurauksena.
A-50 on tutkavalvontakone, joka on keskeinen komento-, johto- ja valvonta-alus. Koneen avulla Venäjän sotakoneet ja pitkän kantaman ilmatorjuntajärjestelmät saavat varhaisen varoituksen ja kohdetietoa matalalla lentävistä ukrainalaiskoneista. Tiedossa ei ole, kuinka monta A-50-konetta Venäjällä on.
Venäjä on menettänyt Ukrainan sodassa kaksi A-50-konetta. Viime vuonna Ukrainan sotilastiedustelun päällikkö Kyrylo Budanov arvioi, että Venäjällä olisi jäljellä jäljellä kahdeksan A-50-konetta. Tämän jälkeen Venäjä menetti vielä yhden koneen. Ukraina on sanonut pudottaneensa molemmat.
Esimerkiksi Kyiv Independent on aiemmin arvioinut pelkästään A-50-koneen hintalapuksi reilu 300 miljoonaa euroa.
Tu-95, Tu-22 ja Tu-160 -koneet ovat kaikki strategisia pommikoneita, joita Venäjä on käyttänyt ohjusten laukaisemiseen Ukrainaan. Tu-95 on koneista vanhin. Neuvostoliiton aikana valmistettu kone lensi ensilentonsa vuonna 1952.
Jokainen pommikone voi kantaa 16 risteilyohjusta – joko H-55/H-555-ohjuksia tai uudempia H-101 ja H-102 -ohjuksia.
Tu-22-pommikoneella voidaan laukaista hypersoonisia H-22-ohjuksia, jotka ovat muodostaneet Ukrainalle erityisen ongelman. Kyseisiä ohjuksia voidaan ampua alas ainoastaan Patriot-ilmatorjuntajärjestelmällä ja mahdollisesti italialais-ranskalaisella SAMP-T:llä.
Tu-160 on ollut käytössä vuodesta 1987. Se voi kantaa 12 H-55 ohjusta tai jopa 24 H-15-ohjusta. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Yle: Ukraina sanoo tuhonneensa drooneilla 40 Venäjän strategista pommikonetta
Jos tiedot pitävät paikkansa, kyseessä on sodan selvästi suurin isku Venäjän pommikoneita vastaan.
Ukraina sanoo tehneensä tuhoisia drooni-iskuja Venäjän strategisten pommikoneiden tukikohtiin.
Iskuja on ukrainalaistietojen mukaan tehty hyvin kaukana Ukrainasta sijaitseviin kohteisiin. Niitä ovat Belajan lentotukikohta Irkutskin alueella Siperiassa sekä Olenian tukikohta lähellä Murmanskia.
https://yle.fi/a/74-20165130
Zelenskyi kertoi jo pari kuukautta sitten Ukrainan valmistavan jo 100 000 pitkän kantaman asetta vuodessa ja määrä on koko ajan kasvussa. Uusimpana tietona tuli että Ukraina ja Saksa kehittävät yhteistyönä ohjuksia, joita valmistetaan sekä Ukrainassa että Saksassa. Putlerin olisi aika poistua Ukrainasta ja antaa maan rakentaa läntistä tulevaisuuttaan.Ukrainan asevoimien isku Venäjän lentotukikohtiin juuri ennen Istanbulin neuvotteluja lisää epäluottamusta osapuolten välillä ja tekee kompromissin saavuttamisesta epätodennäköisempää lyhyellä aikavälillä.
Miksi venäläiset Z-kanavat vertasivat Ukrainan iskua Pearl Harboriin?
Tarkoituksena on välittää Yhdysvalloille viesti:
"Ukraina on Venäjälle samanlainen hyökkääjä kuin Japani oli Yhdysvalloille."
Tässä analogiassa Venäjä = Yhdysvallat, Ukraina = Japani.
Tavoitteena on vaikuttaa Yhdysvaltojen näkemykseen ja heikentää Kiovan tukemista esittämällä Ukraina suurimittaisen eskalaation aloittajana.
Vertaus Ukrainan "Pavutyna" (Hämähäkki) -operaation ja Pearl Harborin välillä on kuitenkin virheellinen.
Pearl Harborin tappiot olivat moninkertaisesti suuremmat kuin Ukrainan iskun seuraukset Venäjän lentotukikohtiin, joissa vahingoitettiin tai tuhottiin 13 lentokonetta:
https://theins.ru/news/281758
Tekoäly: "Pearl Harborin hyökkäyksessä 7. joulukuuta 1941 tuhottiin 188 amerikkalaista lentokonetta ja lisäksi 159 vaurioitui pahoin. Alusmenetykset: upotettiin neljä taistelulaivaa, kaksi hävittäjää ja yksi miinalaiva, lisäksi neljä taistelulaivaa, kolme kevyttä risteilijää ja yksi hävittäjä vaurioituivat vakavasti. Kuolleita oli 2403 (joista yli 1000 taistelulaiva Arizonalla), haavoittuneita 1178." - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Yle: Ukraina sanoo tuhonneensa drooneilla 40 Venäjän strategista pommikonetta
Jos tiedot pitävät paikkansa, kyseessä on sodan selvästi suurin isku Venäjän pommikoneita vastaan.
Ukraina sanoo tehneensä tuhoisia drooni-iskuja Venäjän strategisten pommikoneiden tukikohtiin.
Iskuja on ukrainalaistietojen mukaan tehty hyvin kaukana Ukrainasta sijaitseviin kohteisiin. Niitä ovat Belajan lentotukikohta Irkutskin alueella Siperiassa sekä Olenian tukikohta lähellä Murmanskia.
https://yle.fi/a/74-20165130
Zelenskyi kertoi jo pari kuukautta sitten Ukrainan valmistavan jo 100 000 pitkän kantaman asetta vuodessa ja määrä on koko ajan kasvussa. Uusimpana tietona tuli että Ukraina ja Saksa kehittävät yhteistyönä ohjuksia, joita valmistetaan sekä Ukrainassa että Saksassa. Putlerin olisi aika poistua Ukrainasta ja antaa maan rakentaa läntistä tulevaisuuttaan.Satelliittikuvien ja kansainvälisten OSINT-analyytikoiden mukaan Venäjän lentotukikohtiin tehdyssä iskussa vahingoitettiin tai tuhottiin 13 lentokonetta.
Ukrainalaisissa lähteissä mainittu luku, noin 40 konetta, ei ole saanut vahvistusta riippumattomista lähteistä tai satelliittikuvista.
Tämä suurempi luku perustuu ukrainalaisiin viranomaislähteisiin ja mediassa esiintyneisiin arvioihin, mutta sille ei ole olemassa konkreettisia todisteita. - Anonyymi
Vain 13 koneen tuhoutuminen tai vaurioituminen on vahvistettu satelliittikuvilla.
https://theins.ru/news/281758 - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ukrainan asevoimien isku Venäjän lentotukikohtiin juuri ennen Istanbulin neuvotteluja lisää epäluottamusta osapuolten välillä ja tekee kompromissin saavuttamisesta epätodennäköisempää lyhyellä aikavälillä.
Miksi venäläiset Z-kanavat vertasivat Ukrainan iskua Pearl Harboriin?
Tarkoituksena on välittää Yhdysvalloille viesti:
"Ukraina on Venäjälle samanlainen hyökkääjä kuin Japani oli Yhdysvalloille."
Tässä analogiassa Venäjä = Yhdysvallat, Ukraina = Japani.
Tavoitteena on vaikuttaa Yhdysvaltojen näkemykseen ja heikentää Kiovan tukemista esittämällä Ukraina suurimittaisen eskalaation aloittajana.
Vertaus Ukrainan "Pavutyna" (Hämähäkki) -operaation ja Pearl Harborin välillä on kuitenkin virheellinen.
Pearl Harborin tappiot olivat moninkertaisesti suuremmat kuin Ukrainan iskun seuraukset Venäjän lentotukikohtiin, joissa vahingoitettiin tai tuhottiin 13 lentokonetta:
https://theins.ru/news/281758
Tekoäly: "Pearl Harborin hyökkäyksessä 7. joulukuuta 1941 tuhottiin 188 amerikkalaista lentokonetta ja lisäksi 159 vaurioitui pahoin. Alusmenetykset: upotettiin neljä taistelulaivaa, kaksi hävittäjää ja yksi miinalaiva, lisäksi neljä taistelulaivaa, kolme kevyttä risteilijää ja yksi hävittäjä vaurioituivat vakavasti. Kuolleita oli 2403 (joista yli 1000 taistelulaiva Arizonalla), haavoittuneita 1178."Johan lokitkin nauraa pearl harbour vertauksella. Saksa ja venäjä aloitti sodan etupiirijaolla ja hyökkäyksellä puolaan.
Heh. 4 vuoden epätoivoisen hyökkässodan jälkeen saa näpeille ja vertaa itseään usaan 1941…. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vain 13 koneen tuhoutuminen tai vaurioituminen on vahvistettu satelliittikuvilla.
https://theins.ru/news/281758Näin on, ei ole 40 konetta kyseessä, älkääpä taas liioitelko
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vain 13 koneen tuhoutuminen tai vaurioituminen on vahvistettu satelliittikuvilla.
https://theins.ru/news/281758Venäläinen media 🤣
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Venäläinen media 🤣
Joo. Venäläiskenraali ehti jo selittämään ettei mitään ole tuhoutunut ja lentokoneet ovat saaneet vain vähän vahinkoa.
Ongelma noilla venäläisillä on vain se etteivät he saa mistään luotettavia varaosia, koska heillä ei ole pommikonetuotantoa ollenkaan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Näin on, ei ole 40 konetta kyseessä, älkääpä taas liioitelko
Ei pidä hätäillä nyt. Kuten Lindberg sanoi, totuus paljastuu, kun asiantuntijat ovat selailleet satelliittikuvia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Yle: Ukraina sanoo tuhonneensa drooneilla 40 Venäjän strategista pommikonetta
Jos tiedot pitävät paikkansa, kyseessä on sodan selvästi suurin isku Venäjän pommikoneita vastaan.
Ukraina sanoo tehneensä tuhoisia drooni-iskuja Venäjän strategisten pommikoneiden tukikohtiin.
Iskuja on ukrainalaistietojen mukaan tehty hyvin kaukana Ukrainasta sijaitseviin kohteisiin. Niitä ovat Belajan lentotukikohta Irkutskin alueella Siperiassa sekä Olenian tukikohta lähellä Murmanskia.
https://yle.fi/a/74-20165130
Zelenskyi kertoi jo pari kuukautta sitten Ukrainan valmistavan jo 100 000 pitkän kantaman asetta vuodessa ja määrä on koko ajan kasvussa. Uusimpana tietona tuli että Ukraina ja Saksa kehittävät yhteistyönä ohjuksia, joita valmistetaan sekä Ukrainassa että Saksassa. Putlerin olisi aika poistua Ukrainasta ja antaa maan rakentaa läntistä tulevaisuuttaan.Putlerin itsepäisyys on esikuvansa hitlerin luokkaa. Usan pitää pommittaa venäjä takaisin kivikaudelle, minne se itseoikeutetusti kuuluukin. mokoma roistovaltio.
- Anonyymi
AHA No joo.
- Anonyymi
Murmanskin alueen kuvernööri vahvistaa Ukrainan iskun
Murmanskin alueen kuvernööri vahvistaa Ukrainan iskeneen Murmanskin alueelle, kertoo Reuters. Murmanskin alueella sijaitsee Olenjan lentotukikohta, josta Venäjä on operoinut strategisilla pommikoneilla. Sosiaalisessa mediassa on julkaistu videoita, joiden väitetään kuvaavan Ukrainan iskua nimenomaan Olenjan tukikohtaan- Anonyymi
Kerrankin sai Kremlin roistot kokea omaa lääkettään.Enemmän tuollaista.Rupikulleille tulee kiire kellariin suojaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kerrankin sai Kremlin roistot kokea omaa lääkettään.Enemmän tuollaista.Rupikulleille tulee kiire kellariin suojaan.
Näin on.
Päitä putoaa taas diktaattori Putinin hallinnossa kun tällaista hyvää sattuu.
Loistavaa Ukraina.
- Anonyymi
Venäläinen uutistoimisto Interfax raportoi, että presidentti Vladimir Putin sai keskelle yötä tietoa junasiltaturmista Venäjän turvallisuuspalvelulta ja Venäjän hätäministeriöltä, kertoo Reuters.
Paikallisten onnettomuustutkijoiden mukaan kahden sillan epäillään romahtaneen räjähdysten vuoksi.
Lauantain ja sunnuntain välisenä yönä kaksi siltaa sortui Venäjällä, yksi Kurskin ja toinen Brjanskin alueella lähellä Ukrainan rajaa.- Anonyymi
Venäjällä on romahtanut kaksi junasiltaa, kertovat muun muassa venäläisuutistoimistot Ria ja Tass sekä uutistoimisto Reuters.
Ensimmäinen tapaus sattui Brjanskin alueella. Moskovaan matkalla olleen junan veturi ja useita vaunuja suistui raiteilta, kun juna törmäsi romahtaneeseen siltaan myöhään lauantaina paikallista aikaa.
Ainakin seitsemän ihmistä on kuollut ja kymmeniä loukkaantunut, kirjoitti alueen kuvernööri Aleksandr Bogomaz viestipalvelu Telegramissa.
Venäläisen rautatieyhtiön mukaan romahduksen aiheutti liikenteeseen kohdistunut ”laiton häirintä”.
Sunnuntaina sattui toinen vastaava tapaus, kun rautatiesilta romahti Kurskin alueella tavarajunan ylittäessä sitä. Toinen junan kuljettajista loukkaantui, kertoi alueen virkaa tekevä kuvernööri Alexandr Hinštein viestipalvelu Telegramissa.
Venäläisen Telegram-kanava Bazan alustavien tietojen mukaan Brjanskin alueella romahtanut silta olisi räjäytetty. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Venäjällä on romahtanut kaksi junasiltaa, kertovat muun muassa venäläisuutistoimistot Ria ja Tass sekä uutistoimisto Reuters.
Ensimmäinen tapaus sattui Brjanskin alueella. Moskovaan matkalla olleen junan veturi ja useita vaunuja suistui raiteilta, kun juna törmäsi romahtaneeseen siltaan myöhään lauantaina paikallista aikaa.
Ainakin seitsemän ihmistä on kuollut ja kymmeniä loukkaantunut, kirjoitti alueen kuvernööri Aleksandr Bogomaz viestipalvelu Telegramissa.
Venäläisen rautatieyhtiön mukaan romahduksen aiheutti liikenteeseen kohdistunut ”laiton häirintä”.
Sunnuntaina sattui toinen vastaava tapaus, kun rautatiesilta romahti Kurskin alueella tavarajunan ylittäessä sitä. Toinen junan kuljettajista loukkaantui, kertoi alueen virkaa tekevä kuvernööri Alexandr Hinštein viestipalvelu Telegramissa.
Venäläisen Telegram-kanava Bazan alustavien tietojen mukaan Brjanskin alueella romahtanut silta olisi räjäytetty.Terroiskuja Venäjän siviileihin
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Terroiskuja Venäjän siviileihin
Koko sunnuntain päässä pyöri laulu.Voiko ihanammin päivän alkaa.Kun tuli uutisia ,että ryssälässä on käynyt erinäisiä onnettomuuksia.Muutama vanha pommikone en rotisko on hajonnut,pari siltaa on romhtanut.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Terroiskuja Venäjän siviileihin
Kun venäjä tappaa suruttaa tuhansia siiviilejä, ne vain poistavat pahuutta….
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Terroiskuja Venäjän siviileihin
jep rikos ukrainalta, joko laitetaan etsintäkuulutus Zelenskystä vai saako se näätä jatkaa hämärä hommiaan ja kuinka pitkään.
Onpa hyvä uutinen. Vielä parempi se olisi, jos kaikki vaurioituneet koneet olisivat myös tuhoutuneet.
Ratekinen pommari onkin semmonen peli, että sen ei tarvi kokonaan tuhoutuakaan ollakseen pois pelistä hyvin kau-an. Ehkä ikuisesti. 🥳
- Anonyymi
Repe_RuutikaIlo kirjoitti:
Ratekinen pommari onkin semmonen peli, että sen ei tarvi kokonaan tuhoutuakaan ollakseen pois pelistä hyvin kau-an. Ehkä ikuisesti. 🥳
Jep ratekinen ydinpommari... se oli isku venäjän ydinaseistusta vastaa...siinä voipi käydä kohta ukrainalle hassusti.
Loppuu Zelenskyn keppostelu lyhyeen...ja pääsen sytyttämään paksun sikarin. - Anonyymi
Käytännössä ne ovatkin. Niille ei ole kunnon varaosia koska venäjällä ei ole strategisten pommikoneiden tuotantoa ollenkaan. Kaikki tuotanto oli nimittäin Ukrainassa neuvostoliiton aikaan, ja Putinin Venäjä, jossa kaikki muu on paskaa paitsi kusi, on korruption vuoksi päätynyt siihen että pommikoneiden tuotantoa ei aloitettukaan, vaan korruptoituneet kenraalit ottivat sotakassasta annettua rahaa ja pistivät niitä omiin huviloihinsa ja vain pienen osan pommikoneiden päivittämiseen.
Juuri tuosta samasta syystä venäläisille sotilaille on tarjottu lapioita ja saappaita, että he voivat hyökkäillä Ukrainalaisten linjoja vastaan ja ottaa kaatuneelta sitten aseen, kun aikoinaan kenraalit ovat laittaneet armeijian kehittämiseen suunnatut rahat omaan taskuunsa ja sitten valehdelleet että tuotteita on hankittu lisää, kehitetty ja päivitetty. Eikä armeijakuntien johtajat uskalla Putinille totuutta kertoa kun ensin eversti on vienyt osan mökkinsä uudistamiseen, kenraali on vienyt toisen osan huvilansa kunnostamiseen ja armeijakunnan johtajakin on halunnut osan kartanonsa kultaamiseen ettei jää kenraaleilleen toiseksi.
Jos Venäjä ei olisi niin korruptoitunut kuin se on, ja Putinin sotakassan rahat olisivat menneet viimeisen 30 vuoden aikana siihen mihin Putin ne tarkoitti, olisi Venäjän armeija voinutkin ehkä päästä Kiovaan kolmessa päivässä.
- Anonyymi
Venäläiskuvernööri: Ukraina hyökännyt lennokeilla myös Siperiaan
Ukraina on iskenyt lennokeilla myös Srednyn kylään Siperiaan Irkutskin alueelle, kertoo alueen venäläiskuvernööri Reutersin mukaan. Paikalla sijaitsee varuskunta. - Anonyymi
En olisi huolissani. Eiköpä tuokin isku tule kostetuksi pian.
- Anonyymi
Ei ainakaan pommittajilla.....
Venäjä on sotahistoriassa siitä harvinainen hyökkääjä, että se kostaa jopa sen että sitä vastaan puolustaudutaan. Edes Neuvostoliitto ei yltänyt moiseen.
Mikäpä onkaan kostaessa, kun on itsensä Jumalan asialla!
Hämmästyttäviä takaiskuja se Sebaot kuitenkin Venäjän sallii kohdata – eikä tee itse asioille nytkään yhtikäs mitään.
- Anonyymi
Olenya ja Belaya strategiset lentokentät
"Currently, more than 40 aircraft are known to have been hit, including the A-50, Tu-95 and Tu-22 M3,
Vaikuttaa hyvältä. Jopa loistavalta. - Anonyymi
Kuvia myös julkaistu. Jokohan armeija kippaa Putinin?
