"Wittenbergissä, jossa Martti Luther aikoinaan käynnisti uskonpuhdistuksen, evankelisluterilainen kirkko on lanseerannut maailman ensimmäisen siunauksia jakelevan robotin. Vanhassakaupungissa työskentelevä robotti kantaa nimeä BlessU-2.
Hesse-Nassaussa kehitetyn robotin käsistä loistaa jumalallista valoa samalla, kun se sanelee siunauksia joko miehen tai naisen äänellä, riippuen asiakkaan valinnasta. Robotti kysyy uskovaiselta, mihin aiheeseen liittyen tämä tarvitsee siunausta. Sitten se kohottaa kätensä taivaita kohti ja lausuu tilanteeseen sopivia lainauksia Raamatusta. Siunaus on myös mahdollista tulostaa."
Ensin homma kuulosti huumorilta, mutta vähän mietittyäni ajattelin, että miksipäs ei. Ensinnäkin salaisuus säilyy ja kynnys on alemmalla, kuin kohdatessa toinen ihminen eli pappi. Sopinee siis osalle, jutun mukaan joka toiselle.
https://www.seiska.fi/Oho/Tekoaly-tuli-kirkkoonkin-robottipappi-jakelee-automatisoituja-siunauksia/1121524?_ga=2.246235780.1640361875.1514672914-692218962.1484930598
Hesse-Nassaussa kehitetyn robotin käsistä loistaa jumalallista valoa samalla, kun se sanelee siunauksia joko miehen tai naisen äänellä, riippuen asiakkaan valinnasta. Robotti kysyy uskovaiselta, mihin aiheeseen liittyen tämä tarvitsee siunausta. Sitten se kohottaa kätensä taivaita kohti ja lausuu tilanteeseen sopivia lainauksia Raamatusta. Siunaus on myös mahdollista tulostaa."
Ensin homma kuulosti huumorilta, mutta vähän mietittyäni ajattelin, että miksipäs ei. Ensinnäkin salaisuus säilyy ja kynnys on alemmalla, kuin kohdatessa toinen ihminen eli pappi. Sopinee siis osalle, jutun mukaan joka toiselle.
https://www.seiska.fi/Oho/Tekoaly-tuli-kirkkoonkin-robottipappi-jakelee-automatisoituja-siunauksia/1121524?_ga=2.246235780.1640361875.1514672914-692218962.1484930598
Vastaukset 41
Vanhimmat
Siunaushan ei ole ihmisessä ...tai robotissa, se on siinä sanassa.
Oltakoon robotista mitä mieltä tahansa, niin koetko, että moinen olisi hyväksyttävää.
Jos ihminen on arka, niin robotti, toki ihmisen ohjelmoima, voisi olla helpommin lähestyttävä.
Eli jos osa kokee sen hyväksi, niin pitäisikö se silti mielestäsi kieltää?
Miksi se pitäisi kieltää?
Robotti ei tietenkään vastaa ihmistä, mutta niitä käytetään hoivatyössä ja tietysti monessa muussakin paikassa.
Ihan en ymmärrä miksi sen pitää loistaa jotain valoa. Sinänsä ajatus, että kone antaa sinulle Raamatun lauseita johonkin tiettyy asiaa, ei ole minusta huono sinänsä. Tietenkin parempi minun mielestäni olisi , että niitä jakelisi ihminen, mutta voin kyllä ajatella, että jollekin kone on helpommin lähestyttävä kuin vieras ihminen.
Niitä Raamatun lauseitahan täälläkin eräs kirjoittaja jakaa vähän aamunavauksen tyyliin :)
En tiedä tiedätkö mitä ovat mannalaput? Nekin ovat lappuja, joissa on Raamatun kohtia ja niitä voi käyttää eri tavoin.
ok
Ruputti todennäköisesti tallentaa puheet. Ei hyvä.
Toisaalta laskin juuri, että tässä lähelläni on tällä hetkellä ainakin 4 laitetta, joille voi antaa äänikäskyjä. Niiden suorittamaa salakuuntelua ja paikkatietoja ei pysty kukaan seuraamaa .
Luin jostain ääniohjatusta systeemistä, ruputista, joka kykeni myös käskystä puhumaan. No, päättäjät jutteli siinä salaisista suunnitelmista ja joku tokaisi jotain, että tämä ei naurata tai vastaavaa. Se ääniohjattu papukaija rääkäisi siihen päälle makean naurun. Oli ollut kylmäävä tilanne.
Valmistaja teki pienen tarkentavan ohjelmoinnin siihen papukaijan naurun ohjaukseen.
En kyllä näin ensi kuulemalta oikein pidä ajatuksesta.
En tosin ole soittanut ja tuskin otan yhteyttä siihen Mellerin poppooseen mutta siellähän on kaiketi "yksikätienen rosvo" joka myy rukouspalvelua, vielä edulliseen hintaan - ei siinä vielä kaikki, vai onko?
En minäkään, enkä edes Astral-tv:n selvänäkijöihin, mutta on niilläkin omat asiakkaansa.
Miksi ei siis siunausrobotilla.
Japsit mukaan kehitystyöhön ja lopputulos voisi olla varsinainen hitti.
Kirkon pappien suoltamat liturgiat eri tilanteissa ovat kaikki samoja ja samasta lähteestä peräisin. Eli hyvin voitaisiin papit korvat tekoälyrobotilta, joka poimii kysyjän tietyt avainsanat ja vastaa sitten pappien standardivastauksilla.
Totta, eli miksi pitäisi edes olettaa, että jokainen rivipastori kykenisi samaan, kuin hyvin ohjelmoitu robotti?
"Kirkon pappien suoltamat liturgiat eri tilanteissa ovat kaikki samoja ja samasta lähteestä peräisin. "
Samasta lähteestä, Raamatusta. Sehän se on se lähde.
Samalla tavalla kai sitä voisi ajatella, että psykoanalyytikot voisi korvata myös roboteilla. Kohtahan vaimotkin voi korvata robotilla. Vai olikos se jo todellisuutta?
Robotit+suorittaa+jo+nyt+joitakin+vaikeita+kirurgisia+toimenpiteitä,+murto-osa-mokilla+ihmiseen+verrattuna+ja+tuhat+kertaa+nopeammin.+Älykännyn+sovellus++diagnosoi+sydämen+eteisvärinän+95%+todennäköisyydellä+jne+eli+edistystä+tapahtuu+koko+ajan.+
https://www.orion.fi/orionsydan/sydamella-tanaan/eteisvarina/alypuhelinsovellus-tunnistaa-eteisvarinan/
Taitaa se ainakin siten olla todellisuutta, että niitä vaimonukkeja kyllä on jo tilattavissa.
Muuten tämä suomi24 on keksinyt näemmä uuden tavan mainostaa. Tuolla kommenttien väleissä on nyt helposti löydettävissä vinkkejä seiskan jutuista.
Tuossa alempana seiska kysyy "Haluaisitko sinä seksinukellesi kolme rintaa ja kissanhännän". :D
Ne mainokset liittyy nykyään keskusteluun ja mainostetut uutiset myös.
Mainitse Päivi Räsänen ja kohta sivu on täynnä uutisia Päivistä.
Näinhän se menee. Ennen ne jutut olivat ainakin minulla tuossa oikeassa laidassa, jolloin ne eivät niin häirinneet, nyt ne ovat ikään kuin kommentteja kommenttien välissä ja siksi ärsyttäviä. Minulla on kyllä mainosesto, mutta ei se näy noihin tepsivän.
Mainosten esto ja niiden näkyvyyden parantaminen on loputon taistelu.
Sitten kannattaa vaihtaa mainoksen estäjää. uBlock on paras ja ei näy tällä sivulla yhtäkään mainosta sen kanssa.
Edistystä on ja osa siitä on hyvinkin tervetullutta. Mutta tuntuisi, että henkilökohtainen kontakti jää jotain vaille, jos toisena osapuolena on kone. Voihan se olla, että parempi kone kuin ei mitään.
Mahtaako se vaimonukke täyttää kaikkia niitä tarpeita, joita mies parisuhteessaan kaipaa?
Varmasti se riippuu tarpeista. Nukke on "helpompi" kuin ihminen, koska sillä ei ole tarpeita, eikä tunteita, joita voi loukata.
Kiitos vinkistä, pitää tutustua. Minulla on nyt Adbock Plus, aika hyvin sekin on mainoksia pois plokannut, mutta ei noita seiska -lehden otsikoita kylläkään .
Voihan sitä silti valita sen aidon kohtaamisen. Eli eihän tämä ole mikään joko-tai-juttu.
Tai korvaisiko miesnukke aviomiehen? Siinä taitaa olla suurempi riski.
Toki voi. Mietin vaan, että tuleeko siitä helppo korvike vaimolle kun siihen tarvitaan vain rahaa. Ei tarvitse itse laittaa itseään likoon. En tiedä. Tuli tosiaan mieleen siitä, että jos ei uskonasioissa enää halua aitoa kohtaamista, niin mihin me olemme menossa?
