"Suurin oppositiopuolue Sdp aikoo ottaa "feministisen talouden ymmärryksen kaiken politiikkansa lähtökohdaksi". Sdp:n puoluehallitus yhtyy DemFem-verkoston aloitteeseen ja esittää sen hyväksymistä puoluekokouksessa Lahdessa helmikuun alussa. Sdp:n puheenjohtaja Antti Rinne on eri yhteyksissä painottanut olevansa äijäfeministi."
https://www.aamulehti.fi/kotimaa/sdp-ottaa-feministisen-talouden-ymmarryksen-kaiken-politiikkansa-lahtokohdaksi-24152921/
https://www.aamulehti.fi/kotimaa/sdp-ottaa-feministisen-talouden-ymmarryksen-kaiken-politiikkansa-lahtokohdaksi-24152921/
Vastaukset 19
Vanhimmat
"Äijäfeministi" on oksymoroni olio, ja sellaiseksi itseään väittävä on luultavasti tärähtänyt päästään oikein kunnolla. Tai sitten koittaa brändätä omaa hipsteri-populismiaan.
Intersektionaalinen feminismi on käytännössä uutta kommunismia, että repikää siitä äänestäjät.
Rinne: Ajatellaan valtarakenteita niin, että feministit pääsevät valtaan käsiksi. Eikö tämä ihminen ymmärrä mitä se todellisuudessa tarkoittaa. Ei normaalit naiset feminismiä kannata, ainoastaan ne, jotka käyttävät sitä omiin valtapyrkimyksiinsä; muslimit, islamistit, vihervasemmisto, punavasemmisto, vasemmisto ja tärähtäneistö.
Meinaat normaaleita ihmiseitä, ainoita täysjärkisiä naisia, ketkä vaatii samoja oikeuksia ja velvollisuuksia kaikille?
Kerro yks asia. Miksi feministejä on? Kaikki feministit eivät oikealla asialla niinsanoisesti, monet heistä vaatii, tavoittelee ja pyrkii pääsemään paremmalle tasolle kuin miehet, koska miehet ovat aina olleet korkeammalla tasolla, joten ymmärrän tavallaan sen, mutta en näe sitä itse oikeana. En kannata sellasta.
Onko se nyt väärin, jos ihminen tavoittelee samoja oikeuksia kaikille ja samaa palkkaa??
Ihmistä ei herranjestas kuuluis arvostella sukupuolen peusteella koskaan. Ajattelisit joskus itteä naisen tilalle. Ehkä ymmärtäisit.
Suomi ei ole koskaan ollut tasa-arvoinen eikä reilu kaikkia kohtaan, ei koskaan, eikä vieläkään. Mikä tämän selittää? Maailmalla ei ole asiat olleet koskaan oikein, kaikkia kohtaan. Tähän pitäisi puuttua.
- Asioiden puolestapuhuja
Aate on uudessa verhossa vasemman laidan pyrkimyksiä, sosialismia ja kommunismia. Troijan hevonen, uusin elkein. Tuohan näkee " sokea-Reettakin."
sdp kaipaa pikaisesti uuden keulakuvan Antti Rinne ei ole oikea mies olemaan keulassa näin on.
järkyttävää on nähdä, kun puoluekannatuksissa sdp jää kokoomuksen taakse. eihän tällainen peli
veteli. näkyvyttä ja kritiikkiä pitää olla nykymenoa vastaan. se pitää olla paljon terävämpää
Jos+tuo+ei+ole+etovaa+populismia+de+facto+niin+mikä+on?+Tajuaako+tuo+idiootti+edes,+että+edustaessaan+nykyfeminismiä,+hän+edustaa+totalitaristista+tasapäistämistä+ajatuspoliiseineen+päivineen,+100%+perintöveroa,+rotu-+ja+sukupuolikiintiöitä,+antikapitalistista+kommuuninyhväämistä+ja+kaikkea+muuta+tärähtänyttä+paskaa?
Ei+jatkoon+vaan+koko+ukko+roskiin.
Tosimies ei voi olla feministi. Feministit ovat häiriintynyttä, enimmäkseen suomalaisia heteromiehiä vieroksuvia häijyjä akkoja. Tosimies ja tosinainen ovat sukupuolten tasa-arvoa kannattavia henkilöitä. Esimerkiksi Lenita A nimittää itseään vielä virheellisesti feministiksi. Johtunee siitä, että tämä sana oli joskus ihan ok kuvaamaan tasa-arvoa, toisin kuin nyt. Ihan samaan tapaan kuin neekeri-sana oli muinoin ok neutraali sana, toisin kuin nyt. Eli Lenita A on oikeasti tasa-arvon puolestapuhuja, ei feministi.
Rinne kannattaa feminismiä ja sitä, että kaikille matuille myönnetään oleskeluluvat
Koko malli on kopioitu Ruotsista jossa Löfven on myös samanlainen akkamainen pelkurimies.
Hukka perii Suomen jos SDP voittaa vaalit
öyh öyh öyh öyh öyh öyh öyh öyh !
äijä ja feministi ei sovi samaan lauseeseen. On joko äijä tai feministi ei voi olla molempaa muuten se on kusetusta.
Salettiin on tissiliivit päällä.
Sinne ykseyteen tulee pukeentua verkkovaatteisiin kaikkien 😂🤣😅
Uusi nimitys homolle.
Siis, demarit ovat munattomia miehiä. Mitenhän tuo ei jaksa yllättää.
demarit ovat miehiä.
munattomia miehiä. Mitenhän tuo ei jaksa yllättää.
Äänestä
Kommentoi
Anonyymi (
Kirjaudu
/
Rekisteröidy
)
ljhljlhlhjl,jhl,