...arkkisivut löytyivät (joissa oikein mainitaan, että tämä on feminististä huumoria)
http://htklx2.htk.fi/~laura/feministi/feministien_huumori.html
minusta tämä näyttää jännästi käänteiseltä versiolta sukupuolipohjalta tehtyihin yleistyksiin, kuin sovinistinen huumori sitten toisaalta... Mulle vahvistaa mielikuvia, että sovinismi ja feminismi olisivat niitä "sisar-aatteita". (Huumorihan usein tavoittaa tietyn asian syvimmän olemuksen, eikö totta?)
Kommentteja?
http://htklx2.htk.fi/~laura/feministi/feministien_huumori.html
minusta tämä näyttää jännästi käänteiseltä versiolta sukupuolipohjalta tehtyihin yleistyksiin, kuin sovinistinen huumori sitten toisaalta... Mulle vahvistaa mielikuvia, että sovinismi ja feminismi olisivat niitä "sisar-aatteita". (Huumorihan usein tavoittaa tietyn asian syvimmän olemuksen, eikö totta?)
Kommentteja?
Vastaukset 9
Vanhimmat
Minusta on muuten jännää, kun feminismihuumori-kotisivun pystyttänyt feministi käyttää samaa argumenttia "ei tosikoille", kuin sovinistisedät käyttävät kikkelikorteistaan jne... (jolla ilmeisesti ennalta yritetään marginalisoida esim. sen analysointi, onko tuommoinen huumori nyt sitten "tasa-arvoista" jne).
Jännää, kun feministit ottavat noinkin paljon mallia esim. noista kikkelikorttiukkeleista.??
Minen tiijä, onko tämä blogaaja feministi vaiko ei mutta ihan hauskaa tarinaa tuntuu weppiin tulevan.
http://klinikalla.blogspot.com/
...kirjoittajat. Keiden tekstit sinulla herättävät eniten hymyjä / jopa pientä naurahtelua?
Suoraan sanoen Jörön armoton ja varmasti osin tahallinen jörömäisyys huvittaa joskus aikasta reippaasti.
Cisman ja Härmän pikkupiruilu on parhaimmillaan kiksejä antavaa luettavaa.
Muut tytöt taitavatkin olla enimmäkseen oikein tosissaan.
[varoitus, sisältää subjektiivisia arvioita henkilöiden TEKSTIEN humoristisuudesta, emme suosittele heille, jotka eivät halua lukea sellaisia]
...jörön kirjoitusten jälkeen tulee höröt useimmiten, ja sitten semmoinen hekottelun sekainen refleksi sormiin kirjoitella helposti pussinsuun sulkevat narut yhteenvetäviä kommentteja... joskin yritän näitä hillitä.
Sanelman tekstit pitää käydä lukemassa, kun sieltä napsahtelee osuvia juttuja - härmältä myös semmoiseen kuivakkaaseen englantilaiseen gentle(wo?)man tyyliin, samaten kuin asiaa väliin.
Hertallekin tulee joskus hymähdettyä ymmärtäväisesti.
Joskus kaipailen nimim. Sirpaa ja Minnaa, mutta en ole varma, onko hän/he reinkarnoituneet tänne muilla nimimerkeillä?
Cisma ja Titteli ja Nainen25 pistävät enempi asiapohjaa sitten, samoin exLotta nykyjään - sitten nuttu ja joku vampirella ovat jutelleet aikas asiapohjalta (joskin joku tässä yltyi taannoin dildokeskusteluunkin, joka oli hymyjä suupieliin vetävää, etenkin auton sytkäliittymästä virtansa saava vauhtipimperomalli oli minulle palkitseva teksti).
Sohvi on ollunna pisteliäällä päällä siihen malliin, ettei se ole ollut niin hauskaa, ei ole jaksanut aina kommenteerata... Sitten tänne on ilmaantunut eräs pässittelevä/tyhmittelevä nimimerkki (jonka nimeä en nyt muista), jonka suhteen pitää vielä katsoa, hennooko hälle jutustaa.
Näkyivät vitsit jakautuvan pääasiassa kahteen ryhmään.
1. Vitsit joissa elämä miehen kanssa koetaan turhauttavana, ja koetaan, että mies ei ymmärrä naista. Näistä tulee erilaisia mies on tyhmä- vitsejä.
Mikä on maailman ohuin kirja?
- "Kaikki mitä miehet tietävät naisista"
Mitä yhteistä on miehellä ja kaljapullolla?
- Molemmat ovat kaulasta ylöspäin tyhjää täynnä
2. Naisten seksivitsit: Oma seksuaalisuus projisoidaan miehiin, kuten arkielämässäkin ja tämän seurauksena miehet nähdään olioina, jotka eivät ajattele muuta kuin seksiä ja ovat tämän takia hillittömiä ja nolaavat itsensä. Vitsihän aina leikkii vaaralla, ja nauru syntyy siitä, kun vaarallinen tilanne laukeaa. Vaara on oikeasti siinä, että itse paljastaisi oman seksuaalisuutensa samalla tavoin kuin mies vitseissä, ja joutuisi pilkan kohteeksi.
Miksi miehillä on peniksen päässä reikä?
- Jotta heidän aivonsa saisivat happea.
- Jos joku vielä elää siinä harhaluulossa, että tie miehen sydämeen käy vatsan kautta, voin kertoa, että hänen tähtäyksensä on aivan liian ylhäällä.
Miksi mies ylitti tien?
- Koska hänen peniksensä käski.
- Koska hän luuli saavansa toisella puolella.
Samalla tavalla näyttää pissa- ja kakkahuumori etäistytettynä miehiin. Vitseissä mies pieree.
...näissä on juuri ehkäpä se, että nainen kokee "pahan olonsa" olevan miehestä lähtöisin olevaa, ja sitten toisaalta avaukseni linkissä kuvatunlainen huumori vapauttaa nauramaan tuolle pohjimmiltaan kipeälle asialle.
Ehkäpä tie feminismistä kohti eheytymistä lähtisi siitä, että oma paha olo nähdään tilana, jolle pitää itse tehdä jotain - sen sijaan, että käperrytään "muiden syy" -ajattelutapaan?
Blondi tapasi hyvän haltian joka lupasi täyttää blondin kolme toivomusta.
Ensimmäiseksi blondi toivoi paksumpaa ja vaaleampaa tukkaa... ja puf... Blondin toive toteutui.
Seuraavaksi blondi toivoi upeampia muotoja... ja puf ...Blondin toive toteutui.
Viimeisenä toivomuksena blondi halusi vielä tyhmemmäksi... ja puf...
Blondin toive toteutui. Blondista tuli mies.
...vitsit naisista?
Mun logiikkaan ei mahdu, miksi feministit toisaalta ruikuttavat seksistisistä sovinistien harrastamista vitseistä / "huumorista", jos itse harrastavat samanlaista?
Mun mielestäni se on kaksinaismoralismia (josta tosin itse syyttelevät muita).