Hermomyrkky_Novichok, mikä, kuka ja mistä?

Tähän mennessä voimakkain vastakkainasettelu [1, uhanluonti ja median puolelta hyökkäävin West trolling manipulaatio [2 – Venäjä, Kreml ja itse presidentinvaaleihin valmistautuva presidentti Vladimir Putin ovat ”syylliset” [3 ja äärimmäisen todennäköiset – pientä ristiriitaisuutta syyttelyssä; erityisesti luuloissa, uskomuksissa, toteamuksissa ja ajatuksissa … entä itse hermomyrkky Novichok? [4.

Lainattu toisaalta:

Britannian entinen suurlähettiläs Craig Murray [5 kirjoituksessaan ”Novichok tarina tosiaan on uusi Irakin joukkotuhoaseet huijaus”:
1. Britannian asevoimien kemiallisten aseiden tutkimuslaitos Porton Down on julkaisuissaan kertonut, ettei se ole koskaan nähnyt venäläistä Novichok hermomyrkkyä, jota nyt väitetään käytetyn Salisburyssä. Britannian hallinnolla ei ole minkäänlaista sormenjälkitietoa, kuten tietoa epäpuhtauksista, joiden pohjalta aine voitaisiin varmasti päätellä Venäjän valmistamaksi.
2. Porton Down ja YK:n Kemiallisten aseiden kieltojärjestö (OPCW) [6 eivät olleet tähän asti vakuuttuneita, että Novichok myrkkyä oli edes olemassa.
3. Britannia on kieltäytynyt toimittamasta näytettä OPCW:lle.
4. Novichok suunniteltiin erityisesti sellaiseksi, että sitä kyetään valmistamaan yleisesti saatavilla olevista raaka-aineista missä tahansa laboratoriossa. Amerikkalaiset purkivat ja tutkivat laitoksen, joka väitetysti valmisti ainetta Uzbekistanissa. On täysin valheellista väittää, että vain venäläiset voivat valmistaa sitä, sillä kuka tahansa voi.
5. Novichok-ohjelma toimi Uzbekistanissa, ei Venäjällä. Sen perivät amerikkalaiset tehdessään yhteistyötä Uzbekistanin presidentin Islom Karimovin [7 kanssa, eivät venäläiset.
...
Kohdat 1-5 allekirjoittaneeseen nähden sitoumuksetta – lainattuna.

~ https://www.craigmurray.org.uk/archives/2018/03/the-novichok-story-is-indeed-another-iraqi-wmd-scam/ -
Ote linkin alta:
” … OPCW: Report of the Scientific Advisory Board on developments in science and technology for the Third Review Conference 27 March 2013
Indeed the OPCW was so sceptical of the viability of “novichoks” that it decided – with US and UK agreement – not to add them nor their alleged precursors to its banned list. In short, the scientific community broadly accepts Mirzayanov was working on “novichoks” but doubts he succeeded.
Given that the OPCW has taken the view the evidence for the existence of “Novichoks” is dubious, if the UK actually has a sample of one it is extremely important the UK presents that sample to the OPCW. Indeed the UK has a binding treaty obligation to present that sample to OPCW. Russa has – unreported by the corporate media – entered a demand at the OPCW that Britain submit a sample of the Salisbury material for international analysis.
Yet Britain refuses to submit it to the OPCW.
Why?
A second part of May’s accusation is that “Novichoks” could only be made in certain military installations. But that is also demonstrably untrue. If they exist at all, Novichoks were allegedly designed to be able to be made at bench level in any commercial chemical facility – that was a major point of them. The only real evidence for the existence of Novichoks was the testimony of the ex-Soviet scientist Mizayanov. And this is what Mirzayanov actually wrote … ”

Niin, missä mennään lännenmies, läntinen sotakoneisto ja rujo vastakkainasettelu
lähestymmekö itä-länsi -ottelua, eikä vain suomalaisessa pesäpallossa. Tämä onkin jo oman artikkelinsa arvoinen asiakokonaisuus, johon olen valmistelemassa yhteenvetoa lähipäiviksi.
Viikonkin kuluessa tämä Novichok kohukin on jo saanut uusia hätkähdyttäviä piirteitä – luullakseni, uskoakseni ja ollen lähes varma, tai sitten ei laisinkaan – soutaa ja huopaa …

[4 ” … Novichokin rakenteen vuoksi sen jäljittäminen on huomattavasti vaikeampaa. Myrkyn osat voidaan yhdistää vain vähän ennen käyttöä.
Juuri tämän vuoksi Novichok on hyödyllinen Venäjän turvallisuuspalvelulle. Myrkkyä ei voi jäljittää, mutta se jättää silti jälkeensä ”Kremlin käyntikortin”
… ” ~ https://www.verkkouutiset.fi/valmistettiinko-novichok-hermomyrkkya-myos-venajan-ulkopuolella/ - -Verkkouutiset


Ilkka Luoma
Kansalaiskirjoittaja Helsingistä
BLOG 164334
DOC novichoc_17082018.doc – OpenOffice Writer
PVM 17082018
565_4279

10

315

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Junkers

      Venäjä tarjosi apua tutkimuksiin, ei kelvannut. Asiantuntijat eivät löytäneet yhteyttä Venäjään, miksi voimakas syyttely ja karkotukset?

      • Anonyymi

        Nyt kysyttäessä, saivatko venäläiset nuo näytteet, joiden pohjalta esitettiin väitteet?


    • mecho
    • JälleenSodanVuoksi

      Brittien mukaan Novitshokilla myrkytetyt Skripalit löydettiin tajuttomina, mutta he selviytyvät. Pelkästään jo tämä väite todistaa lavastuksen. Jos kuka tahansa haluaa surmata ihmisiä Novitshokilla, on kuolema väistämätön ja nopea sen jälkeen kun taju on lähtenyt. Mikä hulluinta, ei jutussa ole muita kuin lavastusta osoittavia todisteta. Brittien tarinat ovat muuttuneet koko ajan, eikä Skripaleista löydy ainutta kuvaa. Letkuissa maakaavasta Litvinenkosta olivat aikanaan mediat täynnä kuvia, koska siten Putinin demonisointi oli tehokasta. Nyt ei tätä keinoa ole käytetty, vaikka juuri samanlaisesta demonisoinnista on kyse. Tämäkin osoittaa että myrkytys on pelkkä lavastus ilman oikeita uhreja.

      • Anonyymi

        Eräät asiantuntijat sanovat, että vähänkin Novia saaneet kuolevat liki heti ...???


    • Ilmantullimaksuja

      Jenkit Dipomaatit takaisin .

    • efewfwff

      No mutta eihän ne karkotetut ollut dilpomaatteja vaan vakooja agentteja kuten koomikko boris kertoi suomessakin löyty yksi vakooja agentti kiitos borikselle että palasti sen agentin sipilälle ei suomi itse huomannut että meillä on ihan vakooja agentti maassa vakoilemassa.

      • Anonyymi

        Paha saa aina palkkansa


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Salaliittoteorioiden äitien äiti:

      Myrkytyksen tekivät lännen vakoilupiirit, jotta syy saadaan venäläisten ja FSB:n kontolle????

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      20
      1334
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1231
    3. 64
      1220
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1215
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1049
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      999
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      957
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      923
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      84
      847
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      43
      824
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      791
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      676
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      656
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      653
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      636
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      628
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      618
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      592
    19. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      52
      564
    20. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      544
    Aihe