Don't panic, mutta maailmanloppu saattaa olla t o d e l l a lähellä. Pieni muutos Higgsin hiukkasen massassa ja tyhjiökupla sutii koko maailmankaikkeuden tyhjäksi - valonnopeudella.
https://www.hs.fi/tiede/art-2000005619043.html?utm_campaign=tf-HS&utm_term=1&utm_source=tf-other&share=b4438bb5e8a9b2102dbd4fa255e3b0a7
Mutta ei hätää, onhan maailmankaikkeutemme hienosäädetty ja saamme rauhassa elää vielä ainakin 10 potenssiin 58 vuotta.
Mutta ajatuksena mielenkiintoinen, että "jumalhiukkasen" aiheuttama tyhjiökupla olisi "resetoinut" maailmankaikkeuden jo muutamia kertoja.
Mutta: don't panic!
Valtakunta alkaa Higgsin kuplasta?
7
407
Vastaukset
No tuleehan se tempaus viimein!
- Taikauskonnoton
Ei se silti säästä väkevästikään uskovia.
Taikauskonnoton kirjoitti:
Ei se silti säästä väkevästikään uskovia.
Juu ei tällainen "kerralla valot pois" -maailmanloppu kelpaa uskovaisille koska siitä puuttuu kaikki pitkitetty itku ja hammasten kiristely.
Ei se ole maailmanloppu eikä mikään, jos hurskas uskova ei pääse hymyssä suin Karitsan vieressä katselemaan ja kuuntelemaan miten syntiset kiemurtelevat ja parkuvat tuskissaan tulijärvessä.
- tieteenharrastaja
Kuten asiantuntija hiljattain totesi, asia on kovin epävarma:
"Kosmologi, professori Kari Enqvist kommentoi tuolloin Helsingin Sanomissa, että tyhjiökuplan aiheuttama maailmanloppu on vain ”yksi miljoonista” teorioista ja ”hyvin spekulatiivinen”.
Eikä tuon asian todennäköisyys kasvanut Higgsin hiukkasen löytymisestä.Ennustaahan se fysiikka, että protonikin saattaisi olla epävakaa. Toistaiseksi protonien hajoamisia ei ole suurillakaan koejärjestelyillä havaittu. Arvioitu puoliintumisajan alaraja on 6,6 × 10^33 vuotta. (Wiki), joten henkilökohtainen maailmanloppu tulee ennen ja taitaa tuossa ajassa Linnunratakin pimetä jo melko paljon useimpen jos ei kaikkien tähtien sammuttua.
agnoskepo kirjoitti:
Ennustaahan se fysiikka, että protonikin saattaisi olla epävakaa. Toistaiseksi protonien hajoamisia ei ole suurillakaan koejärjestelyillä havaittu. Arvioitu puoliintumisajan alaraja on 6,6 × 10^33 vuotta. (Wiki), joten henkilökohtainen maailmanloppu tulee ennen ja taitaa tuossa ajassa Linnunratakin pimetä jo melko paljon useimpen jos ei kaikkien tähtien sammuttua.
Tietysti asiat ovat hyvinkin spekulatiivisia, mutta minun mielestäni ajatuksina kyllä mielenkiintoisia.
Samantyyppinen ajatusleikki on se, että jossain universumissamme tapahtui jonkinlainen elämän tuhoava purkaus samoihin aikoihin kun ihmiset laskeutuivat puista. Se on tulossa tänne päin ja me saatamme olla jo kuolleita (runollisesti sanottuna), mutta emme vain tiedä sitä.marathustra kirjoitti:
Tietysti asiat ovat hyvinkin spekulatiivisia, mutta minun mielestäni ajatuksina kyllä mielenkiintoisia.
Samantyyppinen ajatusleikki on se, että jossain universumissamme tapahtui jonkinlainen elämän tuhoava purkaus samoihin aikoihin kun ihmiset laskeutuivat puista. Se on tulossa tänne päin ja me saatamme olla jo kuolleita (runollisesti sanottuna), mutta emme vain tiedä sitä.Eikä olisi välttämättä ensimmäinen kerta. Täytyypä vähän perehtyä tuohon asiaan, mutta tässä näin alkajaisiksi:
space.com/33379-supernova-explosions-earth-life-mass-extinction.html
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.4803605Petteri Orpo on satusetä
Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi422968Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj872886SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis1502774- 1662135
Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis2012085Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta
Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä141944- 1021864
Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle
Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi501569Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li361530
