KÄTEVÄÄ...

23

331

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kun lasta aletaan suojelemaan heti synnytyksestä lähtien, niin ei ole vaaraa että vanhemmat pääsisivät kaappaamaan sen suojelijoiden nokanedestä.

    • muualla

      Jos noilla sijoitusrahoilla tuettaisiin perheitä ei sijoituksia tarvittaisi ollenkaan. Tässä on taas ahnehtijat päässeet etusijalle. Lasten pitää antaa olla vanhempiensa luona ja yhteiskunnan tarjota vaikka kokopäiväisiä kodinhoitajia kriisien ajaksi. Mutta eihän se käy kun se ei tuota mitään perhekotien omistajille.

      • narkkisjajuoppo

        Sinä se pitäisit lapset vaan kaikissa narkkariluolissa ja juopporetkujen kodeissa jossa äidit sammuvat sohville ja mitään sukupuolimoraalia ei edes huusholleissa ole. Sukulaisnainen on sossu kaukana tältä paikkakunnalta, mutta yleisluontoista kuvausta on antanut läävistä, jossa käyvät kotitarkastuksilla katsomassa, onko kumpikaan vanhemmista uusien vaihtuvien puolisoittensa kanssa sopivia vastaamaan jostain 3-vuotiaasta.

        Vai meinaatko, että näille palkataan 24 h kodinhoitaja kotiin hoitamaan lapset.

        Muistakaa kuvat Eriikan kodista, mikä murju ja sotku. Ei noihin millään tukirahoilla saa lapselle kotia.


      • Minäainakaan

        Eikös se Erika ollut jonkun sossutantan lapsenlapsi?


      • Anonyymi00023
        Minäainakaan kirjoitti:

        Eikös se Erika ollut jonkun sossutantan lapsenlapsi?

        satanistien touhuja kuten ynt Vantaallakin verikuun aikaan 5 tapettiin?...

        Satanistit sai tuolla "oikeutuksen" lastenryöstö-toiminnalleen...


    • tärähtäneidenaikaa

      Siis oikeasti, kaikkien tärähtäneiden kirjoitukset pitäisi ottaa tosissaan. Läpäläpä, kyllä äitien olosuhteet, narkkareita, kehitysvammaisia ilman tukiverkkoja tms. ovat syitä, jotka saattavat johtaa vauvojen huostaanottoon.

      kunnat eivät tee tienatakseen, ei tosiaan. Huostaanotto on raskas sosiaalitädillekin, mutta jokainenhan voi valehdella, ihan syyttä otettiin lapsi pois, vaikka sosiaalitoimi joutuu tekemään tarkan päätöksen ja selvityksen.
      Kukapa myöntää, perheemme ei jaksa lapsia, lyömme, narkkaamme, juomme, ruokaa ei viitsitä laittaa, ei pyykkiä pestä, rahat ei riitä lastenvaatteisiin, ja kuka jaksaa lapsia opettaa ihmismäiseen käytökseen. Ei kukaan myönnä sitä, vaan pahat tädit tulivat ja veivät.

      Oulssa horistaan vielä uskonnon kanssa, siellä perheissä on enemmän lapsia kuin pystyvät huoltamaan ja äitien rasittuneet hermot ja fyysinen kunto ei kestä.

    • äijäkorhoska

      Onko tuo Nykysuomen omistaja joku salaliittoihin uskova äijä ja kaikkeen mitä vain eteen hänelle tulee vai tekeekö vain rahaa. Uskon kyllä enemmän ensin mainittuun, mv-median ajaa alas ainakin jo sillä, että täyspäiset lukijat ja kommentoijat sulki sieltä pois. Salaliitto ja sisällsisota-tyypit ja valkonationalistit jätti keskenään hokemaan omia kliseitään.

      • mvturvenuijat

        Huvittavia kommentoijia siellä MVssä. Hyvinä esimerkkeinä kymmenen hoitovirheen köntty, turvenuijan heikki ja granunpertti. Soittivat streemeihin niin selvisi että ovatkin vain vaippoissaan likoavia ja pullistevia vanhoja ukkoja vapisevine äänineen. Paypal-maksukin on liian vaikea hoitaa näille vähä-älyisille junteille.


      • peffannuolijat

        Vahinko, ettei täällä voi tykätä. En viitsi kirjautua, sulla on nasevat ja totuudenmukaiset kommentit. Varmaan et pääse enää Korhosen sivuille kommentoimaan, siellä pitää sitä pikku-ukon mielipiteitä jumaloida ja julkaisiaan höpöjuttuja. Nuolla peffaa.


      • mvturvenuijat
        peffannuolijat kirjoitti:

        Vahinko, ettei täällä voi tykätä. En viitsi kirjautua, sulla on nasevat ja totuudenmukaiset kommentit. Varmaan et pääse enää Korhosen sivuille kommentoimaan, siellä pitää sitä pikku-ukon mielipiteitä jumaloida ja julkaisiaan höpöjuttuja. Nuolla peffaa.

