Neurologi määräsi minut ajokieltoon , vaikka kokeiden perusteella hän ei pystynyt diagnosoimaan minua epileptikoksi, sanoi vain, että voi kirjoittaa reseptin jos haluan aloittaa lääkityksen! Siis oireiden takia? Ollut pyörtymisä n. 2 - 3 viiden vuoden aikana ja tyhmä menin neurologille ja nyt olen ilman ajokorttia!
Nerologi ei pystynyt antamaan diagnoosia !
3
242
Vastaukset
- teevalitus
Valita potilasasiamiehelle tai tarvittaessa eduskunnan oikeusasiamiehelle. Sinun kuuluu saada tietää oikea diagnoosisi, jos kerran epilepsiaa ei löytynyt tutkimuksista. Tiede perustuu objektiivisesti tutkittuun faktaan, mikä kannattaa muistaa lääkäripalautteen yhteydessä.
Jos epilepsialääkitys määrätään ilman päteviä tutkimustuloksia ("ei pystynyt diagnosoimaan epileptikoksi"), on kyseessä subjektiivinen eli pseudotieteellinen tutkimusote. Jos ainoa oireesi oli pyörrytys, olisi pitänyt ainakin natrium ja kalium testata. Samoin esim. AVH ja verenpaine osoitetaan tutkimuksin. Vain objektiivinen tutkimusote on tieteellisesti pätevä. Pyörtymistä aiheuttavat ainakin hyponatremia sekä alhainen ja korkea verenpaine. Osa epilepsialääkkeistä aiheuttaa hyponatremiaa.
Täytyy ensin olla epilepsiadiagnoosi, jotta voidaan pakottaa hyllyttämään tai hävittämään ajokortti. Pitää olla vähintään vuoden ilman epilepsiakohtauksia, jotta saa ajokortin tai vaihtoehtoisesti saa ajokorttinsa takaisin (Epilepsialiitto: Aikuisen epilepsiaopas). - Kikkiskis
Kiitos palautteestasi! Tilasin lääkäriajan vain saadakseni varmuuden siitä, että mitään vakavaa ei ole! Nyt todella tilaan uuden ajan ja pistän asiat eteenpäin, KIITOS sinulle joka kerroit potilaan oikeuksista myös LÄÄKÄTEITÄ kohtaan!!!! KIITOS
- obj1jasubj3
Niin kannattaa tehdä. :-)
Sivumennen sanoen Pohjois-Savon SHP on ainoa objektiivisen tutkimusotteen SHP kokemistani, muissa kolmessa on subjektiivinen tutkimusote.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1562677
- 1991957
- 711706
- 921638
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91421- 751098
- 811040
- 951019
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.261004Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes191954