Kunnan päättäjiltä haluaisin julkaistavaksi 21-22.4 pidettävän huutokauppatilaisuuden tulo- ja menoarvion. Kai se veronmaksajille on oikeutettu julkinen tieto nykyisessä taloustilanteessa?
Mistä ja miten paljon on ajateltu saatavan tuloja, tietenkin ne on hankalia ennustaa, mutta jotain on varmaan mietitty? Menopuolella on varmaan paljon tarkemmat tiedot jo käytettävissä, vai?
Keisari ja hänen hovinsa kulut nyt ainakin ovat jo tiedossa. Ei taida tyytyä perinteisiin meklarin provikoihin, ja kuuleman mukaan ei ole ihan halvimpia nuijan heiluttajia.
Tilaisuuden jälkeen sitten tietenkin lopullinen Tulosraportti julkisuuteen.
Joten julkaiskaapa että kuntalaisten ei tarvitse arvailla.
Huutokauppakeisarin käynnin tulo- ja menoarvio?
17
2523
Vastaukset
- mitäväliä
taidat olla melkonen nillittäjä kun tuommosta mietit muuta hevon v...uun polvijärveltä jos ahistaa...
- sus-siunakkoo
Leipää ja sirkushuveja, tuotemyynti kattaa varmuudella kulut ja vielä jää kassaankin ohjattavaa..
Aion käydä tervehtimässä heitä, vanhoja tuttujani huutokaupassa..- aikanäyttää
Mikähän tuotemyynti? Keisari tuo omat makkarat ja kahviotarpeet, omat palvelijat yms. Ei osta täältä mitään, ellei omat tarpeet satu loppumaan. Olette te kyllä aika naiveja. Kyllä keisari haareminsa kanssa tietää, millä hunajaa tehdään. Joka tapauksessa olen aloittajan kanssa samaa mieltä kaikista seikoista jotka tulee julkistaa.
- ukkonenko08
Olisi varmaankin aika sulkea päätiet Polvijärveltä. Voisitte seurustella keskenään siellä lintukolossanne.
- kolmeteletappia
Samassa huutokaupassa voitte myydä myös , Granfeltin , Hakkaraisen ja Soikkelin .
Vitsi . .vitsi , ei näistä kukaan mitään tarjoa . . - kunnanjauhot
Huudot huudettu, mutta ei tainnut kunnan päättäjillä ollut kanttia vastata alkuperäiseen viestiin? Näin meitä kansalaisia kohdellaan. Onneksi en ole niitä ihan heikompiosaisia, mutta odottaisi päättäjiltä avoimuutta kuntaa koskevissa asioissa ja päätöksenteoissa. Eihän Keisarille maksetut meklauskulut kuntaa konkurssiin vie, mutta oleellista lienee asiassa on mitä kuntalaisille kerrotaan kun kysytään. Lisää ns. läpinäkyvyyttä.
- 5000ja3700
eipä niitä täällä huudella,taitaa taas entinen nillitys jatkua pudonneiden piirissä jatkua.
- 5400777
5000ja3700 kirjoitti:
eipä niitä täällä huudella,taitaa taas entinen nillitys jatkua pudonneiden piirissä jatkua.
Ei mahda meidän kuntapäättäjät selata näitä sivuja, luultavasti vähän järkevämpääkin tekemistä.
- Fanifan
Olikohan Pimsarella myös mukana?
- Suttuja
Iso takapuolet. Ei viehätä. Ja ovat niin täynnä isoa persiistä. Haisee. Ja pahalle heitin lähellä
- Mahtavaperäsinja
Hygieniaa ei voi hoitaa jos ei edes pääse käsiksi hajun lähteeseen.
Ehkä jollain aerosolilla voisivat yrittää edes.
Haju ei viehätä. - Hajusuolaa
Mahtavaperäsinja kirjoitti:
Hygieniaa ei voi hoitaa jos ei edes pääse käsiksi hajun lähteeseen.
Ehkä jollain aerosolilla voisivat yrittää edes.
Haju ei viehätä.Suttuja ovat. Lähellä kirveli silmiä se joku hajun lähde, tiedä sitten mikä haisi.
- tiiä-näistä
Oisko jollain takapuoli alkanut fuskaamaan...
- Salkoniemi
Mahtavaperäsinja kirjoitti:
Hygieniaa ei voi hoitaa jos ei edes pääse käsiksi hajun lähteeseen.
Ehkä jollain aerosolilla voisivat yrittää edes.
Haju ei viehätä.Silmiä kirvelee vieläkin, kun vain ajatteleekin
- Hajusuolaa
Salkoniemi kirjoitti:
Silmiä kirvelee vieläkin, kun vain ajatteleekin
haisee yhtä pahalta ku Sipilän hallitus ja kepulit
- Sammakkovaara
Sammakontallaajiin olomuoto ja isot persiet.
Ei siis ihme että katsojat haisee, että silmiä kirvelee- Härkölänsuo
Paha haju jäi ja lisänä ylimielisyys. Ei kaivata lisää
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?
Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k1655156- 1954083
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah1403725Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen
No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat653062Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia533000- 1461997
Nyt meni lopulliset lämmöt.
Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta441757Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä
Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.361499Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla
Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?631434Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta
Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk261319