        No kyllä pääsisin mutten viitsi idioottien kanssa määkiä samaa laulua vuodesta toiseen. Ajanvietteen vuoksi välillä seurailen kuinka älykääpiöt itsensä nolaavat. Hyvät naurut niistä usein saa.


    • Jomeneeoudoksikampanjat

      Ne ei lapsilisät ym tuet juokse, jos se kätilön luona käy neuvolassa. Tämäkö oli kirjoituksen tarkoitus, vai mikä? Kätilö huolehtii myös odottavan ja synnyttävän naisen terveydestä.

      • pillimehuvauva

        no niinhän se oululainen lastensa pakastaja teki, kun pelkäsi menettävänsä lapsensa ihmiskaupalle, ties vaikka homoadoptioon tai talmudosatanistien pillimehuksi, ennemmin tappoi vauvansa, jätti neuvolakäynnit jne.

        Jos hirveisiin oloihin tahtoo lapsensa synnyttää, on sitten vaan jätettävä neuvolat ja kätilöt väliin ja synnytettävä se vauveli ihan salaa. Ei kukaan myy vauvaa sitten minnekään. Rahoitettava itse elämänsä eikä mentävä sossuun vinkumaan rahaa.


    • huumeseula

      Oikeat vanhemmat myös laiminlyövät sijaiskodeissa käymisen. Heillä on oikeus käydä lastaan katsomassa ja sijaiskodin tehtävä on pitää yhteyttä biologisiin vanhempiin.

      Joskus tapaamisen edellytyksenä on huumeseula, monet narkkarit eivät ole siinä kunnossa, että valvottukaan tapaaminen sitten sujuisi.

      Tai sitten ilmoittavat tulevansa eivätkä yksinkertaisesti tule. Sössönsöö, rahat ei riittäneet, vaikka sossu antoi matkarahat kyllä., Tai vain unohtui, kun keskikaljabaarissa oli mukavampaa ja just uusi sussukin.

    • xdlcbdf

      Oliko kätilö lestadiolainen?

      • höpsistäaiheettomille

        Oulusssa taitaa olla tavallista holtittomampia vanhempia, tokko sossuntädeissä on sen enempää vikaa. Ja tavallista harhaisempaa yhteiskuntavastaista salaliittoporukkaa. ( Sieltähän on esim, valtava määrä tunnettuja rasisteja.)

        Oulustahan oli sekin vauvoja pakastimessa säilyttänyt nainen. Minua ei saa uskomaan, että keneltäkään otettaan vauvoja pois ilman syytä, jos vaikka edes isä on täyspäinen ja pystyy vauvan huolehtimaan, vaikka äiti olisi mt-hoidossakin.
        Itse ainakin tiedän isän, joka sai vastasyntyneen kotiin äidin kuoltua ja niin hoiti lähipiirinsä kanssa vauvan ilman sijoituksia, kun ei ollt vikaa A) päässä b) ei narkkari c) ei juoppo d) ei kehitysvammainen eikä holtiton elintavoissaan, mikä tietysti on sama kuin A.


      • Sossuauttaaheitäkin
        höpsistäaiheettomille kirjoitti:

        Oulusssa taitaa olla tavallista holtittomampia vanhempia, tokko sossuntädeissä on sen enempää vikaa. Ja tavallista harhaisempaa yhteiskuntavastaista salaliittoporukkaa. ( Sieltähän on esim, valtava määrä tunnettuja rasisteja.)

        Oulustahan oli sekin vauvoja pakastimessa säilyttänyt nainen. Minua ei saa uskomaan, että keneltäkään otettaan vauvoja pois ilman syytä, jos vaikka edes isä on täyspäinen ja pystyy vauvan huolehtimaan, vaikka äiti olisi mt-hoidossakin.
        Itse ainakin tiedän isän, joka sai vastasyntyneen kotiin äidin kuoltua ja niin hoiti lähipiirinsä kanssa vauvan ilman sijoituksia, kun ei ollt vikaa A) päässä b) ei narkkari c) ei juoppo d) ei kehitysvammainen eikä holtiton elintavoissaan, mikä tietysti on sama kuin A.

        No mä tiedän perheen jonka isä sai ehdollisen tuomion taponyrityksestä, äiti on lataamossa vähän väliä ja ovat periaatteessa eronneet mutta jatkuvasti ottavat yhteen keskenään. Lapsi on 2-vuotias eikä ole otettu huostaan kun ovat kuitenkin lapsestaan huolehtineet asiallisesti.


