Joka vahingoittaa jälkipolvianne.
Yritätte keskittyä hyvään, OK.
Yritän ymmärtää sen että voitte keskenänne sorsia toisianne.
Se propaganda jota olette tottuneet kuulemaan jo sieltä äidin masusta alkaen niinkö se sitten kuulostaisi kaikkein oikeimmalta ja totuudellisemmalta?
Tuttu ja turvallinen tai ei sittenkään vaan se että sinut on kasvatettu ja opetettu siihen.
Oletko siis enemmän uskovainen kun pysyt siinä laumassa mihin vanhemmat ovat sinut vieneet?
Oletko oppinut olemaan kyseenalaistamatta mitään mitä sinulle on tarjoiltu ehdottomana totuutena?
Oletko lammas joka mukisematta nielee sen kaiken mitä auktoriteettisesi sanoo?
Jeesus on kapinallinen joka ei ketään kumarra, ei kenellekään ihmiselle ole nöyrä alamainen eikä ketään kunnioita heidän tekemisistensä tähden.
Oletko epäjumalien palvelija?
Usko siis Jeesukseen joka ei kumartanut kenellekään, toimi Hänen tavoin.
Miksi minua kiinnostaa hajaannuksenne
14
771
Vastaukset
- elähän_vääristele
Avaus maalaa Jeesuksesta irvikuvan. Jumalanpilkkaa siis. Jeesushan oli Isänsä tahdolle alamainen, aina ristinkuolemaan saakka. Vain Jeesuksen antama henki ja hänen vuodatettu verensä voi pelastaa syntisen kadotuksesta. Jeesus siis antoi kaiken itsestään pelastaakseen tämänkin avauksen tehneen hekkilön helvetistä.
Sinänsä ihminen identifioituu siihen ympäristöön, mihin hän syntyy ja missä hän kasvaa. Joskus harvoin (epäuskoon ja ylpeyteen identifioitunut) jumalaton tulee Jumalan sanan kautta tuntemaan syntinsä ja kaipaa sovitusta. Tämä syntien sovitus on Kristuksessa Jeesuksessa tarjolla, uskon ja kasteen kautta. - enautuas
Kuolleen uskon henki haiskahtaa kirjoituksissasi, vain meillä on elävä usko. Vain Esikoislestadiolaiset ry jäsenen kautta voit saada elävän uskon, kaikki muu on kuolleen uskon tunnustamista. Näin kuulin jo 1960- luvulla sanottavan. Kai se sitten on totuus. Moni kyllä täälläkin vääristelee.
No totta kai tuo oli, mitä kirjoitin, provosointia, mutta on siinä oikea kysymys. Niinkö se on?
Muualla ei ole pelastusta?
Hyvää pääsiäistä tästä typerästä kirjoituksestani juolimatta.. Ja ne jotka pelastuvat, ovat sen varmaan ansainneet, mutta me muut tyytykäämme osamme." enautuas "
-
pitää muistaa, että ei kukaan pelastu ansiosta.,
vaan uskosta Jeesukseen Kristuksen .
-
Jos tekojen kautta pelastuisi, työmiehiä olisi paljon,
ja tiedättekö kuka maksaa palkan ? Ansiosta
-- enautuas
padasjoenukko kirjoitti:
" enautuas "
-
pitää muistaa, että ei kukaan pelastu ansiosta.,
vaan uskosta Jeesukseen Kristuksen .
-
Jos tekojen kautta pelastuisi, työmiehiä olisi paljon,
ja tiedättekö kuka maksaa palkan ? Ansiosta
-Kiitos, annoit taas ajattelemisen aihetta?
Ansiosta saat palkan häneltä, itse juuri ... sieltä
En ole varma ajattelinko tätäkään oikein.
Hyvää lankalauantaita ja pääsiäistä! " en .autuas "
-
ehkä kuitenkin ajattelit oikein ,
se on saatanan kele joka maksaa ansiosta palkan .
-padasjoenukko kirjoitti:
" en .autuas "
-
ehkä kuitenkin ajattelit oikein ,
se on saatanan kele joka maksaa ansiosta palkan .
-Myös sinulle hyvää Pääsiäistä. . .
- ÄikänOpe
padasjoenukko kirjoitti:
Myös sinulle hyvää Pääsiäistä. . .
Myös sinulle hyvää pääsiäistä!
terveiset Padasjoelle! - enautuas
padasjoenukko kirjoitti:
Myös sinulle hyvää Pääsiäistä. . .
Kiitos!
- enautuas
ÄikänOpe kirjoitti:
Myös sinulle hyvää pääsiäistä!
terveiset Padasjoelle!No tuo juhlapyhien kirjoittaminen, hyvä että huomautit.
Ymmärettävää tosin , että uskovainen ja varsinkin iäkäs pitää nyt meneillään olevaa juhlaa ison alkukirjaimen arvoisena.
Nykylapsista ja -nuorista en tiedä, onko vielä isoja tai pieniä alkukirjaimia olemassakaan ja tietääkö joku vielä pääsiäisestäkin jotakin. Ei varmaan paljon välitetä kummastakaan mutta onko se hyvä vai huono juttu? Osaatko sanoa? - ÄikänOpe
enautuas kirjoitti:
No tuo juhlapyhien kirjoittaminen, hyvä että huomautit.
Ymmärettävää tosin , että uskovainen ja varsinkin iäkäs pitää nyt meneillään olevaa juhlaa ison alkukirjaimen arvoisena.
Nykylapsista ja -nuorista en tiedä, onko vielä isoja tai pieniä alkukirjaimia olemassakaan ja tietääkö joku vielä pääsiäisestäkin jotakin. Ei varmaan paljon välitetä kummastakaan mutta onko se hyvä vai huono juttu? Osaatko sanoa?Huono asia, kävelin tuosta ohi, niin kauppakeskus täynnä ihmisiä, nuoria ja vanhoja, siis pitkäperjantaina, ostoksilla.
Oletan, että kaikki eivät nykyään tiedä, miksi pääsiäistä vietetään! - matikanOpe
padasjoenukko kirjoitti:
Myös sinulle hyvää Pääsiäistä. . .
Hyvää Pääsiäistä !
- RakkausOnSuurin
Etsikää, niin te löydätte!
- teuta011
"RAKKAUSONSUURIN "
-
Ellette etsi ette voi mitään löytääkään .
-
Etsikkoaikaakaan ei löydä ellei ole sellainen,
aika että sen löytää voi. .
- - muistinvirkistykseksi
teuta011 kirjoitti:
"RAKKAUSONSUURIN "
-
Ellette etsi ette voi mitään löytääkään .
-
Etsikkoaikaakaan ei löydä ellei ole sellainen,
aika että sen löytää voi. .
-neljä pilkkuvirhettä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 33129566
Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa
Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?552359Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien461749- 2071737
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes1571611- 341361
Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta
Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.541135- 1221048
Sinkkusiskoni pliis kertokaa
Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex99977Huomioon ottaminen
Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin30952