Valta osa kansanedustajista poistaisi perintöveron, mutta Matti Vanhanen ei poista! Mutta omaisuusvero poistuu, joka koskee rikkaita, sehän on selvää, mutta jos kansalainen jostain vähän ylimääräistä joskus saisi, niin kyllä sitä ollaan verottavmassa rankemman jälkeen! Voi jumlauta sanon minä!
Perintöverostakin on verot jo kertaalleen maksettu. Mikä helkutti on että suomen hallitus ihannoi rikkaita ja lupaa helpotuksia heille joka asiassa, mutta käyhä maksaa vaikka velkarahalla!
Perintöverostakin on verot jo kertaalleen maksettu. Mikä helkutti on että suomen hallitus ihannoi rikkaita ja lupaa helpotuksia heille joka asiassa, mutta käyhä maksaa vaikka velkarahalla!
Vastaukset 21
Vanhimmat
ne kusipäät sinne on valinnut???Sinä esim.!!!
Meillä valtaa käyttävät henkilöt, jotka olemme siihen valinneet. Sitä saa mitä tilaa.
Minä en käy kusipäitä äänestämässä, en ole käyny kun kerran elämässä! Minun ääntä ne ei saa, kun ei osaa hommiasa. Luvataan vaalien alla sitä sun tätä syötetään rokkaa ja jaellaan ruusuja tai ilmapalloja! Mutta kun pitäis sitten lunastaa lupaukset, se onkin vaikeampaa kuin hernerokan jakelu!
Eipähän se yksi ääni mitään vaikuta, kun silloinkaan ei valintani sinne päässy, joten miten mun asiat sitten hoituu??? Ei mitenkään.
Yksittäisillä äänillä ne pellet sinne nousee. Annat sitten tilaisuuden jollekin kusipäälle äänestää jotain kusipäätä, kun et äänestä. Eikös kannattaisi käyttää se ääni tai olla vinkumatta täällä.
jos et äänestä! Turpa tukkoon
Käytössä oleva äänestysjärjestelmä kusee. Pitäisi olla mahdollisuus antaa myös miinusääniä ja kakkosäänia.
Tällä systeemillä pääsevat vaan paskiaiset.
Mikäs hemmetin oikeus se on valittaa äänestäjillä! Vanha vitsi. Kaikki saa valittaa äänestitpä tai et! Ethän sinäkään osta esim. sellaista autoa, josta et pidä, en minäkään äänestä ihmistä jota en tunne! Ei kukaan osta ja valitse sikaa säkissä. Siinä sen näkee kun valitsee tuntemattomia ihmisiä, kukaan ei ole sinun puolellasi, ei kukaan.
En ääestä mutta valitan.
sattuu tykkäämään näistä paskiaisista. Sitä kutsutaan demokratiaksi.
Jos et äänestä, silloin äänesi ei ole ollut mukana vaikuttamassa mihinkään, eli mahdolliseen muutokseen.
Täten olet teollasi antanut tukesi vallitsevalle järjestykselle!!! Eli olet käytännössä antanut äänesi SDP:lle ja Kepulle!!!
Kannattaisiko miettiä tätä seuraavan kerran kun luulee tekevänsä jotain "fiksua" kuten jättää äänestämättä. Äänestys on ainoa tapa vaikuttaa eduskunnan koostumukseen.
Jos oikeutensa jättää käyttämättä, ei ole mitään, siis ei kerta kaikkiaan mitään sijaa valittaa siitä miten asiat nyt ovat!!!
Toivottavasti tämä ei ole liian vaikea asia käsittää selvästikin pienehkölle ajattelukapasiteetilelsi.
Kuules nyt! Äänestämättä jättäminenkin on vaikuttamista!
Jos ei löydy sitä omaa ehdokasta, miksi pitäisi valita sitten ketään?
Kyllä se äänestämättä jättäminen tarkoittaa myös sitä, että ei ole tyytyväinen ihmisiin, jotka siellä ovat ehdokkaina tai jo ovat päättämässä! Kyllä meillä on oikeus vaikuttaa myös näin.
Ja nyt sanot, että tee itse jotain ja asetu itse ehdokkaaksi. Vastaan siihen, että en ikinä.
Siellä on paljon sellaisia ihmisiä, joilla on selkeä päämäärä ja ajatus, mitä he haluavat ja tahtoisivat asioiden muuttua, mutta pulueissa on äänestettävä siten kuin he siellä päättävät, katsos se ns. puoluekuri velvoittaa, joten sinun omalla ehdokkaallasi ei saa olla omia mielipiteitä, vaan niiden on äänestettävä jopa omia ajatuksiaan vastaan! ja siihen leikkiin minä en lähde.
Juuri tästä johtuen, mitkään asiat eivät muutu, vaikka ihmiset muuttuisivat.
Äänestämättä jättäminen ei vaikuta yhtään mihinkään.
Vain äänestämällä voit olla osallisena aiheuttamaan muutosta. Jos et mitään muuta keksi, niin äänestä vaikka Perussuomalaisia.
maksavat myös enemmän perintöveroa! Vasemmistoliitto ja vihreät ovat suurin vastustaja perintöveron poistolle, eihän niiltä persaukisilta jää mitään perittävääkään. Kannattas varmaan ottaa aiosta selvää ennen kuin laukoo tommosia typeryyksiä!
Oikeasti rikkailla on keinonsa perintöveron välttämiseen. Suurin häviäjä rahallisesti tässä taas on keskiluokka. Absoluuttisesti suurin taas alempi keskiluokka ja köyhemmät, koska heillä ei ole varaa maksaa reaaliomaisuudesta seuraavaa perintöveroa, ja omaisuus joudutaan myymään veron maksamiseksi.
Usein heistä löytyy samoja ihmisiä, jotka ovat aiemmin köyhinä nuorina jopa vasemmistoakin äänestäneet. Niin käy omaan nilkkaan kun ei hieman pidemmälle tulevaisuuteen ajattele---useimpien ihmisten ansiotaso kun nousee iän ja kokemuksen karttuessa.
..pääministerimme ei ole saamassa perintöä. Miksi siis turhaan poistaa sen verotus.
Valtiolle, muistoesineitä lukuunottamatta joitten arvo voidaan rajoittaa muutamaan tuhanteen euroon.
Perillisille etuosto-oikeus omaisuuteen KÄYPÄÄN HINTAAN. Vähentäisi kummasti sairasta ahneutta haalia omaisuutta. Omaisuuden hankkijalla vain oikeus omaisuuden käyttöön elinaikanaan.
..vanhemmat kuolee lasten ollessa vielä alaikäisiä, niin lapset eivät saisi mitään perintöä ja joutuisivat muuttamaan lastenkotiin ja sit aloittamaan elämänsä ilman minkäänlaista apua?
hyvin usein lastenkotiin ko. tapauksessa ja holhoojaksi henkilö ryöstää pesän ennenkuin lapset ehtivät täyteen ikään.
Miksi kenenkään pitäisi saada valtavia rahoja tekemättä niitten eteen mitään??
Minä haluan, että lapseni saavat minun rahani eikä Suomen valtio. Minä haluan itse päättää rahoistani ja omaisuudestani, koska olen sen kovalla työllä hankkinut. Valtiolle olen enemmänkin kuin tarpeeksi siitä jo joutunut antamaan. Lapset saavat omaisuuden käyttöoikeuden vasta täysi-ikäisinä. Ja harvoin kyse on valtavista rahoista. Miksi valtion ne pitäisi saada? Mitä se on tehnyt niiden eteen? Ei mitään muuta kuin "ryöstänyt" jo monien verojen kautta ison osan.
Jos vanhemmat ovat tosiaan tarkoittaneet että perilliset selviävät, niin he ovat hoitaneet asian kuntoon.
Helpoiten se taloudellinen puoli hoituu henkivakuutuksella, jossa 35.000 euroon/lähiomainen on verovapaata.
Eli jos lapset jäävät heitteille, niin se on ollut vanhempien viimeinen tahto.
Keskusta on aina kyykyttänyt köyhiä. Pitkä perinne jolloin talolliset teettivät köyhille työt nälkäpalkalla ilman päivänkään lomaa.
Kun keskityttäisiin veropinnareiden (palveluyrittäjät,pörssikeinottelijat yms.) "saalistamiseen" ja siis perintöveron kiemuroiden aiheuttaman työvoiman käytön (verotoimihenkilöt,tuomarit yms) sijasta (josta säästöä) todella kansalaisten tiedostamaan tärkeään työhön olisi tämäkin OK. Mutta ei edes kukaan viitsikkän laskeskella, mikä olisi panos/tuotos-suhde. Eli huijareilta rahat pois ja oikeudenmukaisuutta verotukseen. Pois lahja- ja perintövero.