Suomi lahjoittaa tulevaisuuden valttinsa

Jurnausta

Hykertelin vuosi kymmeniä sitten miten Suomesta tulee rikas maa, kun maapallo lämpenee. Ajattelin tänne otettavan sitten kalliilla rikkaita ihmisiä asumaan ja maa olisi vaurastunut siitä itsestään.
Toinen seikka. Vedestä tulee olemaan pula ja onkin jossain. Täällä pohjavedet maailman parhaita. Eiköhän nekin jokin hallitus poppoo saa myytyä ulkomaisille pörssiyhtiöille. katsotaan vain kuka sen ennättää ensin. Maantieverkostohan on varmasti jo sovittu kulissien takana tietyille tahoille. Etsitään vain oikea hetki kun se ilmoitetaan tapahtuneen. Päästään sitten makselemaan autolla ajelusta vähän reippaammin.

2

1608

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fh3i3yu4

      Suomessa on viime vuosina suljettu runsaasti synnytysyksikköjä. Sama uhkaa niitä yksikköjä, joissa syntyy noin tuhat lasta vuodessa tai vähemmän.

      Suomessa synnytysyksikköjä on suljettu viime vuosina runsaasti. Vielä kymmenen vuotta sitten synnytyssairaaloita oli 33, nyt enää 23, kun Ahvenanmaata ei lasketa mukaan.

      Viimeksi lakkautettiin Kätilöopiston sairaala Helsingissä syksyllä, sitä ennen pari vuotta sitten Porvoon synnytyssairaala.

      Seuraavaksi ovet sulkeutuvat pysyvästi luultavimmin Oulaskankaalla, josta matkataan sen jälkeen noin sadan kilometrin päähän joko Kokkolaan tai Ouluun.

      SYNNYTYSYKSIKÖSTÄ pidetään Oulaisissa yhä kiinni, vaikka usko alkaa osin hiipua. Sosiaali- ja terveysalan lupa- ja valvontaviraston Valviran mukaan yksikkö toimii tällä hetkellä laittomasti, koska se ei täytä laajan ympärivuorokautisen päivystyksen kriteerejä.

      Sulkemispäätöksestä on valitettu korkeimpaan hallinto-oikeuteen, josta odotetaan päätöstä kesällä tai viimeistään syksyllä. Siihen asti synnytys jatkuu kuten ennenkin.

      OULASKANKAAN jälkeen synnytysyksikön sulkeminen uhkaa Kemi–Tornio-alueen synnyttäjiä. Valtio on myöntänyt poikkeusluvan runsaan viidensadan synnytyksen Länsi-Pohjan keskussairaalalle tämän vuoden loppuun saakka.

      Länsi-Pohjan ulkoistaminen Mehiläiselle on menossa markkinaoikeuteen, koska kilpailutuksesta valitettiin. Synnytykset Kemissä tuskin jatkuvat sen enempää yksityisen kuin julkisenkaan toimijan voimin.

      Lähes yhtä pienimuotoista on toiminta Kainuun keskussairaalassa Kajaanissa. Sillä on poikkeuslupa vuoden 2020 loppuun samoin kuin Mikkelin keskussairaalalla, jossa syntyneiden määrä jää runsaaseen kahdeksaansataan.

      Tulevat maakunnat tekevät aikanaan päätöksiä yksiköiden jatkosta.

      Noin tuhannen synnytyksen sairaaloita ovat Etelä-Karjalan keskussairaala Lappeenrannassa, Lohjan sairaala ja Lapin keskussairaala Rovaniemellä.

      https://www.hs.fi/kotimaa/art-2000005618048.html

    • Erkkiiiiii

      Pohjavedestä, luultavasti olen tämän filmin nähnyt ennenkin.
      https://www.youtube.com/watch?v=macI9sRjmQw
      En nähnyt tuossa mitään pohjaveteen viittaavaa!

      Tässä oleva asia alkaa olla jo lähellä:
      https://www.youtube.com/watch?v=ZeV5OD7My60

      Ekan filmin tekijän tekijän nimellä löytyy mm. Youtube:sta lisää asiaa.

      Muistan netissä kirjoituksen, jossa joku suomalainen (turisti) oli ulkomailla sattumalla samassa hotellissa kuin ryhmä suomalaisia poliitikkoja. Jostain selvisi, että nämä olivat juonittelemassa Suomen pohjavesien myyntiä ulkomaille. Kuulemma jostain kauempaa sisäsuomesta alkaen olisi valtio ostellut maita rannikolle päin. Näin voitaisiin välttää valitukset putkiston rakentamisesta.
      Tuosta tekstistä jäi mieleen mm. nimi Erkki Liikanen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      92
      1836
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      85
      1282
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1133
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      76
      1017
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      105
      919
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      57
      853
    7. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      762
    8. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      761
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      48
      711
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      683
    Aihe