Kiihotus kansanryhmää vastaan

Historia.julki alias ryssän-raiskaamat harjoittaa rikollista kiihotusta kansanryhmää vastaan sekä rasismia vihapuhetta typerissä vuosia kestäneessä spammissaan. Että sellaista suvaitsevaa esilläoloa.
42566
3Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 42

Vanhimmat

Lisäksi sama harhainen hullu levittää törkeitä valheita. Eli RIKKOO jatkuvasti lakia!!!

2Äänestä

Mitä olen hänen avauksiensa otsikoita lukenut, hän näyttää kertovan todellisia tapauksia neuvostosotilaiden tekemisistä toisessa maailmansodassa. Mitä väärää siinä on?

1Äänestä
  • Ryssittely on rasismia. Suvakkina et itse sitä ymmärrä?

    3Äänestä

  • Kehotti rikollisiin tekoihin syyriaketjussaan.

    2Äänestä

  • Eiköhän historialle löytyne oma alueensa. Lisäksi satojen avauksien tekeminen samasta aiheesta on massapostaamista, eli spämmiä.

    Äänestä

Historian kertaaminen ei ole kiihotusta eikä rasismia vaan tosiasioiden esilletuontia.
Historiasta kannattaa oppia kaikki tärkeät asiat esim. rikokset etteivät ne enää toistuisi.
Eikä vaan ?

1Äänestä
  • Usko nyt sinäkin hinaaja että jos rasismista ulvotaan niin ryssittelykin on rasismia. Sitäpaitsi jatkuva trollaaminen on samaa paskaa - ei kuulu palstalle. Ette te rasistinatsitkaan.

    2Äänestä

  • Opettele kirjoittamaan sinäkin sakupelle.

    Äänestä

  • Imaise.jo kirjoitti:

    Usko nyt sinäkin hinaaja että jos rasismista ulvotaan niin ryssittelykin on rasismia. Sitäpaitsi jatkuva trollaaminen on samaa paskaa - ei kuulu palstalle. Ette te rasistinatsitkaan.

    iivana. suksisitko vittuun sivistyneen, vapaan maan palstoilta, kiitos paljon.

    Sinusta ei kukaan välitä, ei edes äitisi.

    Historia on jo tuominnut teidät, teille nauraa koko maailma.

    2Äänestä

  • Saatanan-köyhä kirjoitti:

    iivana. suksisitko vittuun sivistyneen, vapaan maan palstoilta, kiitos paljon.

    Sinusta ei kukaan välitä, ei edes äitisi.

    Historia on jo tuominnut teidät, teille nauraa koko maailma.

    Ymmärtäähän tuon kun olet ninimerkkisi veroinen.

    Äänestä

  • Richard.Rikas kirjoitti:

    Ymmärtäähän tuon kun olet ninimerkkisi veroinen.

    Nimimerkkisi XDDD. Sauerkraut...

    Äänestä

Virallisilta SKE sivustoilta idakin löytää oman totuutensa.

Äänestä

Mutta ruotsiksi voi rauhassa ryssar ryssar ryssar ryssar

1Äänestä
  • Ruotsia ei saa kirjoittaa suomi24:ssä muuta kuin siihen tarkoitetuille palstoille. Eikä muita kieliä.

    1Äänestä

Sano se päivämäärä josta lähtien totuudenpuhuminen on ollut rikos?

1Äänestä

Aika kumma. Minä kun olen aina luullut että rasistit olisivat viisasta porukkaa.

Äänestä
  • Ethän sekoita rasismia ja realismia, niillä on ero kuin yöllä ja päivällä!

    Äänestä

  • Llvvk kirjoitti:

    Ethän sekoita rasismia ja realismia, niillä on ero kuin yöllä ja päivällä!

    En sekoita.

    "Rasismi käsitteenä tarkoittaa oletetun ihmisryhmän arvottamista esimerkiksi etnisen alkuperän, ihonvärin, kansalaisuuden, kulttuurin, äidinkielen tai uskonnon perusteella alempiarvoiseksi kuin muut ihmisryhmät. Rasismi on siis ihmisryhmän tai sen jäsenen ihmisarvon alentamista. Rasismiin usein kuuluu se, että omaa ryhmää pidetään parempana kuin toisten ryhmiä. Rasismi aiheuttaa eriarvoistumista ja vahingoittaa sen kohteiden lisäksi koko yhteiskuntaa. Rasismia käytetään vallan välineenä."

    https://www.eirasismille.fi/mita-on-rasismi

    Äänestä

  • Kimmo_Kuu_Seikkailuun kirjoitti:

    En sekoita.

    "Rasismi käsitteenä tarkoittaa oletetun ihmisryhmän arvottamista esimerkiksi etnisen alkuperän, ihonvärin, kansalaisuuden, kulttuurin, äidinkielen tai uskonnon perusteella alempiarvoiseksi kuin muut ihmisryhmät. Rasismi on siis ihmisryhmän tai sen jäsenen ihmisarvon alentamista. Rasismiin usein kuuluu se, että omaa ryhmää pidetään parempana kuin toisten ryhmiä. Rasismi aiheuttaa eriarvoistumista ja vahingoittaa sen kohteiden lisäksi koko yhteiskuntaa. Rasismia käytetään vallan välineenä."

    https://www.eirasismille.fi/mita-on-rasismi

    Hyvä, sitten hän Sinäkin ymmärrät, miksi ei pidetä niistä muutamastakymmenestätuhannasta rasistista, jotka meille pöllähti kutsumatta parina, kolmena vuotena. Rasismin määritelmäsi oli tosi hyvä!

    Äänestä

Pitäisikö myös Iltasanomat haastaa oikeuteen Venäjän vastaisesta kiihotuksesta. Julkaisee aina venäjävastaisia juttuja. Suvakit ja media ei vaan taida hyväksyä sitä, että ryssittely ja venäjävihan lietsominen on rasismia myös. Mutta sillä onkin ylevät tavoitteet: sota ja siihen sopivan mentaliteetin aikaansaaminen. Siksi Venäjästä saa ja valtion siunauksella myös pitää kirjoittaa negatiivisia ja raivopäisiä juttuja.
Aiomme Usan uskollisena vasallina hyökätä Venäjälle suuressa ahneuden ja vihan värittämässä sodassa. Amerikka haluaa lisää valtaa ja kukistaa kilpailijansa. Venäjällä on sanonta: joka tulee tänne miekan kanssa, sen me tapamme siihen miekkaan. Tai jotenkin noin. Venäjää ei ole valloitettu, muut kuin mongolit eikä Junckeri tai Merkeli mikään Tsingis Kaani ole.
Koko Euroopan idea tuntuu olevan sodankäynti Venäjää vastaan. Halutaan levittää liberaaleja, homotus- ja transutus"arvoja" eli suoraan sanottuna mädätystä. Vastustaa uljasta nationalismia, patriotismia ja puhdasta ortodoksisuutta, jopa patriarkaattisuutta. Tässä se todellinen jakolinja tuntuu menevän, ei oikeisto-vasemmisto-akselilla. Ja tämän edestä myös ollaan valmiita sotimaan.
No minä en ole. En halua sotia Venäjää vastaan. Pidän Venäjästä ja monista sen harjoittamista arvoista sekä kulttuurista. Olisi aika jo unohtaa menneet ja antaa rakkauden voittaa ja tehdä yhteistyötä ja hyötyä siitä.

Jos puhutaan roistovaltioista ja moraalittomasta käytöksestä, niin eikö Usan tukema Saudi-Arabia tai luoma Isis ole paljon pahempia? S-A sortaa kokonaan puolta ihmisistä: naisia, ja on hurja myös miehille, mutta silti kukaan ei ehdota, että kävisimme ihmisoikeusrikkomusten takia Saudi-Arabian kimppuun; emme lietso päivittäin sen vastaisia uutisia ja juttuja.
Joten kaikki venäjävihaiset ovat tekopyhiä, eivät se oikeasti välitä ihmisoikeuksista yhtään. Sitäpaitsi Venäjällä ja lännellä on paljon enemmän yhteistä kuin mikä meitä erottaa. Se olisi tärkeä liittolainen tulevassa sodassa radikaalia ja raakaa islamia vastaan.

Itse ajatteln järjellä ja myös tunteella, mikä meitä todella uhkaa aatteellisesti ja mikä ei. Venäjä ei mielestäni muodosta meille aatteellista, kulttuurillista tai uskonnollista uhkaa, koska kaikki nuo arvot ovat hyviä. Nyt ei olle missään NL-maisemissa. Me alamme muodostua pahaksi aggressorisiksi, Venäjän halutessa neuvotella ja yhteistyötä.

Äänestä
  • Itä vs länsi taistelutanner on kohta tosiasia. Ihmettelen vaan joskus noita johtajia,potentiaalisista sotaa käyvistä maista kummankin puolen johtajat kohtelevat mielestäni Intiaa melko tylysti vaikka heidän luulisi kosiskelevan heitä puolelleen kaikin keinoin.

    Ydinaseissa voimasuhteet ovat noin tasan molemminpuolin,mutta miehissä ja sotakalustossa ,se puoli voi voittaa mille puolelle Intia menee,siellä on ihmisiä kuitenkin jo Kiinan verran.
    Muilla pienemmillä valtioilla ei ole niin suurta vaikutusta sodan lopputulokseen isojen blokkien välillä mutta Intia on vaa'an kieli asemassa ja sillä on.
    Täytyy vain ihmetellä suurjohtajien,niin Putinin/Xi Jinpingin kuin Trumpin/ Maynkin välipitämättömyyttä omalta puoleltaan asian suhteen ja joka voi viedä heiltä varman maailmansodan voiton jos se joskus lähiaikoina kuitenkin voi alkaa.

    Äänestä

Vain vakavasti mielisairas tai Kokoomusen palkkaama trolli voi tehdä samaa ryssän raiskaamat aloitusta kymmeniä päivässä, kuukaudesta toiseen.

Trollit voivat tienata hyvin, koska verovaroista Kokoomus niille maksaa. Mitä enemmän Venäjävihaa ja Natokiimaa häirikkötrollit suoltavat, sitä paremmat bonukset saavat.

2Äänestä

Hullu se ainakin on. Ei terve ihminen spämmää vuositolkulla samaa litaniaa joka ikinen päivä aamusta iltaan. Voihan sen elämänsä toki niinkin käyttää, jos tämä surkea marginaalipalsta on koko elämän sisältö...

1Äänestä

Kokoomuksen ideologia vie aivot sekotripille!

1Äänestä

Ei totuuden kertominen punaisen armeijan suorittamista joukkoraiskauksista ole mitään rasismia! Tämä totuus pitäisi vaan saada kerrottua Venäjän kansallekin, jotta näille vihdoinkin valkenisi koko laajudessaan totuus Stalinin ja Hitlerin identtisyydessä pahuuden saralla. Siitä voisi alkaa Venäjän toipuminen kohti oikeaa demokratiaa ja sivistystä.

1Äänestä
  • Hyvästä ja oikeasta mileipiteestä.

    Vaatii vaan venäjällä monen sukupolven muutoksen...

    1Äänestä

  • Kiitos---- kirjoitti:

    Hyvästä ja oikeasta mileipiteestä.

    Vaatii vaan venäjällä monen sukupolven muutoksen...

    YLÖS

    Äänestä

Meille opetettiin jo ala-asteella, että naapureiden nimittely on kiellettyä. Venäläisiä ei kutsuta ryssiksi, ruotsalaisia miehiä ei kutsuta puppeleiksi eikä virolaisia naisia horoiksi. Naapurin kanssa ei tarvitse olla maailman parasta kaveria, mutta käytöstavat on osattava. Näin meidän kaikkien elämä on paljon mukavampaa.

1Äänestä
  • Meille opetti jo kansakoulun opettaja 1950-luvulla, että "totuus ei pala tulessakaan ja totuus on aina sanottava, jotta valhe ei pääse niskan päälle." Ja lisäksi opimme, että "naapureistamme ruotsalaiset ja norjalaiset ovat luotettavampia kuin venäläiset." Ja vuodet ovat osoittaneet, että viisas opettaja tiesi mistä puhui!

    1Äänestä

  • vuodet_paljastavat kirjoitti:

    Meille opetti jo kansakoulun opettaja 1950-luvulla, että "totuus ei pala tulessakaan ja totuus on aina sanottava, jotta valhe ei pääse niskan päälle." Ja lisäksi opimme, että "naapureistamme ruotsalaiset ja norjalaiset ovat luotettavampia kuin venäläiset." Ja vuodet ovat osoittaneet, että viisas opettaja tiesi mistä puhui!

    Sä missään koulussa silloin ollut vaan 90- luvulla vasta putkahdit Kallion yömajassa maailmaan.

    Äänestä

  • vuodet_paljastavat kirjoitti:

    Meille opetti jo kansakoulun opettaja 1950-luvulla, että "totuus ei pala tulessakaan ja totuus on aina sanottava, jotta valhe ei pääse niskan päälle." Ja lisäksi opimme, että "naapureistamme ruotsalaiset ja norjalaiset ovat luotettavampia kuin venäläiset." Ja vuodet ovat osoittaneet, että viisas opettaja tiesi mistä puhui!

    Onpa todella luotettavia nuo ruottalaiset, kun meitä orjinaan pitivät vuosisatoja ja edelleen heidän perilliset täällä Suomessa riistävät suomalaisilta. Onneksi Venäjä tuli ja antoi meille itsenäisyyden. Ruotsilta emme olisi sitä ikinä saaneet vaan pitäisivät edelleen Suomea alusmaanaan.

    Äänestä

  • kiitos_Venäjä kirjoitti:

    Onpa todella luotettavia nuo ruottalaiset, kun meitä orjinaan pitivät vuosisatoja ja edelleen heidän perilliset täällä Suomessa riistävät suomalaisilta. Onneksi Venäjä tuli ja antoi meille itsenäisyyden. Ruotsilta emme olisi sitä ikinä saaneet vaan pitäisivät edelleen Suomea alusmaanaan.

    Venäjä valtasi Suomen laittomasti 1809.

    Venäjä ei halunnut itsenäisyyttä Suomelle 1918 vaan Suomen piti tilata palkka-armeija Saksasta ajamaan venäläiset joukot pois maasta.

    Venäjällä joka oli miehittänyt Suomea 100 vuotta laittomasti ei ollut laillista valtaa antaa Suomelle yhtään mitään.

    1Äänestä

  • Venäjä-trollille kirjoitti:

    Venäjä valtasi Suomen laittomasti 1809.

    Venäjä ei halunnut itsenäisyyttä Suomelle 1918 vaan Suomen piti tilata palkka-armeija Saksasta ajamaan venäläiset joukot pois maasta.

    Venäjällä joka oli miehittänyt Suomea 100 vuotta laittomasti ei ollut laillista valtaa antaa Suomelle yhtään mitään.

    Sota nyt sattuu olemaan sellaista, se mitään laitonta ollut.

    Ja tänne ei mitään saksalaisia olla "tilattu", tulivat ihan pyytämättä.

    Äänestä

  • Hehhehhhhhhj kirjoitti:

    Sä missään koulussa silloin ollut vaan 90- luvulla vasta putkahdit Kallion yömajassa maailmaan.

    Nyt valitettavasti sotket minut jostain kumman syystä Kallion yömajan kaveriisi. Minä en ole koskaan ollut missään yömajassa kanssasi yöpymässä.

    Äänestä

  • otahan.kirja.käteesi kirjoitti:

    Sota nyt sattuu olemaan sellaista, se mitään laitonta ollut.

    Ja tänne ei mitään saksalaisia olla "tilattu", tulivat ihan pyytämättä.

    Ei kun ne nimenomaan tulivat tänne pyytämisen seurauksena.

    Venäjä valtasi Suomen laittomasti 1809.

    Venäjä ei halunnut itsenäisyyttä Suomelle 1918 vaan Suomen piti tilata palkka-armeija Saksasta ajamaan venäläiset joukot pois maasta.

    Venäjällä joka oli miehittänyt Suomea 100 vuotta laittomasti ei ollut laillista valtaa antaa Suomelle yhtään mitään.

    1Äänestä

  • vast.yömajavajakille kirjoitti:

    Nyt valitettavasti sotket minut jostain kumman syystä Kallion yömajan kaveriisi. Minä en ole koskaan ollut missään yömajassa kanssasi yöpymässä.

    tarkoitti varmaan että äitis sut siellä sai.
    ite et tietysti muista just sitä hetkeä.

    Äänestä

  • yömajanvauvaoot kirjoitti:

    tarkoitti varmaan että äitis sut siellä sai.
    ite et tietysti muista just sitä hetkeä.

    Juu, ei ollut mutsikaan yömaja-asukkaita. Oli työtätekevä nainen 67-vuotiaaksi asti. Mutta kerro toki noita yömajajuttujasi, tunnut tietävän paljon tuosta elämäntyylistä. Minulle ja perheelleni täysin tuntematon alue.

    Äänestä

Sen verran kiihotti että munakin nykii.

1Äänestä
  • YLÖS

    Äänestä

  • Farmille!

    Äänestä

  • lrwasfgv kirjoitti:

    Farmille!

    Farmille!

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Miksi.saa kirjoitti:

Historia.julki alias ryssän-raiskaamat harjoittaa rikollista kiihotusta kansanryhmää vastaan sekä rasismia vihapuhetta typerissä vuosia kestäneessä spammissaan. Että sellaista suvaitsevaa esilläoloa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu