outo haju uudessa autossa.

apuvaaaaa

sellasellla asialle että ostin tossa uuden auton pari päivää sitten ja nyt on ajettuna 100km. pakokaasu tuoksuuu omituiselle. melkeen sellanen palaneen kumin haju. eka uusi auto niin onko täää normaalia että auto "tuoksuu" uutuuttaan pahalle ja häviää sitten ajan kanssa? vai onko kyseessä maanantai kappale ? auto on kia stonic 1.0l turbo bensakoneella. kiitos vastauksista!

2

1548

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • khfkhdfkhdkj

      Uusi pakoputkisto, sen sinkkialumiinipinnoitteet, vaimenninpönttöjen valmistuksessa käytetyt stanssausöljyt, vaimentimien mineraalivillat, ym. saattavat tuoksahdella oudolle aikansa kuumentuessaan. Tekevät niin vanhassakin autossa johon on vaihdettu uusi putkisto. Loppuu aikanaan.

      Toki kannattaa katsoa/katsotuttaa ettei esimerkiksi jokin vaimennusmateriaalia sisältävä lämpökilpi makaa vaikkapa katalysaattorin päällä käryämässä, siinä voi olla jo palovaarakin.

      • apuvaaaaaaa

        okeij iso kiitos sinulle! keveni mieli kummasti :D! ja joo täytyy kattoa huomenna tuo ettei missää roiku mitään ylimäärästä :) kiiiitos !


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      102
      2334
    2. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      222
      1950
    3. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      176
      1762
    4. Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta

      Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.
      Maailman menoa
      101
      1326
    5. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      38
      1250
    6. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      122
      1128
    7. Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?

      😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo
      Luterilaisuus
      277
      842
    8. 90kW kulutus

      Joku kirjoitti sellaisesta tehomaksuaiheen yhteydessä. Tuollainen kulutushan vaatisi pääsulakkeiden kooksi jo vaikka mit
      Maailman menoa
      180
      691
    9. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      47
      685
    10. Vanhemmassa miehessä

      on sellaista elämän mukana tullutta viehättävää charmia. Hän paranee iän myötä niinkuin hyvä viini tai juusto! Tuli tuo
      Ikävä
      51
      680
    Aihe