Silmät sopivasti sirrilleen

Olen tässä hiukan enemmän kuin ihmeissäni lukenut nimimerkin Olli.S kirjoituksia, joissa hän todistelee ilmeisesti että ei yksi väitelause ole sen parempi kuin toinenkaan. Sillä ei ole mitään väliä, onko toinen tieteellistä tosiasiaa ja toinen hatusta tempaistu hörhöily, joka sotii lukuisia tunnettuja asioita vastaan - asia riippuu vain siitä, mistä näkökulmasta asiaa katsotaan. Ja mun kulma on sit ihan yhtä validi kuin sunkin.

Metodi tuntuu toimivan näin, sanotaan vaikkapa;

Kuu on karkeasti pallonmuotoinen, enimmäkseen kivestä muodostunut taivaankappale. Näin sanoo tiede, eikä sitä voi kiistää. Täytyy kuitenkin esittää kysymys, onko se myös juustoa ja onhan se. Kun sopivasta kulmasta iltakymmeneltä katsoo, niin ihan juustotahkolta se näyttää. Ja miksipä Sleepy Sleeperskään olisi laulussaan kysynyt onko se juustoa jos se ei ole? Unohdetaan että sliipparit-puhuu-aina-totta näkökulmasta se todellakin on juustoa. Kun sanat kuu, olla ja juusto määritellään sopivasti, niin juustoteoria vastaa asian uskonnoliseen puoleen joka ei ole millään tavalla ristiriidassa tieteen löydösten kanssa. Tiede vastaa kysymykseen millä tavalla kuu on kivipallo, sliipparit kysymykseen millä tavalla se on juustotahko. Rohkeasti sopivat rillit silmille vain ja tiiraamaan!

2

162

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • RaamaattuOnKivempi

      Tasan täten on asiamme laitamme.
      Mutta kun onhamme kivempi luullaksemme,onhan?

    • No Olli S. On tyypillinen omahyväinen uskovainen - luulee tietävänsä enemmän kuin tietää luulevansa.

      Olli se surutta sekoittaa uskontoa, pseudotiedettä ja omia kuvitelmiaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      264
      2404
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      71
      2383
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1568
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      43
      1406
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1367
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1329
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1230
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1029
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      1009
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      999
    Aihe