Alkoholi ja pariutuminen

viinamiäs

Raitistuneet ihmiset usein kertovat miten heidän elämänsä parani alkoholinkäytön lopettamisen myötä. Tämä on varmasti monelta osin totta. He kuitenkin sulkevat silmänsä siltä tosiasialta, että alkoholi näyttelee merkittävää osaa kumppanin löytämisessä. Usein heiltä unohtuu, että se omakin kumppani on aikoinaan löytynyt silloin kun ollaan oltu humalassa ja suhde on päässyt syntymään juuri alkoholinkäytön ansiosta. Selvinpäin ei aikoinaan sitä omaa siippaa olisi löytynyt.

Joku nuori saattaa ajatella että raitistuminen olisi hyvä asia. Jos kumppania ei ole vielä löytynyt, tässä on aineksi isoille murhenäytelmille kun edessä on yksinäinen loppuelämä. Raitis ihminen hyvin helposti jää yksin vaille kumppania ja perhettä. Alkoholi näyttelee niin isoa osaa pariutumisessa, että raitis jää kokonaan sivuun eikä löydä kumppania.

Kannattaakin punnita tarkasti eria asioita elämässään ja nähdä tosiasiat selkeästi. Tietenkin alkoholinkäytöllä on haittapuolensa, mutta onko raittius kuitenkaan sen arvoista, jos se tarkoittaa samalla sitä ettei voi luoda suhteita vastakkaiseen sukupuoleen?

12

554

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sontaseppo

      Kaikki tuntemani ryyppymiehet ovat kiinnostuneita vain toisista ryyppymiehistä.
      Istuvat iltaa muki kourassa haarikassa.

    • pimpmyass

      Niin alkoholi heikentää kontrollia ja sänkyyn tulee päädyttyä naisen kanssa jota ei selvinpäin jaksaisi minuuttiakaan. Viinalle 1. pojo. Kännissä tulee sählättyä ehkäisyn kanssa ja tulee tauteja sekä lapsia sellaisen kanssa jonka kanssa ei taho. Viinalle 2. pojo. Aamulla on helppo erota Irmasta tai Pirkosta kun ei ole mitään muistikuvaa mistä on jutellut. Viinalle 3. pojo. Jos kuitenkin Irma on yöllä liuennut yön pimeyteen ja vienyt lompakon mennessään niin sehän estää sain selkäkipuja. Viina5-0.
      Viina on ylivoimainen pimp. Toiseksi tulee kovat huumeet ja sienet.
      Jos kuitenkin haluat päätyä kotiisi sellaisen naisen kanssa jonka kanssa kehtaa kaupungilla kävellä käsi kädessä ehdotan vaikeampaa vaihtoehtoa. Mene iskupaikoille selvänä.
      Tiedän että selvänä juttelu on vaikeaa. Voi paljastaa jotakin sisimmästään ja tarkoittaa asioita joista puhuu. Se on raittiuden haittapuoli..

      • 6000-päivää

        10 pistettä ja Papukaijamerkki!


    • Bardi

      Raitis mies ei saa alkoholisti naista, koska raittiilla ei ole rapularyyppyä eikä ryhdy juontikaveriksi. Raittiita naisia on sensijaan tarjolla ihan riittävästi, koska he arvostavat miestä joka ei juo. Kyllä nämä paarien siepot tiedetään, ei kiinnosta. Juoppo mies ei saa raitista naista. Kohtuukäyttäjän kyllä.

      • Hahahhh

        Jep, tää viinamiäs jaksaa jauhaa tota omaa trollaustaan raittiudesta ja kuinka sit ei ole muuta elämää. :D


      • viinamiäs

    • viinamiäs

      Ja voi olla että naiset alkavat joskus keski-iän kynnyksellä arvostaa raitista miestä kun ovat nuoruudessaan katsoneet sitä viinamiestä. Mutta tämä ei kauheasti auta sellaista miestä joka haaveilee omasta perheestä. Nainen pitäisi tavata nuorena jos haluaa oman perheen. Nuorena naiset haluavat viinamiehen.

    • nobrolm

      Viinalla ei ole mitään tekemistä pariutumisen kanssa.
      En ole koskaan nähnyt lintuja, sammakoita, nisäkkäitä pariutumistouhussa kännissä.
      Kännisen ihmisen "rakastelu" on vain kauheaa ähinää.
      Paljon puheita, vähän villoja.

      • u76444

        Silti naiset pariutuvat juuri viinamiesten kanssa. Näin tämä nyt vain elämässä menee. Vasta sitten kun yksinhuoltaja tarvitsee elättäjää, raittiitkin kelpaavat.


      • Ommmm

        Viinanaiset pariutuu viinamiesten kanssa.
        Omanlaiset omanlaistensa kanssa.


    • justtota

      Nauhoitappa seuravalla kerralla itseäsi puhelimella ja katso seuraava krapulapäivänä.
      Menisitkö itsesi kanssa sänkyyn naimapuuhiin?,))

    • Jos viinamies ja viinanainen nainen menee yhteen seuraa armooton krapula. Kyllä viinalla naisisia saa ja joskus se nainen jonka vierestä herää... onkin ihan todella mukavan kaunis kauniin oloinen. Ei siis mikään eilisen känniharha.. Kokemsuta on. eli kyllä viinalla saa kaunistakin naista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      176
      5027
    2. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      15
      1670
    3. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      62
      1605
    4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      122
      1470
    5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      9
      1353
    6. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      49
      1080
    7. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      96
      1074
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      297
      942
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      190
      915
    10. Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman teki erikoisen ratkaisun!

      Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman paljasti uudet kujeet. Hän on mukana kohutussa Sointu Borg & Tyrkyt -realityssä. Jääkö
      Suomalaiset julkkikset
      7
      760
    Aihe