Onko Mark 16:17-20 totta?

Näinhän tuo tuttu teksti menee:

“Ja niitä, jotka uskovat, seuraavat nämä tunnusmerkit: Minun nimissäni he ajavat pois pahoja henkiä. He puhuvat vierailla kielillä. He tarttuvat käsin käärmeisiin, ja vaikka he juovat tappavaa myrkkyä, se ei vahingoita heitä. He panevat kätensä sairaiden päälle, ja nämä paranevat. Kun Herra Jeesus oli puhunut heille tämän, hänet otettiin ylös taivaaseen ja hän istuutui Jumalan oikealle puolelle. Opetuslapset lähtivät matkaan ja saarnasivat kaikkialla. Herra toimi heidän kanssaan ja vahvisti sanan tunnusmerkeillä.”

Australialainen helluntailaispastori Jamie Coots kuului liikkeeseen, joka otti tuon evankeliumissa mainitun käärmeiden käsittelyn tosissaan. Lopulta hän kuoli käärmeenpuremaan. Hän kieltäytyi lääkärin hoidosta, joka olisi luultavasti pelastanut hänet kuolemasta tuohon puremaan.

Oliko pastori Coots typerä, kun uskoi tosissaan sen, mitä oli lukenut Raamatusta?

Vai puuttuiko pastori Cootsilta aito usko?

Onko tuo kohta Raamatussa myöhempää lisäystä?

Muitakin samankaltaisia tapauksia tunnetaan, mutta yksi riittää esimerkiksi.

Lainaamani teksti kertoo, että Herra vahvisti Jeesuksen opetuslasten saarnaaman sanan tunnusmerkeillä. Nähtävästi he sitten todistivat uskoaan käsittelemällä käärmeitä ja juomalla myrkkyä.

Kovin harvat kristityt täyttävät näitä tunnusmerkkejä. Jotakin tässä on nyt vialla, mutta mitä?

9

294

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hölmis

      Tuohon aikaan tarvittiin ihmeitä, jotta evankeliumin pyramidimarkkinointi olisi mahdollisimman tehokasta. Eli ketjun alkupäässä. Tämän lupauksen on pakko koskea vain Jeesuksen fyysisiä seuraajia eli niitä, jotka näkivät Jeesuksen , koska sitä ei tapahdu nykyään.

    • uskoäläusko

      Niin tai onko tämä totta ateistin mielestä?

      Ap 28:3 Mutta Paavali kokosi kasan risuja, ja kun hän pani ne nuotioon, tuli kyykäärme kuumuuden tähden esiin ja kävi kiinni hänen käteensä.
      28:4 Kun asukkaat näkivät tuon elukan riippuvan kiinni hänen kädessään, sanoivat he toisilleen: "Varmaan tuo mies on murhaaja, koska kostotar ei sallinut hänen elää, vaikka hän pelastuikin merestä".
      28:5 Mutta hän pudisti elukan tuleen, eikä hänelle tullut mitään vahinkoa.
      28:6 Ja he odottivat hänen ajettuvan tai äkisti kaatuvan kuolleena maahan. Mutta kun he olivat kauan odottaneet ja näkivät, ettei hänelle mitään pahaa tapahtunut, muuttivat he mielensä ja sanoivat hänen olevan jumalan

      • Ehkä Paavali teki tuon, mitä lainatussa tekstissä sanotaan, ehkä ei. Meillä ei ole siiät muuta kuin tuo kertomus.

        Se, mikä on mahdollista tutkia ja tarkistaa, on tunnusmerkkien toteutuminen nyt.


      • ei.ihme

        Kyyn purema ei ole vaarallinen terveellinen aikuiselle.


      • punapartane
        v.aari kirjoitti:

        Ehkä Paavali teki tuon, mitä lainatussa tekstissä sanotaan, ehkä ei. Meillä ei ole siiät muuta kuin tuo kertomus.

        Se, mikä on mahdollista tutkia ja tarkistaa, on tunnusmerkkien toteutuminen nyt.

        Evankeliumissa on ihan oikein. Mikäli et näitä merkkejä näe, et ole tavannut Jeesuksen tarkoittamaa uskojaa.
        Niitä ei nyt olekaan. Ja tokko on ollut Jeesuksen ajan jälkeenkään.
        Jos olet lyhyempi kuin 192 olet pätkä.


    • HuumeetOngelmana

      Vaikuttaa humalaisen kirjoittamalta textiltä.
      Ja on siinä vaikutus maanisesta runoilusta. Jota just huumeet tai humala teettää !

    • Kirjakääröt

      Ap.t.28:4 Biblia (1776). Kuin kansa näki käärmeen riippuvan hänen kädessänsä, sanoivat he keskenänsä: kaiketi tämä ihminen on miehentappaja, joka ei koston jumalatar salli elää. vaikka hän on meren hädästä päässyt. Sanakirja: naispuolinen jumalaolento, haltijatar, hengetär. Siis jumalatar.

    • Jumala ei ole tehnyt mitään voimatekoja koskaan missä olisi kyseessä pelkkä voiman näyttö.

      Siksi kaikenlaisen hurmoksien ja voiman tavoittelu tällaisessa merkityksessä on turhaa.

      Kaikki voimateot ovat olleet aina ihmisen hyväksi.

    • Tietoa-on

      Tekstissä ei mainittu mitään siitä, että käärme olisi myrkyllinen.

      Pitää siis tuntea käärmeet hyvin tai tietää mihin kohtaa käärmettä voi tarttua huoletta paljain käsin. Kaikki perustuu siis tietoon. Tyhmähän se on, joka tarttuu esim. elävää mustamambaa käsin kiinni pyrstöstä ja alkaa vetämään sitä luokseen.

      Toinen tapa varmistaa käärmeen vaarattomuus on poistattaa siltä myrkkyhampaat kokonaan.

      Tappavan myrkyn juominen on kyllä idiotismia ja silloin joutaakin kuolla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      52
      1004
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      98
      994
    3. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      21
      842
    4. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      135
      802
    5. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      121
      776
    6. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      52
      743
    7. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      45
      656
    8. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      24
      644
    9. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      47
      626
    10. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      610
    11. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      596
    12. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      46
      578
    13. Voisiko vielä välillemme jotain kehittyä

      Vai heihei ja ei nähdä enää.
      Ikävä
      35
      560
    14. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      72
      558
    15. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      137
      536
    16. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      10
      528
    17. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      119
      526
    18. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      45
      525
    19. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      47
      515
    20. Kerro kolme hyvää asiaa

      Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
      Ikävä
      25
      512
    Aihe