Päiväkotilapset vaarassa?

onko.syytä.huolestua

Kaksi linkkiä/uutislainausta on hukkua Turun puukottaja -ketjuun, joten nostan ne tähän. Laitan tuohon alle.

10

304

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • onko.syytä.huolestua

      Itävaltalainen sanomalehti Kronen Zeitung kertoo, että ISIS suunnittelee eurooppalaisiin sairaaloihin ja päiväkoteihin lukuisia terrori-iskuja. Menetettyään laajalti joukkoja Irakissa ja Syyriassa terroristijärjestö on suuntaamassa voimiaan niin sanottujen ”yksinäisten susien” tekemiin iskuihin.

      Tarkkoja ohjeita annetaan lähes päivittäin, kuinka nämä mahdolliset terroristit sitoutetaan tekemään niin paljon vahinkoa kuin mahdollista.

      https://mvlehti.net/2018/03/22/sairaalat-ja-paivakodit-terroriuhan-alla-euroopassa/

    • onko.syytä.huolestua

      Päiväkotilapset harjoittelevat sisälle suojautumista uhkissa – uudet turvaohjeet kattavat monenlaisia tilanteita

      Ääritapauksessa sisälle jouduttaisiin suojautumaan esimerkiksi turvaan terroristisilta uhilta.

      – Väkivallan ja terrorismin uhka on otettu huomioon, ilman muuta, koska se on niin vakava ja pelkoa herättävä asia.

      Uudistetut turvallisuusohjeet eivät Sorjosen mukaan liity Supoon ja yleisen turvallisuustason nostamiseen, vaan siihen, että toimintamalleja päivitetään ja yhtenäistetään.

      Potentiaalisista uhkatilanteista keskustellaan henkilökunnan kanssa säännöllisesti.

      Helsingin Uutiset 24.3.2018 - 08.20

      https://www.helsinginuutiset.fi/artikkeli/621987-paivakotilapset-harjoittelevat-sisalle-suojautumista-uhkissa-uudet-turvaohjeet

    • Muistuttaja

      Ens viikol tulee -Yökylässä Veitola- Sipilän luona, että muistakaa katsoa.

    • Ihmisetjaapinat

      Päiväkotilapset ovat jo fyysisessä vaarassa samoissa tarhoissa apinalastenkanssa.

    • Saapohditunvastauksen

      Aloittajan kannattaa lähettää otsikkonsa kysymys Tv-ohjelmaan"Kannattaako olla huolissaan".
      Kysymykseen olisi oikein raati vastaamassa.

      • jokopaapparaherää

        Huomenta Mattii.. Eikö tullut uni?


    • Olen katsellut kuinka maailma on muuttunut vuosien varrella. Nykyään on asuinalueilla paljon aidattuja leikkikenttiä leikkikouluineen. Ennen vietiin lapset hoitoon yksityishenkilöille. Ulkoisten uhkien varalle voisi robotit kehittää vartioimaan lapsia. Tosin työpaikkoja siinä taas menisi , niinkuin aikanaan työpaikkoja hävisi tietokoneen tullessa työelämään.

      • SuomenTermiitit

        Ainoa oikea ratkaisu on passittaa sosiaalimamut ja -matut takaisin omiin maanosiinsa, sillä siellä heidän kotiutumisensa on helppoa, nopeaa ja halpaa, eikä aiheuta jatkuvasti kasvavia ongelmia Suomessa.

        En käsitä miten päättäjämme ovat niin tyhmiä, että antavat vierasmaalaisten tulla anastamaan mamme ja hyvinvointimme panematta tikkuakaan ristiin meiltä suomalaisilta!!!

        Ovatko päättäjämme ymmärtämättömiä, hölmöjä, harhaanjohdateltavissa olevia lapsiaikuisia vai onko raha heille tärkeämpää kuin oman kansan turvallisuus, hyvinvointi ja tulevaisuus? Voimmehan auttaa parhaiten ja useampia muuten, kuin tuhoamalla oman maamme, sillä lähiapu on tehokkaintakin ja ainoa, joka voi vaikuttaa myös pakolisuuden syitä poistaen!

        Mikä YK:takin vaivaa, kun siellä ei nähdä että lähes kaikki ihmiskunnan aiheuttamat ongelmat johtuvat liikaväestöstä, eikä kestävä kehitys ole mahdollista ilman väestöräjähdyksen torjuntaa, ilmastonmuutoksen lieventämisestä puhumattakaan!

        Väestön ei saa antaa kasvaa Suomessakaan, sillä meidän hiilijalanjälkemme on kehitysmaalaisia pahempi! Espoo, Vantaa, Helsingin, Turun, Tampereen, Oulun ja niin edelleen väestönkasvattaminen maahanmuutolla on pysäytettävä, sillä se ei vain pahenna ilmastonmuutosta, saastumista ja luonnontuhoa, vaan levittää islamisaatiota, joka tuhoaa myös meidät suomalaiset!!


    • lastenaivopesua

      täällä vietiin muualta tunkenu ukkolauma tutustumaan peruskouluun. vbanhemmille ei ilmoitettu mitään. asiasta kyselleet leimattu rasisteiksi. rehtori pahoittanu mielensä. hän kun on edistänyt kulttuuria. ukot tanssinu koulussa ja esitelleet kuvia kotimaistaan. uskomatonta aivopesua viattomia lapsia kohtaan. kuvattiinko pikkutyttöjä.

    • RobertKinty

      Isis=sekopäät. Mailalla päähän tavattaessa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      323
      7075
    2. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      71
      4258
    3. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      208
      3155
    4. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      2937
    5. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      74
      1952
    6. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      149
      1781
    7. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      212
      1746
    8. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      165
      1560
    9. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      120
      1548
    10. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      89
      1438
    Aihe