- Anonyymi
Videoita strategisten pommikoneiden rivistön räjähdyksistä.
https://x.com/StratcomCentre/status/1929134393261519328- Anonyymi
ole ilmatorjuntajantteri
epäonnistu torjunnassa
kuvaa palava konerivistö livenä someen
vastaanota kiitokset ja kunniaa
- Anonyymi
Samanlainen tunnelma palstalla kuin Moskvan upottamisessa.
Tuntui helvetin mukavalta ja tiltut itkivät: Ei pidä paikkaansa, ei voi pitää paikkaansa ei ei ei ei..........Tämä on vain sodan kulun kannalta paljonkin isompi juttu kuin Moskva, jos 40 pommaria saadaan pois pelistä aikahaarukassa vuosi – ikuisuus.
- Anonyymi
Palavat voimakkaasti. Lukumääriä vaikea sanoa mutta videon mukaan monta paloa ja räjähdystä.
- Anonyymi
Eipä niitä voi tai kannata enää korjata. Putler NaZi itkee ja kovaa.😁
- Anonyymi
”Massoittain pommikoneita tulessa” – Venäjän lentotukikohtaan suuri isku
Ukrainan turvallisuuspalvelu (SBU) kertoo toteuttaneensa laajan erikoisoperaation, jossa yli 40 venäläistä pommikonetta tuhottiin.
Ukrainan turvallisuuspalvelu kertoo Ukrainan iskeneen useisiin lentotukikohtiin eri puolilla Venäjää. Asiasta kertoi Kyiv Independent. Hyökkäyksessä käytettiin drooneja.
https://kyivindependent.com/enemy-bombers-are-burning-en-masse-ukraines-sbu-drones-hit-more-than-40-russian-aircraft/
Vihollisen strategiset pommikoneet palavat massoittain Venäjällä – tämä on SBU:n erikoisoperaation tulos. - Anonyymi
Eihän Venäjällä ole kohta mitään muuta kuin äärimmäisen pelottava tappajalaiva Admin Kuzze.
- Anonyymi
Se on tullut jo, syyttää terroristeja.
Kumma että putinatsit eivät vielä ole keksineet, että nuo droonit lähtivät varmaan Suomesta kun tuonne pystyivät iskemään!
Tiltut, ohoi, nyt vähän ryhtiä länkytyksiin! Eivätkös lähteneetkin Suomen alueelta? Tuleeko kaamea kosto? 🤪
Ainakaan pommareilla se tuskin tulee...- Anonyymi
Ukrainalaiset kuituoptiikka dronet iskivät.
- Anonyymi
Ukraina tekee palvelusta koko Euroopalle vähentämällä uhkaa mm. strategisia pommikoneita ja GRAU-ammusarsenaaleja sekä sotateollisuuden tehtaita. Suomen ja muiden Natomaiden tulee ottaa oppia. Hyökkäävää vihollista pitää heikentää sen omalla maaperällä samalla kun kymmenien kilometrien droonimuuri/tappovyöhyke puolustuslinnoitteiden edellä tuhoaa hyökkääjän panssari- ja moottoripyöräjoukot sekä jalkaväen FPV-drooneilla, miinoitteilla, ansoitteilla, robottiaseilla ja tykistöllä. Täydennykset ja huollon kauempaa raketinheittimilä, ohjuksilla, liitopommeilla jne.
Suurtakin vihollista vastaan saadaan näin tasoitusta.
Suuren valtion keskitetyt sotilastukikohdat, ammusvarastot jne. ovat pakostakin aina massiivisia, joten iskujen tehokin on suurempi ja kuluttavampi.
Pitää muistaa että hyökkääjä menettää rintamalla jo normaalisti huomattavasti enemmän sotilaita ja kalustoa, droonimuuriin/tappovyöhykkeelle vielä paljon normaaliakin enemmän. - Anonyymi
Ja kuinka homma tehtiin?
https://x.com/i/status/1929150997785465076 - Anonyymi
https://x.com/front_ukrainian/status/1929136568113013087
Dronet laukaistiin kuulemma kuorma-auton lavalta, kuski omien sanojensa mukaan tietämätön, käskettiin vain tulla paikalle, paikallisten mukaan.
Paikalliset venäläiset asukkaat väittävät, että Olenegorskiin saapui kuorma-auto, jonka kuljettaja juoksi paniikissa ympäriinsä FPV-droonien toistuvan laukaisun perävaunusta.
Heidän mukaansa liikennepoliisi on pidättänyt kuljettajan, joka kertoman mukaan sanoi: "Minulle sanottiin, että tule tänne, joku tulisi minua vastaan." Droonit jatkoivat nousuaan yksi toisensa jälkeen.- Anonyymi
Ei ollu kuski sitonut kuormaa kiinni, kun noin pääsi karkaamaan.
- Anonyymi
Lennokit lähtee
https://x.com/auto_glam/status/1929149018614951973 - Anonyymi
Montako pommikopteria sillä oli kyydissä? Oliko vielä valokuitumalleja, ettei kentän elektroninen häirintä tehonnut?
Tästä lähin Venäjän pitää tutkia jokainen sotilastukikohtien lähelle tuleva rekka ja kuorma-auto vastaavan varalta. Ukrainalla on jo valokuitudrooneja joiden kela on 40 km, siinä on tehtävä varoaluetta melkoisesti, koska missä tahansa suuremmassa kulkuneuvossa voi olla kymmeniä pommikoptereita odottamassa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Montako pommikopteria sillä oli kyydissä? Oliko vielä valokuitumalleja, ettei kentän elektroninen häirintä tehonnut?
Tästä lähin Venäjän pitää tutkia jokainen sotilastukikohtien lähelle tuleva rekka ja kuorma-auto vastaavan varalta. Ukrainalla on jo valokuitudrooneja joiden kela on 40 km, siinä on tehtävä varoaluetta melkoisesti, koska missä tahansa suuremmassa kulkuneuvossa voi olla kymmeniä pommikoptereita odottamassa.eipä tommonen tarvii kun vaikka pakettiauton jonka kyljestä dronet ammutaan pihalle.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Montako pommikopteria sillä oli kyydissä? Oliko vielä valokuitumalleja, ettei kentän elektroninen häirintä tehonnut?
Tästä lähin Venäjän pitää tutkia jokainen sotilastukikohtien lähelle tuleva rekka ja kuorma-auto vastaavan varalta. Ukrainalla on jo valokuitudrooneja joiden kela on 40 km, siinä on tehtävä varoaluetta melkoisesti, koska missä tahansa suuremmassa kulkuneuvossa voi olla kymmeniä pommikoptereita odottamassa.Tällaiset rekat voivat olla vain yksi muoto, missä Ukrainan iskut odottavat tuolla jossain syvällä Venäjällä aktivoimistaan.
- Anonyymi
Drooneja rekkoihin ja rekat tukikohtien lähelle, siitä se lähti ja hyvää jälkeä tuli.
- Anonyymi
https://x.com/igorlachenkov/status/1929156515891425702
"Erikoisoperaatio "Verkko", jonka seurauksena SBU osui 41 venäläiseen strategisen ilmailun lentokoneeseen, valmisteltiin yli puolitoista vuotta.
Lähteidemme mukaan operaatio oli logistisesti erittäin monimutkainen. SBU kuljetti ensin FPV-drooneja Venäjälle ja myöhemmin liikuteltavia puutaloja. Myöhemmin Venäjän federaation alueella droneja piilotettiin talojen kattojen alle, jotka oli jo sijoitettu kuorma-autoihin. Oikealla hetkellä rakennusten katot avattiin etänä ja lennokit lensivät iskemään venäläispommikoneita vastaan.
Meillä on ainutlaatuisia valokuvia, jotka osoittavat tarkalleen, miten droneja valmisteltiin hyökkäämään sotilaslentokenttiin.
SBU:n lähteet korostavat, että tähän historialliseen erikoisoperaatioon osallistuneet henkilöt ovat olleet alueelta poissa jo pitkään. Joten jos Putinin hallinto pidättää jonkun demonstratiivisesti, se on jälleen yksi lavastettu esitys kotimaiselle yleisölle."
Mutta tosiaan jos 41 pitää edes likikään paikkansa niin se on aivan hervoton määrä!siellä on nyt putte ja kumppanit aivan raivoissaan ja ens yönä tulee ja kaikkea mahdollista siviileihin kohdistunutta iskua - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
https://x.com/igorlachenkov/status/1929156515891425702
"Erikoisoperaatio "Verkko", jonka seurauksena SBU osui 41 venäläiseen strategisen ilmailun lentokoneeseen, valmisteltiin yli puolitoista vuotta.
Lähteidemme mukaan operaatio oli logistisesti erittäin monimutkainen. SBU kuljetti ensin FPV-drooneja Venäjälle ja myöhemmin liikuteltavia puutaloja. Myöhemmin Venäjän federaation alueella droneja piilotettiin talojen kattojen alle, jotka oli jo sijoitettu kuorma-autoihin. Oikealla hetkellä rakennusten katot avattiin etänä ja lennokit lensivät iskemään venäläispommikoneita vastaan.
Meillä on ainutlaatuisia valokuvia, jotka osoittavat tarkalleen, miten droneja valmisteltiin hyökkäämään sotilaslentokenttiin.
SBU:n lähteet korostavat, että tähän historialliseen erikoisoperaatioon osallistuneet henkilöt ovat olleet alueelta poissa jo pitkään. Joten jos Putinin hallinto pidättää jonkun demonstratiivisesti, se on jälleen yksi lavastettu esitys kotimaiselle yleisölle."
Mutta tosiaan jos 41 pitää edes likikään paikkansa niin se on aivan hervoton määrä!siellä on nyt putte ja kumppanit aivan raivoissaan ja ens yönä tulee ja kaikkea mahdollista siviileihin kohdistunutta iskuaOn kyllä kuin jostain Bond elokuvasta.
- Anonyymi
Aivan mahtava tuo valekattoratkaisu, nyt jatkossa on tutkittava jokainen rekka ja kuorma-auto jotka venäjällä ajelee vähääkään lähellä mitään strategista kohdetta.
Huutista mielikuvalle
>kuski ihmettelee kun ketään ei ole tapaamispaikalla
>kärrystä kuuluu outoa kolinaa
>katto putoaa
>kopterit lähtee lentoon
>kärry polttaa itsensä
>kuski kiristää nippusiteen kaulalleen - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
https://x.com/igorlachenkov/status/1929156515891425702
"Erikoisoperaatio "Verkko", jonka seurauksena SBU osui 41 venäläiseen strategisen ilmailun lentokoneeseen, valmisteltiin yli puolitoista vuotta.
Lähteidemme mukaan operaatio oli logistisesti erittäin monimutkainen. SBU kuljetti ensin FPV-drooneja Venäjälle ja myöhemmin liikuteltavia puutaloja. Myöhemmin Venäjän federaation alueella droneja piilotettiin talojen kattojen alle, jotka oli jo sijoitettu kuorma-autoihin. Oikealla hetkellä rakennusten katot avattiin etänä ja lennokit lensivät iskemään venäläispommikoneita vastaan.
Meillä on ainutlaatuisia valokuvia, jotka osoittavat tarkalleen, miten droneja valmisteltiin hyökkäämään sotilaslentokenttiin.
SBU:n lähteet korostavat, että tähän historialliseen erikoisoperaatioon osallistuneet henkilöt ovat olleet alueelta poissa jo pitkään. Joten jos Putinin hallinto pidättää jonkun demonstratiivisesti, se on jälleen yksi lavastettu esitys kotimaiselle yleisölle."
Mutta tosiaan jos 41 pitää edes likikään paikkansa niin se on aivan hervoton määrä!siellä on nyt putte ja kumppanit aivan raivoissaan ja ens yönä tulee ja kaikkea mahdollista siviileihin kohdistunutta iskuaNo, tällä kerrotaan epäsuorasti, että seuraava aseistariisuntaoperaatio luultavasti suoritetaan jotain toisenlaista taktiikkaa ja tekniikkaa käyttäen. Paljastus on niin näyttävä, että tietoisuus iskun toteutustavasta leviää myös valtionmedian rintaruokinnassa olevien turbolampaiden keskuuteen. Näin levitetään yleistä tappiomielialaa ja tietoa Kremlin elitin voimattomuudesta. Samalla levitetään myös psykooseja kuorma-autoja (ja viime kädessä mitä hyvänsä venäläisten hallussa olevaa tekniikkaa) kohtaan, mikä lisää iskusta saatua hyötyä. Varmasti jo nyt on perustettu yrityksiä, jotka väittävät tekevänsä kuorma-autojen turvatarkastuksia. Tavaran liikkuvuus hidastuu, kulut kasvavat.
- Anonyymi
Parastahan tässä on se, että viimeksi Ukraina jysäytti Krimin sillan kuorma-autolla. Nyt venäläisten olisi pitänyt olla jo tarkempia niiden kanssa. Mutta hyvin vaikeaa ja työlästähän se olisi tarkastaa kaikki kuorma-autot joka päivä. Maassa on työvoimapulakin jo valmiiksi.
- Anonyymi
Mukavasti sotkee logistiikkaa, kun paniikissa pysäyttelevät kaikkia kontteja tarkastusta varten.
- Anonyymi
Yksi Ukrainka-lentokentälle Amurin alueella matkalla olleista kuorma-autoista syttyi tuleen matkalla. Siviilit tukkivat toisen kuorma-auton luukut kivillä – tämä kuorma-auto oli ehtinyt vapauttaa puolet lennokeistaan – minkä seurauksena lähtevä lennokki räjähti ja kuorma-auto syttyi tuleen.
https://x.com/front_ukrainian/status/1929177099459330366 - Anonyymi
Kontissa oli ainakin 8 riviä ja rivissä 5 dronea. Ja tässä 8 konttia. Kyllä jytisee. Kohta on ryssälässä kuorma-autoilu harvinaisen hidasta.
Anonyymi kirjoitti:
Parastahan tässä on se, että viimeksi Ukraina jysäytti Krimin sillan kuorma-autolla. Nyt venäläisten olisi pitänyt olla jo tarkempia niiden kanssa. Mutta hyvin vaikeaa ja työlästähän se olisi tarkastaa kaikki kuorma-autot joka päivä. Maassa on työvoimapulakin jo valmiiksi.
Ja valtava pinta-ala, jonkinlaisia teitä joka puolella joita ei Jevgenikään pysty valvomaan.
- Anonyymi
Dronehyökkäys jatkuu vielä
https://bsky.app/profile/noelreports.com/post/3lqk5fnkgkk2l - Anonyymi
Djagilevon lentotukikohdasta raportoidaan 7 räjähdystä.
- Anonyymi
joko suomea syytetty ja mainilat tulille?
- Anonyymi
Venäjän Olenjan lentotukikohta, joka sijaitsee 1800 kilometriä Ukrainan rajasta, on nyt tulessa.
Olenja on Venäjän strategisten pommikoneiden tukikohta. - Anonyymi
Mukavaa luettavaa.
- Anonyymi
MV-lehden toimitus pysyy tyynen rauhallisena, hiljaisena, pissit housuissa eivätkä aio julkaista uutista.
Janus tahtoo vahvistuksen useasta riippumattomasta lähteestä. Hän ei koskaan julkaise mitään epävarmaa, propagandasta nyt puhumattakaan.
- Anonyymi
Matias Näätä vaatii päästä Venäjälle aatetoveriensa voitonjuhlaan!
- Anonyymi
Ei se siihen lopu
https://x.com/DefMon3/status/1929148219537105013
"Ateo Breakingin lukija raportoi suuresta räjähdyksestä Severomorskissa, kaupungissa, jossa huolletaan ydinsukellusveneitä."- Anonyymi
Venäläisten kanavien mukaan Severomorskissa on raportoitu voimakkaita räjähdyksiä ja toissijaisia detonaatioita. Severomorsk on Venäjän Pohjoisen laivaston pääasiallinen hallinnollinen tukikohta.
https://x.com/NOELreports/status/1929148198309736747
- Anonyymi
Miten tämä on teknisesti mahdollista? Kaukana Ukrainasta.
- Anonyymi
No Trumpin USA tässä ei ole ainakaan mukana ja Eurooppa ei tähän tukena edes pystyisi. Ukraina toimii siis yksin ja hyvin näyttää toimivankin 👍
Se on mahdollista Ukrainalaisten hlvatan hyvän osaamisen ansiosta. Mm. ryssälän avaruusohjelmien rakettimoottorit nääs valmistettiin juurikin Ukrainassa. :-)
Yhtä kaikki Ukrainan iskun kunniaksi, taidan ottaa ainakin yhden paukun. Skål!.- Anonyymi
Kolmen päivän erikoisoperaatiossa ehtii sattua ja tapahtua.
- Anonyymi
44.Div kirjoitti:
Se on mahdollista Ukrainalaisten hlvatan hyvän osaamisen ansiosta. Mm. ryssälän avaruusohjelmien rakettimoottorit nääs valmistettiin juurikin Ukrainassa. :-)
Yhtä kaikki Ukrainan iskun kunniaksi, taidan ottaa ainakin yhden paukun. Skål!.Kyllä nyt kannattaa ottaa paukku toiselle, jos kohta kolmannellekin jalalle. Kippistä!!
No väärässä olin, kun asian juuri varmistin.
Taispa sit olla neukkulan lentokoneiden moottoreita sitten, mistä osa valmistettiin Ukrainassa.
- Anonyymi
En tiedä mistä noi huhut 40 koneesta on tempaistu, mutta jos pitää paikkansa niin vertaukset Pearl Harboriin eivät ole liioittelua. Tällä olisi jo melkoinen vaikutus ihan strategisella tasolla.
- Anonyymi
Huhu on, eipä ollut 40 konetta kyseessä. Joitakin kyllä.
- Anonyymi
Ukraina päätti sitten yhdessä päivässä maksaa kaiken velkansa Euroopalle aseavuista :D
- Anonyymi
Tässä nähdään se ero.
Venäjä ampuu siviilikohteita ja Ukraina suunnittelee kunnolla asiat. Sitten yhtäkkiä tapahtuukin jotain uskomatonta.
Aluksi Venäjältä vietiin laivasto ja nyt lähti lentäjiltä koneet perseen alta. - Anonyymi
Putin on varmasti raivoissaan. Tyylipuhdas isku sotilaskohtaisiin. Putte kihisee ja himoitsee kostoa, mutta mitään vastaavaa ei ryssällä ole kykyä Ukrainan sotilaskohteita vastaan tehdä, koska ne on hajautettua mallia, ei tällaisia kasaumia. Ainoa vaihtoehto on iskeä taas siviileihin. Se taas antaa taas syitä jenkeille sanoa, että Venäjä ei ole rauhan kanssa tosissaan.
- Anonyymi
putinistit itku kurkussa 😭😫😩
- Anonyymi
Ainahan ne kostaa tämmöset iskuilla siviilikohteisiin. Edellisen iskun jälkeen tuli vaan aika tuimat kommentit Trumpilta.
Jokainen raivoisa kostoisku helpottaa pakotepakettien läpimenoa.
- Anonyymi
Todella kaunis teko 😌.
Kunpa voisimme nähdä Putinin otsasuonen tykytyksen, jos asiasta on yleensäkään uskallettu hänelle kertoa. Todennäköisesti raportti on tyyliä: torjuimme Ukrainan massiivisen droonihyökkäyksen. Kaikki droonit ammuttiin alas mutta joitakin sirpaleita osui pariin lentokoneeseen.- Anonyymi
Erittäin hyvä pyhäpäivän uutinen.Kiitoksia Urheat Ukrainalaiset.Te suojelette Eurooppaa.
