Miksi minulle

elämäonturhaa

Miks mulle käy kaikki paska? Miksi meidän perheen rahatilanne on vähissä? Miksi muitten perheet on varakkaita ja matkustaa paljon? Miksi just minä oon täs tilanteessa? Miksi just mun vanhemmat sairastavat? Mitä hyötyy on enää elää tässä?

6

1539

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yritinpäedes

      Voi poloinen! Sinuna pänttäisin kouluun tulevaisuuden kannalta. Älä murehdi muitten ihmisten elämäntilanteesta, keskity jatkamaan itseksesi omaa elämää! :)

    • Mee sä töihin! Älä jää jumittaa muiden pahaan oloon. Pliis.

      • ähäkutti

        joo..töihin nii loppuu valitus


    • oppeliini1

      Oletko itse terve? Autatko vanhempiasi taloudellisesti? Käytko toissä viikonloppuisin kun ei ole koulua? Annatko osan joululoma- ja kesätyopalkastasi vanhemmillesi laskujen maksuun? Luetko kaksi kertaa enemmän kuin muut saadaksesi parhaat arvosanat koulussasi?
      Mitä muuta teet parantaaksesi omaasi ja vanhempiesi elämää?

      Vai oletko taas yksi niistä yksinkertaisista jotka odottavat saavansa kaiken hopeatarjottimella itse näkemättä yhtään vaivaa minkään eteen? Ja sitten haukkumalla muita ja yhteiskuntaa kun seteliniput eivät putoilekkaan postiluukusta noin vain.

      Toivottavvasti sinulla on sen verran ajatuskykyä että kykenet tajuamaan ettei ilmaista lounasta ole olemassa. KAIKEN, siis AIVAN KAIKEN eteen on tehtävä toitä ja kovasti!

      Olet nuori, sinulla on kaikki valta saada aivan mitä haluat , ammatti, matkustelu, omanalaisesi koti jne jne jne. Ainoa mitä se vaatii on aivojen käyttoä ja kovasti toitä!

    • Max_Syöttöpaine

      Yksi neuvo: Lopeta itsesääli, siitä ei ole mitään hyötyä. Jokaista meistä - kyllä, ihan jokaista - elämä potkii joskus päähän, eri tavoin, eri tilanteissa, jne. Heilläkin, joilla näyttää ulospäin menevän hyvin, on monesti suuriakin suruja tai ongelmia käsiteltävänä, myös "hyväosaisilla". Elämän kolhuja ei voi aina estää, mutta meillä itsellämme on valta päättää miten me niihin suhtaudumme. Sitä ei voi kukaan ottaa meiltä pois. Menneisyys on menneisyyttä, voit itse päättää onko se vankila vai koulu. Tästä hetkestä eteenpäin kirjamme on tyhjä, voimme itse kirjoittaa seuraavan luvun. Nyt varmaan alat jo mielessäsi luetella kaikkia rajoitteita "ei, en voi tehdä sitä, en voi tehdä tätä, ...". Tähän vastaan vain että mikäli et ole vankilassa tai kuolemansairas, sinulla on kyllä ihan täysi vapaus tehdä omat valintasi. Kaikkiin asioihin löytyy ratkaisu jos ne vain haluaa ratkaista.

      Jari Sarasvuon sanoin "Arjen ahtaus johtuu tuhlatusta tulevaisuudesta ". Vaikka sinulla olisi ennakkoluuloja ko. henkilöä kohtaan niin kannattaa käydä kuuntelemassa hänen radiomonologejaan Yle Areenasta, ne avartaa ihan kivasti mieltä monessa asiassa. Uskoisin että esim tästä jaksosta olisi sinulle oikeasti apua: https://areena.yle.fi/1-3362064

    • Narasimba

      Tuo oli aika "pinnallinen", mutta oletko varma, ettei demonit/dragonit/illumatum ole vaikuttamassa?
      Katso koko talo läpi, jottei ole esineitä, joita tuo voisi pitää alttarinaan/"teleportaalina" (yleensä lahjana kyseiseltä saatu tai ostettu, elleivät ole paikan päällä olleet...).

      Yleensäkin suosittelisin suursiivousta, aroma-öljyjä ja suitsukkeita - samoin, kuin Koti olisi koi-perhosia täynnä.
      Nyt on kesä ja pujokin kukkii - muiden ohella. Aluna on hyvä fyysiseen kosketukseen demonien kanssa - jähmettää väh. käden. ( Eikä pilaa. )

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      170
      6604
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      59
      4492
    3. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      28
      3168
    4. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      61
      2997
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1905
    6. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      15
      1574
    7. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      27
      1566
    8. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      38
      1505
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      34
      1359
    10. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      47
      1283
    Aihe