Kivipuron vieressä. Päädyssä tyhjä liikehuoneisto. Onko siinä hometta kun vuokralaiset eivät kauaa viihdy?
RUUKINTIEN KERROSTALO
työmatkalla
441701
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 44
Vanhimmat
Haisee pahalle.
Paria tonnia pyytää vuokraa kuussa. Neliöitä 80. Pintaremontti tehty, mitä on maalin alla?
Tietoa on, haastava paikka omaa terveyttään arvostavalle
Lapualainen, mustapaita kävi esittelemässä. Jäi västenmielinen kuva. Ihmettelin kun ilmanvaihto on täysillä? Ei kukaan 2 tonnia maksa tollasesta rötiskastä.
miksi sitten menit edes kattomaan jos oo fyffeä
Ei ollu yhtäkään pistokepaikkaa, ruukintielle ei sää pysäköidä, 1-lasiset ikkunat, talvella paleltuu, kylmiöstä tehty toimistohuone (villalla peitetty ilma-aukko). Riittikö jo ?
mikä liike ollu niin kannattaa kysyä siltä
Varmasti puhuu totta?
Seikillä ollessa monet kerrat imettiin likavesiä lattialta. Huoneiston luvaton vessa tukki viemärit. Oli vielä väärillä putkilla tehty. Sanottiin sille isännöitsijä poijalle ettei voi noilla putkilla koskaan toimia.Purkaa pitäis. Siinä se pytty näyttää seisovan vieläkin.
Sanottiin vielä sille isännöitsijälle ettei taloyhtiön tarvitse pumppuautoa maksaa kun luvaton vessa. Maksoi taloyhtiön kassasta kuitenkin.
Jos ei bisnekset suju, niin ei voi notkua vuokralla. Tätäkö aloittaja tarkoitti? http://toimitilat.seinajoki.fi/default.asp?op=naytasivu&sivunro=866&kid=1&m=True
Ruukintiellä muut liikehuoneistot kelpaavat vuokralle, mutta tämä ei . Jotain kai siinä on vikaa?
Seinäjoelta vain voi löytyä tietysti, ja vielä yrittää naapurikaupungin viaksi omia homekoppejaan laittaa.
Onko sama sälli joka tv-kanavalla mainostaa seksipalveluja?
Sama jöntti.
Mitä ihmeellistä tuossa on? Lapualla on samanlaisia tämän tästä tyhjiä liiketiloja koko kauppakatu täynnä. Mikään ei kannata, eikä tule rahaa vuokraan.
Muut liiketilat Ruukintiellä kyllä kannattaa, miksei tämä? Jotain siellä kämpässä on vialla.
Jos käyttää lattiamaton liimaukseen kiinalaista mattoliimaa jää pistävä tuoksu vuosiksi. Monasti joudutaan matto repimään irti ja jyrsimään liimat pois. On kallis juttu.
Kuka sellaista liimaa täällä myy? 🤔
Luulis kiinassa haisevan joka paikassa, mutta ei haise.
Tilaavat suoraan kiinasta eikä muille myydä.
Höpö höpö juttuja. Liima kuin liima haisee kun levitetään kostealle pinnalle. Haisee jopa 10 vuotta.
Mitä te täällä kyselette. Menkää Kaarretielle Hyllykalliolle. Lakeuden Isännöinnin isännöitsijä vastaa teidän kysymyksiinne.
Se poika puhuu mitä sylki suuhun tuo, Lapualainen toimisto.
Ennen oli hyvin hoidettu taloyhtiö . Asuin melkein 10 vuotta talossa. Oli valoisa yksiö isolla parvekkeella ja isot ikkunat .Nyt on talo kuin ränsistynyt navetta, piha kuin perunapelto. Ammattitaidoton isännöitsijä ja hölmö hallitus, siinäpä se. Odottavat varmaan, että puretaan ja rakennetaan uusi talo.
Siinä liikehuoneistossa oli ennen ruokakauppa. Olin kesätössä parina kesänä. Se vessa on jälkeenpäin tehty. Alkuperäinen vessa oli takahuoneessa ja sinne pääsi myös sisäpihalta.
Maito- ja lihakylmiö on purettu . Näyttäisi olevan toimistohuone nykyään ikkunasta kun katsoo. Kylmiön haitariovet poistettu. Muuten näyttää kuin 35 vuotta sitten.
Ruokakauppa oli juu. Lasiista veti niin piti talvella olla pipo päässä. Liikenteen melu kuului sisälle. Lasit sinne pitää vaihtaa jos haluu että tarkenoo.
Se haju tulee sisäpihan valesokkelista. Korjattu höylälaudalla, vaikka osa maansisässä. Näin itse kun olin huoltomiehenä. Eikä sinne laitettu salaojia ollenkaan kun tekivät pintakaivoja pihaan.
Ne seinävillat olisi pitänyt vaihtaa sisäpihan puolelle, eikä etelän puolelle, jossa villa oli ihan kuivaa.
Joku sekaannus tuli.
Sitä välikköä pitävät vessanaan päivisin koirat, kissat ja öisin humalaiset. Jos ilmastointi päällä hajut tulee sisälle.
Naapuritalosta meni samanlainen entinen "kauppa". Miksei tätä kukaan huoli??
Naapuritalon kauppa on muutettu lakipykälien mukaan toimistoksi. Yhtiökokous on vielä muutoksen hyväksynyt. Kaikki kulut maksoi omistaja. Kiitos ammattitaitoinen isännöitsijä. Isännöitsijätodistuksesta kaikki selviää. Allekirjoitus pitää tarkistaa, että on virallinen paperi.
60-luvulla asuttiin vuokralla yläkerrassa. 70 neliön mukaan maksettiin vuokraa. Keittiön lattia oli kylmä, alakerrassa oli kaupan iso kylmiö. Sisäpihalla leipä-ja pulla varasto. Isännöitsijätodistuksesta näkee mitä muutoksia on tehty, tai sitten ei?
Mitä te tänne kirjoitatte? Kysykää isännöitsijältä. Isännöitsijä on saanut kaupungin rakennustarkastajalta luvat muutoksiin.
Rakennustarkastaja voi antaa toimenpideluvan. Lopulta yhtiökokous päättää . Näin sanoo laki.
Kannattaisi luvat hommata ennenkuin tekee mitään.
Aikamoinen hölmölä tien toisella puolella. Miksei teidän isännöitsijä hoida lupia kuntoon?
Yhdenvertaisuus periaatteen mukaan eivät muutkaan sitten tarvitse lupia.
Isännöitsijä vaihtoon ja äkkiä!
Isännöitsijä on itse ne remontit teettänyt.
Isännöitsijä tekee mitä hallitus käskee. Teillä on ilmeisemmin hölmö hallitus. Lain mukaan eivät muutkaan tartte lupia rakentamiseen. Mutta jos yksi hakee luvat on muidenkin ne hankittava.
Luvattomasta rakentamisesta päättää yhtiökokous. Ellei lupaa tule, silloin rakennelmat puretaan . Laskun maksaa huoneiston haltija.
Realia hoitaa hommat. Vaihtakaa sinne!
Realia on ainakin tasapuolinen kaikille osakkaille. Suosittelen.
Miksi huoneisto on jatkuvasti tyhjänä? Ikkunasta katsoo ei niin pahalta näytä?
Siinä on puinen valesokkeli. Ei huva.
Miksi teidän isännöitsijä laita niitä lupia kuntoon? Ei se taloyhtiölle maksa penniäkään. Omistaja maksaa kaikki kulut.
Lapualainen isännöitsijätoimisto.