Ranskan tason ja sitten meidän ei tarvitse kuunnell turhaa viserrystä;
https://www.is.fi/tiede/art-2000005613134.html
Ja niinkuin täällä on aiemminkin mainittu olemme onnistuneet paskomaan Suomen vesistöt ja välillisesti, olemme saaneet kansan sairastumaan.
Kohden tehokkaammpaa viljelyä, tv. paskova maatalous ja kepu.
https://www.is.fi/tiede/art-2000005613134.html
Ja niinkuin täällä on aiemminkin mainittu olemme onnistuneet paskomaan Suomen vesistöt ja välillisesti, olemme saaneet kansan sairastumaan.
Kohden tehokkaammpaa viljelyä, tv. paskova maatalous ja kepu.
Vastaukset 13
Vanhimmat
no vophan sitä pikkusen paskoo peltoo männä ja sitä kautta kiertoon
mutta kun se muutenni on niin vaikeeta
mutta ei myö vielä muailman vissaile pärjätä paskoomisessa
https://yle.fi/uutiset/3-10131304
voi mahoton kun tuo "apinan jäläkeläinen" on viisas
On nämä puna- ja persuruput viisaita. Ne huutaa vuodesta toiseen maatilojen lopettamista ja kun kymmeniätuhansia tiloja on lopetettu ja pienet karjatilat ovat lähes kadonneet, nämä alkavat kirkumaan missä ovat meidän linnut?
Nämä pässit eivät edes tajua suuren osan pikkulinnuista liittyvän saumattomasti asuttuun maaseutuun ja karjatalouteen.
Mutta maaseudun kurjuushan on helsinkiläisten yhteinen asia, eiköstä?
Ossi se taas sotkeutuneena m..karvoihin. Ei helpota Ossilla fetissi millään vaikka paskaa nenään hiertääkin.
No terveppä terve. takahikiän miljonääri.
Tuo aloitus oli ihan aiheellinen yleisen keskustelun nostamiseksi.
Ihminen paskoo ja tuhoaa luontoa ja syy siihen on ahneus ja tyhmyys.
Luontoa tuhotaan maalla ja kaupungissa, merellä ja ilmassa.
Mutta huvittavin asia tässä on se, että sinä Martti esim. hitsaat heti kiinni jos pikkusen junttilalle vittuillaan, samoin Jombe jne.
En ole myöskään kovin innostunut esim. kettutyttöjen ja muiden itsensä sitovien lunnonsuojeluun, ne on sellaisia kavereita, että esim korpeen eivät uskalla yksin mennä, mutta tietsikan kautta luontoa suojellaan ja mieltä osoittamalla
Tuossa tuo itäajanukon linkki antaa maailman laajuisen kuvan paskomisesta, jos pienellä alueella meressä on 79 000 kg muovijätettä on se hierveä maara ja se on vain yksi alue..
Suomen pientilojen aikaan isännät huolehti tiluksista ja olen itse ajanut ruunalla paskaa pellolle, kevällä lumien sulattua levittänyt sitä talikolla ja tehnyt muuta maatyötä myös.
Mutta kun Suomessa alettiin tehoviljely, apupaskan levitys, ei ollut tietoa, taitoa, tahtoa ottaa selvää siitä, että miten paljon se ympäristö kärsii.
No kolhoosinkokoiset tilat on valvomattomia tai jos valvotaan, niin se on mitätöntä ja varmaan ei se isäntä itsekkään tiedä, mitä peltoonsa levittää.
Mutta oikein mukavaa alkavaa viikkoa ja tehän voitte Jomben ja ketä kaikkia kepujulleja teitä on, aloittaa värikkään mielipidevaihdon ja siinä haukkua kaikki joukkoon kuulumattomat.
Olikohan se nyt karkeasti laskien kuudeskymmenesneljäs kerta kun jaksat länkyttää sankarillista maalaishistoriaasi. Eiköhän se ala jo riittää siitä aiheesta?
Miten on Paloheinässä kevät edistynyt? Joko paskamäellä alkaa laitumet vihertää?
No mutta Marrti;
Nyt sinulla on hivenen huono laskutaito ja taidat sotkea hivenen ihmisiä.
Henkilökohtaiseti olen kepupalstalle kirjoittanut alle kymmenen kertaa ja jos muistutan jotakin ihmistä, niin sille en mahda mitään.
Olen joskus lukenut, etä tällä osiolla on mielenkiintoista se, että kaverit tietää, että kuka kirjoittaa.
Perjantaina ajoin kehä ykkösen kautta ja tänään tulin duunikeikalta kehä kolmosta. Illalla käyn tekemässä pienen askareen Espoossa ja sitenkään en tänään Paloheinän ohi kulje.
Teen sinulle piene kysymyksen; Jombe käyttää tätä Paaloheinää kirjoituksessaa ja tiataa käyttää joku muukin nimimerkki. oletko sama mies.
Pst. Toukouun alusta lokakuun loppuun teen duunia maalla, keitätkö kahfeet jos kylääsi tulen
Tietääkö se tämä marttimaalta, että aikanaan Stadissa syntyneitä nuoria oli kesäsin maalla ja osallistuivat siellä maatalontöihin.
Mitäpä arvelet siitä, että kun Helsingin, Espoon, Vantaan ja muun pääkaupkiseudun väestä on maalta tulleita, niin tiedätkö, montako on osallistunut maatöihin ?
Tietoa kaivaten
Kuinka itse toimisitte jos olisitte jusseja? Jussit ovat tehneet kaikkensa ravinteiden päästöjen vähentämisessä vesistöihin jo vuosikymmeniä, mutta ei ne paskat heti lähde sieltä pois. Väitän että jos olisitte jusseja, toimisitte täsmälleen samalla tavalla. Antakaa nyt ”viisaat” neuvoja meidän jusseille kuinka toimitaan oikein. Ruokaakin olisi heidän tuotettava kateellisten suihin, eikä se ilman lannoitteita kasva.
Kittilä-Katalonia-linja kepulittaa.
SDP:n linja.
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000005609205.html?utm_source=kopioi leikep
Se on niin että lähes kaikki toiminta jota ihminen tekee maailmassa, saastuttaa. Kaupungit ovat olleet valtavia saastuttajia Itämeren rannoilla, ehkä jopa puolet. Niillä tietenkin on resursseja korjata tilanne, muuta ovatko he sen tehneet? Onko toisaalta nämä valtavat muovilautat valtameressä jussien syytä? Kaikestahan te katkerat osaatte jusseja syyllistää.
Ruokaa on tuotettava, siitä lienemme yhtä mieltä. Sen tuottaminen saastuttaa joka ikisessä maailman kolkassa. Oletteko kaunaiset/kateelliset tämän näkökohdan ottaneet sinne aivolohkon sopukoihin mukaan? Te vain valitatte, mutta ette ikinä kerro ratkaisuja ongelmaan. Kuinka te itse toimisitte jusseina? Kertokaa.
Mikä kielen vei?
Miksi ihmisiä kerät läjään, kaupunkeihin paskomaan.
Kun pasmomisetkin pitäsi jakaa laajan maan jokakolkalle.
kun paskot hajayutettu, ne muuttuu ravinteksi, kuten malla tehdään.
Helsingin lailla paskotaan tosi suuren putken kautta merelle, kilometrien
päähän, oletuksena ettei haittaa kun on riittävän kaukana. Puhdistamo on,
se tiedetään, muttei kykene kaikkea puhdistamaan, väliin pitää ihan raakana työntää merelle, pumput käy kuumina. Tämä pääosin joutoväki kun olisi jaettu maahan tasaisesti, ei mitään paskomis ongelmaa olisi. Nyt vain menee rahoistamme suuria summia, kun he asustaa etelän kallioilla, hyvin monet mitään tekemättä. Suuriosa
toisen varmaan kynsiä hoitaa ja sellaista, ei se tuo kansantalouteen mitään.
Se vain niin kuka rahamme käyttää, kun muualla maasa päästään paljon vähemmäkin. Pitää olla jopa katuja jo lämmitettynä...ei muita maassa paljoa lämmitä, kuin maksajina vain.