http://www.iltalehti.fi/talous/201803272200840078_ta.shtml
Oli mukava yllätys omalla kohdalla, kun laskin, että vaikka lopettaisin työt nyt, 10 vuotta ennen eläkeikää, on eläkkeeni jo 2200 euroa. Jos jatkan vielä 10 vuotta, nykypalkalla on eläke 3200 euroa kk,
Tuloni ovat 5900 euroa kuukaudessa. Kun vaimoki tulee saamaan eläkettä noin 2200 euroa, on summa minimissäänkin noin 4500 kuukaudessa. Kyllähän tuolla luulisi elelevän.
Oli mukava yllätys omalla kohdalla, kun laskin, että vaikka lopettaisin työt nyt, 10 vuotta ennen eläkeikää, on eläkkeeni jo 2200 euroa. Jos jatkan vielä 10 vuotta, nykypalkalla on eläke 3200 euroa kk,
Tuloni ovat 5900 euroa kuukaudessa. Kun vaimoki tulee saamaan eläkettä noin 2200 euroa, on summa minimissäänkin noin 4500 kuukaudessa. Kyllähän tuolla luulisi elelevän.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Suomalaisten keskieläke on käsittämättömän pieni, 1656 euroa kuussa. Kun osa saa todella suuria eläkkeitä, on keksitaso varmaan jotain 1300 euroa kuussa.
Naurattaa nyt eräskin rehvastelija, joka 80--luvun nousukaudella oli isänsä remonttifirmassa töissä. Oli urheiluautoa ja ulkomaan matkoja. Palkasta ei verottajalle juuri työeläkemaksuja maksettu.
Nyt asuu vuokralla ja tuleva eläke tulee olemaan reilusti alle 1000 euroa kuussa. Kyllä myhäilyttää omalla 3000 euron eläkkeellä nyt.
Oma eläkkeeni jota jo saan on 1150€/kk. brutto. Työssä oloa 15v-63 vuotiaaksi. Poissaolo vuosia 5 ( lasten ollessa pieniä) Työttömyysvuosia 0. Että repikää tästä huumoria.
Oma eläkkeeni on 963,11€ netto. Heti vanhan kansakoulun jälkeen kokoaikaiseen työhön lähikauppaan.
Kun työeläkettä olisi alkanut kertymään 23 vuotisena, jäin kotiin hoitamaan ensimmäistä lastamme 0-tuloilla.
Yli 30 vuotisena menin kauppaan osa-aikaiseksi kassanhoitajaksi josta jäin sairaseläkkeelle 52 vuotisena.
Tuosta kokonaiseläkkeestäni on kelan lisäosuus 177,41€ nettona.
Miehellänikin on vajaa työeläke. Hän laskeskeli, että jatkaessaan 65 vuotiaaksi saakka hänen nettoeläkkeensä olisi noin 800€ suurempi kuin nykyinen. Kuitenkin yhdessä pärjäillään emmekä valita koska mitoitamme tarpeemme mahdollisuuksiemme mukaisiksi.
varmaan ottaa kupoliin.
On se jännä, että naisten eläke on törkeän paljon alle miesten. Ei lasten saanti saisi sitä aiheuttaa.
Kouluttautuneet ja hyvää palkkaa saaneet saavat hyvää eläkettä. Näin sen pitää olla ja tulla olemaan.
Ai pahus. Nyt tajuan liian myöhään, että pelkkä koulutus ei auta. On pitänyt saada myös hyvää palkkaa.
Jep, lasten saanti ja niiden kasvatus kotona koulikään ei saisi pienentää eläkettä yhtään.
Suomi tarvitsee valkoisia=älykkäitä suomalaisia omaan maahansa lisää Afrikkalaisten ja Lähi-itäläisten sijaan, joita maapallo on täynnä jo.