Vapaakirkolliset talviunilla ?

Siimon_kiivailija

Hellaripalstatalla syntyy uusia aloituksia n. kymmenkunta/pv. Nukkuuko vapaakirkollinen väki itsetyytyväisyyden unessa? Vai onko sensuurin käsi niin raskas, ettei jaksa vaihtaa mielipiteitä vapispalstalla? Tämän voi päätellä vapispalstan harvoista kannanotoista. Aihetta olisi kyllä herätä todellisuuteen ja aloittaa terve mielipiteiden vaihto. Elämmehän lopua aikoja , jossa vilisee Raamatunkin mukaan harhaoppeja ja valheveljiä. Ei asiat sillä kuittaannu, että ne lakaistaan (sensuroidaan) maton alle. Vai onko meillä vapaakirkolliseen geeniperimään kehittynyt vuosikymmenten aikana sellainen vaikenemisen tai mykkyyden geeni, ettemme uskalla tai kykene ottamaan asioita ja ilmiöitä punnittavaksi Raamattun valossa? Kunnioitammeko johtajien mielipiteitä ja olemusta enemmän kuin Jumalan Sanaa? On tullut ilmeisesti aika, josta eräs Vapaakirkon jo edesmennyt pastori aikoinaan lausahti saarnassaan: "soihdut sammuu, kaikki väki nukkuu".

8

508

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tamakinviela

      Vapaakirkolta puuttuu keskustelukulttuuri. Viimeisen n. parinkymmenen vuoden ajan on vallinnut anglo-amerikkalainen ja uuskarismaattinen suuntaus. johtajien sana on laki. Muut nyökyttelevät ja aplodeeraavat hurmioituneina. Arvostelijat heitetään pellolle. Tämäkin palsta on tuomittu olevan pimeydestä lähtöisin. Siksi ehkä osa vaikenee ja luovuttaa, lähtee muualle. Yksi syy vähiseen osallistumiseen on sekin, että meitä vapislaisia on niin vähän, ehkä 5000 aktiivista. Tilastoissa tietysti tuplaten. Hellareita on moninkertaisesti.

      • aaresel

        Juurikin näin!


      • Siimon_kiivailija

        Tuo on hyvä videoklippi tähän saumaan. Siinävoi kyllä tosiaan käydä niin, että tuon katselu aiheuttaa unettomuutta. Joten herkkäunisille ei voi suositella illalla katsottavaksi. Mutta täyttä asiaa vapiksen nykytilasta.


    • Fiksuilla ihmisillä on muutakin tekemistä.

      • Siimon_kiivailija

        Mikä on sitä fiksuutta? Jos ajattelee 4Moos.luvut22-24 kertomusta Bileamista ja hänen aasistaan. Voidaan hyvällä syyllä kysyä, kumpi oli lopuksi fiksumpi Bileam vai hänen aasinsa? Raamattu ei kerro miten aasin lopuksi kävi, mutta taisi sen loppu sentään olla luonnollisempi tai tavanmukaisempi kuin isäntänsä. Sitävastoin Bileamin loppu ei ollut hääppöinen eikä kunniakas (4Moos.31:8). Tuossa käytöksellään luontokappalekin oli fiksumpi kuin ihminen.


      • Tarkoitin että monilla on muutakin tekemistä kuin kirjoitella suomi24 foorumeilla. On suhde Jumalaan ja lähimmäisiin, perheeseen, seurakuntaan, ystäviin. On työt, opiskelut, harrastukset. Elämässä voi tehdä niin paljon muutakin hyödyllisempää ja merkityksellisempää kuin roikkua täällä. Sanon näin vaikka itsekin täällä kirjoittelen.


    • Siimon_kiivailija

      Paitsi sillä erolla,että keikut lisäksi facebookissa ja ties muillakin foorumeilla. Mua ei facebookki kiinnosta, eikä muutkaan mobiililaitteiden oheispalvelut . Pidän niitä lähinnä joutonomien ajantappo foorumeina. Mutta noista vastakommenteistasi paljastuu se tyypillinen teologian opistossa opiskelleiden "Lintismäinen" ylimielisyys , jonka huomaan myös tuolloin opiskelleissa muissakin nuorissa pastoreissa. Joka ei yllättänyt. Ja jos olisit esim. perehtynyt srk:ssa vetämäsi alfa-kurssin juuriin ja taustoihin, ja tutkinut sitä Jumalan sanan valossa, ehkä silmäsi olisivat avautuneet todellisuuteen. Fiksuutta on myös tutkia uusien ilmiöiden ja asioiden taustat, kun netti siihen tarjoaa mahdollisuuden. Asioiden tutkisteluun saamme pyytää Jumalalta myös silmävoidetta. Mutta kun teiltä nuorilta pastoreilta ei enää synny Raamattu tunteja, niin sitten niitä yritetään kurssina pitää alfan muodossa. "Suuret karismaattiset johtajat" ovat ennenkin vieneet kansakuntia harhaan ja tuhoon, puhuessaan uskottavasti visioistaan, joita ei kyetty kyseenalaistamaan. Ei ole ihme, että se näyttää toimivan myös hengellisessä kentässä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      51
      2264
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      25
      1058
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      82
      972
    4. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      914
    5. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      54
      883
    6. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      873
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      126
      853
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      773
    9. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      759
    10. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      753
    Aihe