Rahaa tuhlataan Ilmajoella rakentamiseen turhaan
Ilmajoen kunnan rahatilanne on todella heikko. Yksi tärkeä syy siihen ovat ylimittaiset rakentamiset ja saneeraukset. Tätä kunnan talous ei kestä.
Pakolliset kohteet kunnan vetovoimaisuuden suhteen, mm. koulut ja päivähoitopaikat, kyllä ymmärtää, mutta ei tänne palatseja tarvita kunhan perusasiat ovat kunnossa.
Esimerkkejä Ilmajoella ja varmasti muuallakin maakunnassa on paljon. Miksi kaikki vanha pitää raivata pois ja tehdä uutta tilalle? Sanotaan, etteivät nykytilat ole nykyajan vaatimusten mukaisia.
Surkuhupaisa esimerkki tästä on yläasteen saneeraus. Luokkien seinät olivat hyvässä kunnossa ja vaativat vain ulkoista ehostusta. Silti seinät purettiin ja niiden paikkoja vaihdettiin. Aivan suotta. Isompiakin mokia on nähty.
Ilmajokea koskettaa läheisesti myös Seinäjoen koulutuskuntayhtymä Sedun Kurikan yksikön lehtitietojen mukaan noin 35 miljoonan euron remontti. Ilmajoki on Sedussa kahdeksan prosentin osakkuudella eli pitääkö siihen remonttiin laittaa täältä osakkuuden mukainen summa eli lähes miljoonaa?
Lainarahalla tuokin etenee täysin. Toivottavasti saan vastauksen. Kurikassakin kaikki pannaan maan tasalle ja tehdään uudisrakentaminen.
Kunnan kassavarat vuoden lopussa olivat 64 000 euroa eli palkkojakin piti maksaa miljoonien pikavipeillä. Säästäväisellä vähävaraisella eläkeläismummulla ja -vaarilla on usein yhtä suuret kassavarat kuin koko kunnalla.
Suu säkkiä myöten tässä pitäisi elää niin kuin kotitalouksissakin. Nuoretkin pröystäilevät ja velalla tekevät isoja satulinnoja. Elävät siinä yhdessä muutaman vuoden ja eroavat.
Ilmajoen kunnan velka on lisääntynyt vuodesta 2009 (2920 euroa/as) vuoteen 2015 (3900 euroa). Kun lainaa oli 2014 vuoden lopussa 48,8 miljoo6naa, vuotta myöhemmin se oli 52,7 miljoonaa euroa.
Velanhoitoon menee vuositasolla noin viisi miljoonaa euroa.
Kuntaliiton tilastojen mukaan Suomen 320 kunnasta vuonna 2012 lainaa asukasta kohti oli 49:nneksi eniten ja Etelä-Pohjanmaalla neljänneksi eniten. Karua luettavaa.https://www.ilkka.fi/mielipide/yleisöltä/rahaa-tuhlataan-ilmajoella-rakentamiseen-turhaan-1.2043706
Rahaa tuhlataan
23
900
Vastaukset
- SotePoistaaRajan
Eli siis.
Järkiavioliittoon Sjoen kanssa.
Huom. Ideapark on Ilmajoentiellä.....Seinäjoentiellä. - JärkiKäteen
Kannattaako pitää kallispalkkaista esikuntaa. Yli 50% Ilmajokisista käy töissäkin Seinäjoella.
- Veronmaksajat
Ei kannata
- romuzetori
Kannattaa
Jokainen voi ymmärtää että kun SoTe tulee, kunnassa ei päätetä juuri muusta kuin katuvaloista.
Esikuntaa ei tarvita riitelemässä kuntalaisten kanssa.
Seinäjoella on hyvä henki, asiat kunnossa, konserni teki tulosta 18,9 miljoonaa-vrt: Ilmajoki 1,3 miljoonaa.
Resurssit investointeihin on ihan eri tasolla, siksi Ilmajoki ei menesty yksin.
Vain omaneduntavoittelijoille itsenäinen Ilmajoki on tarpeen.- Alukolokko
Kannattaisi liittyä, vielä saa porkkanarahaa.
- Hohhoijaa4
Ollaanpa muis kunnis nyt Ilmajoen asioosta muka niin kiinnostuneeta. Keskittykää oman kuntanne asioohin, ja jättäkää toisten arvostelut vähemmälle. On meillä täällä Ilmajoella kuitenkin aika järkevästi investoitu, pröystäilyä ei näy missään. Tairatte vain olla kateellisia meille.
- Bakteereja.....Tapetaan
Kyllä pröystäillään, kun desinfioinitiainetta
käytetään tuhlaten jatkuvasti.
- Kurikkalainenkin
Eikös teidän terveyskeskuskin ole homeessa, uusi ja vanha osa, molemmat!
Teille nauraa koko maakunta! Kyllä se routa porsaan ajaa vielä Seinäjoen syliin. Sinun saatte unohtaa kaikki huolet. 😎
- Sepetiuspirtti
Mutta Seinäjoella virkamiehet ei politikoi
- Saavat...Kaiken
Ilmajokiset saavat kiintiön uuteen valtuustoon.
Ja saavat liitosrahat.
Ja saavat enemmistön ympäristökuntina.
- Päenmää
Voivoi tuleeko pakkanen...paskanen ....vai akkanen....🤥🤥🤮
- Kunnanhallitus
Kunnanjohtajalta loistavaa argumentointia!
- gryndeeri
Melekeen sama jo vaikka liityttääski,joku Pojanluomalta kotoosin oleva sai valtuustos esityksensä läpi ja tontin hinnat Ahonkyläs melki Seinäjoen tasoa.Pian lakkaa muuttovoittoki.
- Rattikelkkailija
Rattikelkkailijako esitti tontinhintoihin korotuksia?
No se on selväki, sillä on ittellä myymättömiä asuntoja Ahonkyläs, tais olla oma lehemä ojas?- partapena
Ei se silloonn vielä ollu pinnalla
- Neiroosta
Se oli kyllä kunnanhallituksen yksimielinen esitys.
- AurinkoNouseeIdästä
Rajaton Sote tasaa tonttien hinnat.
Ideaparkkiin päin mennään.
Ilmajoella ei taida olla SoTe osaamista?
Paulaa tulee vielä ikävä.- Paskakakkonen
Ilmajoen sote sonta yhtä ku pikku kakkanen. Ja päenmääki. Siinä on sotea ihan tarpeeksi...
- Kaikki....Pelkäävät
Jätkällä on sontaa navetassaan.
ja kuokka valmiina uusiin valloituksiin.
Lehmipoikien edusmies.
Sairaslomalle.
- Lähestymiskieltoa
Asianajajat lypsää kuntaa. Ei se ole hölmö joka pyytää, vaan se joka maksaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen mukaan rasismi on huumoria
Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀2806729Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis2426290Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia
Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai425672Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)
No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j1585005Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi373830Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava
Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main1953739Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta
Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome1323467HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok453169Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan53155Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa
Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja3372830