Juha Sipilän kerrotaan kuittailleen oppositiolle: sen pitäisi katsoa työllisyyslukuja tulonjakotilastojen desimaalipilkkujen sijasta (Nettiuusisuomi).
Täytyy ihmetellä mitä katsomissa työllisyysluvuissa on. Jos on nousukausi menossa, niin on luonnollista, että myös työllisyys kohenee. Näin ainakin toistaiseksi. Siksi kuitin sanoma on samaa luokkaa kuin pyytäisi katsomaan taivon kannella kumottavaa kuuta. Sehän on aivan luonnollinen asia eikä siinä pitäisi olla mitään ihmettelemistä. Tiede ei myöskään tiedä kertoa, että taloussuhdanne määräytyisi hallituksen toimista. Suhdanteet ovat sen sijaan yksi taloudessa havaittu lainalaisuus.
Jos taas huomio kiinnitetään hallituksen aikaansaannoksiin, niin ne ovat lähinnä kammottavat. Milloin pysähtyy autokauppa, milloin pysähtyy joku muu kaupan tai tuotannon ala, milloin maa kärvistelee hallitsemattoman pakolaisvirran kourissa, millon ollaan säätämässä suorastaan lakien vastaisia toimenpiteitä ja milloin hajotetaan hallituskumppani epätoivotuista edustajista eroon pääsemiseksi. Ikään kuin kirsikkana sontakasan päällä on työttömiä kepittävä aktiivimalli, jonka idea ei voi olla kovin kaukana tunkiosta.
Sipilän hallituksen olennaisin puute on osaamattomuus. Sekin vielä jotenkin menettelisi, jos kysymys rajoittuisi vain osaamattomuuteen, mutta kun osaamattomuus ulottuu ”tolloudeksi”, niin tätä ei voi enää hyväksyä edes hampaita kiristellen. Osaamattomuutta voi kompensoida kysymällä neuvoa, mutta ”tollous” on aivan oma, itsenäinen lukunsa.
Yhteiskunnan rinnastaminen vekotintehtaaseen ei onnistu. Vekotintehdas ei toimi samalla periaatteella kuin yhteiskunta. Siksi vekotintehtaan metodit aina turskeja ja kuuromykkiä johtajia myöten ovat tuomitut epäonnistumaan.
Tollo yhteiskuntapolitiikka
0
203
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2011621
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?581031Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän140954- 85912
- 61906
Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,11790Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t267782Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol75727Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk61722Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä342721