Mullistaako tämä pysäköinnin?

ParkkipirkkoII

Tampereella on kehitetty uusi tapa pysäköidä. Toimii vaikka kännykkä olisi jäänyt kotiin.

https://goo.gl/KzVZTK

Uudesta Moovy- sovelluksesta halutaan kehittää tamperelainen vientituote muihin kaupunkeihin.

Nyt on tamperelaisilla käsissään melkoinen timantti älypuhelinsovellusten joukossa. Moovy-parkkipalvelu tekee pysäköinnistä niin helppoa ja nopeaa, ettei vastaava taida vielä onnistua juuri missään päin maailmaa.

Moovyn ovat kehittäneet Finnpark sekä tamperelaiset ohjelmistotalot Vincit ja Mediasignal. Sovellus ladataan puhelimeen ilmaiseksi.

Palvelu toimii kaikilla kaupunkialueen kadunvarsipaikoilla sekä tusinassa parkkitalossa eli jo nyt lähes kaikissa pysäköintitilanteissa.

Jännää tietää kuinka tämä toimii kadunvarsi pysäköinnissä?

1

117

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tättärääpippijuuko

      Hienoa, että toimii vaikka kännykkä olisi jäänyt kotiin, pulmatilanteessa vaan katsotaan sovelluksen alareunasta ohjeita.

      "Kokeilussa sormi meni hetkeksi suuhun, kun oli aika palata jalkaisin Frenckellin halliin. Mites tuosta lukitusta ovesta pääsee sisään, kun lukkoa ei enää avata lipukkeella?

      Ratkaisu löytyi sovelluksen alareunan tietopalkista: näppäimistöön syötetään nelinumeroinen PIN-koodi ja ruutusymboli, jolloin jalankulkijoiden ovi aukeaa. "

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      20
      3784
    2. Muistatko vielä viime kesän "sutinat"?

      Kohtalo vai mikä lie järjesti, että törmäiltii jatkuvasti toisiimme. Ihan uskomatonta, koska eihän me mitään ikinä sovit
      Ikävä
      24
      3179
    3. En tullut, koska käytit päätäsi.

      Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m
      Ikävä
      32
      2385
    4. Yksi "sometähti" vähemmän

      Ei tunnu missään.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      92
      2149
    5. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      22
      2000
    6. Tuliko ikävä

      Vai miksi laitoit viestin? Soittamalla voisi saada kiinni. Mutta et sä uskalla
      Ikävä
      27
      1648
    7. Kulta, sovitetaanko joku ilta avainta lukkoon?

      Musta tuntuu että me ollaan pari. Olisi ihana saada asialle sinetöinti viemällä suhde päätyyn asti. ❤️ Rakastan sua ikui
      Ikävä
      41
      1631
    8. Saitko ne viestit

      Silloin viime kuussa? Vai etkö lukemut niitä.
      Ikävä
      32
      1512
    9. Päivi Räsänen eroaa todennäköisesti kirkosta

      Päivi Räsänen kertoo järkyttyneensä evankelis-luterilaisen kirkon homolinjauksesta. Räsänen sanoo todennäköisesti eroava
      Luterilaisuus
      502
      1473
    10. Miten lasketaan?

      Ompa ollut valtava ihmismassa taas Folkkaajia liikenteessä. Miten noin 2200 lipunostaneesta muodostuu 11000 kävijää?.
      Haapavesi
      9
      1424
    Aihe