- Anonyymi
Kiinalaisilla on naurussa pitelemistä.
- Anonyymi
Rybo: Ymmärrätte varmaan että venäjä tulee kostamaan tämän?
Mitähän ne meinaa tehdä? Hyökätä Ukrainaan tai julistaa pienimuoteisemman muutaman päivän erikoisoperaation? :D - Anonyymi
Koska kaalitulva alkaa?
- Anonyymi
Viideskin kenttäisku varmistettu: Voskresensk, Moscow
- Anonyymi
Näihin lentokenttiin ilmeisesti isketty tänään koordinoidusti samassa aikaikkunassa
- Anonyymi
SBU:n erikoisoperaation "Verkko" aikana lentokoneita hyökättiin ja osuttiin lentokentillä.
"Belaya" (etäisyys 4700 km)
"Diagilevo" (etäisyys 700 km)
"Olenya" (etäisyys 2000 km)
"Ivanovo" (etäisyys 900 km) - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
SBU:n erikoisoperaation "Verkko" aikana lentokoneita hyökättiin ja osuttiin lentokentillä.
"Belaya" (etäisyys 4700 km)
"Diagilevo" (etäisyys 700 km)
"Olenya" (etäisyys 2000 km)
"Ivanovo" (etäisyys 900 km)Myös Murmanskin alueella sijaitsevaan Severomorskin lentotukikohtaan kerrotaan hyökätyn.
- Anonyymi
Jännittävää kuulla Trumpin kommentit tähän. Sopivasti semmoiseen aikaan toteutettu, että Yhdysvalloissa pääsevät katselemaan aamu-uutista.
- Anonyymi
Tästä päivästä tehdään myöhemmin Hollywoodissa komea elokuva.
Se kielletään Venäjällä. - Anonyymi
ZELE mukana, mitä tuumii Putin????
Erikoisoperaatio "Verkko", jonka seurauksena SBU iski 41 venäläiseen strategiseen lentokoneeseen, valmisteltiin yli puolitoista vuotta
Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi valvoi operaatiota henkilökohtaisesti. Ja idean toteuttivat Vasyl Maljuk ja palvelun henkilökunta.
Lähteiden mukaan operaatio oli logistisesti erittäin monimutkainen. SBU kuljetti ensin Venäjälle FPV-drooneja ja myöhemmin liikuteltavia puutaloja. Myöhemmin Venäjän federaation alueella droonit piilotettiin talojen kattojen alle, jotka oli jo sijoitettu kuorma-autoihin. Oikealla hetkellä talojen katot avattiin etänä, ja droonit lensivät iskemään venäläisten pommikoneiden kimppuun.
Meillä on ainutlaatuisia valokuvia, jotka osoittavat tarkalleen, miten drooneja valmisteltiin sotilaslentokenttien hyökkäykseen. - Anonyymi
Eikös noi koneet ollu merkittävä osa ryysyjen ydinpelotetta, ja noin huonolla suojauksella, eli aika mätänä alkaa olla koko maa.
1/3 ryssälän ydiasetriadista. Loput 2/3 ovat maalta ja mereltä u-veneistä laukaistavat ICBM:t.
... jos sattuvat edes laukeamaan, kun se tuollaisten ki55anp13ruraketitshkien huolto on niin pahuksen kallista, aikaa vievää ja tarkkuutta, sekä huolellisuutta vaativaa ropottamista. :-)
Ja ... sit on vielä se KORRUPTIO.
- Anonyymi
Ai helvetti kun nähdään satelliitti kuvat tuhoista.
- Anonyymi
Kostoiskuna odotettavissa ruzzien ohjushyökkäys siviilikohteisiin muutaman tunnin sisällä.
- Anonyymi
Niin mitkä koneet nousee ilmaan parissa tunnissa tämän jälkeen?
Iskussa lähti noin 1/3 koko strategisten pommikoneiden laivueesta. Tuo 1/3 pitää sisällään käytössä olleita koneita. Mikä on lopun 2/3 kunto käytännössä?
- Anonyymi
Sanoisinpa jopa että Ukraina vahvistuu, Venäjä heikkenee.
- Anonyymi
SLAVA UKRAINA!
- Anonyymi
👍👍👍👍👍
- Anonyymi
✈️ Satellite images of the airbases' status a couple of days ago, - AviVector
Belaya (31.05):
▪️7 Tu-160;
▪️6 Tu-95MS;
▪️2 Il-78M;
▪️6 An-26;
▪️2 An-12;
▪️39 Tu-22M3;
▪️30 MiG-31.
Olenya (26.05):
▪️11 Tu-95MS;
▪️5 An-12;
▪️40 Tu-22M3.
At least 2 more airbases were also attacked: Ivanovo and Dyagilevo.
https://x.com/avivector - Anonyymi
MV-lehti ei ole vahvistanut asiaa ja pysyy nyt hyvin hiljaa.
- Anonyymi
Tutkija vaikuttui Ukrainan iskukyvystä – ”Daavid ja Goljat-hetki”
Professori vertaa Ukrainan drooni-iskuja ohjusristeilijä Moskvan upottamiseen.
Ukrainan tuoreet drooni-iskut useisiin Venäjän lentotukikohtiin ovat tehneet vaikutuksen Venäjän turvallisuuspolitiikkaan erikoistuneeseen Johns Hopkins-yliopiston professori Sergei Ratshenkoon. Erikoisoperaatiossa on Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU:n mukaan tuhottu jopa yli 40 venäläistä pommikonetta. - Anonyymi
Venäjän Murmanskin alueella sijaitsevaan Severomorskin sukellusvenetukikohtaan on myös isketty.
https://x.com/MalcontentmentT/status/1929152213852577918 - Anonyymi
Tätä operaatiota on hetki valmisteltu, ei ihan parissa päivässä tapahdu. Ei voi kun hattua nostaa. Sanattomaksi vetää nyt.
- Anonyymi
Pääpiirteittäin näin se meni.
Erikoisoperaatio "Verkko", jonka seurauksena SBU iski 41 venäläiseen strategiseen lentokoneeseen, valmisteltiin yli puolitoista vuotta
Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi valvoi operaatiota henkilökohtaisesti. Ja idean toteuttivat Vasyl Maljuk ja palvelun henkilökunta.
Lähteiden mukaan operaatio oli logistisesti erittäin monimutkainen. SBU kuljetti ensin Venäjälle FPV-drooneja ja myöhemmin liikuteltavia puutaloja. Myöhemmin Venäjän federaation alueella droonit piilotettiin talojen kattojen alle, jotka oli jo sijoitettu kuorma-autoihin. Oikealla hetkellä talojen katot avattiin etänä, ja droonit lensivät iskemään venäläisten pommikoneiden kimppuun.
Meillä on ainutlaatuisia valokuvia, jotka osoittavat tarkalleen, miten drooneja valmisteltiin sotilaslentokenttien hyökkäykseen.
En ihmettelisi että vihjaisivat heillä olevan suunnitelma Putinille.
Maailman mahtailevin presidentti ei poistuisi sen jälkeen bunkkerista enää koko loppuelämänään.
- Anonyymi
Kirjaimellisesti koko sodan ajan ryssä on käyttänyt murmanskissa (suomen lähellä siis) olevia strategisia pommikoneita ukrainalaisten päiväkotien pommittamiseen. Kyllähän siitä on protestoitu, mutta tämä ukrainan keino on paras tapa saada ryssä lopettamaan.
- Anonyymi
https://x.com/Heroiam_Slava/status/1929173984244867450
Kaikki Olenyan lentokentällä olleet Tu-95MS-hävittäjät tuhoutuivat. Valvontakeskusten mukaan joissakin niistä oli jo valmiiksi Kh-101-risteilyohjuksia. - Anonyymi
tämä on punaisten viivojen ylittämistä terveisin kiukkuinen kalsarimyrkyttäjä.
- Anonyymi
Operatsiuuni "Verkko" ollut suunnitteilla viimeiset 1,5 vuotta. Hyvin OPSECCI pitänyt ja olihan tämä nyt varsinainen sotastrateginen taidonnäyte. Pakko nostaa hattua.
- Anonyymi
Suolen ryboillekin tarvitsisi järjestää kriisiapua.
- Anonyymi
siinä kelpaa Medvedevin vodkapäissään kattella kun kaikki koneet palaa savuna ilmaan :D
- Anonyymi
Metler varmaan sammunut kun ei ole uhkaillut jo ydiniskulla.😁
- Anonyymi
Ruzziabotit katosivat kuin tuhka tuuleen langasta. Selvähän se, ei tällaisena päivänä voi postata mitään kaalipaskaa, se vaan alleviivaisi tuota ryssimisen määrää.
Laittakaas hei joku se Leenan "että nyt vasta se Venäjä alkaa paljastella niitä todellisia korttejaan. - Anonyymi
Kalsarimyrkyttäjä on nyt hyvin, hyvin, vihainen ja monia Örkkejä kutsuu siperia jos ei tipu ikkunasta!!!
Ukraina paransi huomattavasti asemiaan maanantain neuvotteluihin Istanbulissa, todisti että kykenee iskemään halutessaan minne tahansa Ryssänmaassa,,, - Anonyymi
Jos tieto 40 koneen tuhosta pitää paikkansa, Venäjä olisi siis menettänyt yhdessä päivässä kolmasosan strategisista pommikoineistaan
- Anonyymi
Venäjä lyödään nyt polvilleen.
Ehkä olisi kannattanut jättää Ukraina rauhaan, setvikööt siellä paikalliset riitojaan kyllä ne kohta kyllästyy. - Anonyymi
Nyt tulee Krasnoville huudot isännältä.
- Anonyymi
Ryzzien strateginen pommikonelaivasto syttyy tuleen Ukrainan kuormureiden konttien kattopanelointiin jemmaamien fpv-itsemurhadroonien avustamana.
Melkoista. - Anonyymi
Ryzzällä on muuten itse rakentamiaan tyhjiä varastohalleja Suomessa jonkin verran, varuskuntien lähellä.
En tosin usko, että olisivat mitään näin nokkelaa ajatelleet niitä rakentaessaan. Nyt kuitenkin tuli hyvä esimerkki, että tällaiselle infrallekin saatetaan kriisitilanteessa keksiä kaikenlaista hyötykäyttöä. - Anonyymi
Aikamoinen saavutus. Ei ole vastaavaa nähty että supervallan strategiset pommikoneet voitaisiin tuhota kentälle.
Tosin Venäjää onkin pidetty supervaltiona ainoastaan sen takia että sillä oli koneet.
Nysse on vaan vi-un venäjä, - Anonyymi
On kyllä hauskaa, mihin nykysodankäynti on mennyt. Taivas täynnä droneja, jotka kohta nekin AI-ohjaamia kaikki. :D Ihan sama, vaikka muutaman saisi pudotettua taivaalta, sillä yksittäisen hinta vähäinen, mutta sillä yhdelläkin voidaan saada merkittävää tuhoa aikaiseksi. Kohta sodankäynti on vaan dronet vs. dronet ja joukkoon vähän jotain 400 km päästä ammuttuja supersoonisia aseita.
- Anonyymi
siinä meni koko venäjän vipuvarsi uhkailla yhtään ketään. kaikki strategiset pommikoneet paskana, ei voi enää edes valehdella ydinpommittavansa mitään
- Anonyymi
tänään on laitettu paskaksi myös junaradat niin ei ne saa sinne ukrainaan mitään
- Anonyymi
Saakohan ne tehtyä uusia tyyliin yhden vuodessa?
- Anonyymi
Ei saa. Tutkakoneiden modernisoinnistakin luovuttiin kun ei saa osia ulkomailta.
- Anonyymi
Miksi on renkaita kasattu siipien päälle
Ei lähe lentokoneet tuulen mukana - Anonyymi
Lennokit ajettiin rekoilla lähelle lentokenttiä.
- Anonyymi
ICEYEn satelliitit pystyy aika äkkiä käydä tsekkaamassa tilanteen.
- Anonyymi
Toinen tukihohta Murmanskissa ja toinen vitun kaukana Siperiassa. On vissiin oletettu, ettei Ukraina pysty noin kauas hyökkäämään.
- Anonyymi
SLAVA UKRAINA!!!!!!!!!!
- Anonyymi
Kiroilisit sinäkin varmaan aika kovaa jos viereisestä rekkavaunusta alkaa nousemaan tappajaropotteja ja jossain lähistöllä kuuluu räjähdyksiä ja konekiväärin tulta :D
On ne SBU:n ukot kyllä aika kälmejä ja suomen puolustukselle tälläinen isku on vain hyväksi, eipä nuo putolevit loukkaa enää suomen ilmatilaa. - Anonyymi
IHAILTAVA
"Melkoinen operaatio. Mielenkiintoista nähdä lopulliset tulokset. Joka tapauksessa Venäjällä on toimintakuntoisia strategisia pommittajia vähän, ja kyky korvata niitä uusilla on heikko. Tämä operaatio sattuu Venäjän asevoimii pahasti, Pekka Toveri kirjoittaa X:ssä" - Anonyymi
Vähän turhan pieniä kohteita IT-ohjuksille.
- Anonyymi
Nyt nautitaan onnistuneista iskuista imperialistista terroristivaltio Venäjää vastaan.
- Anonyymi
On sotarikos pommittaa pommikoneita.
- Anonyymi
Oisko starlink vaan noissa rekoissa ja mukavasti sohvalta Kiovasta ohjailivat. Vai liekö nyt ensimmäiset täysin autonomiset ai-dronet kyseessä? Nuo rekat näyttää tosiaan ihan miehittämättömiltä. Kuskit ei tienneet mitä kuljetti.
- Anonyymi
Nuo kontit missä dronet on, ovat ihan perus puoliperävaunun lavetin päällä. Kuski ei välttämättä ole edes tiennyt mitä on ollut tuomassa. Käsketty vaan viedä perävaunu tuonne ja siellä tapahtuu vaihto tai jotain.
Tuota starlink ratkaisua itsekin epäilen että kontissa tukiasema minkä välityksellä drooneja ohjataan
- Anonyymi
Ilmeisestikin rekoista lähtenee dronet liikkeelle ja sen jälkeen nekin poltettu, monta kuukautta valmisteltu operaatio.
"Erikoisoperaatio "Verkko", jonka seurauksena SBU iski 41 venäläiseen strategiseen lentokoneeseen, valmisteltiin yli puolitoista vuotta.
Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi valvoi operaatiota henkilökohtaisesti. Ja idean toteuttivat Vasyl Maljuk ja tiedustelupalvelun henkilökunta.
Lähteiden mukaan operaatio oli logistisesti erittäin monimutkainen. SBU kuljetti ensin Venäjälle FPV-drooneja ja myöhemmin liikuteltavia puutaloja. Myöhemmin Venäjän federaation alueella droonit piilotettiin talojen kattojen alle, jotka oli jo sijoitettu kuorma-autoihin. Oikealla hetkellä talojen katot avattiin etänä, ja droonit lensivät iskemään venäläisten pommikoneiden kimppuun." - Anonyymi
SBU valmisteli operaatiota "Web" Venäjän lentokenttien hyökkäystä varten yli 1,5 vuoden ajan, - Kiovan tiedotusvälineet
▪️SBU lähetti Venäjälle ensin FPV-drooneja, sitten siirrettäviä puutaloja. Droonit olivat piilossa jo kuorma-autoissa olevien talojen kattojen alle. Oikealla hetkellä talojen katot avattiin etänä ja sieltä lensi droonit ulos. - Anonyymi
No kohta kuullaan taas kuinka tämä oli länsimaisten tiedustelupalveluiden mahdollistama provokaatio ja että Ukraina ei voi omatoimisesti kyetä tämän tyyppisiin hyökkäyksiin, Kremlissä denialismit tulilla ja keskitytään aivan todellisuudesta irtaantuneeseen ölinään :D
- Anonyymi
Siellä miettii Putinkin jotta onkohan häntä varten piilotettu jonnekin pommeja.
Ja eikun pommikoirat ja miehet heti töihin... - Anonyymi
Ei siinä pommikoneita tarvita hypersooninen ohjus ydinkärjellä riittää
- Anonyymi
Niitä on räjähdellyt Arkangelissa tiuhaan, onneksi ilman sitä ydinkärkeä vielä.
- Anonyymi
Tais putinin housuun tulla hybersooninen tavara
- Anonyymi
No eihän se nyt riitä mihinkään, korkeintaan lisää Ukrainan kiukkua.
- Anonyymi
.. ai ei tuhoutunu 40 vai .. No mikäs sielä sitte rasahti?
- Anonyymi
Arvatkaapa kuinka monta työtuntia Venäjä tulee tekemään seuraavan vuoden ajan kun se tarkastaa joka saakelin rekat ja kuorma-autot joka puolella valtiota.
24h/vrk.
JEE! Kyllä alkaa hommat takkuamaan.- Anonyymi
Jos kaikki Moskovan alueella olevat ja sinne tulevat rekat tarkastetaan 24/7/365, niin saattaa siinä olla kehäteillä pientä ruuhkaa ; P
- Anonyymi
Tuo on useiden miljardien menetys Venäjälle. Lisäksi heikentää heidän kykyä iskeä ydinaseilla pitkäksi aikaa. Menee kymmeniä vuosia että saavat korjattua menetykset.
- Anonyymi
Noita koneita ei edes valmisteta enää, joten todella suuri isku Venäjän strategisten ilmavoimien kykyyn toteuttaa operaatioita.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Noita koneita ei edes valmisteta enää, joten todella suuri isku Venäjän strategisten ilmavoimien kykyyn toteuttaa operaatioita.
Pikkumies Putin jää keinumaan sisätiloihin pitkän aikaa, kun korkokenkien päällä oleva putte pelkää iskua..
- Anonyymi
Slava.Ugrania.
- Anonyymi
Siinä meni merkittävä osa Venäjän toimivista pommikoneista, ilon päivä!
- Anonyymi
Ois kannattanu suostua tulitaukoon.
Niin olisi, mutta Putin Kalsarimyrkyttäjä halusi edelleen tätä sotaa. No sen hän sai.
- Anonyymi
eikä siinä kaikki Irkutskissa sama homma
https://x.com/bayraktar_1love/status/1929150997785465076
ja MURMANSKIN LENTOKONEITTEN LISÄKSI PALAA MYÖS POHJOINEN LAIVASTON PÄÄPAIKKA SEVEROMORSKISSA
https://x.com/NOELreports/status/1929148519262171568 - Anonyymi
Hyviä uutisia Venäjälle. Vähemmän huoltotarpeita koneilleen.
- Anonyymi
Ei niitä enbenkään huollettu - pistettiin rahat omaan taskuun
- Anonyymi
"Syynä huolimaton tupakointi..."
- Anonyymi
Mitään varmuuttahan sittä ei ole vielä miten toteutettiin muutta somessa ja joillakin uutissivuttoilla on kuvaa ja juttuu konttien kattorakenteisiin piilotetuista räjähdedroneista,,,
https://www.reddit.com/r/ukraine/comments/1l0o9yp/special_operation_the_web_has_been_performed_by/
Se tietenkin herättää heti kysymyksiä, mitenkä useat kontit on saatu kohteiden lähettyville jne,,,- Anonyymi
Agentti tarinat vellovat.
- Anonyymi
Polttoainetankin on koneissa siivissä,,hyvin leimuavat, jotain tällaista uumoiltiin,sanotaan järjestettävissä
- Anonyymi
Ei voi muuta sanoa, kuin että tämä on onnen päivä!
- Anonyymi
Hyvä, lisää tälläistä ja paljon. Alkaa Kremlin NaZit hermostumaan. Putler varmaan huutanut kuin hyeena kun kuuli tästä.
- Anonyymi
Niiin loimottaa mielikuvitus, mutta ... ai ai ai ei tuhoutunu 40 vai .. No mikäs sielä sitte rasahti?
- Anonyymi
Ukraina sanoo tuhonneensa kymmeniä venäläisiä pommikoneita - asiantuntija: kaikkien aikojen tuhoisin isku Venäjän pommikonetukikohtiin
- Anonyymi
The Moscow Timesin mukaan iskussa olisi vaurioitunut koneita noin kahden miljardin dollarin eli 1,76 miljardin euron arvosta.
Iskuja on tehty ainakin Belajan lentotukikohtaan Irkutskissa ja Olenjaan Murmanskissa. Olenja sijaitsee vain reilun 100 kilometrin päässä Suomen rajasta Kuolan niemimaalla.
Lisäksi Itä-Euroopassa toimivan verkkomedia Nextan mukaan myös Murmanskin lähistöllä sijaitsevaan Severomorskin laivastotukikohtaan olisi isketty sunnuntaina iltapäivällä. Severomorsk on Venäjän Pohjoisen laivaston kotisatama, jossa ankkuroituu valtaosa maan strategisista ydinsukellusveneistä. - Anonyymi
Operaation tarkoituksena oli rajoittaa Venäjän kykyä laukaista Ukrainan pommittamiseen käytettyjä pitkän matkan ohjuksia. Venäjä on käyttänyt strategisia pommikoneita ohjusten laukaisuun sodan alusta lähtien.
- Anonyymi
Zelen poppoo näytti KGB-Putinille mitä tarkoittaa kun
Kaikki menee suunnitelmien mukaan. - Anonyymi
Putlerin politrukit hyvin hiljaisia, ehkä sammuneet koko porukka.😂
- Anonyymi
Ukrainan tiedustelupalvelu kertoi tehneensä Olenjan, Belajan, Rjazan-Djagilevon ja Ivanovon kentille iskun, jonka kohteena oli ainakin 40 suurta pommikonetta.
- Anonyymi
Kohteina on voinu olla, mutta ei neljääkymmentä konetta saatu tuhottua
- Anonyymi
Isku on joka tapauksessa merkityksellinen, sillä kohteena on ollut strategisia pommikoneita ja mahdollisesti tutkavalvontalentokoneita.
Kyse on merkittävästä iskusta, jos näin isoa joukkoa Venäjän ilmatoimintaan strategisella tasolla osallistuvia koneita pystytään iskemään.
Olenjan isku ei riitä pysäyttämään Venäjän sotakoneistoa täysin, mutta on silti paha takaisku Venäjälle.
Venäjällä on laajempienkin geopoliittisia tavoitteita ylläpitää tällaista pitkän kantaman toimintaa yli valtamerien, niin tällaiseen pelotteeseen Ukrainan iskulla on kyllä vaikutuksia.
Pitäisin tätä jopa yhtenä sodan merkittävimmistä ja kauaskantoisimmista operaatioista, joka on aiheuttanut huomattavaa vahinkoa Venäjän strategisille ilmavoimille. - Anonyymi
Jokaiseen sotahistorian kirjaan ja oppaisiin tulee tämä hieno Ukrainan harhautus ja hinta-laatusuhde millä miljardien koneet tuhottiin.
Ja jokaisessa niissä on Putinin kuva. Mahtaa herraa kyrsiä. - Anonyymi
Venäjä saattaa lähiaikoina levittää valheellista väitettä, että Suomi olisi osallistunut iskuun tai drooneja olisi lähetetty Suomen puolelta rajaa. Tämä on syytä jättää omaan arvoonsa.
- Anonyymi
Terävä huomio 😄
"Venäjän puolustusministeriön mukaan lentokoneet syttyivät tuleen iskun jälkeen"... niiden mukaanhan "Kaikki dronet torjuttiin". :-)
Jopa venäläiset sota-bloggarit irvailivat X:ssä ja Telegrammissa, Pantsir S-1:n ja S-300:sten KYVYTTÖMYYDESTÄ!.
- Anonyymi
hyvä
- Anonyymi
r.....än kyky hyökätä heikkenee
- Anonyymi
Putkonen julkaisi raportin , jossa toteaa mm. "Vain kuluneen viikon aikana Venäjän asevoimat ovat torjuneet etulinjan ulkopuolella ilmatilassaan noin 2,5 tuhatta Ukrainan lennokkia. Jos Venäjällä ei olisi äärimmäisen tehokasta ilmatorjuntaa ja lännen tukemat Kiovan joukkojen suurhyökkäykset lennokkiohjuksilla tavoittaisivat kohteensa aiheuttaen kriittistä tuhoa Venäjälle, on selvää, että Ukrainan konflikti ajautuisi hallitsemattomaan eskalaatioon"
Että semmosta se aasintuntija Putkonen kertoi. - Anonyymi
Operaatio hämähäkinverkko.
- Anonyymi
Siihen elokuvaan mikä tästä tehdään pitää laittaa myös nippelitietoa ja enpä tiedä vaikka tässä olisi ollut almanakkakin mukana suunnittelussa koska homma tehtiin juuri oikeana päivänä.
1. kesäkuuta 1996 - Ukraina luovutti strategiset pommikoneensa Venäjälle.
1. kesäkuuta 2025 – Ukraina otti ne takaisin. - Anonyymi
G-miestemme Pertsan ja Kilun silminnäkijätodistuksen mukaan ainakin 40 lentskaria tuhoutui salaisessa drooni-iskussa.
Erikois agenttiemme mukaan kuumina vellovat huhut syttyivät tuleen heti iskun jälkeen. - Anonyymi
mv-lehti lehden kommenttipalstalla käydään jo kuumana :DD innolla odottaa Janus putkosen raporttia mitä oikeasti tapahtui.
- Anonyymi
Tuo olisi juurikin puolet kaikista Venäjän ysivitosista, mukaanluettuna nekin jotka eivät olleet lentokuntoisia. 5/5 hyökkäys jo näillä luvuilla!
- Anonyymi
Puttepossu unohti kaikkein tärkeimmään säännön jota pätevät poliitikot muistavat aina noudattaa:
Älä koskaan aloita tappelua koomikon kanssa, koska silloin sinusta tulee vitsi. - Anonyymi
1/3 koko ryssien pommikonearsenaalista, miljardeja hukku.
- Anonyymi
Ja tällä kertaa vielä korvaamattomia sotilaskohteita.
Koskahan näemme Putin Kalsarimyrkyttäjän julkisuudessa vähättelemässä iskua vai kehtaako hän enää edes näyttää naamaansa julkisuudessa?
- Anonyymi
Kaikkiin Ukrainan siviilikohteisiin on odotettavissa erittäin voimakas ohjusisku kostoksi Ukrainan tekemästä sotilaallisesta iskusta.
Toivottavasti ei vielä ole sen "ison pamauksen" aika Ukrainassa. Anonyymi kirjoitti:
Kaikkiin Ukrainan siviilikohteisiin on odotettavissa erittäin voimakas ohjusisku kostoksi Ukrainan tekemästä sotilaallisesta iskusta.
Toivottavasti ei vielä ole sen "ison pamauksen" aika Ukrainassa.Niin, Venäjä kostaa iskut sotilakohteisiin iskemällä siviilikohteisiin.
Anonyymi kirjoitti:
Kaikkiin Ukrainan siviilikohteisiin on odotettavissa erittäin voimakas ohjusisku kostoksi Ukrainan tekemästä sotilaallisesta iskusta.
Toivottavasti ei vielä ole sen "ison pamauksen" aika Ukrainassa.Meinaatko että Volodka on niin säälittävä käpy, että kostaisi puolustautujan pörriäisiskut ydinaseella? Voi ollakin, sinähän hänet paremmin tuntenet.
- Anonyymi
Tietoa iskujen toteutuksesta Ukrainan omilta kanavilta,,,
https://newsukraine.rbc.ua/news/deadly-spiderweb-how-ukraine-destroyed-40-1748792204.html - Anonyymi
Todennäköisessti Venäjä alkaa siirtämään myös koneitaan kauemmaksi rajalta mikä vähentää pommittamista.
- Anonyymi
Voiko kauemmas enää lähettää, ei taida voida. Eikä etäisyys auta näissä Troijanhevosiskuissa kun aseet eli droonit tuodaan lähelle vihollista missä se sitten olikin.
- Anonyymi
Pikkuraha putlerille 💸
"isku aiheutti Venäjän armeijalle yli kahden miljardin euron vahingot sunnuntaina"- Anonyymi
Jokainen tuhottu Ryssän sotakone on aina positiivista vaikka se olisikin pikku rahaa Kalsarimyrkyttäjän Ryssänmaalle!!!
Noitakin strategisia lentokoneita on rajallisesti ja niitä ei korvata hetkessä tai toisesakaan,,, - Anonyymi
Ei Putlerin koneita olleet.
- Anonyymi
Puolustusministeriön mukaan kiinniottoja on tehty iskuihin liittyen.
Hieno, ovat napanneet tukikohdan läheisen metsikön ryyppybändin.Diktatuurissa on helppoa löytää syntipukkeja tuomittavaksi näytösoikeudessa. Mitään se ei hyödytä, mutta antaa kuvan ettei hallinto ole 100 % kädetön vaan vain 99 %.
Repe_RuutikaIlo kirjoitti:
Diktatuurissa on helppoa löytää syntipukkeja tuomittavaksi näytösoikeudessa. Mitään se ei hyödytä, mutta antaa kuvan ettei hallinto ole 100 % kädetön vaan vain 99 %.
Niin .... tribunaalissa kuultua: "Syytetty meillä jo on. Vielä pitää keksiä rikos". :-)
- Anonyymi
Arvioitu kokonaisstrategisten pommikoneiden määrä Venäjällä: n. 130–140 risteilyohjusten kykyistä pommikonetta.
Ukrainan väittämä osumaprosentti <34 % = noin 44–48 lentokonetta vaurioitunut tai tuhoutunut. - Anonyymi
Vajaa 10 miljardin euron paukku yhtenä päivänä.
- Anonyymi
Troijan droonihevoset.
- Anonyymi
Loppusuoralla olevan valtion viimeisiä kuolinkorahduksia. Menevät pahemmaksi ennenkuin helpottaa.
- Anonyymi
Pahat tilanteet Venäjän sisäiselle logistiikalle. Olis melkein pakko tutkia kaikki rekat läpi mitkä tulee lähelle strategisia kohteita, ja sieltähän löytyy paljon muutakin laitonta millä ei ole mitään tekemistä Ukrainan dronejen kanssa.
- Anonyymi
Mieti että tuollaisten erikoispommikoneiden suunnitteluun ja valmistukseen palanut miljardeja...
Muutamalla sadallatuhannella saat kymmeniä droneja jotka tuhoo kaikki...
Dronet tulee olemaan todella pelottavia 5 vuoden päästä. Ohjuksilla ei enää tee mitään.- Anonyymi
"Dronet tulee olemaan todella pelottavia 5 vuoden päästä. Ohjuksilla ei enää tee mitään."
Ei ne korvaa toisiaan, molempia tarvitaan.
Ei se drone saa nopeaa maalia kiinni vaikka siihen laittaisi toisenkin ropellin.
Ne täydentävät toisiaan on parempi ilmaus.
- Anonyymi
The Sun: Ukrainalaiset droonit tuhosivat kymmeniä venäläisiä lentokoneita "Venäjän Pearl Harboriksi" kutsutussa operaatiossa
Ennen maanantaina Istanbulissa alkavia tulitaukoneuvotteluja Ukrainan lennokki-iskut ovat tehneet toimintakyvyttömiksi ainakin 40 venäläistä pitkän kantaman pommikonetta.
Ukraina iski Olenjaan Murmanskin alueella, yli 1 700 kilometrin päässä Ukrainasta. Droonit iskivät myös lähes 4 700 kilometrin päässä Belajaan Irkutskin alueella syrjäisessä Siperiassa. Kyseessä on sanottu olevan Ukrainan ensimmäinen isku itäisellä alueella. Belajassa sijaitsee yksi Venäjän suurimmista pitkän kantaman lentotukikohdista.
Hyökkäys tuhosi ainakin 40 venäläistä pommikonetta ja yhden ennakkovaroituskoneen. Syvälle Venäjän alueelle tehdyt iskut mahdollistivat todennäköisesti se, että rekat ajoivat droneja Venäjälle ennen kuin laukaisivat ne rajat ylittävien tutkavalvontajärjestelmien väistämiseksi. Venäläiset kommentaattorit vertasivat menetelmää Troijan hevoseen ja kutsuivat hyökkäystä "Venäjän Pearl Harboriksi".Toki on muistettava, että USA ei ollut hyökännyt Japaniin ennen Pearl Harboria, puhumattakaan että sotaa olisi käyty jo yli kolme vuotta.
Muuten hyvä vertaus kyllä. Paitsi että suhteessa tuhotun kaluston korvausmahdollisuuksiin tämä oli helvetisti pahempi isku kuin PH.
- Anonyymi
Operaatio "Hämähäkinverkko": Mitä tapahtui
Ukrainan tiedustelulähteet kertoivat RBC-Ukrainalle, että SBU iski 1. kesäkuuta samanaikaisesti neljään Venäjän sotilaslentokentään. Nämä lentokentät sijaitsevat syvällä vihollislinjojen takana, useiden satojen kilometrien päässä Ukrainan rajasta.
Tarkemmin sanottuna seuraavat lentokentät olivat kohteena:
Belaya, Irkutskin alue;
Olenja, Murmanskin alue
Dyagilevo, Ryazan, Ryazanin alue
Ivanovo, Ivanovon alue
"Malyukin (SBU:n johtaja Vasyl Maljuk - toim.) ansiosta Venäjä ymmärtää nyt sanan 'demilitarisointi' todellisen merkityksen", lähde sanoi.
Ainutlaatuinen erikoisoperaatio on nimeltään "Hämähäkinverkko". Ainakin 41 Tu-95-, Tu-22M3- ja A-50-tyyppistä lentokonetta vaurioitui.
Kokonaistappioiden arvioiminen on vielä vaikeaa, koska operaatio näyttää jatkuvan. Alustavien arvioiden mukaan vihollisen pitkän kantaman ilmailun vahingot ylittävät kaksi miljardia dollaria. - Anonyymi
Parasta on kun tietää että Putinia wituttaa kuin hampaatonta marsua
- Anonyymi
Kas kun eivät iskeneet Putinin residenssiin.
https://www.youtube.com/watch?v=7FwDMzIbZrg- Anonyymi
Hyökkäyksen lentokentille annettiin tapahtua. Hyökkäystä Putinin residenssiin ei sallita tapahtuvan, koska presidentti Putinilla on vielä tehtäviä kesken... Kaikki on vasta alkamassa.
Anonyymi kirjoitti:
Hyökkäyksen lentokentille annettiin tapahtua. Hyökkäystä Putinin residenssiin ei sallita tapahtuvan, koska presidentti Putinilla on vielä tehtäviä kesken... Kaikki on vasta alkamassa.
LOL.
- Anonyymi
moloch_horridus kirjoitti:
LOL.
”Kaikki on vasta alkamassa” saattaa olla erittäin oikeaan osuva kommentti.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hyökkäyksen lentokentille annettiin tapahtua. Hyökkäystä Putinin residenssiin ei sallita tapahtuvan, koska presidentti Putinilla on vielä tehtäviä kesken... Kaikki on vasta alkamassa.
Puuttin suunnittelee ittemurhaa.
Anonyymi kirjoitti:
”Kaikki on vasta alkamassa” saattaa olla erittäin oikeaan osuva kommentti.
Kaikki alkoi jo Venäjän rikollisesta hyökkäyksestä Ukrainaan vuonna 2014.
Anonyymi kirjoitti:
”Kaikki on vasta alkamassa” saattaa olla erittäin oikeaan osuva kommentti.
Vaan ei ehkä siten kuin sen esittäjä tarkoitti.
- Anonyymi
Kalsarimyrkyttäjän Ryssänmaalla tulee nyt moni kenraali tippumaan ikkunasta!!!
- Anonyymi
Tuskinpa.
Venäjä ei ole virallisesti sodassa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuskinpa.
Venäjä ei ole virallisesti sodassa.Luonnollisia kuolemia sitten, koska ei ole sotaa.
Ensitietojen mukaan myös ainakin yksi harvinainen venäläinen tutkakone A-50 olisi tuhoutunut:
https://x.com/KhomenkoIv60065/status/1929143285714411617Todella. Norttikorealaisetkin olivat yli puolen vuoden ajan lännen propagandaa, kunnes yhtäkkiä muuttuivat lihaksi oikein Kremlissä saakka.
Oikein ja kunnollista.
- Anonyymi
Aha, ylpeä? Totta hitossa, koska ruokaa riittää!
- Anonyymi
CBS News: Valkoinen talo ei tiennyt etukäteen droonihyökkäyksestä
Valkoisesta talosta kerrotaan CBS Newsille, ettei Valkoinen talo ollut tietoinen Ukrainan droonihyökkäyksestä Venäjällä etukäteen.
Aiemmin Axios uutisoi, että Ukraina olisi kertonut iskusta etukäteen Yhdysvalloille.
Yhdysvallat ei ole vielä kommentoinut Ukrainan iskuja.
Krasnovin hallinto ei uskalla sanoa mitään.- Anonyymi
Ehkei pitäisi käyttää nimitystä droonihyökkäys, koska hyökkäys tehtiin kuorma-autoilla ja aseina oli drooneja.
Lennokkien kantama ei Ukrainasta ulotu noin kauas. Ensin lennokit vietiin kohteiden lähelle kuorma-autoilla. Anonyymi kirjoitti:
Ehkei pitäisi käyttää nimitystä droonihyökkäys, koska hyökkäys tehtiin kuorma-autoilla ja aseina oli drooneja.
Lennokkien kantama ei Ukrainasta ulotu noin kauas. Ensin lennokit vietiin kohteiden lähelle kuorma-autoilla.Kuormurihyökkäys kuulostaa kyllä Venäjän vinkkelistä tosi nololta.
- Anonyymi
Herra Putin ei ole antanut haastattelua.
Onkohan häntä edes informoitu tapauksesta?Volodkan tuoli saattaa kyllä tuntua hiukkasen huterammalta nyt. Eli kyllä vaikuttaa, mutta paljonko, sen aika näyttää.
- Anonyymi
Mutta Zelenskyi kommentoi drooni-iskuja
Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi kiittää Ukrainan turvallisuuspalvelua drooni-iskujen toteuttamisesta.
- Olemme valmistautuneet operaatioon yli puolitoista vuotta. Suunnittelu, organisointi ja kaikki yksityiskohdat valmisteltiin täydellisesti, Zelenskyi kirjoittaa Telegramissa.
- Voimme luottavaisina sanoa, että tämä oli absoluuttisesti ainutlaatuinen operaatio.
Zelenskyin mukaan kaikista kiinnostavin asia oli, että Ukrainan operaation "toimisto" Venäjän maaperällä sijaitsi Venäjän turvallisuuspalvelun FSB:n vieressä. Zelenskyi ei tarkenna, missä päin Venäjää tämä toimisto sijaitsi.
Zelenskyin mukaan operaatiossa käytettiin yhteensä 117 droonia ja vastaava määrä lennättäjiä osallistui operaatioon.