Sekin on mahdollista. Toisaalta, jos se yksi kansalaisuuden saanut naisnukke alkaa toteuttaa ajatustaan tappaa meidät kaikki, niin eipä tarvitse näitäkään pohdiskella.
Jos se nukke opettaa miehen seksiin, niin kohta vaimot ostaa niitä miehilleen, opetustarkoituksessa. Mene ja tiedä.
?..
Aika näyttää mihin mennään. Mitenkäs muuten jos se nukke tappaa sen miehen tai vaimon. Joutuuko se edesvastuuseen?
Viittasin tähän Sophieen. "Sophia sai hieman kyseenalaista mainetta jo maaliskuussa 2016, kun Sophian luoja David Hanson kysyi siltä: ”Haluatko sinä tuhota ihmiset? Ole kiltti ja sano ei.”
Sophian hieman huolestuttava vastaus oli: ”OK. Minä tuhoan ihmiset.”"
https://www.is.fi/digitoday/art-2000005466164.html
Ok.
Tein aloituksen klo 8.44 ja palasin netiin takaisin klo 13.19.
Tuossa välissä kävin ostamassa vaimon veljelle synttärilahjan, käytiin synttäreillä ja palautteisiin oli kertynyt spammia sen verran paljon, että tämän aloituksen palautteet oli jo toisella sivulla.
En siis huomannut näitä.
Siksi näin myöhäinen vastaus.
Tässähän on oivallinen ratkaisu kirkon ainaiseen rahapulaan, korvataan papit ja muutama piispakin roboteilla. Pääsevät sitten nämä kallispalkkaiset kirkon joutohenkilöt uudelleenkoulutukseen ja sitä kautta tuottavaan työhön.
Kun katsoo lehtien mainoksia niin siellä on roppakaupalla huuhaa-kauppiasta. On astrologia, kiviterapiaa ja enkeliterapiaa. Löytyy ennustjia=profetoijia ja ei maksa paljon vain > 2 €/min mpm..
Eikö myös kaupalliset uskonnot voisi ottaa tuosta mallia jolloin soittaja maksaa eikä tarvita kalliita kiinteistöjiä ja niiden ylläpitoa.
Voisi olla er suuntauksen pappishenkilöitä - löytyisi kovanluokan konservatiivistä liberaaliin ja kaikkea siltä väliltä.
Vai olisi tuo peräti anekauppaa?
Netistä ja telkusta löytyy meediaa ja vita-proota, joilla on muka yliluonnollisia ominaisuuksia.
Ja kauppa taitaa käydä aika hyvin, päätellen tarjonnan runsaudesta. Päälle sitten aivopesu, että ilman sitä tai tätä tuotetta et voi olla onnellinen ihminen.
"Robotti kysyy uskovaiselta, mihin aiheeseen liittyen tämä tarvitsee siunausta. Sitten se kohottaa kätensä taivaita kohti ja lausuu tilanteeseen sopivia lainauksia Raamatusta."
Luulisi että "uskovat" olisivat riemuissaan tästä robo-pastorista. Robottipappihan toimii juuri samalla tavalla kuin uskovan mieli, eli Raamatusta haetaan siunaus omille aivoituksille sopivia jakeita etsien. Vähän kärjistetysti tilanne voisi mennä vaikka näin:
"uskova": pastori hyvä, talonmies kävi polkaisemassa mun emäntää ja nyt ajattelin mennä nuuppaamaan niin rouvani kuin talkkarinkin. Siunaa hankkeeni, pliiiis...
robopappi: Mene lapseni, sillä kirjoitettu on " Jos joku tekee aviorikoksen toisen miehen vaimon kanssa, jos hän tekee aviorikoksen lähimmäisensä vaimon kanssa, niin heidät, sekä avionrikkoja mies että-nainen, rangaistakoon kuolemalla." Otahan lapseni vielä kirjallisena tämä käsky ja mene rauhassa tappohommiin
Fiksu lukija toki ymmärtää, että kehittelemäni tilanne on täysin fiktiivinen, eihän talkkareita ole ollut enää aikoihin.
Robottipappi siunaa. Robottipappi ei oo ukko eikä akka vaan sukupuolineutraali. Ei tarvi riidellä papin sukupuolesta enää. Tämähän on kerrassaan mainiota kehitystä. Hälleelyyjää!
Jep.
Vivalasvegas - pariliitos. Tilaisuuden jälkeen puhdistetaan robotit ja barbarat.
Robottipappihan on aivan loistava ratkaisu kirkkojen rahapulaan. Kallispalkkaiset papit poistuvat kirkkojen palkkalistoilta. Robottipappien eläkeikäkin voi olla reilusti korkeampi, kuin leipäpapeilla.