Miten tehdään Windows järjestelmän korjauslevy?

Apua!

Siis miten se tallennetaan? Eihän niin isoja dvd-levyjä ole olemassakaan kuin 250 Gt?
Ja jos Windows ei starttaisi ei olisi muuta mahdollisuutta kuin dvd-levy/cd-levy josta Windowsin pystyisi käynnistämään.
11145
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

No sehän löytyy ohjauspaneelista -> järjestelmä ja suojaus --> varmmuskopioi ja palauta..sieltä voi luoda korjauslevyn.

Äänestä

täysin turha toimenpide

järjestelmän palautus riittää mutta veikkaan että nykyään jo sitä ei tarvi kukaan

Äänestä
  • Varmaan on turha, mutta järjestelmän palautus käy vain, jos on asetettu palautuspisteitä. Asetukset.

    Äänestä

5 vuotta ja mitään palautus juttuja ei tarvii kone on jo vanha.

Äänestä

Se jaetaan useammalle levylle. Oi niitä aikoja kun Windowsin palautuslevyt tehtiin 1,44 megaisille korpuille. Lähemmäs 30 kpl niitä muistaakseni tarvittiin jollain kertaa. Oliskohan ollut Windows mallia 95 tai 98.

Äänestä
  • No ei sitten taatusti jaeta - CD-levykin riittää, tein juuri ohjatun toiminnan avulla sen.

    Äänestä

  • pulauttelija kirjoitti:

    No ei sitten taatusti jaeta - CD-levykin riittää, tein juuri ohjatun toiminnan avulla sen.

    Ketjun avaaja ei maininnut Windowsin versiota. Ainakin XP-läppäristä tuli kaksi DVD-levyä. Kerran olen joutunut niiltä palautuksen tekemäänkin. Palautuksessa tulivat myös läppärivalmistajan omat ohjelmat, joista osan olin aikaisemmin siivoonnut pois. Ehkä pelkkä Windows olisi mahtunut yhdellekin levylle.

    Äänestä

10 on ainakin mulla tikulla.

Äänestä

Selvisi kun luin eri ohjeita. Palautuslevyyn riittää siis vaikka CD-levy, koska se vei alle 200 Mb tilaa. Erikseen sitten se kovalevyn näköiskopio ulkoiselle kovalevylle.

Äänestä

Asiahan on niin, että koko ohjelmisto käyttäjän omine tiedostoineen pitäisi saada talletettua levylle siten, että koko roskan voi ottaa käyttöön, vaikka ei olisi pääsyä internetiin.

Äänestä

mikä on paras tietokone ei pelikäyttöön

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mitennnn kirjoitti:

Apua!

Siis miten se tallennetaan? Eihän niin isoja dvd-levyjä ole olemassakaan kuin 250 Gt?
Ja jos Windows ei starttaisi ei olisi muuta mahdollisuutta kuin dvd-levy/cd-levy josta Windowsin pystyisi käynnistämään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu