Sotehuijaus

Hallituksen sote on kuin entisajan satu hiiri se kissalle takkia ompeli. Sama juttu kuin ennen vaaleja monet pyrkyrit lupaavat pienentää verotusta ja lisätä kaiken maailman etuuksia. Nyt sama juttu hallitus lupaa parantaa palveluita ja pienentää kustannuksia. Molemmat sellaisia yhtälöitä, jotka eivät voi koskaan onnistua tosielämässä.
251
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

SOTE-uudistus on välttämätön koska nykyinen malli on liian kallis, hoitoonpääsy on tuurista kiinni ja hoidon laatu muistuttaa lottoamista. Tästä ollaan yhtä mieltä.

Toinen kysymys on sitten mihin asioihin SOTE-uudistus vaikuttaa. Hoitoonpääsy todennäköisesti paranee koska julkinen terveydenhoito ei voi enää antaa ajan hoitaa jonoja pois vaan jonottajat menevät sinne, mistä hoitoa saa.

Hoidon latu voi parantua ainakin siltä osin, että sairaus ei pahene jonossa. Jos hoitotuloksista ei kerrota julkisesti, niin asiakkaan on mahdotonta tehdä vertailua. Ongelmana on myös, jos tarvitaan akuuttia hoitoa ja potilas on valinnut paikan, jossa juuri sitä sairautta hoidetaan arpomalla ja huonoin tuloksin. Vaihtamisesta on tehty hankalaa.

Hoidon laatuun vaikuttaa myös se, että monet lääkärit toimivat sekä julkisella puolella että yksityisellä. Pienehköllä paikkakunnalla tai harvinaisen sairauden sattuessa, sama lääkäri istuu kaikkien ovien takana eri hattu päässään.

Kustannukset tulevat nousemaan, jos hoitoonpääsy paranee koska ihmiset eivät enää kuole jonoihin. Toisaalta nopeutunut hoitoonpääsy myös lyhentää paranemista ja parantaa lopputulosta. Aito kilpailu, jossa hoitotulokset näkyvät, myös ohjaisi ihmisiä hoitoon paikkoihin, jossa tehdään vähemmän sutta ja sekundaa.

Uskallan väittää, että alun jälkeen kustannukset hoitokertaa kohden laskevat, mutta lisääntynyt hoitotarve ihmisten ikääntyessä lisää kokonaiskuluja. Tosin ilman sote-uudistusta kulut lisääntyisivät vielä enemmän eli säästöjä tulee silloinkin.

Kustannuksiin pitää ottaa tietenkin mukaan myös uusi hallintohimmeli, joka on ihan älytön ja ehkä liian kallis hinta uudistukselle. Vähempi riittäisi, esimerkiksi ne asiantuntijoiden 6 aluetta. Hoitovastuun vieminen pois kunnilta sen sijaan on järkevää jo siksi, että kuntien kyky vastata hoidon laadusta tai tasosta vaihtetee liikaa myös kuntayhtymissä.

Se, mistä on puhuttu vähemmän, on että kunnat käyttävät sote-rahaa myös muihin tarkoituksiin. Siitä on tullut poliittista ylijäämärahaa, jolla voi tehdä omia hankkeita ja jota voi ohjata omiin tarkoituksiin. Olen itse ollut mukana hankinnoissa, joissa SOTEn hankintoihin on leivottu sisää asioita, jotka ei sinne kuulu. Jos sen tekee maltillisesti, niin siitä ei jää kiinni. Tämä on varmasti yksi syy miksi Helsinki, jossa on suhteessa paljon tervettä ja työikäistä porukkaa, haluaa pitää soterahat itsellään.

Äänestä

Hyvä, että joku sanoo sen, että poliitikot eivät halua luopua soterahoista koska ostavat niillä ääniä!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


päläppi kirjoitti:

Hallituksen sote on kuin entisajan satu hiiri se kissalle takkia ompeli. Sama juttu kuin ennen vaaleja monet pyrkyrit lupaavat pienentää verotusta ja lisätä kaiken maailman etuuksia. Nyt sama juttu hallitus lupaa parantaa palveluita ja pienentää kustannuksia. Molemmat sellaisia yhtälöitä, jotka eivät voi koskaan onnistua tosielämässä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu