Ruotsin kielen opiskelusta on tullut nuorten miesten keskuudessa ykköskieli.
Asenteet ruotsia kohtaan ovat myös vahvassa nosteessa, jo 95% suomalaisista pitää pakollista ruotsin opiskelua erittäin hyvänä asiana. Kielikokeilun epäonnistuminen on syynä.
Myös vahvojen poliittisten vaikuttajien, kuten Ville Niinistön, Paavo Arhinmäen, Sanni Grahn-Laasosen ja ennenkaikkea Mikaela Nylanderin suopea suhtautuminen on muutoksen takana.
Ruotsin kielen opiskelu nosteessa.
7
207
Vastaukset
- smörgås
Niin,,,,tämä päivä tosiaan selittää tuon, aikas paha!:D
- öhmetti
No sehän on hieno juttu. Olemme pian kansainvälisestikin kielitaitoisten huippumaa. Ei monessakaan Euroopan maassa puhuta ruotsia niin paljon, kuin meillä Suomessa.
Suomi lienee ainut maa Ruotsin ohella, missä ruotsia opiskellaan. Olemme siis ruotsin osaamisessa maailman toiseksi mahtavin suurvalta. Saksassa ja Ranskassa ei kuitenkaan asialle sen kummemmin taputeta. Brysselissä on EU:n päämaja, mutta harva osaa ruotsia.
Mitähän kieltä Katainen siellä käyttää?- oikeastihei
Vanhaa aprillia. Pelasimpa tuossa äskettäin sanapeliä kun ruudulle ilmestyi luettavaksi että Ruotsissa 90% kansasta puhuu englantia, joten. ..
- Mita-ihmetta
Onko englanti ohittanut Ruotsissa arabian!
Mita-ihmetta kirjoitti:
Onko englanti ohittanut Ruotsissa arabian!
Rutsissa puhutaan plafferuotsia. Suomessa pitää pyrkiä siihen, että suomi on kansalliskieli.
Kielipolitiikka pitää ymmärtää rajat ylittävänä koko EU:ta koskevana. Suomenkieli on tällöin suojeltava vähemmistökieli. EU tulee pelastamaan suomalaiset ruotsin huonolta vaikutukselta kansalliseen identiteettiimme.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552540Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482377Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021072- 64891
- 65829
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274717Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18717Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85700Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22658
