euroa eläkeläisten sairaanhoidosta. https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000005607337.html
Suomi maksaa Espanjalle vuosittan yli 6 miljoonaa
22
482
Vastaukset
- ollaankovoitolla
Paljonko Somalia maksaa Suomelle somalien elättämisestä ja hoidosta?
- kysyn-vaan-
onko Somalia EU.ssa?
Maksaisi eläkeläisten hoito Suomessakin, Espanjassa vain kuuluu olevan parempi sairaanhoito kuin Suomessa, siellä ei kuulemma sote jyllää!
Late Lapista. SSSS Ry!Juuri näin, Suomessa sama hoito maksaisi tuplasti. Kaikkia sairauksia ei Espanjakaan hoida, vaan silloin tullaan Suomeen. Espanjalaisella ruokavaliolla ja ilmastolla ihmiset pysyvät terveempinä ja tarvitsevat vähemmän hoitoa, kaikki kun eivät ole tulleet halvan viinan perässä, vaan se joukko on marginaalisen pieni mutta näkyvä. Suomessa siis hoidettavien joukko olisi suurempi.
Osa maksaa eläkkeistään verot Espanjaan, mutta heitäkään ei ole niin paljon kuin moni luulee. Valtion ja kuntien työntekijöiden verot jäävät automaattisesti Suomeen, vaikka he eivät käytä Suomen palveluja, eli tästä syntyy säästöä.
Lisäksi Suomi perii 1,5-2 %:a sairasvakuutusmaksua joka ainoalta eläkeläiseltä juuri tämän yhdeksän miljoonan kulujen kattamiseksi. Tuon verran siis maksaa myös jokainen Espanjaan veronsa maksava myös Suomeen.
Kun verotus ensi vuonna muuttuu, niin arvattavasti Suomelle tulee siitä vain tappiota, saattepa nähdä. Suomalainen maksaa satasen siitä, että toinen ei säästä kymppiä!- Anonyymi
robert_mckeancy kirjoitti:
Juuri näin, Suomessa sama hoito maksaisi tuplasti. Kaikkia sairauksia ei Espanjakaan hoida, vaan silloin tullaan Suomeen. Espanjalaisella ruokavaliolla ja ilmastolla ihmiset pysyvät terveempinä ja tarvitsevat vähemmän hoitoa, kaikki kun eivät ole tulleet halvan viinan perässä, vaan se joukko on marginaalisen pieni mutta näkyvä. Suomessa siis hoidettavien joukko olisi suurempi.
Osa maksaa eläkkeistään verot Espanjaan, mutta heitäkään ei ole niin paljon kuin moni luulee. Valtion ja kuntien työntekijöiden verot jäävät automaattisesti Suomeen, vaikka he eivät käytä Suomen palveluja, eli tästä syntyy säästöä.
Lisäksi Suomi perii 1,5-2 %:a sairasvakuutusmaksua joka ainoalta eläkeläiseltä juuri tämän yhdeksän miljoonan kulujen kattamiseksi. Tuon verran siis maksaa myös jokainen Espanjaan veronsa maksava myös Suomeen.
Kun verotus ensi vuonna muuttuu, niin arvattavasti Suomelle tulee siitä vain tappiota, saattepa nähdä. Suomalainen maksaa satasen siitä, että toinen ei säästä kymppiä!Saadaan suomalaisia sieltä takaisin, kun ei enää ole verohyötyä. Tosin Afrikasta saadaan satoja kertoja suurempia määriä muuttajia.
- tykjhgdf
Mitä järkeä on lähteä ulkomaille jo ei terveys enää kestä eli aika siellä menee sairastaessa? Kauhea summa vero ja velkarahaamme.
Kamelintaluttajiin ja muihin ulkomaisiin sosiaaliturva surffareihin Suomi satsaa parimiljardia euroa, mutta Suomalaisiin 6 miljoonaa on jo liikaa, on perkele hyysärismiin sairastuneilla erikoinen ajattelutapa !
Late Lapista. SSSS Ry!
- Maksaja
Mainittakoon, että tuon sopimuksen Espanjan kanssa teki Urho Kekkonen 70-luvulla. Eläkeläiset maksavat verot Espanjaan, mutta heidän sairaanhoidon maksaa Suomi.
- cldfhfg
Kaikki Suomen veronmaksajille epäedulliset ikivanhat sopimukset ovat jääneet päivittämättä nykyaikaa. Tuokin Espanjalle maksettava vuosittainen summa liian yläkanttiin laskettu eli Suomen viranomaiset taas rahapussi leveällä ulkomaan suuntaan liian hövelisti.
- KEPUyritysTUETpois
Jahah, että peräti 6 miljoonaa suomalaisten terveydenhoitoon........
.
Entäpä sitten Mika Lintilän, KEPU, yritystukiLAHJOITUS Esko Ylimieli Ahon,KEPU, Chile-"yritys-firmalle" ?????
4 miljoonaa ..... siis NELJÄ (4) MILJOONAA, entisten 0,9 miljoonan lisäksi !?
- SuomalaisetMaksaaPakolla
Juha Sipilän taloonsa kutsumat paperinsa hävittäneet ja rikolliset kuljetellaan
**********-täysihoidossa taksikyydeillä tulkkiensa kanssa kaikkiin mahdollisiin LauraRäty-TerveystalonVeroparatiisi- yksityispalveluihin - ja heti tulonsa jälkeen!!!!! - kotimaa.maksaa
Tulevaisuudessa Suomi maksaa kymmeniä miljoonia Espanjaan, kun verotus siirtyy kokonaan Suomeen ja suomalaisten määrä Espanjassa kasvaa. Me olemme EU:ssa
- Breivikiä-tarvitaan
Suomi maksaa eläkkeet ja terveydenhuollon Espanjaan, ja Espanja kerää verot eläkkeistä. Lakeihin on sisällytetty niin paljon mätää millä tätä kansaa rosvotaan, että ainoa mahdollisuus saada oikeutta on tehdä lainlaatijoille sama mitä Breivik teki Utöyalla.
Tähän vielä toistona, Suomi verottaa jokaista eläkeläistä 1,5-2 prosentin sairasvakuutusmaksulla, jolla tuo kuusi miljoonaa maksetaan. Tämän maksaa jokainen Espanjaan veronsa maksava, käytti terveydenhuoltoa tai ei.
- zsöldfhgh
robert_mckeancy kirjoitti:
Tähän vielä toistona, Suomi verottaa jokaista eläkeläistä 1,5-2 prosentin sairasvakuutusmaksulla, jolla tuo kuusi miljoonaa maksetaan. Tämän maksaa jokainen Espanjaan veronsa maksava, käytti terveydenhuoltoa tai ei.
Jos eläkeläiset maksavat sv. maksua Espanjaan miksi Suomen valtio antaa vielä lisää verorahojamme Espanjassa asuvien eläkeläisten puolesta Espanpanjan valtiolle sairauskorvauksina? Miksi kaksinkertainen maksusysteemi josta Espanjan valtio kerää rahat itselleen?
- Paskakokkare-trollaa
robert_mckeancy kirjoitti:
Tähän vielä toistona, Suomi verottaa jokaista eläkeläistä 1,5-2 prosentin sairasvakuutusmaksulla, jolla tuo kuusi miljoonaa maksetaan. Tämän maksaa jokainen Espanjaan veronsa maksava, käytti terveydenhuoltoa tai ei.
Taas Kokoomustrolli suoltaa paskaa. Suuryhtiöiden ökyrikkaat johtajat vetävät ulkomailla eläkkeensä verottomina ja maksattavat Suomen kansalle oman terveydenhuoltonsa, eivätkä osallistu niinhin kuluihin veromakajina mitenkään.
...Onko sinulla tuntiliksa vai joku muu maksuperuste näistä trollauksistasi? zsöldfhgh kirjoitti:
Jos eläkeläiset maksavat sv. maksua Espanjaan miksi Suomen valtio antaa vielä lisää verorahojamme Espanjassa asuvien eläkeläisten puolesta Espanpanjan valtiolle sairauskorvauksina? Miksi kaksinkertainen maksusysteemi josta Espanjan valtio kerää rahat itselleen?
Ei siinä mitään kaksinkertaista maksua ole, koska se on Suomi joka verottaa tuon pari prosenttia ja korvaa sillä Espanjalle suomalaisten sairaskuluja.
Tämä maksu menee ihan jokaiselta, myös Portugalin nollaverottomilta. Muutaman tonnin siis nämäkin ökyeläkeläiset pulittavat.
- gdfdfs
Niinpä, sillä rahalla elätettäisiin vieläkin enemmän pakolaisia suomessa.
- zpxjdhfg
Tai lapettaisiin lisää yritystukia ja maataloustukia.
- Kallista_on
Ja eläkeläiset kuluttavat rahansa espanjassa eikä suomessa. Kalliita eläkeläisiä suomelle
- Tulotonna
Yhdellä tuella elämä on huomattavasti tasaisempaa.
- työtä50vuotta
olemme hölmöjä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse3837997Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1145608Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi1144662Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos1894473Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli334468Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s523967Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1603863Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan773737Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto
Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava403673SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha853481