      • Sossuauttaaheitäkin
        Sossuauttaaheitäkin kirjoitti:

        No mä tiedän perheen jonka isä sai ehdollisen tuomion taponyrityksestä, äiti on lataamossa vähän väliä ja ovat periaatteessa eronneet mutta jatkuvasti ottavat yhteen keskenään. Lapsi on 2-vuotias eikä ole otettu huostaan kun ovat kuitenkin lapsestaan huolehtineet asiallisesti.

        Ja unohdin kirjoittaa että maahanmuuttokriittisiä ovat ja mv:n julkaisuja jakavat.


    • lääkärinsanoja

      Ja nää jutut aivojen juonnista pillilllä on lääkärin kertomuksia, helsinkiläinen lääkäri ja psykiatri puhuu ja kirjoittaa tuollaisia totuuden sanoja. Oli kunnallisvaaliehdokkaanakin TErve Helsinki-ryhmittymässä.

    • VastakarvanSKEida

      Vastakarvaan on selvästi SKEidanhajuinen!
      Ettei olis vaan Oulun kiiluvasilmainen vinoturpa.

    • eiolelapsillahelppoa

      Kai sitä jokainen mamma kävisi jaksamattomaksi, jos yhteiskunta "käyttäisi tukirahat" kustantamalla 24 h maksuttomia kotiapuja perheeseen.

      Aika usein huostaanotoissa on kyse isommista lapsista, jotka omien ongelmiensa takia joutuvat johonkin sijaiskotiin, välit vanhempien kanssa nk tulehtuneet. Jossainhan lasten on asuttava, vaikka narkkaavat, juovat ja ovat murrosiän tai esimurrosiän raivotaudeissa.

      Ei se ole lapsillakaan helppoa , isäpuolet ja äitipuolet vaihtuvat. Pahimmillaan tämmöistä kuten yhdellä lasteni kaverilla oli. Isällä oli ed. liiton lapsia, äidillä kahdesta edellisestä, lapsi tuli lähelle teini-ikää, vanhemmat erosivat taas. Lapsi meni mummon kanssa asumaan. Isä meni uuteen avioon, sai kaksi lasta, äitipuoli ei tytöstä tykännyt, joutui lapsenvahdiksi aina, kun meni isän luo. Äiti sai au-lapsen alkoholiongelmiensa keskelle, tyttö palasi pikkusisarensa takia äidin luo, ei jaksanut hoitaa lasta ja äitiään, lukioikäinen palasi mummon luo takaisin. Sisarus oli jonkun vuoden huostassa, mutta palasi äitinsä luokse.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. VVM Riikka Purra ministerin asemassaan valehteli ja rikkoi perustuslakia.

      Valtiovarainministeri Riikka Purra (PS) kiisti Ylen ykkösaamussa luvanneensa ennen vaaleja, ettei pienituloisilta leikat
      Politiikka
      47
      9641
    2. Purra ennen vaaleja: "pienituloisten etuuksista leikkaaminen ei meille käy"

      "...perussuomalaisten ero muun muassa kokoomukseen, joka haluaa leikata pienituloisten etuuksista, se ei meille käy."
      Maailman menoa
      38
      3596
    3. Ammattiliittojen jäsenmaksut valtion maksettavaksi

      Ammattiliitot neuvottelvat jäsenilleen paremmat palkat, jotka lisäävät valtio verotuloja. Tästä syystä valton tulee maks
      Maailman menoa
      31
      3147
    4. Toksinen persuvasemmisto

      Kun toksiset ihmiset eivät kykene hallitsemaan sinua, saamaan sinua näkemään asiat niin kuin he haluaa, toimimaan niin k
      Maailman menoa
      20
      2800
    5. Rikkaiden ja yritysten veroaleen ei ole varaa

      Ei pieni Suomi pysty elättämään vanhenevaa väestöä nykyisellä veroasteella. Ainakin 5-prosenttiyksikköä pitää kokonaisve
      Maailman menoa
      19
      2365
    6. Riikka Purra: Autoilu tulee Suomen valtiolle pyöräilyä edullisemmaksi! Siksi pyöräetu poistettiin!

      🐸🐸🐸🐸🐸 Perussuomalaisten trollitehdas kiukkuaa kun Riikka Purra päästi taas sammakoita suustaan että autoilu tulee S
      Maailman menoa
      343
      1858
    7. Kerro tarinasi

      Miten kaikki alkoi.
      Ikävä
      100
      1277
    8. Tikkunenällä on kovat luulot itsestään

      Mut ei tarjottavana muuta kuin katkeruutta, ilkeyttä ja ilkeä luonne hyih.. oikea miesten nielijä Onneksi kaivatullani
      Ikävä
      13
      1243
    9. Miten määrittelisit suhteesi häneen?

      Mistä on kyse?
      Ikävä
      93
      1093
    10. Huomentaaaa

      Hyvää huomenta.... Tiiätkö kuinka vaikeata susta on ottaa mitään selvää ja ymmärtää yhtään mitään? Mukavaa päivää... sil
      Ikävä
      25
      1060
    Aihe