Tuntipalkka on 9,5€. Tauko on 9 minuuttia ja 40 sekuntia. Laskuri ja koneet pyörii automaattisesti. Jos myöhästyt, tulee kenkää. Ruokatauko noin 15 min., koska sinulta menee 5 minuuttia kävellä ruokalaan ja takaisin omalle asemalle.
Taukotiloissa ei ole kahvinkeitintä, ei jääkaappia eikä mikroaaltouunia. Tehtaan ruokalassa on kallis ja huono ruoka, pienin annoksin (ateria, maito ja salaatti yli 8 €. Pelkästään maitolasi maksaa 1,70 €, ruoka normaalisti 5,5 €. Kaikki lisukkeet, kuten ylimääräinen lihapulla maksaa 3 €/kpl). Eli parempi syödä mukaan otettua huoneenlämpöistä eväsleipää.
Joka viikko”huono” työntekijä korvataan uudella vuokratyöntekijällä. Tämä toiminta on jokapäiväistä tai jokaviikkoista. Kaikki aloittavat vuokratyöntekijänä. Valmet Automotive ei palkkaa suoraan ketään.
Vessassa voi käydä vain tauolla, koska hihna pyörii. Matkaa vessaan on, joten käyt kusella tai kahvilla, ei molemmilla.
Mahdollisuuksia käydä pesemässä kasvojasi ja käsiäsi ennen ruokailua tai taukoa ei ole. Koko tehdas on täynnä pölyä eli metallipölyä hampaat ja sieraimet täynnä.
Työpäivän jälkeen on mahdollisuus käydä suihkutiloissa, mutta lämmintä vettä ei riitä. Käyt kylmässä suihkussa tai vaihdat likaisen ja pölyisen kehosi päälle vaatteet.
Illalla voit miettiä parakkikylässä saako huomenna kenkää, jos ei tullut nuoltua tiiminvetäjää tarpeeksi, olethan vuokratyöläinen.
Taukotiloissa ei ole kahvinkeitintä, ei jääkaappia eikä mikroaaltouunia. Tehtaan ruokalassa on kallis ja huono ruoka, pienin annoksin (ateria, maito ja salaatti yli 8 €. Pelkästään maitolasi maksaa 1,70 €, ruoka normaalisti 5,5 €. Kaikki lisukkeet, kuten ylimääräinen lihapulla maksaa 3 €/kpl). Eli parempi syödä mukaan otettua huoneenlämpöistä eväsleipää.
Joka viikko”huono” työntekijä korvataan uudella vuokratyöntekijällä. Tämä toiminta on jokapäiväistä tai jokaviikkoista. Kaikki aloittavat vuokratyöntekijänä. Valmet Automotive ei palkkaa suoraan ketään.
Vessassa voi käydä vain tauolla, koska hihna pyörii. Matkaa vessaan on, joten käyt kusella tai kahvilla, ei molemmilla.
Mahdollisuuksia käydä pesemässä kasvojasi ja käsiäsi ennen ruokailua tai taukoa ei ole. Koko tehdas on täynnä pölyä eli metallipölyä hampaat ja sieraimet täynnä.
Työpäivän jälkeen on mahdollisuus käydä suihkutiloissa, mutta lämmintä vettä ei riitä. Käyt kylmässä suihkussa tai vaihdat likaisen ja pölyisen kehosi päälle vaatteet.
Illalla voit miettiä parakkikylässä saako huomenna kenkää, jos ei tullut nuoltua tiiminvetäjää tarpeeksi, olethan vuokratyöläinen.
Vastaukset 78
Vanhimmat
Tuolla liksalla pultitkin kiristetään vain puoleenväliin.
9: ekun tuntiliksalla pitää painaa 9 päivän työt, muuten tulee toinen tilallesi
no eihän! tolla hinnalla homma tehdään perusteellisesti, loctitella ni pysyy!
kannattaa kusta siinä työpaikalla- ei kulu aikaa vessaan menemiseen .
Tehtaanjohto kuuluu tuomiolle-
esim vessassa on oikeus käydä vaikka joka 10 minuutin välein jos on pakko.
Ei työpaikka voi sitä kieltää.
Onpas nuori vastahakoinen duuniin , oletan hänen olevan jonkinsortin maisterin olettaen arvonsa olevan korkeammalla . Noinhan voi kuvitella mutta duunissa ihmisen pitää osata ja tehdä homma . Nämä joille työ on sananakin jo riistoon verrattava rasite ei löydy koskaan duunia millä elää sillä maksajat puuttuvat juuri kaltaisilta , saaaaaa kenkäääää
Sinä voit elää elämäsi hallissa ja parakissa kolmessa vuorossa, valtion orjanappulana. Katso kalenteria, nyt on vuosi 2018. Normaalijärkinen voi elää vaikka Thaimaassa, jossa saa saman palkan ja merenrantatalon vuokra on 300€/kk.
Lindströmmin taivaspaikka aukeamassa, EK:n toiveunelma
etteks vatipäät osaa mennä ammattiliittoon ja lakkoon ?
Valmet on aivan kuin persuputkosen sossujen vaalimainoksesta.
>> -Vessassa voi käydä vain tauolla, koska hihna pyörii. Matkaa vessaan on, joten käyt kusella tai kahvilla, ei molemmilla.
-Pelkästään maitolasi maksaa 1,70 €, ruoka normaalisti 5,5 €. Kaikki lisukkeet, kuten ylimääräinen lihapulla maksaa 3 €/kpl.>>
Pahoittelut noista koviksi kokemistanne työskentelyolosuhteista ja ruokailusta. Tilanne on kuitenkin se, että ihmistyövoimaa tarviataan autotehtailla vielä noin 12...15 vuoden ajan. Sen ajan joudutte toimimaan teollisuusrobottien sijaisina, korvaajina.
Tuon aikakauden jälkeen autotehtaat ovat tysin automatisoituja. Kahvittelijoita ja kuran ja hiekan kantajia tehtaan lattioille ja liukuhihnan äärelle, heitä ei ole enää yhtään.
Koettakaa siis kestää vielä se 12...15 vuoden ajanjakso, noilla lihapullien hinnoilla ja pissataukojen minuuteilla. Sitten teilla Automotiven ihmisroboteille koettaa vapaus.
Aivan sama mita tehdas tarvitsee. Ei kiinosta.
Sitten meillä on jo aktiivimalli 15, jossa aktiivisimmat saavat vip-paikan leipäjonosta.
Parinkymmenen vuoden kuluttua loppuu öljy ja sen myötä myös sähköautoilu.
Eikö voi pitää leipää taskussa ja samalla syö kun juoksee sinne kuselle.
Heh heh, jos kaikki työttöminä niin kuka niitä robottien tekemiä tuotteita ostaa. Robotit täytyy tietenkin laittaa veroille ja ihmiset saa olla jouten. Lahtaritkin joutuu tekemään paskahomansa itse elleivät osta robottia niitä tekemään.
On näköjään palattu alkuun.
Tarvitaan sosiaalidemokrattinen uudelleen HERÄTYS. Olkaa valmiina!
Ja Suomen Pankin ryöstö.
Ei ay- eliittiä kiinnosta pätkääkään Valmetin väki. Eivät ole sopivaa "ainesta".
Sellaistahan se työnteko on,on ollut aina. tässä välillä vain ihmiset kuvittelivat että kaikille on tarjolla siistiä sisätyötä, istumatyötä mieluummin.
Olisivat kiitollisia, ettei tarvitse työskennellä ulkotilassa. Jos siinä olisi pelkkä katto sadetta vastaan, ei olisi niin pölyistä.
Lämpöä senkin edestä, porukka pyörtyili kesällä kun lämpöä enemmän kuin ulkona. Orjat ei saisi edes takkia riisua.
vai miten se meni?
Hm avaaja ei osaa kertoa miten juttunsa meni, onkohan aktiiviesti
työntekoa
vastustava
kela
tu
loinen
?
Jos työasun joutuu pesemään itse, kannattaa mennä se päällä kotiin/parakkiin. Takki vaan päälle.
Siinäkin säästää matka-aikaa.
Kotona/parakissa suihku ja syömiset ja nukkumiset.
Ennen keikkaduunari teki 12-15h töitä, kävi vain nukkumassa työmaakämpällä.
Varsinaisessa kodissa viikonloppuna hoitivat pesut, ruuat, unet.
Eipä ennen lahtareistakaan montaa miljonääriä löytynyt, nykyään jokainen parin asunnon vuokraloisisäntäkin kuvittelee olevansa oikeutettu olemaan miljonääri toisten työllä ja asumistuilla. Ihmiskunnan pitäisi vaurastua, mutta omaisuus kerääntyy yhä harvemmille.
Onhan noita ruokintalaitteita ja nesteytyskypäriä ollut saatavilla 15 € hintaan jo vaikka kuinka kauan.
https://tinyurl.com/y7m9omey
Myös housuihin saa virtsan pulloon ohjaavat katetrointilaitteet. Tai sitten vaan aikuisten Pampersit, niin saa laskea sekä k..ta että p..aa vapaasti koko työvuoron ajan. Pampers imee ne kaikki.
Automotive saa melkomoisen kilpailuedun, kun kahvitauot ja pissatauot saadaan loppumaan.
Uudenkaupungin tehdas 3-vuoroon, ja Mersuja ulos, uuden tuotantoennätyksen vauhtia.
Työleirit on kommunisteja varten.
Saattaapi muuten pian työvoimapula loppua.
http://www.iltalehti.fi/talous/201804042200856017_ta.shtml
Tuskin tuossa palkassa mitään vikaa on.
Työajat arveluttavat, ihminen tarvitsee lepoa ja inhimilliset olot.
No kuten sanottu kommunistien mallin kaikki tietävät.
https://gizmodo.com/5574993/foxconn-is-installing-safety-nets-on-buildings
Sitähän maailmanhallitus ajaa kikyn nimessä.
Kamalaahan se on, jos asumistuki loppuu ja peruspäivärahakin pienenee, kun tienaa noin 300€/kk. Eikös teidän sossu ja kela tiedä mitään noin suurista hankinnoistanne?
Mitä pölö sössää. Opettele kertomaan asiasi.
Surkea palkka. Kotona tuilla loikoilemalla jää sama käteen kun miinustaa työmatkat ja törkyhintaiset lihapullat.
Niinpä, maajusseja turha houkutella töihin kun tukiaiset tulee tilille tekemättä mitään, 3kk voi olla tekevinään jotain ja sitten ilmoittaa vaan paljonko tarvitsee katokorvauksia.
Täyttä fulaa juttu. Työaikalait on olemassa ja työehdoissa ja sopimuksissa lukee ruoka- ja kahvitaukojen pituudet sekä työpäivän kesto, eikä Valmet Automotive pysty rikkomaan niitä. En usko 15min ruokataukoon ja 9min kahvitaukoon. Ennen oli ruokatauko vähintään 30min ja kahvitauko kaksi kertaa 12 min. Palkka pitää olla vähintään työehtosopimuksen mukainen. 9,5e x 172 =1634e kk jos tuntikerroin on kuukaudessa toi 172. Katsokaa alittaako sen ja mikä on voimassa oleva minimi. Jos menee alle niin liittoon yhteys.
Kaikki työntekijät otetaan vuokratyöläisiksi. Valmet Automotive ei palkkaa suoraan ketään. Tehtaalla noudatetaan paikallista sopimista.
Vuokratyö on yksi vihoviimeinen syöpä työmarkkinoilla, pitäisi ehdottomasti kieltää lailla.
Myös vuokratyöfirman kautta työskentelevät ovat idiootteja.
Eivät voi silti rikkoa voimassa olevia työaikalakeja ja ehtoja. Paikallinen sopiminen ei oikeuta minimien alentamiseen, olkoot mistä vuokrafirmasta hyvänsä.
No ei pidäkkään paikkaansa ruokatauko on maks. 12-13 min. Koska pitäähän ruokaa myös jonottaa..2.5 vuotta ollu tuolla töissä. Palkkaus järjettömän huono. Siivoojan palkalla, pakkotahtista kolmivuorotyötä. Kun menin, niin vuorossa tehtiin 140 autoo, nyt tahti on 174. Nopeutta nostettu lähes 25 prosenttia..
"Myös vuokratyöfirman kautta työskentelevät ovat idiootteja."
Aivan! Tuossa lauseessa kiteytyy vuosisadan totuus ja aikamme vitsaus miksi työelämä on niin p-seestä nykyisin.
Niin no joo, lasket ruokatauoksi sen ajan kun saat rauhassa syödä ruokaa.
Mulla oli kanssa tinkaa erään työntekijän kanssa, väitti että ruokatauko 1 tunti ja se on palkallista.
Joutui keskutelun jälkeen myöntämään että tunti on mutta palkatonta ja se alkaa siitä kun työ lopetetaan ja loppuu kun työ aloitetaan.
Itse olen ollut Volvon tehtaalla töissä.
Paskalle pääsi kun ilmoitti löysärille että pitää käydä vessassa.
Kyllä teilläkin siellä on löysäri, pakko olla, ihan vain senkin takia jos joku esim pyörtyy.
Ei sitä tehdasta pysäytetä ongelman takia.
Voihan se olla että se löysäri on pirun laiska ja siitä syystä ei pääse paskalle.
Istun tai kävelen, Mersu hoitaa kuljetuksen.
Mersee!
"12...15 vuoden ajan. Sen ajan joudutte toimimaan teollisuusrobottien sijaisina, korvaajina."
.
Jos ja kun työt loppuu, niin robotitko ne mersut ostaa. ?
Auton kokoonpano työstä tuskin muissakaan itäeuroopan maissa enenpää maksetaan. Läntisessä euroopassa on sitten auton kokoojillakin paremmat palkat.
Vittuakos valitatte, itte läksin Volvon baanalle 70 vuonna intin jälkeen.- Ei siitä lähdetty vessaan jos ei ollut tuuraajaa.- Olkaa nyt vaa iloisia että on töitä ? Tai maalakaa naama mustaksi ja puhukaa arabiaa :(
Kikkelis kokkelis, MITÄS LÄKSIT!
Noh , olen kyllä iloinen että läksin maailman matkalle, enkä jäänyt peräkammariin ! Ei se Suomen ankkalammikko mikäään lintukoto oo !
Ai ruotsi on )))))))))))))))))))))))))))))))
Sellaista se työnteko on. Kannattaa lukea ja opiskella.
Vitut kaikki saa kunnon töitä vaikka lukisivat koko ikänsä ja moni päätyykin vuokrafirmojen paskaduuneihin ja katkeroituvat kun elämä meni ohi lukiessa ammattikirjallisuutta ja päätyikin paskahommiin kuten se naapurin amispoikakin mutta amis elikin ja piti hauskaa vaikka onkin yksinkertaisempi kuin sinä. Kumpikohan eli elämäänsä?
Työ hihnalla on sellaista, ettei sitä kukaan täysjärkinen tee..ainakaan kovin kauaa...
Paljonko Valmet Automotive:n duunareiden Ay-johtaja saa palkkaa?
Olisikohan n. 9,5 € sekunnissa?
SPR:llä aktivoituna ei palkkaa ja sairauspoissaoloon vaaditaan lääkärintodistus, terveydenhoitajan todistus ei riitä kuten normaali työpaikoissa.
Keskitysleirimeininki.
Ja sitten pakko lomalle.....Koska palkka on umpisurkea niin ei kovin korkealta putoo....;)
Tämä oli vain ajan kysymys että koska. Ihmeen pitkään se pyörikin. Ja kun katselee firman tuloksia viimeiseltä 5 vuodelta niin ei kovin häävisti ole mennyt...
Kun Mersun myynti sakkaa, Uusikaupunki supistaa ensimmäisenä.
varmasti helpotus monelle. Ei elämäänsä kannata haaskata tuollaisessa hikipajassa
Se on lopunalkua nyte, riistofirma lopetti rekrynsä kuin seinään, ja samalla alkaa yt:t. Juoskaa kun vielä voitte.
No nythän pääsee kaikki työleiriläiset huilimaan, kolmen kuukauden lomalle!
Menkää urpot orjiksi ja juoksemaan kelloa vastaan.
Kylllä tavallisen apina pitää olla että tuohon suostuu pienellä liksalla mukaan.
Ei tuosta orjuudesta kerrota työhaastattelussa.
Tosi upee alotus avaa ulkopuolisten silmät.
Taas pääsevät hikoilemaan ja pyörtyilemään kun helteet alkaa. Työnjohdolla on tietenkin ilmastointi, mutta duunarit ei sellaista tarvitse. Takki napitettava ylös asti, orjilla oltava yhtenäinen asu.
Voi kun joskus sais noin hyvää liksaa, nyt noin 5,5 euroa tunti
Mitä ammattiliittonne sanoo? Vai onko sekin jo lopettanut toimintansa?
Eurofiilisille saksannuolijoille täytyy suomalaisen ali-ihmisen tuottaa ylihintaisia mersuja, eihän saksalaiselle ubermenschille sopisi noin surkea palkka, siellä samasta hommasta joutuu maksamaan kalliimman hinnan, ehei tälläisiä hommia varten EU vasalli suomesta löytyy hyviä orjia. Mikä irvokkainta, nämä samat veroja maksavat kitupalkka orjat saavat myös kustantaa Saksan ja Ranskan pankkien toimintakyvyn kun ruvetaan tukemaan "etelä-eurooppaa". Hei! me tienataan tällä?
Tuli katsottua tätä Topi-Nuoren miehen elämää. Kaveri sanoo harrastukseksi auton...ilmeisesti tuo Legnum. Onko se harrastus siis että ajaa sillä ja vie korjaamolle. Ei vittu, eikö se osaa korjata mitään itse. Äsken näin sarjasa kun korjaamolla olivat huoltaneet takajarrut ja vaihdelleet polttimoita. Tein äsken joutessani samoja remontteja sukulaisen autoon pihalla.
Sekä että miten helvetin paskaa palkkaa tuolla oikein maksetaan. Ei vittu kannata tuommosilla palkoilla olla töissä kuin pakollisen ajan, opiskele siinä sivussa etänä.
voiperseenvittu...merkkiliikkeeseen johonkin muutamantonnin paskaan laturia. Sellaisen vaihdoin omaan autoon viimeksi...ja 80e.
Apulaitehihna löysällä....voitsiisus...luulin että itse tutkinut sen verren edes. 45E.
työleiri päättyy KIITOS HALLITUKSEN UUSI TYÖTTÖMYYSTAVOITE
Kyllä on törkeää touhua!
Sopimusvalmistajien kohtalo on kaikkialla karu.
Kuka lähettää linkkiketjun valmettiin?
Kenkää tulee 500:lle.
https://yle.fi/a/74-20023226
"Vähennystarve on enintään 940 työntekijää, joista noin puolet toteutetaan toistaiseksi voimassa olevina lomautuksina ja loput irtisanomisina."
Toiset 500 lomauttivat käytännössä siis vajaa 1000 työvoimapulan paikkaajaa lisää.
Ei riitä 500....lähes tuplat tuohon nähden saa fudut.
Kohtahan tuon Valmet Automotiven tarina loppuu...ellei sitten...tuosta tehdä modernia vientikykyistä panssarivaunutehdasta loputtomille länsimarkkinoille: K2 Black Panther ja K9 vaunuille. Kysyntää olisi, vain valmistuslisenssi puuttuu.
Siihen on yksi ratkaisumalli. Ei mene sinne tai muihin pienipalkkaisiin, ottaa sen riskin. Sitten kun myyntiä on tarpeeksi firmalla, on varaa maksaa palkkaa. Eikö Valmet ole aikas suuri firma ja ollut jo kauan käynnissä hommat, että voisi olla varaa normaaliin palkkaan, ei aloittava pienyritys. Jos kukaan ei suostu orjapalkalle, edes ulkomaiset, alkaa palkat juosta ja paremmat työehdot. Joustot. Jopa superjoustot. Niin kauan kuin annetaan polkea palkkoja ja ehtoja, niin kauan sitä tapahtuu. Myös työttömien kohdalla: älä mene orjapajailemaan, etsi inhimillistä. Älä anna kiristää itseäsi ja muita samalla.
Mä ottasin karenssia mieluummin. En ikimaailmassa suostuis liukuhihnalle töihin. Vaikka olishan se hienoa kasata AMG mersuja rikkaille 😭😭😭😭
Onkohan vähä yliammuttu juttu?
Kait siellä kuitenkin reilut tupakkatauot on? 6 kertaa tunnissa röökille 😭😭😭😭
Laitoin tuon viestin Valmetin pomolle.