Kävimme tässä joitakin viikkoja sitten syömässä Cafe Herkkuhetkessä .Kuuntelimme kun omistajan mies haukkui erästä yritystä ja tämän yrityksen vetäjää eräille asiakkaille . Tämä yritys ollut jo vuosikymmeniä . Ei ole oikein soveliasta . Sen jälkeen emme ole enää käyneet kyseisessä paikassa .
Cafe Herkkuhetki
Useinkäyneet
364852
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 36
Vanhimmat
Oliko kyseessä yritys Oriveden Kokoomus? Oliko puheen aiheena nämä ajankohtaiset asiat?
https://www.orivedenkokoomus.fi/ajankohtaista/
https://orivedenkokoomus-fi.directo.fi/tapahtumat/?x118457=187204
Toki sitä ollaan johtajaa myöten kiireisiä kun kasvu on huimaa. Neljä kertaa on viljakin niitetty...
Sensuuri iskee kohta, sääli että modena on kooKoo
Se porukka ei taida sekaantua poliittisiin asioihin.
Cafe Herkkuhetki on yksi parhaimmista asioista, mikä Orivedellä on tapahtunut pitkään pitkään aikaan.
On siellä vaan niin iihanat herkut että joka kesäloma sillä tulee vierailtua!
Entäs tympeä rekkalesbo?
Niiin noh kilpailijat ei tietty tykkää kun jollain ylivoimaiset tuotteet.
Jaa se tarjoilija
Kävimme tänään Herkkuhetkessä, nettisivuilla oli lohikeitto tarjoilla, mutta oli muu kalakeitto. Harmi... Ei ole ilmoitettu asiakkaille :-(
Rekkalesbot on kuvottavia. Varsinkin tympeät.
Hitto kun ei ole älliä sen verran, että juoruaisi edes privaatisti!
Toisten juoruja on kiva kuunnella!
Tympeä rekkalesboko?
No kyllähän sitä voi olla rekkalesbo mutta tympeä ei tarvitse olla!
Aivan vilpittömästi ja täysin vilpittömästi. Cafe Herkkuhetki on yksi parhaimmista asioista, mikä Orivedellä on tapahtunut pitkään, pitkään aikaan.
Olen sitä mieltä että tympeä rekkalesbo on kammottava!!!
En tiedä tätä rekkaa, mutta supermessuilla näyttää olevan Herkkuhetken osastolla kaiken osaavia naisia.......jäi ppiirakat ainakin multa ostamatta kun pisti niin tapittaan
Cafe Herkkuhetken ainoa herkku on Johanna!
Kuulkaas+nyt.+Omistajan+mies+voi+haukkua+kenet+hyvänsä,+he+ovat+Oriveden+yrittäjien+kermaa.+Omistaja+Rouva+itse+kertoi+Orivesiläisten+keskustelupalstalla+facebookissa+aiheena+terveyskeskuksen+mahdollinen+kahvio+,+että++kahvilatyöntekijän+palkkaaminen+maksaa+135+euroa+päivä+sivukuluineen.+Se+tekee+2916+eur/kk+keskimäärin.+Siitä+kun+vähennetään+sivukulut+n.+33%+niin+palkaksi+jää+noin+2200+eur/kk.+Maksavat+loistavaa+palkkaa!!+Nimittäin+keskimääräinen+kahvilatyöntekijän+palkka+Suomessa+on+1737+eur/kk,.+Mahtaa+olla+jonoa+työntekijöiksi,+vai+olenko+ymmärtänyt+jotain+väärin?
Sivukulut+on+kylläkin+n.+52+%+brutto+palkasta.
Ei ole. Tarkista asia vaikka Veritaksen sivuilta. Yleensä tässä vaiheessa sanotaan kulujen olevan 70 prossaa palkan päälle. Olen yrittäjä joten tiedän mistä puhun.
On+se+kumma+kun+näitä+prossalukuja+väännetään+aina+suuremmiksi,+että+saadaan+näyttämään+työihmisen+palkkaaminen+kalliimmalta.+Aikanaan+olin+kirjanpito-osastolla+isossa+kotimaisessa+yhtiössä+ja+silloin+laskettiin+että+sivukulut+ovat+33%++työntekijän+palkasta.++Tästä+on+nyt+aikaa+vajaat+neljä+vuotta+kun+eläköidyin+niistä+hommista,+mutta+ovat+tainneet+siirtää+maksuja+enemmänkin+työnantajalta+työntekijälle+sen+jälkeen.++Näissähän+aina+mielellään+lasketaan+sitä+kuinka+paljon+tehtyä+työtuntia+kohden+nämä+sivukulut+ovat+ja+silloin+tietysti+ennen+kaikkea+vuosiloma+nostaa+prosentteja+sinne+n.+45+%+paikkeille.++Valitettavasti+loma-ajalta+on+sovittu+jotain+maksettavaksi,+jottei+duunari+näänny+lomallaan+nälkään.+Kyllä+tuo+Herkkuhetken+palkka+on+todella+hyvä+kahvilatyöntekijälle,++onnea+heille+ketkä+ovat+töihin+sinne+päässeet.+SummaSummarum,+siis+nimimerkin+päiväkahville+laskelma+on+hyvin+lähellä+totuutta+ja+toivoisin+meidän+kaikkien+koittavan+totuudessa+pysyvän.
Meinaatko että Herkkuhetken uuteen lisätyöntekijään ei tarvitse mitään yrityksessä investoida? Tietysti nämä aiemmat ketjuun kommentoinneet ääliöt ei ymmärrä että täytyyhän sille työntekijälle olla muutakin kuin seistä tumpu suorassa. Kellokortti ensinnä, vaatekaappi,....vai teitkö sinä kirjanpitäjänä töitä ilman kynää?
Hei+Haloo!+Älä+nyt+viitti,+tottakai+jokaisen+työntekijän+kohdalle+tehdään+joitain+investointeja.+Kellokortti+taitaa+olla+mennyttä+aikaa,+tuskin+kahvilassa+tarvitaan+kulunvalvontaa+tms.+ison+yhtiön+juttuja.+Vaatekaapit+ja+kaikki+muukin+ns.+kalusto+menee+3+vuoden+poistoilla,+joten+vaikka+maksaisit+1000+euroa+kaapista,+niin+vuotta+kohden+kulu+on+333+eur+eli+kuukautta+kohden+27,50+eur.+Vaatteet+pitää+antaa+,+Lindströmiltä+saa+50+eurolla+kuussa+puhtaat+kamppeet+,+eli+näistä+investoinneista+työntekijään+tuli++vajaat+80+eur/kk.++Näistä+tulee+lisää+kuluja+tuon+palkan+lisäksi+2,7+%.+Eivätkä+nämä+ole+niitä+sivukuluja+mistä+meteliä+pidetään.+Ne+sivukulut+alkavat+sillä+kammottavalla+SOSIAALI-sanalla.++Saatan+olla+mainitsemasi+ääliö,+mutta+se+tosiasia+ei+miksikään+muutu+että+yrittäjät+puhuvat+täysin+väärillä+prosenteilla+julkisuudessa.+Kusevat+omiin+muroihinsa.+Edelleen+et+huomaa+sitä+kuinka+hyvää+palkkaa+Herkkuhetki+maksaa!+Vai+onko+totuus+palkoista+jotain+muuta?
Meinaatko kirjatoukka ett jos palkkaat uuden työntekijän ei muita kustannuksia tule kuin noi sinun luettelemat kulut? Ymmärrän hyvin että olet ollut työläinen eli toisen leivissä. Kirjatoukka oliko sinulla kynä millä teit töitä?
Niin, olen tosiaan ollut työläinen joka pääsi seuraamaan asioita pöydän molemmin puolin. Tein toki työtä kynällä kuten myös muilla välineillä. Kaikki työntekemiseen tarvittavat tuotannon välikappaleet ovat työnantajan investointi yritykseen ja työntekijä on välikappale niiden hyödyntämiseen. Yksikään yrttäjä ei hanki näitä välineitä jollei niille ole tuottavaa työtä tiedossa. Yksikään yrittäjä ei palkkaa työntekijää jollei hänen panostaan voida muuttaa rahaksi. Se että sivuoireena joutuu maksamaan kohtuullisen lisäkustannuksen on hyväksyttävä niin kauan kuin ei olla orjavaltiossa. Prosentit ja lisäkulut ovat aina pienemmät kuin työpanoksesta saatava hyöty. Eikö yrittäjä saa ihan riittävästi sen päälle? Ongelma on vaan siinä että mikään ei tunnu riittävän.
"Eikö yrittäjä saa ihan riittävästi sen päälle? Ongelma on vaan siinä että mikään ei tunnu riittävän."
Tulihan se sieltä, olet katellinen työläinen jolla ei ole kykyä alkaa yrittäjäksi. Suomeksi sanottuna olet kommunisti
En+ole+kateellinen,++kommunistista+puhumattakaan.+Sinä+varmaan+olet+yrittäjä,+siitä+kunnioitus+sinua+kohtaan.+Asian+pointti+on+edelleen+se,+että+yrittäjät+vääristelevät+sivukuluprosentteja.+Ei+sivukuluiksi+voi+laskea+muuta+kuin+palkkaan+liittyvät,+kaikki+muu+on+investointia+yhtiöön.+Sen+varmaan+sinäkin+ymmärrät.+Koneet+ja+laitteet+joita+tarvitaan+ihmisen+työntekemiseen+ovat+tuotannon+välineitä+jotka+yrittäjä+investoi+saadaakseen+ulos+tuotteen+tai+palvelun.+Mikäli+tuotantoväineitä+ei+kyetä+poistoilla+pitämään+kunnossa,+niin+silloin+on+yrittäjä+laskenut+väärin.+Älä+siis+sekoita+palkan+sivukuluja+tuotannon+kuluihin+ja+investointeihin.++Kunnon+yrittäjänä+olet+varmaan+perehtynyt+taseeseen+ja+tuloslaskelmaan+joten+nämä+on+taatusti+sinulle+selviä+asioita.+Taitaa+vaan+ottaa+koville+myöntää+yrittäjäveljien+huti+-+%.++++Edelleen+et+noteeraa+sitä+kuinka+hyvää+palkkaa+Herkkuhetki+maksaa,+selvästi+yli+yleisen+tason.+Vai+oletko+eri+mieltä+vai+onko+peräti+niin+että+omistaja+rouvan+palkkalaskelma+ei+olekaan+totta?
Jos olisin rekkalesbo ja hakisin töitä kahvila-alalta, saisinko palkkaa enemmän vai vähemmän?
Tänään oli oikein mukavat nuoret naiset tiskin takana ja palvelu pelasi hienosti, herkut myös viimeisen päälle!
Ihmekös tuo, kun maksavat Suomen parasta palkkaa kahvilatyöntekijöille jos omistajan laskelmia on uskominen. Viittaan aiempaan keskusteluun ketjussa, on ollut asia näköjään esillä.
Miksi jaksat hokea tuota palkkaa? Siksi koska olet sossu eli kommu.....
Minä "hoin" ensimmäisen kerran palkka-asiasta vasta nyt. Minähän vain totesin keskusteluun viitaten kuinka hieno yrittäjä on kun hän maksaa noin kovaa palkkaa, vaikka saisi paljon halvemmallakin työn teetettyä. Sossu tai kommunisti on päinvastoin juuri tuollainen yrittäjä joka jakaa omia voittojaan noin auliisti työntekijöilleen kovan palkan muodossa. Hieno ihminen!
Sarkasmi on taitolaji. Miksi kirjoitit näin: " jos omistajan laskelmia on uskominen. " ?
Tuskin yli 3000€ kuussa saavat palkkaa.
Kukaan ei saa kuussa palkkaa vaan maassa.
Tulee ny niin paljon kehuja, että taitaa olla yrittäjä kirjoittelemassa täällä. Palkan koosta en tiedä, mutta sen saaminen ei kuulemma aina ole ollut varmaa.