Zelenskyin mukaan iskussa tuhottiin 34 prosenttia strategisista pommikoneista, jotka voivat kuljettaa risteilyohjuksia. Zelenskyi kertoo myös ukrainalaisten toimineen eri venäläisalueilla, yhteensä kolmella aikavyöhykkeellä.
- Ihmisemme vietiin Venäjän maaperältä operaation aattona ja ovat nyt turvassa - ne, jotka auttoivat meitä. Kunnia Ukrainalle!
Zelenskyi kertoi operaatiosta myös X:ssä, jossa hän kertoi saaneensa operaatiota johtaneelta turvallisuuspalvelun päälliköltä Vasyl Maljukilta raportin.
- Aivan loistava tulos. Tulos, jonka Ukraina yksin saavutti. Vuosi, kuusi kuukautta ja yhdesän päivää suunnittelun aloittamisesta tehokkaaseen toteutukseen. Pisimmän kantaman operaatio, Zelenskyi kehui.
Zelenskyi sanoo ohjeistaneensa turvallisuuspalvelua kertomaan operaation yksityiskohdista ja tuloksista niiltä osin kuin niistä julkisuuteen voidaan kertoa. Zelenskyi sanoo ukrainalaisten toimien "epäilemättä jäävän historiankirjoihin".
- Ukraina puolustaa itseään ja oikeutetusti niin - me teemme kaikkemme, jotta Venäjä tuntee tarvetta lopettaa tämä sota. Venäjä aloitti tämän sodan, Venäjän on lopetettava se. - Anonyymi
Lyhyesti tulevaa.Kovat on ajat edessä . Ainoa lohtu ja turva tulee olemaan elävässä Jumalassa.
Herran Jeesuksen Kristuksen takaisin tuleminen on lähellä.Niinkuin Hän meni Taivaaseen Hän samoin tulee maan päälle takaisin ja sitten alkaa noin tuhannen vuoden ajan kestävä rauhanvaltakunta maan päällä.
Ei sotia. Sen jälkeen ihmiset alkavat jälleen sotimaan , koska Saatana alkaa heitä villitsemään .Sen jälkeen lopussa taivas ja maa katoaa ja alkuaineet kuumuudesta sulavat ja kaikki pauhinalla katoaa.Koko nykyinen taivas ja maa katoaa.Tulee uusi Taivas ja maa jotka Jumala tekee ja alkaa ikuinen rauhanvaltakunta.Ei sotia,ei nälkää,ei kipua ,ei parkua.Kaikki entinen on mennyt,sillä Jumala tekee uudeksi kaiken.
Tänne Jumalan valtakuntaa pääsee kun pyytää synnit eli väärät teot anteeksi ja tekee parannukaen ja tämä tapahtuu siten ,että uskoo Herraan Jeesukseen niinkuin Raamattu sanoo.Lukekaa Raamattua.- Anonyymi
Kuinka monta ohjusta Jeesuksella on?
Koska sen jälkeen kun Saatana villitsi Putinin aloittamaan tämän sodan, Ukraina varmaan ottaisi vastaan ne Jeesuksen ohjukset. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kuinka monta ohjusta Jeesuksella on?
Koska sen jälkeen kun Saatana villitsi Putinin aloittamaan tämän sodan, Ukraina varmaan ottaisi vastaan ne Jeesuksen ohjukset.Sanoisin aika monta, näin on profetoitu: "Aurinko ja kuu astuvat majaansa sinun kiitävien nuoltesi valossa, sinun keihääsi salaman hohteessa."
- Anonyymi
Jätetään nyt kuitenkin satukirjan jutut sotkematta tähän.
Anonyymi kirjoitti:
Sanoisin aika monta, näin on profetoitu: "Aurinko ja kuu astuvat majaansa sinun kiitävien nuoltesi valossa, sinun keihääsi salaman hohteessa."
Aurinko ja Kuu eivät astu missään mihinkään. Taikauskoista höpinää.
>Sen jälkeen lopussa taivas ja maa katoaa ja alkuaineet kuumuudesta sulavat ja kaikki pauhinalla katoaa.
1. Avaruus on ääretön eikä katoa koskaan mihinkään, vaikka sen yksittäisissä osissa tapahtuisi mitä.
2. Avaruudessa ei ääni kulje, joten ei ole pauhinaakaan.
>Kaikki entinen on mennyt,sillä Jumala tekee uudeksi kaiken.
Ei tarvitse, nykyinen on ihan hyvä. Hieman lisää järkeä vain ihmisten päähän niin se on siinä.
Hieman lähdekritiikkiä, kiitos.- Anonyymi
Repe_RuutikaIlo kirjoitti:
Aurinko ja Kuu eivät astu missään mihinkään. Taikauskoista höpinää.
Et ole ateisti, vaan narsisti. Ylpeilet niin pitkään, kun on jotain, mitä syödä.
- Anonyymi
Tämä Jumalan luoma maailma on uskottu ihmisen hallitsemaksi.Tässä on tulos mitä nyt näemme.Ihmiset ovat sössinee ja eivät kykene elämään rauhassa.Jumalan totuus on niin hylätty, torjuttu tai kadotettu ja osa ihmisistä luulee kuuluvansa eläinkuntaan vaikka Jumala on selkeästi sanonut luoneensa eläimet ja ihmiset.
Ei kannata pilkata.Nyt ollaan menossa sellaiseen aikaan ,että moni ei todennäköisesti tule vitsailemaan. Mitä ihminen kylvää sitä niittää.- Anonyymi
Mitä Putin kylvi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mitä Putin kylvi.
Puhu sitten, kun et puhu enää ruoka suussa.
- Anonyymi
Puuttin on sössinyt, turha palstalaisia haukkua.
- Anonyymi
Näyttää pahalta maailman tilanne.Ei tässä muuta kuin halusin vain kertoa jos joku kaipaa tietoa ,että turva tulee olemaan
Jumalassa vaikeinakin päivinä. Rukoilkaa Taivaan Isää avuksi hädän päivänä Hänen Poikansa Jeesuksen Kristuksen nimessä ja kunnioittakaa ja peljätkää Jumalaa mikä tarkoittaa sitä ettei tee tietoisesti vääryyttä. Pyytäkää synnit anteeksi.Jumalalla on paljon anteeksiantamusta.- Anonyymi
Ei maailman tilanne näytä pahalta mutta Puuttinin ja Venäjän tilanne kyllä näyttää.
- Anonyymi
Hyvin tehty Ukrainalta. Lisää samaa, harasoo!
- Anonyymi
Oletko suurikin Kiinan ystävä?
Tykkäät hajoilevista tavaroista, roskatusta ympäristöstä, feikkiruuasta, pilatusta kulttuurista ja jumalattomuudesta?
- Anonyymi
Nuo vangitut joista venäjä puhuu ovat todennäköisesti rekkakuskeja joilla ei ollut mitään tietoa lastistaan,tarpeettomina jätetty venäjän haaviin.Todelliset tekijät ovat jo kaukana.
- Anonyymi
Jonkun täytyy maksaa...
Anonyymi kirjoitti:
Jonkun täytyy maksaa...
Ja syntipukkeja on löydettävä. Diktatuurissa ei ongelma lainkaan tämä.
- Anonyymi
Repe_RuutikaIlo kirjoitti:
Ja syntipukkeja on löydettävä. Diktatuurissa ei ongelma lainkaan tämä.
Kyllä minulle Venäjän diktatuuri sopii! Ai paha juttuko? Miksi ihmeessä? Etkö tiedä mikä on Kiina?
- Anonyymi
Ukrainalla on paljon älykkäitä droneja...kannattaisi putinin alkaa hieromaan rauhaa ihan toden teolla ..
- Anonyymi
Heillä on paljon myös älykkäitä ihmisiä - puhkovat autojen renkahia värväreitä ja vetävät turpaan noita rahasta tapettavaksi vietäviä.
- Anonyymi
Venäjän laivasto ja ilmavoimat kärsineet melkoiset tappiot ja ei se miljoona kuopattua sotilastakaan mikään uroteko ole.
Mutta hei, tankkejahan on silmän kantamattomiin....ai eikö ole enää?- Anonyymi
Venäjän 20 vuoden taistelupanssarivaunituotanto tuhottu Ukrainassa ja Kurskissa 😖
- Anonyymi
Venäjän oppositio iski
"Zelenskyin mukaan kaikista kiinnostavin asia oli, että Ukrainan operaation "toimisto" Venäjän maaperällä sijaitsi Venäjän turvallisuuspalvelun FSB:n vieressä. Zelenskyi ei tarkenna, missä päin Venäjää tämä toimisto sijaitsi"- Anonyymi
Kumpi lähtee seuraavaksi, Odessa vai Kiova ?
Anonyymi kirjoitti:
Kumpi lähtee seuraavaksi, Odessa vai Kiova ?
Ei kaupungit minnekään lähde paitsi Kiiruna, joka siirrettiin.
Vai tarkoitatko että Ukrainankin pitäisi alkaa iskeä myös siviilikohteisiin?- Anonyymi
Repe_RuutikaIlo kirjoitti:
Ei kaupungit minnekään lähde paitsi Kiiruna, joka siirrettiin.
Vai tarkoitatko että Ukrainankin pitäisi alkaa iskeä myös siviilikohteisiin?Sehän on iskenyt niihin jo pitkään. Mut sinuahan ei totuus kiinnosta niin pitkään, kun länsi ei sitä sulta vaadi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kumpi lähtee seuraavaksi, Odessa vai Kiova ?
Lähtee minne? omituinen kommentti.
- Anonyymi
Seuraavaksi Trump iskee Kremliin !
- Anonyymi
Siinä tapauksessa se ukko ei tiedä mitä tekee.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Siinä tapauksessa se ukko ei tiedä mitä tekee.
Onko se joskus muka tietänyt.
- Anonyymi
Ryssän kaukaiset tukikohdat eivät ole turvassa. Sodankäynnin uudet menetelmät tekevät Venäjästä haavoittuvan. Suuri ja mahtava onkin nyt savijaloilla huojuva jättiläinen. Mitä suurempi korttitalo, sitä komeammin romahtaa.
- Anonyymi
44.Div kirjoitti:
VÄÄRÄ PALSTA !.
Mene muualle julistamaan tuota revankeliumias!.Kysymyksessä ei ole evankeliumi, vaan sinä olet palstan ongelma, koska olet Suomensyöjä, ja olet näköjään tullut kommunistisesta maasta tänne herättämään valkoisia toisiaan vastaan.
- Anonyymi
Tässä pitää muistaa että nyt Venäjä ei saa lennätettyä isoja ohjuksiaan samalla volyymillä kuin aiemmin.
Lisäksi koneitten lentotunnit alkavat kasvaa nopeasti jos yritetään jotain idioottimaista ja huolloissakin fuskataan.
Ukrainan armeijaahan se ei koske koska Venäjä oli keskittynyt suurelta osin päiväkoteihin, kouluihin ja sairaaloihin koska niissä majailee NATOn siemenet.... - Anonyymi
Vain 13 koneen tuhoutuminen tai vaurioituminen on vahvistettu satelliittikuvilla.
Noin 40 koneen menetykset ovat liioiteltuja ja perustuvat ukrainalaisiin arvioihin ilman riippumatonta näyttöä.
Satelliittikuvien ja kansainvälisten OSINT-analyytikoiden mukaan Venäjän lentotukikohtiin tehdyssä iskussa vahingoitettiin tai tuhottiin 13 lentokonetta.
Ukrainalaisissa lähteissä mainittu luku, noin 40 konetta, ei ole saanut vahvistusta riippumattomista lähteistä tai satelliittikuvista.- Anonyymi
Ainoastaan Belajasta on tähän asti satelliittikuvia ja ne jo vahvistavat 8 koneen tuhoutumisen tai vaurioitumisen.
https://militarnyi.com/en/news/satellite-images-confirm-four-more-tu-22m3-bombers-destroyed-at-belaya-air-base/
Kuinka paljon muissa tukikohdissa on mennyt, sitä ei vielä tiedetä. Pelkästään Olenjassa ainakin videokuvan mukaan meni neljä. - Anonyymi
Melkoinen hyöty-hintasuhde 250 000 euron drooneilla 👍
- Anonyymi
Täällä ne kiltit hyvät ihmiset taas sanoi kirjastotäti jo että menkää välillä ulos liikkumaan. Ukraina teki muutaman iskun pitääkseen pommikone et maassa . Noin 5 pommikone kenttää sai osumaa eri puolilla. Mutta sehän teettää työtä siellä siivoojille ja korjaamolle. Ukrainassa on myös työpaikkoja korjaamoilla!
- Anonyymi
Joo, niinhän se MV-lehti kirjoitti että vahvasti on liioiteltu NATOn ilmoituksissa ja Ukrainan.
MV lehdellähän on teatteripoika jolla on päässä harvinainen tutka jolla hän seuraa NATOa.- Anonyymi
Vahingossa ja uutiset ohjelman jälkeen aamulla päälle ja Uutiset mainosti MV-lehteä.
Me kiinnostuimme ja sehän onkin ihan järkilehti ja antaa asiaa mistä uutiset vaikenee ja vääristelee tai liioittelee.
Kaikkea pahaa ne uutiset julkaisee todella mutta MV-lehtihän se on asiapohjalla.
Löytyi se hakusanalla tuolta netistä vaikkei uutiset antaneet tarkempaa tietoa mistä lehteä saa ostaa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vahingossa ja uutiset ohjelman jälkeen aamulla päälle ja Uutiset mainosti MV-lehteä.
Me kiinnostuimme ja sehän onkin ihan järkilehti ja antaa asiaa mistä uutiset vaikenee ja vääristelee tai liioittelee.
Kaikkea pahaa ne uutiset julkaisee todella mutta MV-lehtihän se on asiapohjalla.
Löytyi se hakusanalla tuolta netistä vaikkei uutiset antaneet tarkempaa tietoa mistä lehteä saa ostaa.🙄🤭😄😆😂🤣😭
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vahingossa ja uutiset ohjelman jälkeen aamulla päälle ja Uutiset mainosti MV-lehteä.
Me kiinnostuimme ja sehän onkin ihan järkilehti ja antaa asiaa mistä uutiset vaikenee ja vääristelee tai liioittelee.
Kaikkea pahaa ne uutiset julkaisee todella mutta MV-lehtihän se on asiapohjalla.
Löytyi se hakusanalla tuolta netistä vaikkei uutiset antaneet tarkempaa tietoa mistä lehteä saa ostaa.Nyt on venäläistrollien tekoäly osannut kirjoittaa selvääkin selvempää suomea.
- Anonyymi
Ei ole 40 konetta tuhottu, ei läheskään. Korkeintaan 10 - 20 tuhottua / vahingoitettua konetta on lähempänä totuutta.
- Anonyymi
Tähän astisen perusteella ainakin 12 varmistettua tapausta. Minimissään arvioisin, että noin 20 on menetetty tavalla tai toisella ja saattaa parhaimmillaan olla lähemmäs 30.
Kummin päin tahansa, suurin yhden päivän tappio tässä sodassa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tähän astisen perusteella ainakin 12 varmistettua tapausta. Minimissään arvioisin, että noin 20 on menetetty tavalla tai toisella ja saattaa parhaimmillaan olla lähemmäs 30.
Kummin päin tahansa, suurin yhden päivän tappio tässä sodassa.Näitä ei montaa tarvita, niin on lentokalustokin lopussa. 20 vuoden tuotanto taistelupanssarivaunuja jo romurautana Ukrainan aroilla 🇺🇦
- Anonyymi
Kenttiä on 5 kpl. Lisätietoa tulee myöhemmin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Näitä ei montaa tarvita, niin on lentokalustokin lopussa. 20 vuoden tuotanto taistelupanssarivaunuja jo romurautana Ukrainan aroilla 🇺🇦
Ukraina saa niistä romusta pelloilla hyvin romurautaa uusiokäyttöön.
- Anonyymi
Venäjällähän ei ollut sen suurempaa suunnitelmaa koneiden suojaamiseen kuin tutkat joilla olisivat saaneet ennakkotiedot ohjusten/dronejen tulosta.
Nyt tuotiinkin kentänviereen jotain leikkimökkejä, varmaankin päällystön lapsille tai jotain semmoista on siellä eliittisotilaat miettineet.
Tästä vielä Putin raportoi kiukkuisesti YK kokouksessa että on käytetty ei hyväksyttäviä keinoja kujettaa räjähteitä Venäjälle.- Anonyymi
Lähetän hänelle sotakorvauksena olkapään, jota vasten nyyhkiä.
- Anonyymi
Päänatsi Puuttin on viimeinen hahmo venäjän maaperällä, jonka kannattaa puhua ääneen hyväksyttävistä keinoista kuljettaa räjähteitä toisten maaperälle. Ukko on tapattanut Ukrainan siviilejä neljättä vuotta ilmeisesti käyttämällä hyväksyttäviä keinoja räjähteiden kuljetukseen Ukrainaan? Näin matala-otsaisia kommentteja mitä venäjän johto suustaan päästää kuulee harvoin jos silloinkaan.
Ryssä on nyt tietty uhri omasta mielestään. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Päänatsi Puuttin on viimeinen hahmo venäjän maaperällä, jonka kannattaa puhua ääneen hyväksyttävistä keinoista kuljettaa räjähteitä toisten maaperälle. Ukko on tapattanut Ukrainan siviilejä neljättä vuotta ilmeisesti käyttämällä hyväksyttäviä keinoja räjähteiden kuljetukseen Ukrainaan? Näin matala-otsaisia kommentteja mitä venäjän johto suustaan päästää kuulee harvoin jos silloinkaan.
Ryssä on nyt tietty uhri omasta mielestään.Supernatsi Stalin.
- Anonyymi
mitähän seuraavaksi tuhoovat, jotta ilmaan vaan pölynä
- Anonyymi
Tuo kysymys tuo mieleen, että puhelet lämpimikses syödessäs samalla ateriaas. Kyllä ruokaa riittää, ja se käy ilmi mielipiteides köyhyydessäkin.
- Anonyymi
Viimeisenä työnään rauhaa rakastava Putin menee Haagiin ottamaan vastaan elinkautista räjähdepötkö "jemmassa".
- Anonyymi
ALOITTAJA MAINIHTEE, ETTÄ ROSKALEHTI ON TIEDOTTANUT :-))
Aloittaja innostui todella kun tuli ensimmäistä kertaa pitkään aikaan jotain hänen aivolohkoonsa istuvaa - russofobia on kova ja kovempi kun uusnatsit tuhotaan ja kitketään maasta satavarmasti....ei onnistu uustulo 80 vuoden takaa.
Järkevä osa kansasta lähti puhkomaan autojen renkaita ja äidit vetivät köniin värväreitä Ukrainassa.
Onko ihmishenki 500 dollarin arvoinen, jonka värvärit saavat kun lähettävät poikaparat tuonne lihamyllyyn varmaan kuolemaan ?
Kansa on kapinamielellä eikä ihme kun ei antauduttu!
https://www.youtube.com/watch?v=oGSkscfyXjM- Anonyymi
Ei Suomellla mene lainkaan niin huonosti kuin Venäjän Tiltu toivoisi!
- Anonyymi
Tosi hyvä jenkkitoimittaja - onko todella 500 dollaria ihmisen hinta Ukrainassa nykyään?
Köyhät kyykkyyn tyyli tuolla ! Naiset ovat varsinkin vihaa täynnä, mutta ei mikään ihme jos sadat tuhannet miehet menneet nuoruusvuosilla värväreitten avullakin tuonne pakolla tapettaviksi.
Olihan tuolla yksi nainen, joka meni ostoskassin kanssa värväreitten joukkoon ja räjäytti itsensä - todellista uhrautuvuutta pelastamaan kansa uusnatsien alla elämisestä vapauteen. Ainakin osa jää sitten eloon eikä kaikkia azovInteoiset tapata pakolla. - Anonyymi
Jotenkin viha ja tuho aktivoivat täällä ihan vaahtopäitten myötä tuhoa ja turmaa sekä kuolemaa ihannoivia muutamia yksilöitä ja ihan kikkkksejä varmaan tulee :-))
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jotenkin viha ja tuho aktivoivat täällä ihan vaahtopäitten myötä tuhoa ja turmaa sekä kuolemaa ihannoivia muutamia yksilöitä ja ihan kikkkksejä varmaan tulee :-))
Joo tuntuu muutama olevan kuin työttömänä täällä tai palkattuna.
Sairasta vihan levittämistä ja solvaamista.
Varmasti menivät myös ottamaan piikkejä herkkäuskoisina - täysin selkeä homma.
- Anonyymi
Venäläisten HYVINVOINTIRAHASTOSSA varat sulavat sodan vuoksi nopeaa tahtia.
Mitä tavallinen venäläinen on hyötynyt siitä että putin kaivaa verta nenästään iskemällä siviilikohteisiin ja ukraina sotilaskohteisiin venäjällä ? - Anonyymi
Rauhanneuvottelutkin oli siinä sitten.
Venäjällä on ollut tapana iskeä juuri edellisenä päivänä ennen rauhanneuvotteluja voimakkaasti Ukrainan siviilikohteisiin. Nyt Ukraina esti sen.
- Anonyymi
Kuinka kovasti sinun valkoinen ritarisi Putin ajatteli valkoista rotua ryhtyessään teurastamaan naapurimaan valkoisen rodun edustajia?
Haha. Putin Kalsarimyrkyttäjä lähetti venäläiset, myös runsaasti venäläisiä muslimeja pyhään sotaan ukrainalaisia valkoisia kristittyjä teurastamaan. Jos kuvittelet, että Venäjä muka puolustaa rikollisella sodallaan Venäjää tai valkoista rotua tai kristinuskoa, niin olet täysin pihalla. Venäjä on ryöstö- ja murharetkellä. Ja juuri minä välitän Suomesta, kuten enemmistö suomalaisista. Halusimme NATO:n jäseneksi, jotta sotaa Venäjää vastaan ei enää tulisi. NATO-maissa on rauha, vaikka ne olisivat terroristi-ja rikollisvaltio Venäjän naapurimaana, koska Venäjä ei pysty niihin hyökkäämään tuhoutumatra itse.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kuinka kovasti sinun valkoinen ritarisi Putin ajatteli valkoista rotua ryhtyessään teurastamaan naapurimaan valkoisen rodun edustajia?
Teet näyttävästi kokopäivätyötäsi täällä saivarrellessa ja vihaa levittämällä.
MAKSAAKO JENKIT HYVÄN PALKAN SINULLE LÄSSYTYKSESTÄ VIHAN KUORRUTTAMANA?
- Anonyymi
Siellä on nyt Venäjän johto sukat sekaisin ja kuten aina ensimmäiseksi julkaistaan hieman muunneltua totuutta vaikka kaikki tietävät miten asiat ovat.
- Anonyymi
Ja ilmeisesti syystä. Venäläisten somessa vihjaillaan nyt jopa 18 Tupolev 95 ja 22 konetta pelkästään menetetyn ja siihen vielä päälle muut konetyypit. Suhtauduttakoon varauksella, mutta 30 koneen ei välttämättä ole täysin mahdoton ajatus.
- Anonyymi
18 TU-95 ja TU-22 konetta sekä 2 A-50 konetta mennyt hyökkäyksessä.
Ja kyseessä on venäläisten ilmoitus.- Anonyymi
Ilmeisesti sometililtä tosin, joten kannattaa suhtautua varauksella.
Jos siellä on mennyt valvontakoneitakin noin paljon niin on täysin ymmärrettävää, että Kremlissä yritetään lakaista asia maton alle.
- Anonyymi
Eli jos näin olisi niin Venäjällä olisi enää 1 Berijev A-50 tutkakone
Vaikea pitää jatkuvasti ilmassa... ;)- Anonyymi
Berijeville pitää järjestää ansa ja sitten patriot perrään.
- Anonyymi
VENÄJÄN ARMEIJA MURSKASI UKRAINALAISTEN RINTAMAN ja etenee
Kostyantynivkan tuntumassa - massa-antautumisia !
https://www.youtube.com/watch?v=FzbW5RHC7IY- Anonyymi
Ja yhtään pommikonetta ei menetetty ja Putin on paras ja Lavrov hänen profeettansa jne.
- Anonyymi
"As a result of yesterday's drone attack on Russian airfields, 41 aircraft were hit , including: A-50, Tu-95, Tu-22M3, Tu-160." – Head of the SBU, Lieutenant General Vasyl Malyuk
Eli yhteensä kaikilta kentiltä
Kannattaa uskoa koska niistä on drone kuvat....tiltulle tiedoksi... - Anonyymi
Ukrainan turvallisuuspalvelun johtaja Vasyl Maliuk antoi raportin tämänpäiväisestä operaatiosta. Ehdottoman loistava tulos. Tulos, jonka Ukraina saavutti yksin. Yksi vuosi, kuusi kuukautta ja yhdeksän päivää suunnittelun alusta tehokkaaseen toteutukseen. Pitkän kantaman operaatiomme.
Operaation valmisteluun osallistuneet henkilömme vedettiin pois Venäjän alueelta ajoissa. Kiitin kenraali Maliukia tästä Ukrainan menestyksestä. Ohjasin Ukrainan turvallisuuspalvelua tiedottamaan yleisölle operaation yksityiskohdista ja tuloksista, jotka voidaan paljastaa.
Tietenkin kaikkea ei voida paljastaa tällä hetkellä, mutta nämä ovat Ukrainan toimia, jotka epäilemättä jäävät historiankirjoihin. Ukraina puolustaa itseään, ja aivan syystä – teemme kaikkemme, jotta Venäjä tuntisi tarpeen lopettaa tämä sota. Venäjä aloitti tämän sodan, Venäjän on lopetettava se. Kunnia Ukrainalle!- Anonyymi
Puhut kuin kiinalainen japanilaisista. Oletko kiinalainen vakooja?!
Alkaen 2:20:
https://www.youtube.com/watch?v=0wXlDkwtdWo
"Olette kiinalaisia, teidän pitäisi aina muistaa japanilaisten rikokset Kiinassa. Ei saisi puhua hyvää Japanista"
"Se on ohi. Meillä on japanilainen auto"
"Riko se. Vaihda auto toiseen... jos auto on japanilainen, niin tuhoa se"
Tuttua puhetta: aivan kuten natopalstalla.
Onko Natopalsta kiinalaisessa vaikutuksessa?
- Anonyymi
No niin, nyt ostamaan joditabletteja.
- Anonyymi
Pääasia että Venäjä heikkenee ja Ukraina vahvistuu.
Eikä tästä mitään 3 päivän sotaa tullut vaikka Venäjä ehkä niin luuli....
Mutta Hei, nyt alkaa Venäjällä valtavat rekkojen tarkastukset ja jonot tulevat olemaan pitkiä.Kymmenien tuhansien konttien tutkiminen kaikkialla Venäjällä vie kivasti miehiä, aikaa ja tupakkia. Ja silti ilmeistä on, että Ukrainan seuraava suurisku ei suinkaan lähde konteista vaan on ylläripylläri. Tutkiminen on kuitenkin pakko tehdä, niin joutavan turhaa kuin se onkin.
- Anonyymi
YK : n olisi puututtava ja tuomittava ukrainan terroristiset hyökkäykset venäjälle. Rauhantahtoinen Venäjä on ollut uhri osapuoli tässä konfliktissa koko ajan. Ukraina ei saa rauhaa aikaiseksi tällä tavalla. Ukrainan täytyisi ymmärtää , että ainoastaan venäjän ballistiset ohjushyökkäykset Kiovaan ja muualle tuovat tasapuolisen ja pysyvän rauhan alueelle.
- Anonyymi
Venäjän pallistiset ohjukset ovat yhtä hyvässä kunnossa kuin Putinin pallit?
Pelkkää kuivaa ilmaa...- Anonyymi
Menehän gynekologille ja pistä punaiset kenkäsi jalkaan, muista huulipuna, mitä ukrainalaisetkin ovat käyttäneet poistuessaan natsimaasta.
- Anonyymi
Edes James Bond -elokuvissa ei ole ollut näin ilmiömäistä iskua.
- Anonyymi
Venäjän kansantalous on pienempi kuin Alankomaiden.
- Anonyymi
Miksi noita autonrenkaita oli kasattu siipien reunoille,,siksikö että palaisi paremmin ja savuttaisi.
- Anonyymi
Puolitoista vuotta katselivat satelliittikuvia ja näkivät mitä kentällä puuhasteltiin niin siinä erotetaan kyllä jos on valemaaleja joukossa ja paljon muutakin.
Liekö lähetetty muutama kori votkuliakin ja katseltu onko ryssillä itsekuri tallella vai aloitettiinko pämppääminen heti.... - Anonyymi
Ilta saatana on Vapari homojen omistuksessa 11 kpl on oikea luku yli puolet 1950 luvun potkurikoneita joilla lennetään nyt viimeistä kertaa. Tilalle tulee uutta suihkukone kalustoa joilla voidaan tehdä nopeita iskuja tarpeen vaatiessa. osa korvataan varastosta vastaavilla potkurikoneilla. isku oli silti knoputus joka varmasti huomioidaan tulevaisuudessa.
- Anonyymi
Mistä ne saa niitä uusia suihkukoneita? Ei niitä mistään pahvilaatikosta oteta uutta tilalle. Nuo on satoja miljoonia maksavia teknisiä taidonnäytteitä jotka on tehty aikoinaan Ukrainassa ja sen jälkeen niitä on vain ja ainoastaan päivitetty.
Ei Venäjä rakenna pommikoneita, eikä se edes valmista niihin varaosia ja nyt rajoitusten vuoksi se ei ei edes saa varaosia. Kaikki kehitys on tullut Ukrainasta.
Ainoa mitä Venäjä voi nyt tehdä, on repiä noista romuista ne osat irti jotka eivät ole rikkoutuneet, ottaa rikkimenneet osat irti ja yrittää korjata niitä, ja sen jälkeen tunkea niitä jäljelle jääneisiin pommikoneisiin.
Putin käski Venäjän armeijan johtoa kehittämään uutta aseistusta ja hankkimaan uusia aseita 25 vuotta sitten kun Putinin kätyrit olivat alkaneet keräämään oligarkkien avustuksella sotakassaa.
Mutta koska Venäjällä ei toimi mikään. Kaikki sotapäälliköt ovat vetäneet 30 vuoden aikana saamastaan rahamäärästä välistä ja käyttäneet niitä omien omistuksien kasvattamiseen. Ainoa uusi asia mitä Venäjä on pystynyt kehittämään, on ollut jalkaväen toimintatapojen muuttaminen niin että, (ennen Ukrainan sotaa), asevelvolliset selvisivät hengissä palveluksestaan. Sen lisäksi heidän uusi kopteri on sen verran kehittynyt että se pystyy kantamaan panssarointinsa aseiden lisäksi, asia mitä Kiina on havitellut Venäjältä jo kolme vuosikymmentä, ja onhan heidän ohjustuotanto ollut myös kehittyneempää samoin kuin elektroninen sodankäynti ja propagandatoimet ulkomailla. Mutta se armeijan perusta, se millä olisi pitänyt oikeasti sotia ja se millä sotia voitetaan, se on täysin kulahtanut neuvostoliiton jälkeen.
- Anonyymi
Taitaa NATO antaa tiedustelun tietoja Suomesta käsin
- Anonyymi
Olikohan Suomikin mukana
- Anonyymi
Suomeen voi todella tulla vaikka eksyneenä drooneja jatkossa kun tumpelot lähettelee. Sen vuoksi uusnatsismi tulee tuhota.
Anonyymi kirjoitti:
Suomeen voi todella tulla vaikka eksyneenä drooneja jatkossa kun tumpelot lähettelee. Sen vuoksi uusnatsismi tulee tuhota.
Homma on vauhdissa, uusnatseita tuhottiin juuri 13 pommaria ja tuplamäärä sai osumia. ✔️
- Anonyymi
Neljäkymmentä, sen täytyy tuntua , jopa suurvallan inventaariossa
- Anonyymi
Youtube-esittelyn mukaan tu95-karhu toimii alustana risteilyohjuksille, lieneekö juurikin niitä käytetyn ukrainan päiväkoteja vastaan? Ilmatorjunnallinen siirto. Pisteet ukrainalle." Roitersiin ei voi luottaa lähdekritiikki puuttuu.
- Anonyymi
Lisäksi Ukrainalaiset auttavat Venäjän VeeÄrrää kaluston uusimisessa.
https://images.sanoma-sndp.fi/32cc0beb6b3dd75c95f8b7786f397dd2/normal/1920.avif - Anonyymi
No niin:
Kolmeentoista koneeseen tuli osumia, joista kaikki voidaan kunnostaa.
Osumien määrä on vahvistettu jopa Suomen televisiossa.
Venäjän puolustushallinnon edustjat ovat myöntäneet, että osumia tuli, Venäjä epäonnistui suojauksessaan, mutta kaikki osuman saaneet koneet voidaan kunnostaa.
Ukrainan hallinnon edustaja on myöntänyt, että pitkään suunniteltu isku onnistui vain 15 prosenttisesti.
Zelenskyi valehteli tapansa mukaan saadakseen lisää rahaa, aseita, sympatiaa ja ennen kaikkea voittaakseen joskus tulevaisuudessa järjestettävät presidentinvaalit.
Parissa päivässä putosi pohja koomikon yrityksiltä.
Meidän Stubbimme on kertonut olevansa miltei päivittäin yhteydessä Lindsey Grahamiin.
Lindsey Graham oli se USA:n senaattori, joka kävi kertomassa ukrainalaisille, että sota Venäjää vastaan alkaa 2018, USA avustaa ja hän kertoi uskovansa, että Ukraina voittaa sodan.
Lindsey Graham on se senaattori, joka vastustaa rauhan tulemista Ukrainaan.
Pitäisikö häytyskellojen soida kun Stubb rehentelee olevansa jatkuvasti yhteydessä juurikin Lindsey Grahamiin?
Pitäisi.
Jos jonkun mielestä ei pitäisi eikä meillä ole mitään hätää, verrataanpa Zelenskyin ja Stubbin puheita.
Zelenskyin uhosi 2022 ennen Venäjän hyökkäystä, että Ukrainan armeija ei ole sama kuin oli 8 vuotta aiemmin.
Luotto lännen tukeen oli 100 prosenttinen ja kyllä sitä tukea on tullutkin, mutta mihin se on johtanut ja mihin se johtaa?
Stubb uhoaa nyt, että Suomella on yksi Euroopan voimakkaimmista armeijoista, kuulemma 900 000 pakollisen asevelvollisuuden suorittanutta valmiina sankartöihin, yksi Euroopan voimakkaimmista tykistöistä, yli 60 Hornettia, yli 60 F-15:tta tilattuna.
Liittolaistemme kanssa me kuulemma kykenemme hoitamaan 1340 kilometrin pituisen rajamme Venäjän kanssa.
Ei mitään hätää, ranskalaiset ja muut voivat olla huolissaan jostakin muusta, mutta Suomi kyllä hoitaa omat asiansa. Yhdessä liittolaistemme kanssa.
Meidän liittolaisemme ovat ottaneet pataan Ukrainassa, vaikka ovat luovuttaneet omat aseensa ukrainalaisille joko taisteluun Venäjää vastaan tai mustan pörssin kauppatavaraksi.
Liittolaisten perustama "halukkaiden koalitio" on kadonnut jonnekin.
Miten käy, kun Venäjä on hoitanut Ukrainan konfliktin juurisyyt pois päiväjärjestyksestä?
Tuleeko vuoroon hoitaa samat juurisyyt myös Suomessa?
Venäjää on halveksittu ja aliarvioitu kaikilla sektoreilla, sehän kuuluu tämän meitä johtavan "bättre folkin" synnynnäiseen ylimielisyyteen.
Ehkäpä lähipäivinä saamme esimakua siitä, mitä on sodankäynti kaikessa karmeudessaan jos tai kun Venäjä kostaa Ukrainan iskut rautatiesiltoja ja siviilijunia sekä lentokenttiä vastaan.
USA onkin jo kehottanut Britanniaa, Ranskaa ja Saksaa vetämään omat sotilashenkilöstönsä pois Ukrainasta välittömästi.- Anonyymi
Joopa joo. Venäläistrollilla siinä taas pitkä lista sontaa joka ei uppoa kehenkään.
- Anonyymi
Jepulis jee, tulipalloina syttyneestä polttoaineesta roihuavat alumiinikoneet on tunnetusti kaikki maailman helpointa korjata.
https://old.reddit.com/r/CombatFootage/comments/1l0mb4n/russian_tu95ms_bombers_being_hit_by_fpv_drones/
Siihen vain vähän purukumia, muutama rulla jesaria ja kunnossa on. - Anonyymi
Venäjä on vaatinut rauhan ehtoihin ukrainan armeijan demobilisaatiota , mikä on aivan ymmärrettävä vaatimus. Näin loppuvat ukrainan jatkuvat aggressiot ja hyökkäilyt venäjälle, kuten nyt tämä terroristinen droonihyökkäys venäjän strategisiin pommikoneisiin. Ukraina ei tunnu käsittävän , että näistä venäjän pommikoneista ammuttavat risteilyohjukset tuovat rauhaa alueelle. Ukrainalaiset odottavat että venäjän sankarillinen armeija tuo vapauden ukrainan kansalle . Ukrainan kansa haluaa palavasti , että ukraina liitetään äiti-venäjän yhteyteen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Venäjä on vaatinut rauhan ehtoihin ukrainan armeijan demobilisaatiota , mikä on aivan ymmärrettävä vaatimus. Näin loppuvat ukrainan jatkuvat aggressiot ja hyökkäilyt venäjälle, kuten nyt tämä terroristinen droonihyökkäys venäjän strategisiin pommikoneisiin. Ukraina ei tunnu käsittävän , että näistä venäjän pommikoneista ammuttavat risteilyohjukset tuovat rauhaa alueelle. Ukrainalaiset odottavat että venäjän sankarillinen armeija tuo vapauden ukrainan kansalle . Ukrainan kansa haluaa palavasti , että ukraina liitetään äiti-venäjän yhteyteen.
Venäjän rauhanpommittajat ovat demobilisoituneet lopullisesti ja Ukraina vain auttoi de-eskalaatiossa hieman.
Anonyymi kirjoitti:
Venäjä on vaatinut rauhan ehtoihin ukrainan armeijan demobilisaatiota , mikä on aivan ymmärrettävä vaatimus. Näin loppuvat ukrainan jatkuvat aggressiot ja hyökkäilyt venäjälle, kuten nyt tämä terroristinen droonihyökkäys venäjän strategisiin pommikoneisiin. Ukraina ei tunnu käsittävän , että näistä venäjän pommikoneista ammuttavat risteilyohjukset tuovat rauhaa alueelle. Ukrainalaiset odottavat että venäjän sankarillinen armeija tuo vapauden ukrainan kansalle . Ukrainan kansa haluaa palavasti , että ukraina liitetään äiti-venäjän yhteyteen.
Suomenkin kansa haluaa, mutta Ylen ja muun valemediamme aivopeseminä emme sitä vielä itse ymmärrä.
Vaan kun Venäjä pääsee järkkäämään kansanäänestyksen, niin yli 90 % tahtoo äiti-Venäjän helmaan!13 konetta siis tuhoutui täysin ja osumia tuli tuplamäärään.
Miten tämä muutaman viime vuoden kestänyt uhkailusi, Venäjän palvonta ja Suomen haukkuminen on mennyt noin niinkuin omasta mielestä? Kuntavaaleissahan näkemystesi mukaisia ehdokkaita äänesti 0,3 %.
- Anonyymi
Ukraina pelastaa koko maailman venäjän jatkuvalta uhalta, ei pääse terroristit ja sotarikolliset riehumaan saati uhittelemaan
- Anonyymi
Seuraavaksi kohteeksi kreml, tuo sotarikollisten ja terroristien pesä kivimurskaksi kokonaan
- Anonyymi
Sinulla joku menttaalinen sairaus tuntuisi olevan. Pitäisi selvittää ongelmasi valkotakkisten luona ja antaa lääkitys.
Vihaasi pitää hoitaa, se vie vaikka hautaan tuota menoa. Varsinkin jos on saanut noita korroonapiikkilöitä ja vakavasti uskotaan, että olet ottanut. Osuttiin varmaan, eikö? Anonyymi kirjoitti:
Sinulla joku menttaalinen sairaus tuntuisi olevan. Pitäisi selvittää ongelmasi valkotakkisten luona ja antaa lääkitys.
Vihaasi pitää hoitaa, se vie vaikka hautaan tuota menoa. Varsinkin jos on saanut noita korroonapiikkilöitä ja vakavasti uskotaan, että olet ottanut. Osuttiin varmaan, eikö?Sinunko uskonlahkossasi ei oteta rokotuksia? 🤔
- Anonyymi
Näin
- Anonyymi
Ei onnistu ilman venäjän kansalaisten tukea.
Myös venäläiset ovat kyllästyneet järjettömään, kalliiseen ja ihmishenkiä vaativaan sotaan.
Ovathan venäläiset toki samaa ihmislajia kuin mekin. Vaikka välillä ei siltä tunnukaan.- Anonyymi
Kyllä venäläisyys on kaukana ihmisistä, vuosituhannet sen kertovat
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä venäläisyys on kaukana ihmisistä, vuosituhannet sen kertovat
Mikäs vaivaa? Mitä yrität sanoa, kerrohan mikä ongelmasi on?
- Anonyymi
Eihän noista puoihulluista uusnatseista tiedä koska tekevät droonihyökkäyksen Suomeenkin sitten?
https://www.youtube.com/watch?v=4VxJY0RL5p4- Anonyymi
Eiköhän ne ukrainalaiset ole särkeneet tarpeeksi uusnatsien roinaa nyt sen estämiseksi.
Ihan varmaan hyökkää auttajiensa kimppuun juu. 😅
Koettakaa nyt saada vähän järkeä näihin satuihinne, vaikka milläs saat jos ei ole.
- Anonyymi
USA haluaa ydinsodan eurooppaan ja nyt tulee sen saamaan EU:n suosiollisella avustuksella. Mahtaneekohan kaikille EU herroille löytyä jo ydinsuoja? Kansalaisista kukaan ei välitä.
- Anonyymi
USA;n masinoima juttu, sillä koneet olivat START -sopimukseen kuuluvia ydinpommikoneita, jotka piti sopimuksen mukaan olla näkyvillä ulkosalla. Näin USA sai vähennettyä heihin mahdollisesti kohdistuvaa vaaraa, kun ydinsota euroopassa saadaan aikaiseksi. Ihan selvä kuvio.
- Anonyymi
USA:n kannalta on tietysti parempi että ydinsota käydään Euroopassa kuin että itse olisi osallisena. Palstan perusöyhöttäjien mielestä tämä on tietysti kaikki Putinin syytä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
USA:n kannalta on tietysti parempi että ydinsota käydään Euroopassa kuin että itse olisi osallisena. Palstan perusöyhöttäjien mielestä tämä on tietysti kaikki Putinin syytä.
putlerin puolesta vaikka maailmanloppuun
- Anonyymi
Kaikki Venäjän kalustotappiot vähentävät putlerin murhakoneen aiheuttamaa vaaraa demokraattiselle maailmalle
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kaikki Venäjän kalustotappiot vähentävät putlerin murhakoneen aiheuttamaa vaaraa demokraattiselle maailmalle
Vähentävät ehkä, mutta lopputulosta ne eivät tule ratkaisevasti muuttamaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vähentävät ehkä, mutta lopputulosta ne eivät tule ratkaisevasti muuttamaan.
putlerin murhakone hyytyy vielä.
Diktaattori putlerin sotahulluus on tietenkin rajaton, mutta Venäjän Z-natsiarmeijalla on rajansa Anonyymi kirjoitti:
USA:n kannalta on tietysti parempi että ydinsota käydään Euroopassa kuin että itse olisi osallisena. Palstan perusöyhöttäjien mielestä tämä on tietysti kaikki Putinin syytä.
Kenen mielestä ei olisi? Jokainen tietää, että Putin Kalsarimyrkyttäjä olisi voinut valita rauhan, mutta hän halusi sotaa ja valloituksia.
Höpsis. Sitä paitsi terroristi- ja rikollisvaltio Venäjä ei enää edes noudattanut START-sopimusta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
putlerin murhakone hyytyy vielä.
Diktaattori putlerin sotahulluus on tietenkin rajaton, mutta Venäjän Z-natsiarmeijalla on rajansaHullut ovat vaarallisia mutta kuurot, sokeat ja tyhmät hullut ovat vielä vaarallisempia.
- Anonyymi
START-sopimus loppui 2009 ja Venäjä sanoutuu irti NEW START -sopimuksesta 2023.
- Anonyymi
Paitsi että Venäjä on ulkona kyseisestä sopimuksesta, ollut ihan omasta halusta, ja kyseinen NEWSTART sopimus ei missään kohdassa vaadi ydinlentokoneita olemaan taivasalla. Tuo on erittäin hyvä esimerkki Putinin itse levittämästä valheesta kansalleen, jota te pietarin typerät trollit sitten levitätte.
- Anonyymi
Venäjän Pearl Harbor? Yritystä siihen anakin oli olemassa. No kivuliasta vastausta odotellessa on varmaan hyvä olla.
- Anonyymi
Lista päivitetään ensi viikolla kun saadaan sat.kuvia
Aircraft visually confirmed hit in Operation Spiderweb by Ukraine 🇺🇦 on June 1, 2025
1. Olenya Air Base
4x Tu-95 Destroyed
1x Tu-95 Damaged
1x An-22 Destroyed
2. Belaya Air Base
3x Tu-95 Destroyed
1x Tu-95 Damaged
4x Tu-22M3 Destroyed
3. Ukrainka Air Base
1x Tu-95 Damaged/Destroyed
4. Ivanovo Air Base
1x Il-76 or A-50 Possible Damaged/Destroyed
5. Dyagilevo Air Base
No Confirmed Damage
Total Aircraft Hit
7x Tu-95 Destroyed
2x Tu-95 Damaged
4x Tu-22M3 Destroyed
1x A-50 or Il-76 Damaged
1x An-12 Destroyed
Total: 16x Aircraft Damaged/Destroyed
The list will be updated as more imagery comes in over the next week- Anonyymi
15% tavoitteesta saavutettiin.
- Anonyymi
Mitä ihmettä venäläiset oikein puuhasivat?
Olisiko nyt käynyt sellainen yksi miljoonassa tapaus, että koneisiin on osuttu juuri kun niitä valmisteltiin hyökkäykseen? Räjähdyksistä päätellen ainakin osa Tupoista oli tankattu. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mitä ihmettä venäläiset oikein puuhasivat?
Olisiko nyt käynyt sellainen yksi miljoonassa tapaus, että koneisiin on osuttu juuri kun niitä valmisteltiin hyökkäykseen? Räjähdyksistä päätellen ainakin osa Tupoista oli tankattu.autoihan ne sitä rekkaa löytämään tämän paikat - mistä päästivät linnut ilmaan
- Anonyymi
Ainakin yksi A-50 valvontakone tosiaan näyttää menneen ja ehkä toinenkin.
https://www.verkkouutiset.fi/a/venajalle-jattimenetys-huippuarvokas-a-50-tutkakone-romuna-satelliittikuvissa/
Eli aika hyvin se arvioimani 20 konetta jo näiden tietojen pohjalta. En kyllä enää yllättyisi, jos menisikin sinne lähemmäksi 30 kpl. - Anonyymi
Aikamoista tuuria vai tiesiköhän Ukraina mitä oli tekeillä.....
Venäjä suunnitteli operaatio Zeuksen salaman, historian suurimman risteilyohjusiskun koko Ukrainaan, kesäkuun 1. päivän yöksi pakottaakseen Ukrainan hyökkäämään Istanbulin puolelle seuraavana päivänä.
Ukrainalaiset droonit tuhosivat monia näistä pommikoneista, jotka olivat jo tankattuja, tunteja ennen niiden lähtöä.- Anonyymi
Tuossa voisi olla järkeä. Siinä videolla näkyvissä koneissa selvästi palaa juuri polttoaine ja tuskin niitä tyhjän pantteina on pidetty tankattuina.
Venäjän tapana on ollut tehdä massiivinen isku aina juuri ennen rauhanneuvotteluja. Mutta Ukraina tuntee jo tuon roistovaltion tavat.
- Anonyymi
ukraina tekee juuri sitä...puolustaa lapsia..äitejä..isoäitejä..isiä...kansaa..ryssän
putinin käskystä tehtyjä saatanan tekoja..ei koskaan unohdeta...lavrov.ja muut..saatanan koirat....TUOMIO TULEE JO TÄSSÄ ELÄMÄSSÄ.. - Anonyymi
Totta muuten. Aina ennen rauhanneuvotteluja annetaan iso annos murkulaa siviilien niskaan jotta saataisiin hyvät asetelmat neuvotteluihin.
- Anonyymi
😭 ei saa rikkoa Putinin lentokoneita. Putin pahoittaa mielensä 😭
- Anonyymi
Putin muuten syytti Ukrainaa tapansa mukaan terrorismistä kun sen pommikoneisiin iskettiin.
Eikös siellä olekaan Venäjän hyökkäyssota käynnissä ???? - Anonyymi
Kremlin NaZi hallinto sai mitä tilasi.👍
- Anonyymi
Peskovin mukaan Venäjä aloittanut "tutkinnan" iskuista.
Mitä varten? Ukrainalaisethan kertoivat jo koko maailmalle kuinka isku toteutettiin. - Anonyymi
Hevosmiesten tietotoimisto tiesi sanoa, putlerin trollit hermostui huonoon palkkaan ja polttivat koneet.😁
- Anonyymi
Varmaan kivaa kun Putinin siltaankin iskettiin.
Mitä sieltä vielä tuleekaan? - Anonyymi
ukriainen menettää kaiken.
tyhmät...
Jopa henkensäkin ja täysin turhaan.
Venähän ei ole VIELÄ tehnyt mitään. - Anonyymi
Naton kannalta on tietysti toivottavaa, että mahdollisimman suuri osa Venäjän vaikeasti korvattavasta kalustosta tuhoutuu tai vahingoittuu, sanoo Kastehelmi.
NATO kun on jo sodassa Venäjän kanssa, odotetaan aikaa jolloin uhrausvuorossa ovat ne 300 000 suomalaista siviiliä joita myös reserviläisiksi kutsutaan.
Onko Suomi niin hullu maa että urhaa kansalaisiaan NATO aatteen edessä ilman että kansa NATO:STA PÄÄSI EDES ÄÄNESTÄMÄÄN?- Anonyymi
Se sota on vain siinä tapauksessa, että te hyökkäätte.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Se sota on vain siinä tapauksessa, että te hyökkäätte.
Siis me suomalaiset? Oletko selvinpäin ja muuten järissäsi?
Kysymys on Yhdysvaltain ja länsimaisten pääomien eduista, ei siinä suomalaisilta mitään kysytä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Siis me suomalaiset? Oletko selvinpäin ja muuten järissäsi?
Kysymys on Yhdysvaltain ja länsimaisten pääomien eduista, ei siinä suomalaisilta mitään kysytä.putinistien helvettiin emme tule koskaan alistumaan
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
putinistien helvettiin emme tule koskaan alistumaan
Sitä ei kukaan ole koskaan vaatinut, tuskin tämä Yhdysvaltain taloudellinen helvetti on nyt se mitä suomalaiset toivovat?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Siis me suomalaiset? Oletko selvinpäin ja muuten järissäsi?
Kysymys on Yhdysvaltain ja länsimaisten pääomien eduista, ei siinä suomalaisilta mitään kysytä.Tottakai olet aito cyomalainen, miksi et olisi?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tottakai olet aito cyomalainen, miksi et olisi?
Rauhaa rakastava demoratian ja ihmisyyden kannalla, kyllä.
Nyt ne jotka haluavat mennä sotaan saavat uuden esityksen mukaan 2 % veroalen, ne jotka eivät halua mennä tai eivät jostain syystä pysty maksaisivat sen 2 % lisän.
Hyvä ajatus, miksi ei sitä olisi?
Maanpuolustus on hyvä asia.
- Anonyymi
Suomen asevarustelua tulisi rahoittaa ehdoin, ne jotka eivät halua olla sotilaita maksaisivat 2 % lisäveroa kaikista ansioistaan, verosta pääsisi irti vain vannomalla maapuolustusvalan uudestaan muuttuneessa puolueettomuustilanteessa.
Tämä on demokratiaa?!- Anonyymi
Hyvinhän nuo koneet paloivat ilman sitä veroakin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hyvinhän nuo koneet paloivat ilman sitä veroakin.
Hyvä, sitten suomalaisten ei tarvitse tehdä mitään, palstalla on ollut ihme kirjoituksia jostain miljoonasta miehestä. Annetaan miesten ja naisten päättää maksavatko vai menevätkö itse sotaan jos sellaiseen tulisi mennä.
Rahalla kun saa myös ammattiarmeijan.
Eläkeläisille ja naisille vero olisi melko välitön? - Anonyymi
Mee kakallees, mee kakaalles selittämästä kakkaasi hp, hop, hop, hop...rientomarssia...hop, hop, hop, hop.. pruthhh, pruthh...
- Anonyymi
UKRAINAHAN SE ALOITTI SEN SOTANSA JO AINAKIN 15 VUOTTA SITTEN MURHAAMALLA POLTTAMALLA ELVÄNÄ VENÄLÄISIÄ LAPSIA , NAISIA KERROSTALOON.
Siitä on ollut koko ajan muun muassa videoita netissä.
saana vai jauhoaa ja näyttää pyllyään muun muassa yutubessa.
Bailaa ja jauhot vain pölisee.- Anonyymi
Siis se teidän sannanne. Eiku, eiku se ollut peräti teidän pääminisrinne vai mikä se oli.
- Anonyymi
Venäjä sen kumminkin aloitti valtaamalla Krimin ja sitten polttamalla, raiskaamalla ja tapoamalla siviilejä kuelestä riippumatta.
- Anonyymi
Hyvä venäläistrolli, mitäs Igor Girkin ihan itse sanoi?
Sanoiko, ettei mitään Ukrainan sisällissotaa olisi alkanut koskaan, ellei hän olisi ihan itse määrännyt separatistijoukkojaan hyökkäämään Ukrainan hallintorakennuksiin ja valtaamaan ne.
Että voisitte jo kertoa siellä trollitehtaallanne muillekin trollikollegoillenne ettei nuo teidän valheet tänne uppoa vaikka kuinka epätoivoisesti yrittäisitte.
Toiseksi. Kehottaisin teitä käymään suomenkielen kursseilla taas kertaamassa, koska teidän suomenkielen taidot ovat äärimmäisen huonot. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Venäjä sen kumminkin aloitti valtaamalla Krimin ja sitten polttamalla, raiskaamalla ja tapoamalla siviilejä kuelestä riippumatta.
ukraina tappoi omaa venäläisväestöänsä n. 14 000, sen jälkeen Venäjä hyökkäsi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hyvä venäläistrolli, mitäs Igor Girkin ihan itse sanoi?
Sanoiko, ettei mitään Ukrainan sisällissotaa olisi alkanut koskaan, ellei hän olisi ihan itse määrännyt separatistijoukkojaan hyökkäämään Ukrainan hallintorakennuksiin ja valtaamaan ne.
Että voisitte jo kertoa siellä trollitehtaallanne muillekin trollikollegoillenne ettei nuo teidän valheet tänne uppoa vaikka kuinka epätoivoisesti yrittäisitte.
Toiseksi. Kehottaisin teitä käymään suomenkielen kursseilla taas kertaamassa, koska teidän suomenkielen taidot ovat äärimmäisen huonot.Sanoiko , ettei mitään ukr, älä puhu paskaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sanoiko , ettei mitään ukr, älä puhu paskaa.
Igor Girkin, separatistien johtaja sanoi ihan itse, ääneen, videollaan, että mitään Ukrainan sisällisotaa ei olisi koskaan syttynyt, koska kukaan itäukrainalaisista ei ollut halukas lähtemään Kiovaa vastaan, koska asiat olivat heillä oikein hyvin.
Siksi Igor Girkin sanoi että hänen oli pakko omilla joukoillaan valloittaa itä ukrainan hallintorakennukset ja houkutella Ukraina vastaamaan siihen jotta sota syttyisi.
Sinun kitinä ei faktoja kumoa, ja muutenkin sinusta huokuu selvä epätoivo kun et ole pystynyt tähän ketjuun mitään järjellistä kommentoida.
- Anonyymi
päässehään sinne ukrainaan peukalokyytilla avuksi.
häipykää täältä.
eikä tartte tulla takasin tänne suomeen ikinä.
antaa vetää jo. mars, mars, mars, mars hop, hop, hop, hop.... - Anonyymi
kantakaa se jauho-sannanne olkapäällänne sinne myös.
Ukrainaan siis emännäksi. - Anonyymi
Noi tupolev 95det on jo antiikkia. Niiden korjaamiseen tarvittava ammattitaito on kadonnut gulakkien viidakkoon jo aikaa sittenkone oli aikanaan '56 moderni. nykyisin antiikkia. Kylmän sodan reliikki.
- Anonyymi
Vanhoja ne on, mutta ne mällää ohjuskuormallaan. Venäjä on käyttänyt pitkän ruplan niiden modernisoimiseen syystä.
- Anonyymi
Tiltu se yrittää sekoittaa mutta hei, sieltä tulee vielä lisää varmistuksia satelliteilla.
Ihanaa. - Anonyymi
Niistä tuhotuista A-50 valvontakoneista on nyt viimeisimmän mukaan olemassa videomatskuakin, jota ei ole vielä tuotu julkisuuteen. Toivottavasti tuodaan pian.
Samaan aikaan neitietsivä Peskov jatkaa tapauksen "tutkimista". - Anonyymi
1 tutkakone ilmeisesti lisätty vielä poistoihin.
- Anonyymi
Tuo on pientä ja Ukraina maksaa mitä rikkoo sitten.
TÄSSÄ FAB-1000 NÄYTTÄÄ MIHIN PYSTYY - EIKÖ OLE VALTAISA TEHO?
https://www.youtube.com/watch?v=I1Am2-AY7NA - Anonyymi
ukraina on lyöty maan tasalle jo ajat sitten.
täysin puolueettomasti sanoen.
minulla ei ole puolueita, eikä tule.
celenksi tekee housun paskaa ja pelkää.
eihän sillä ole mitään valtaa.- Anonyymi
Opettelisitte suomea jos kerran tällä puolella rajaa yritätte trollailla.
- Anonyymi
Tehoa on ja paljon....
Vuoden päästä Ukrainan ilmavoimat on suuremmat kuin Venäjän. - Anonyymi
usa on konkurssikypsä valtio.
sisällis-sodan partaalla.
sieltä on turha apua oottaa.
suomi parka on aaaaaivan yksin.
Mitäs läksitte sotimaan ja uhoamaan.
https://www.youtube.com/watch?v=oaPBTlR-Ma8- Anonyymi
Millä tietämyksellä perustelet, että Usa on konkurssikypsä valtio? Vai oletko pelkkä suunsoittaja?
- Anonyymi
13 konetta tuhoutui ja yli 40 konetta sai vaurioita.
12 tuhottua lentokonetta lisätty listaukseen tänään:
Defense of Ukraine
https://x.com/DefenceU/status/1929768071838765471 - Anonyymi
Lisää näitä, samalla vaikka koko moskova nurin 💪
- Anonyymi
Venäjälle jättimenetys: Huippuarvokas A-50-tutkakone romuna satelliittikuvissa
Viranomaislähteiden kertoman perusteella Moskova on saattanut menettää jopa useita elintärkeitä tutkakoneita.
Julkisuudessa on liikkunut jo aiemmin väitteitä, joiden mukaan Ukraina olisi onnistunut tuhoamaan ainakin yhden Venäjän A-50-tutkakoneen.
Ivanovon kentällä on kuvattu iskujen jälkeen eräs mahdollisesti vaurioitunut A-50-kone (alla). Kuvista ja koneen tuhosta on uutisoitu Ukrainan mediassa. Saman kuvan yläkulmassa näkyvä täysin tuhoutunut kone on ilmeisesti Ivanovoon aiemmin pudonneen Il-20-kuljetuskoneen runko.
NYTimesin viranomaislähteet vahvistavat A-50-koneen tuhon, mutta koneista puhutaan kuitenkin monikossa. Arvokkaita tutkakoneita olisi siis menetetty ainakin kaksi ja ehkä enemmän.
Mikäli tieto pitää paikkansa, on kyse valtavasta ja käytännössä korvaamattomasta tappiosta Venäjälle.
Ennakkovaroitus- ja komentorooliin soveltuvat koneet olisivat Venäjän ilmavoimille elintärkeä kyky etenkin mahdollisessa laajemmassa konfliktissa, jossa turvauduttaisiin suuren luokan ilmaoperaatioihin. Koneita on myös käytetty aktiivisesti Ukrainaa vastaan. - Anonyymi
Uhkaus Kremlille: Iskuja voi tulla lisää
Ukrainan pääministerin mukaan venäläiset pommittajat ovat jatkossakin kohteina.
Pääministerin mukaan uusilla teknologioilla on ratkaiseva rooli sodassa ja taistelukentällä. Hänen mukaansa Ukrainalla on monia ideoita, joilla vastaavia iskuja voidaan tehdä jatkossakin.
– Jatkamme taivaamme puhdistamista venäläisistä pommittajista, Denys Smyhal sanoo. - Anonyymi
Ja Ukraina on vahvistanut 41 konetta
https://pbs.twimg.com/media/GshabMOXYAAgQLh?format=jpg&name=large - Anonyymi
"Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut"
Reutersin ja tämän aloituksen otsikko täyttä totta: "Jopa 40 konetta vahingoittunut". Ei kirjoitettu että 40 konetta olisi tuhoutunut, vaan vahingoittunut. Täysin tuhoutuneitakin on yli kymmenen ja yli 40 vahingoittunut kaikkiaan. Voitko lähettää vahingoittunutta konetta lentoon? No et tietenkään ennen täydellistä tarkastusta, huoltoa ja korjausta.- Anonyymi
Ja ongelmana on se että noihin saa varaosia hyvin huonosti, koska Venäjä ei itse tuota niitä ja noiden varaosat ovat hyvin eksklusiivista tavaraa.
Jos runko on vahingoittunut, edes varaosatkaan ei sitä enää pelasta koska rungolla on oma tuntimääränsä jonka jälkeen sillä lentäminen on käytännössä kuin lentäisi aikapommilla. - Anonyymi
Annetaan russofobiassa olevalle vettä myllyyn, me lahjoitamme ylen uutisvuodon kera UkrainaPravdan höystöllä sata lisää - joko helepottaa hihiihhhi...vai onko se piikinpaikka??
Sekin helepottaapi ko ottoo peräpuoleen :-))
- Anonyymi
Ukrainalla on edelleen ässä hihassaan, toteaa Kiovan kauppakorkeakoulun johtaja ja Ukrainan entinen elinkeinoministeri Tymofiy Mylovanov.
USA:n presidentti Donald Trump sanoi Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyille helmikuussa, että ”sinulla on huonot kortit”.
– Mutta Venäjän eteneminen (Ukrainan rintamalla) on marginaalista. Joulukuun 2023 jälkeen se on vallannut vain 4 273 neliökilometriä – alle yhden prosentin Ukrainan alueesta. Etulinjat eivät ole liikkuneet paljon, Mylovanov toteaa X-palvelussa.
– Itse asiassa Ukraina pelasi juuri yhden vahvimmista korteistaan. (Turvallisuuspalvelu) SBU:n droneisku tuhosi 41 Venäjän strategista pommikonetta – kolmanneksen Venäjän pitkän kantaman pommikonearsenaalista. Se on suurin laatuaan oleva operaatio sodan alkamisen jälkeen.
Mylovanovin mukaan Ukrainan tekemä laskutoimitus on yksinkertainen: asevoimat pitää pintansa.
– Venäjän eteneminen on hidasta. Ukrainan ilmapuolustus toimii edelleen. Eurooppa lähettää lisää aseita. Aika ei ole loppumassa – sillä ostetaan vipuvoimaa. - Anonyymi
Trumpin ja Vancen pitäisi kiittää Ukrainaa drooni-iskusta. Toistakymmentä strategista pommikonetta vähemmän uhkaamassa länttä. Mutta eivät nämä vellihousut ja Moskovan marionetit uskalla.
- Anonyymi
USA ja muut maat antoivat turvatakuut 1990- luvulla Ukrainalle, kun se luopui ydinaseista. Trumpetin ja USA: n käytös on ollut hävettävää heidän haukkuessa yhteen ääneen kuin rakkikoirat Zelenskyä valkoisentalon ovaalihuoneessa. Aseavun lopettaminen on anteeksiantamatonta sopimusrikkomista ja Trumpin ahneus mineraalisopimuksessa pöyristyttävää, varsinkin kun kyseessä on maailman johtava valtio.
- Anonyymi
Maailman johtavin valtio kieroudessa , rosvoamisessa, ym, ym, ym.
- Anonyymi
https://x.com/anmol_kaundilya/status/1929430984522662212
Tämä video väitetystä droneiskusta on täydellinen feikki, tuossa videossa ei ole mitään aitoa. Verkkouutiset on mm. jakanut tuota videota uutisessaan.
https://www.verkkouutiset.fi/a/koneet-rajahtelevat-kentalla-yksi-kerrallaan-nain-ukraina-toteutti-rohkean-operaation/#102b20d5
Sen sijaan linkin ensimmäinen video on aito.- Anonyymi
Niin feikki on, että palavien koneiden savupilvet kuvattiin muidenkin toimesta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niin feikki on, että palavien koneiden savupilvet kuvattiin muidenkin toimesta.
Täytyy vain toivoa että Ukraina pystyy hommaa jatkamaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niin feikki on, että palavien koneiden savupilvet kuvattiin muidenkin toimesta.
Siis jälkimmäinen video on aito ja ensimmäinen on feikki tuossa Verkkouutisten linkissä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Siis jälkimmäinen video on aito ja ensimmäinen on feikki tuossa Verkkouutisten linkissä.
Eka video on Arma 2 pelistä.
Siihen voi tehdä omia skenaarioita, ja tuo on "esittely" siitä mitä siellä on ehkä tapahtunut, mutta kuten sanottua, videolla ei ole totuuden kanssa mitään tekemistä. Kyse on pelkästä teinien spekuloinnista. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Siis jälkimmäinen video on aito ja ensimmäinen on feikki tuossa Verkkouutisten linkissä.
Videopeli feikkiä molemmat.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Videopeli feikkiä molemmat.
Kallista menettää kaikki pommarit videopelin takia, mutta kunnioitan päätöstä.
- Anonyymi
Verkkouutisia ei ole koskaan availtu kun ilmolitti viruksista ja valheista.
- Anonyymi
Kuvituskuviakin saa käyttää uutisissa, jossain päin maailmaa piirrellään kuvia lehtiin .....
Tärkein asia on se uutinen. Ei se montako pikseliä kuvassa on. - Anonyymi
Uusimpien satelliittikuvien mukaan näyttää, että pelkästään yksin Belajan tukikohdassa on mennyt tuhoutuneina 7 kpl Tu-95, 4 kpl Tu-22. Ainakin yksi An-12 on myös vaurioitunut.
Voinee olla, että tämäkään ei ole vielä lopputulema sieltä ja pommaribingo jatkuu. - Anonyymi
Naton tuki antaa Ugin jätkille rohkeutta uhkarohkeisiin rämäpäisiin opseratsioneihin.
Putsenov antaa lentotarkkailijoilleen ankarat, ehkä Nagan-muistutukset.
Putsenonin piirikunta kuuluu planeettamme laajimpiin. Mikä hitterin himo sen pitää yrittää laajentaa sotilaspiiriään alvariinsa.
. ex ilmavoimien soturi.- Anonyymi
Ja ihmisten jumiutuminen totunnaisiin kaavoihin.
Venäläiset tiesivät miten ukrainalaiset hyökkäävät ja olivat valmistautuneet pitkän matkan dronehyökkäyksiin. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja ihmisten jumiutuminen totunnaisiin kaavoihin.
Venäläiset tiesivät miten ukrainalaiset hyökkäävät ja olivat valmistautuneet pitkän matkan dronehyökkäyksiin.Kyllä venäläiset muistavat yöllä pitää hereillä ja yleensä mennyt viime öinä n. 500 droonia kera muutamia kymmeniä suurempia täsmäohjuksia.
Kyllä siinä uusnatsijohto tärisee bunkkereissaan ja vetääkö nenään=?
- Anonyymi
Venäläiset sekaisin ja hädissään – "Missä seuraavaksi?"
Venäläiset sotabloggaajat syyttävät maan johtoa, armeijaa ja tiedustelupalveluita laiminlyönneistä Ukrainan iskettyä tuhoisasti ilmavoimien tukikohtiin syvällä Venäjän sisällä.
Ukrainan tiedustelupalvelun hämmästyttävä, tuhoisa isku Venäjän ilmavoimien tukikohtiin ja sotilaskoneisiin syvällä maan rajojen takana aiheuttaa kovaa syyttelyä Venäjän sisäisessä keskustelussa, kertoo amerikkalainen ajatushautomo ISW (Institute for the Study of War).
Ukraina väittää onnistuneensa osumaan viikonlopun laajalla drooni-iskullaan peräti 34 prosenttiin Venäjän strategisista pommikoneista, joista osan uskotaan myös tuhoutuneen.
Tutkija: Paranoia leviää
Venäjän sisäisestä syyttelystä kertoo myös The Moscow Times -sanomalehti, jonka mukaan sunnuntaita kuvataan maan ilmavoimien ”mustaksi päiväksi”. Suositun Telegram-tili Rybarin mukaan droonihyökkäys on raskas isku Venäjän asevoimille ja vakava epäonnistuminen maan tiedustelupalveluilta.
Muun muassa turvallisuustutkija Dan Lomas arvioi The Moscow Timesin mukaan, että Ukrainan isku tulee aiheuttamaan paranoiaa – vainoharhaisuutta – Venäjän turvallisuuskentällä. Missä Ukraina iskee seuraavaksi, kuuluu kysymys nyt.
Missä seuraavaksi, ja miten he pystyvät operoimaan Venäjän sisältä käsin, nöyryyttäen [turvallisuuspalvelu] FSB:tä ja muita turvallisuusviranomaisia? Lomas hahmottelee venäläisviranomaisten tuskaa.
Ukrainalle on tarjolla loputon määrä kohteita, kun taas FSB:n täytyy onnistua kohteiden suojelussa koko ajan.- Anonyymi
Tautinen russofobian runtelema se yrittää jotain Runebergia leikkiä - hihiihhihhhi....voi helekutti ko on hömpää väkkee selittelemässä ja toiveissansa. Aivan turhaa eikä edes jatksettu lukea vuodattelua kun tuo alku oli jo kuin ois ollunna a...oinfark...sellainen piikeistToki.. Sadanprossan veto et ottanunna, ei ottamattomil oo heittännä piästä.
- Anonyymi
Ei hätää koska Venäjän uusi strateginen pommikone PAK-DA on kohta sarjatuotannossa ja niitä tehdään paljon ja nopeasti.
Siitä tulee tälläinen
https://img-s-msn-com.akamaized.net/tenant/amp/entityid/AA1tGvDX.img?w=768&h=432&m=6
Tai mahdollisesti tälläinen
https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcS_GQwSLvCuHV64EiuZ3Gkgty5M5vH-9JeOzg&s
Tai sitten joku muu jota on esitelty tietokoneen ruudulla tai maketilla ilmailunäytöksessä.
Putin osaa....- Anonyymi
Noista koneistahan oli tehty Putinille myös moottoriesittely jossa moottorit oli sijoitettu suojalasilla suojattuun testihuoneeseen ja edessä insinöörit hoitivat vipuja ja nappuloita.
Ensimmäinen prototyyppi kuulosti ihan kuin rgglhööööäääääöööö
Toinen versio prototyypistä kuulosti kuin whuuuuuiiiiuuuuuuuuu
Kolmas versio ja tuotantoon tuleva versio kuulosti khöääkkkhööökhöökh ä.
Putin oli innoissaan kun moottoreita esitelleet insinöörit alkoivat pyyhkimään sylkeä pois testihuoneen laseista.
- Anonyymi
Julkisuuteen tihkuvien tietojen perusteella Ukrainan iskusarja Venäjän strategisten pommikoneiden tukikohtiin on ollut menestys.
Ukrainalaisten mukaan iskuissa tuhoutui tai vaurioitui jopa noin 40 Venäjän tärkeää konetta. Kohteiden joukossa on ollut strategisia Tu-95-, Tu-160- ja Tu-22M-pommikoneita ja mahdollisesti jopa kaksi tai useampi A-50-tutkakone. Venäjä on käyttänyt pommittajia Ukrainaan kohdistuneisiin ohjusiskuihin.
Julkisuudessa on kiinnitetty vähemmän huomiota A-50-koneiden menetyksiin. Mikäli tiedot jopa useamman tutka- ja ennakkovaroituskoneen tuhoutumisesta pitävät kutinsa, on kyse erittäin karvaasta tappiosta Venäjän ilmavoimille.
Tieto perustuu uusimpiin satelliittikuviin hyökkäysten kohteiksi joutuneista sotilaslentokentistä ja on julkaistu tänään 4. kesäkuuta. - Anonyymi
Virallisen ilmoituksen mukaan yksinkertaisesti näin:
vihollisen kokonaismenetykset käsittivät 41 sotilaskonetta, mukaan lukien strategisia pommikoneita ja muita taistelukoneita. - Anonyymi
Murhaajakansa ja Euroopan johtava myrkkykääpiö saavat mitä ovat tilanneet.
Moskova palamaan! - Anonyymi
Onkohan putinin tuolin alle muistettu katsoa, siellä voi olla mitä tahansa!
- Anonyymi
Aatunkin pöydän alle pommi pääsi helposti.
Sytyttimenä happoampulli jonka staufenberg kävi vessassa rikkomassa ja häipyi ulos
- Anonyymi
Ukraina julkisti pitemmän videon koneiden tuhoamisesta
https://x.com/i/status/1930257268592803913- Anonyymi
Loistavaa!
- Anonyymi
Kohdassa 1.32 näkyy ne iskut A-50 valvontakoneisiin.
On siinä kyllä melkoinen läjä romua tullut ja ei ihme kun Kremlissä ollaan asiasta hiljaa.
- Anonyymi
Liekö noista koneista yksikään ollut lentokykyinen.
Kaikkien päälle oli ladattu vanhoja renkaita ja varmaankin oli tarkoitus polttaa kaikki jonain juhlapäivänä.
Renkaat on hyviä sytykkeitä.- Anonyymi
venäläistä huippulaatua 😄 kuin moskovitsit
- Anonyymi
Ilman muuta ovat olleet lentokykyisiä, ja ei ne muuten olisi olleet tankattuina, kuten räjähdysten tulipalloista näkyy.
Ainoastaan nuo A-50 valvontakoneet näyttää ihan selvästi olleen joko korjattavina tai ehkä niitä oltiin laittamassa varaosiksi muille koneille.
Niiden renkaiden salaisuus on ihan vain optisten sensoreiden harhauttaminen. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ilman muuta ovat olleet lentokykyisiä, ja ei ne muuten olisi olleet tankattuina, kuten räjähdysten tulipalloista näkyy.
Ainoastaan nuo A-50 valvontakoneet näyttää ihan selvästi olleen joko korjattavina tai ehkä niitä oltiin laittamassa varaosiksi muille koneille.
Niiden renkaiden salaisuus on ihan vain optisten sensoreiden harhauttaminen.Saatiin aika paljon uutta virikettä tähän Isoveljen ja Pikkuveljen nahisteluun näin sivustaseuraajille ja faneille. Tappelu alkaa kun toinen lyö takaisin. Pystyykö tässä Daavid lyömään Goljatin ? Ai että minkälaista herkkua meille tarjoillaankaan !
- Anonyymi
"Niiden renkaiden salaisuus on ihan vain optisten sensoreiden harhauttaminen."
Luulen kuitenkin että ne auttavat paloa etenemään mutta samalla päästävät mustaa savua ilmaan niin että Vartija voi soittaa lähimmälle Venäjän paloasemalle hälytyksen ellei puhelimen lanka ole poikki jolloin vartija joutuu lähtemään polkupyörällä tekemään hälytystä mutta jos siitäkin on kumi tyhjä niin Ivan alkaa vetämään kaksin käsin viinaa. - Anonyymi
Kaikki kiinan nettikaupat ja sovellukset tukevat venäjän hyökkäyssotaa
- Anonyymi
näin
- Anonyymi
"Kaikki kiinan nettikaupat ja sovellukset tukevat venäjän hyökkäyssotaa"
Totta. Valkoisien liinojen menekki on valtava venäläissotilaiden keskuudessa. - Anonyymi
>Aloittajalla roskalehden horinaa> kannattaa vain itse nauttia - ei lueta koskaan valhemedian juttuja kera UkrainaPravdan siivitystä :-))
ODAB-1500 THERMOPOMMI ESITTELYSSÄ - kuumuutta ja ilman katoamista !
https://www.youtube.com/watch?v=_ea_NqRjHR8 - Anonyymi
näin
- Anonyymi
hyvä
- Anonyymi
Ukraina osaa ja kykenee.
- Anonyymi
näin
Ketjusta on poistettu 64 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä1022234Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1262142Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.3022010Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3441801Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.2091657- 381478
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii291285Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941163Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤701160- 541123