Miks mulle käy kaikki paska? Miksi meidän perheen rahatilanne on vähissä? Miksi muitten perheet on varakkaita ja matkustaa paljon? Miksi just minä oon täs tilanteessa? Miksi just mun vanhemmat sairastavat? Mitä hyötyy on enää elää tässä?
Miksi minulle
6
1560
Vastaukset
- Yritinpäedes
Voi poloinen! Sinuna pänttäisin kouluun tulevaisuuden kannalta. Älä murehdi muitten ihmisten elämäntilanteesta, keskity jatkamaan itseksesi omaa elämää! :)
Mee sä töihin! Älä jää jumittaa muiden pahaan oloon. Pliis.
- ähäkutti
joo..töihin nii loppuu valitus
- oppeliini1
Oletko itse terve? Autatko vanhempiasi taloudellisesti? Käytko toissä viikonloppuisin kun ei ole koulua? Annatko osan joululoma- ja kesätyopalkastasi vanhemmillesi laskujen maksuun? Luetko kaksi kertaa enemmän kuin muut saadaksesi parhaat arvosanat koulussasi?
Mitä muuta teet parantaaksesi omaasi ja vanhempiesi elämää?
Vai oletko taas yksi niistä yksinkertaisista jotka odottavat saavansa kaiken hopeatarjottimella itse näkemättä yhtään vaivaa minkään eteen? Ja sitten haukkumalla muita ja yhteiskuntaa kun seteliniput eivät putoilekkaan postiluukusta noin vain.
Toivottavvasti sinulla on sen verran ajatuskykyä että kykenet tajuamaan ettei ilmaista lounasta ole olemassa. KAIKEN, siis AIVAN KAIKEN eteen on tehtävä toitä ja kovasti!
Olet nuori, sinulla on kaikki valta saada aivan mitä haluat , ammatti, matkustelu, omanalaisesi koti jne jne jne. Ainoa mitä se vaatii on aivojen käyttoä ja kovasti toitä! - Max_Syöttöpaine
Yksi neuvo: Lopeta itsesääli, siitä ei ole mitään hyötyä. Jokaista meistä - kyllä, ihan jokaista - elämä potkii joskus päähän, eri tavoin, eri tilanteissa, jne. Heilläkin, joilla näyttää ulospäin menevän hyvin, on monesti suuriakin suruja tai ongelmia käsiteltävänä, myös "hyväosaisilla". Elämän kolhuja ei voi aina estää, mutta meillä itsellämme on valta päättää miten me niihin suhtaudumme. Sitä ei voi kukaan ottaa meiltä pois. Menneisyys on menneisyyttä, voit itse päättää onko se vankila vai koulu. Tästä hetkestä eteenpäin kirjamme on tyhjä, voimme itse kirjoittaa seuraavan luvun. Nyt varmaan alat jo mielessäsi luetella kaikkia rajoitteita "ei, en voi tehdä sitä, en voi tehdä tätä, ...". Tähän vastaan vain että mikäli et ole vankilassa tai kuolemansairas, sinulla on kyllä ihan täysi vapaus tehdä omat valintasi. Kaikkiin asioihin löytyy ratkaisu jos ne vain haluaa ratkaista.
Jari Sarasvuon sanoin "Arjen ahtaus johtuu tuhlatusta tulevaisuudesta ". Vaikka sinulla olisi ennakkoluuloja ko. henkilöä kohtaan niin kannattaa käydä kuuntelemassa hänen radiomonologejaan Yle Areenasta, ne avartaa ihan kivasti mieltä monessa asiassa. Uskoisin että esim tästä jaksosta olisi sinulle oikeasti apua: https://areena.yle.fi/1-3362064 - Narasimba
Tuo oli aika "pinnallinen", mutta oletko varma, ettei demonit/dragonit/illumatum ole vaikuttamassa?
Katso koko talo läpi, jottei ole esineitä, joita tuo voisi pitää alttarinaan/"teleportaalina" (yleensä lahjana kyseiseltä saatu tai ostettu, elleivät ole paikan päällä olleet...).
Yleensäkin suosittelisin suursiivousta, aroma-öljyjä ja suitsukkeita - samoin, kuin Koti olisi koi-perhosia täynnä.
Nyt on kesä ja pujokin kukkii - muiden ohella. Aluna on hyvä fyysiseen kosketukseen demonien kanssa - jähmettää väh. käden. ( Eikä pilaa. )
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1963969Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t562817Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per881403Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu181276Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101219Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20201011- 46984
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt228934- 49926
Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi5868