Tupakoimaton piha

Kokotalonsilmätikku

Avaan keskustelun tästä aiheesta.

Itse pidin huolen siitä, että koska poikani oli Mestariasuntojen hallituksen jäsen, hänen tuli pitää huoli siitä, että osoitetaan paikka, missä saa tupakoida, koska tupakointi on kiellettyä mm. parvekkeilla. Tämän hyväksyn.

Nythän meitä (vas.) on kusetettu. Annetaan ymmärtää, että koko pihapiirikin on savuton. Kuka antaa ymmärtää näin? Isännöitsijä.

Onko siis koko Mestariasuntojen toiminta tämän suuntaista? Ei todellakaan. Tsekatkaa vaikkapa Järvenpään Timantin uusia asuntoja: Siellä alkaa vuokrat olla kohillaan. Minulla esim. ei ole mitään asiaa sinne johtuen juurikin ylevästä päämäärästä.

Aina ei voi onnistua! Sitä vaan en voi ymmärtää, että jos omasta pesästä tuetaan (on jo tuettu!) isännöitsijän mielipidettä täysin laittoman ja totaalisesti onnistumiskelvottoman ehdotuksen suhteen mitä tulee tähän koko pihan savuttomuuteen.

Olisi tosi piristävää, jos joku faktan tarkistaja voisi kertoa lain tähän. Järvenpään kaupunki muuten vastaa lupien myöntämisestä ja valvonnasta ...

4

189

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Keuhkotrikki

      Savuton Suomi!, toivottavasti totetuu mahdollisimman nopeasti.

      • Vuodentorppari

        Minäpä vastaan tähän asiakaspalveluhenkisen isännöitsijäni sanoin: "Mestariasunnoilla on myös sellaisia kohteita, joissa saa tupakoida pihalla." Eli aloita "Savuton Suomi" jo tänään ja muuta sieltä pois! It's as simple as that!


      • Vtykoku

        Joopa joo, toivottavasti koko tupakointi kriminalisoidaan pian. On se kumma, että savulla saa myrkyttää sivulliset ihmiset. Se on jokaisen oma asia , jos itsensä myrkyttää. Vanhanaikainen savuava tupakka pois ja nuuska yms. sähkötupakka kaupan hyllyille tai vierotuslaastari perseeseen. Eipähän sivulliset kärsi savusta.


      • Kokotalonsilmätikku
        Vtykoku kirjoitti:

        Joopa joo, toivottavasti koko tupakointi kriminalisoidaan pian. On se kumma, että savulla saa myrkyttää sivulliset ihmiset. Se on jokaisen oma asia , jos itsensä myrkyttää. Vanhanaikainen savuava tupakka pois ja nuuska yms. sähkötupakka kaupan hyllyille tai vierotuslaastari perseeseen. Eipähän sivulliset kärsi savusta.

        Kun ei ole muutakaan paikkaa osoitettu, niin minä tupakoin oletetussa tupakointipaikassa, vaikka tänään tuli joku sanomaan, että savu menee seitsemänteen kerrokseen, joka on alin parveke tässä talossa tupakointipaikkaan nähden. Ei hyvää päivää!

        Meillähän olisi lisäksi suurehko kattoterassi, jolle on käyttöä alle kymmenen tuntia viikossa saunavuoroista maksaville. Lisäksi on yksi ns. lenkkisauna viikossa. Saunominen ei vain ole minun eikä monen muunkaan juttu.

        Ihmettelen kovasti, että minutkin alunperin erittäin tyytyväinen asukas on näin pahasti saatu v***neksi tähän hommaan. Kyllä se on tuurin peliä, että kuka sattuu isännöitsijäksi. Yritimme esim. saada vappuaattona terassin käyttöömme tutustumista varten, mutta se ei käynyt isännöitsijälle, koska kukaan ei ollut asukaskokouksessa halukas nakittamaan itseään byrokraattiseen viralliseen järjestelmään.

        Paljon on kehittelemistä vielä Mestariasuntojen osalta. Kiitän kuitenkin Mestaritoimintaa hyvästä palvelusta! Tästä on lähtenyt jo vuoden torppareitakin, joten eihän tässä olisi todellakaan pakko olla. Olin kuitenkin ylpeä tuosta poikani hallitusajasta, josta jäi mieleeni kaiken kaikkiaan illuusio laadusta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      12
      3159
    2. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1801
    3. Muistatko vielä viime kesän "sutinat"?

      Kohtalo vai mikä lie järjesti, että törmäiltii jatkuvasti toisiimme. Ihan uskomatonta, koska eihän me mitään ikinä sovit
      Ikävä
      19
      1632
    4. Yksi "sometähti" vähemmän

      Ei tunnu missään.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      73
      1543
    5. En tullut, koska käytit päätäsi.

      Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m
      Ikävä
      32
      1535
    6. Tuliko ikävä

      Vai miksi laitoit viestin? Soittamalla voisi saada kiinni. Mutta et sä uskalla
      Ikävä
      23
      1501
    7. Saitko ne viestit

      Silloin viime kuussa? Vai etkö lukemut niitä.
      Ikävä
      28
      1350
    8. Miten lasketaan?

      Ompa ollut valtava ihmismassa taas Folkkaajia liikenteessä. Miten noin 2200 lipunostaneesta muodostuu 11000 kävijää?.
      Haapavesi
      9
      1334
    9. Hyvää Huomenta Rakas Neiti

      Hyvää Huomenta Nainen🤗 Kaikkea hyvää toivon sinun päivääsi😘 Näin toivoo mies
      Ikävä
      11
      1274
    10. Kulta, sovitetaanko joku ilta avainta lukkoon?

      Musta tuntuu että me ollaan pari. Olisi ihana saada asialle sinetöinti viemällä suhde päätyyn asti. ❤️ Rakastan sua ikui
      Ikävä
      34
      1252
    Aihe