Autokorjaajat Huom!!!

Kannattaako enää autoa korjata jos Taka akselin tukipalkki hylätty? Siis voisko mennä hitsauksella vai pitääkö vaihtaa koska on kyllä kova työ kuulemma.
4390
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Pulttikiinnitteisiä apurunkorakenteita ei saa (enää) korjata hitsaamalla, vaan ne pitää vaihtaa ehjiin. Poikkeuksena museoautot, ja niissäkin hitsaaminen tulee kyseeseen vain silloin, kun ehjempää osaa ei todistettavasti ole saatavilla.

Äänestä

Sen voi korjata hitsaamalla, kunhan korjaat sen hyvin ja kätket hitsausjäljen. Se on sitten romuttamolta haettu "purkuosa" kysyttäessä.

Itsellä mulla käskettiin vaihtaa reikäinen taka-akseli, joten otin koko akselin irti, hitsasin sen kunnollisesti ja maalasin ja massasin. Leima tuli.

Muutama vuosi sitten mua huvitti katsuri, joka tutki, rapsutteli ja nuuhki mun bensatankkia varmaan kymmenen minsaa, että "tän on pakkoa olla kusetusta". 77-mallinen Datsun sai korjauskehoituksen vuotavasta tankista ja hylyn apusimpukasta. Tallissani oli uusi tankki, jonka vaihdoin ja seuraavana päivänä olin jo uusintakatsastuksessa, ja sen äijän ilmeestä näkyi aikamoinen epäilys, että "et varmasti oo vaihtanut tankkia". No olin kyllä.

Apusimpukkaan leikkasin puutarhaletkusta uuden puslan siitö tuli hyvä niin.

Äänestä

Eihän se puutarhaletku mitään kusetusta ole, ei vaan tahdo kestää. Minä olisin käyttänyt kaljatölkkiä, sillä saa melkein minkä tahansa väljyyden pois, ja on kestävyydeltään monissa kohteissa alkuperäistä parempi. T. Katsastusmies.

Äänestä

Taitaa olla joku vanhempi Mazda kyseessä? Saattaa paali kutsua kun ehjiä purkuosia ei saata löytyä. Sama lahovika vaivaa varmaan monia muitakin purkuun joutuneita yksilöitä, tarvikeosia ei varmaan valmisteta ja Mazdan alkuperäisosien hinnoittelun muistaen ei varmasti uuttakaan osaa kannata ostaa.
Jos hyväkuntoinen ja kohtuuhintainen purkuosa löytyisikin, on se iso työ purkaa ja koota, kaikki pultit ja kiinnikkeet on tietysti niin kovasti ruosteessa etteivät aukea kohtuudella. Putoaako se edes alas ilman tankin irrotusta?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mazda kirjoitti:

Kannattaako enää autoa korjata jos Taka akselin tukipalkki hylätty? Siis voisko mennä hitsauksella vai pitääkö vaihtaa koska on kyllä kova työ kuulemma.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu