KÄTEVÄÄ...

23

319

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kun lasta aletaan suojelemaan heti synnytyksestä lähtien, niin ei ole vaaraa että vanhemmat pääsisivät kaappaamaan sen suojelijoiden nokanedestä.

    • muualla

      Jos noilla sijoitusrahoilla tuettaisiin perheitä ei sijoituksia tarvittaisi ollenkaan. Tässä on taas ahnehtijat päässeet etusijalle. Lasten pitää antaa olla vanhempiensa luona ja yhteiskunnan tarjota vaikka kokopäiväisiä kodinhoitajia kriisien ajaksi. Mutta eihän se käy kun se ei tuota mitään perhekotien omistajille.

      • narkkisjajuoppo

        Sinä se pitäisit lapset vaan kaikissa narkkariluolissa ja juopporetkujen kodeissa jossa äidit sammuvat sohville ja mitään sukupuolimoraalia ei edes huusholleissa ole. Sukulaisnainen on sossu kaukana tältä paikkakunnalta, mutta yleisluontoista kuvausta on antanut läävistä, jossa käyvät kotitarkastuksilla katsomassa, onko kumpikaan vanhemmista uusien vaihtuvien puolisoittensa kanssa sopivia vastaamaan jostain 3-vuotiaasta.

        Vai meinaatko, että näille palkataan 24 h kodinhoitaja kotiin hoitamaan lapset.

        Muistakaa kuvat Eriikan kodista, mikä murju ja sotku. Ei noihin millään tukirahoilla saa lapselle kotia.


      • Minäainakaan

        Eikös se Erika ollut jonkun sossutantan lapsenlapsi?


      • Anonyymi00023
        Minäainakaan kirjoitti:

        Eikös se Erika ollut jonkun sossutantan lapsenlapsi?

        satanistien touhuja kuten ynt Vantaallakin verikuun aikaan 5 tapettiin?...

        Satanistit sai tuolla "oikeutuksen" lastenryöstö-toiminnalleen...


    • tärähtäneidenaikaa

      Siis oikeasti, kaikkien tärähtäneiden kirjoitukset pitäisi ottaa tosissaan. Läpäläpä, kyllä äitien olosuhteet, narkkareita, kehitysvammaisia ilman tukiverkkoja tms. ovat syitä, jotka saattavat johtaa vauvojen huostaanottoon.

      kunnat eivät tee tienatakseen, ei tosiaan. Huostaanotto on raskas sosiaalitädillekin, mutta jokainenhan voi valehdella, ihan syyttä otettiin lapsi pois, vaikka sosiaalitoimi joutuu tekemään tarkan päätöksen ja selvityksen.
      Kukapa myöntää, perheemme ei jaksa lapsia, lyömme, narkkaamme, juomme, ruokaa ei viitsitä laittaa, ei pyykkiä pestä, rahat ei riitä lastenvaatteisiin, ja kuka jaksaa lapsia opettaa ihmismäiseen käytökseen. Ei kukaan myönnä sitä, vaan pahat tädit tulivat ja veivät.

      Oulssa horistaan vielä uskonnon kanssa, siellä perheissä on enemmän lapsia kuin pystyvät huoltamaan ja äitien rasittuneet hermot ja fyysinen kunto ei kestä.

    • äijäkorhoska

      Onko tuo Nykysuomen omistaja joku salaliittoihin uskova äijä ja kaikkeen mitä vain eteen hänelle tulee vai tekeekö vain rahaa. Uskon kyllä enemmän ensin mainittuun, mv-median ajaa alas ainakin jo sillä, että täyspäiset lukijat ja kommentoijat sulki sieltä pois. Salaliitto ja sisällsisota-tyypit ja valkonationalistit jätti keskenään hokemaan omia kliseitään.

      • mvturvenuijat

        Huvittavia kommentoijia siellä MVssä. Hyvinä esimerkkeinä kymmenen hoitovirheen köntty, turvenuijan heikki ja granunpertti. Soittivat streemeihin niin selvisi että ovatkin vain vaippoissaan likoavia ja pullistevia vanhoja ukkoja vapisevine äänineen. Paypal-maksukin on liian vaikea hoitaa näille vähä-älyisille junteille.


      • peffannuolijat

        Vahinko, ettei täällä voi tykätä. En viitsi kirjautua, sulla on nasevat ja totuudenmukaiset kommentit. Varmaan et pääse enää Korhosen sivuille kommentoimaan, siellä pitää sitä pikku-ukon mielipiteitä jumaloida ja julkaisiaan höpöjuttuja. Nuolla peffaa.


      • mvturvenuijat
        peffannuolijat kirjoitti:

        Vahinko, ettei täällä voi tykätä. En viitsi kirjautua, sulla on nasevat ja totuudenmukaiset kommentit. Varmaan et pääse enää Korhosen sivuille kommentoimaan, siellä pitää sitä pikku-ukon mielipiteitä jumaloida ja julkaisiaan höpöjuttuja. Nuolla peffaa.

        No kyllä pääsisin mutten viitsi idioottien kanssa määkiä samaa laulua vuodesta toiseen. Ajanvietteen vuoksi välillä seurailen kuinka älykääpiöt itsensä nolaavat. Hyvät naurut niistä usein saa.


    • Jomeneeoudoksikampanjat

      Ne ei lapsilisät ym tuet juokse, jos se kätilön luona käy neuvolassa. Tämäkö oli kirjoituksen tarkoitus, vai mikä? Kätilö huolehtii myös odottavan ja synnyttävän naisen terveydestä.

      • pillimehuvauva

        no niinhän se oululainen lastensa pakastaja teki, kun pelkäsi menettävänsä lapsensa ihmiskaupalle, ties vaikka homoadoptioon tai talmudosatanistien pillimehuksi, ennemmin tappoi vauvansa, jätti neuvolakäynnit jne.

        Jos hirveisiin oloihin tahtoo lapsensa synnyttää, on sitten vaan jätettävä neuvolat ja kätilöt väliin ja synnytettävä se vauveli ihan salaa. Ei kukaan myy vauvaa sitten minnekään. Rahoitettava itse elämänsä eikä mentävä sossuun vinkumaan rahaa.


    • huumeseula

      Oikeat vanhemmat myös laiminlyövät sijaiskodeissa käymisen. Heillä on oikeus käydä lastaan katsomassa ja sijaiskodin tehtävä on pitää yhteyttä biologisiin vanhempiin.

      Joskus tapaamisen edellytyksenä on huumeseula, monet narkkarit eivät ole siinä kunnossa, että valvottukaan tapaaminen sitten sujuisi.

      Tai sitten ilmoittavat tulevansa eivätkä yksinkertaisesti tule. Sössönsöö, rahat ei riittäneet, vaikka sossu antoi matkarahat kyllä., Tai vain unohtui, kun keskikaljabaarissa oli mukavampaa ja just uusi sussukin.

    • xdlcbdf

      Oliko kätilö lestadiolainen?

      • höpsistäaiheettomille

        Oulusssa taitaa olla tavallista holtittomampia vanhempia, tokko sossuntädeissä on sen enempää vikaa. Ja tavallista harhaisempaa yhteiskuntavastaista salaliittoporukkaa. ( Sieltähän on esim, valtava määrä tunnettuja rasisteja.)

        Oulustahan oli sekin vauvoja pakastimessa säilyttänyt nainen. Minua ei saa uskomaan, että keneltäkään otettaan vauvoja pois ilman syytä, jos vaikka edes isä on täyspäinen ja pystyy vauvan huolehtimaan, vaikka äiti olisi mt-hoidossakin.
        Itse ainakin tiedän isän, joka sai vastasyntyneen kotiin äidin kuoltua ja niin hoiti lähipiirinsä kanssa vauvan ilman sijoituksia, kun ei ollt vikaa A) päässä b) ei narkkari c) ei juoppo d) ei kehitysvammainen eikä holtiton elintavoissaan, mikä tietysti on sama kuin A.


      • Sossuauttaaheitäkin
        höpsistäaiheettomille kirjoitti:

        Oulusssa taitaa olla tavallista holtittomampia vanhempia, tokko sossuntädeissä on sen enempää vikaa. Ja tavallista harhaisempaa yhteiskuntavastaista salaliittoporukkaa. ( Sieltähän on esim, valtava määrä tunnettuja rasisteja.)

        Oulustahan oli sekin vauvoja pakastimessa säilyttänyt nainen. Minua ei saa uskomaan, että keneltäkään otettaan vauvoja pois ilman syytä, jos vaikka edes isä on täyspäinen ja pystyy vauvan huolehtimaan, vaikka äiti olisi mt-hoidossakin.
        Itse ainakin tiedän isän, joka sai vastasyntyneen kotiin äidin kuoltua ja niin hoiti lähipiirinsä kanssa vauvan ilman sijoituksia, kun ei ollt vikaa A) päässä b) ei narkkari c) ei juoppo d) ei kehitysvammainen eikä holtiton elintavoissaan, mikä tietysti on sama kuin A.

        No mä tiedän perheen jonka isä sai ehdollisen tuomion taponyrityksestä, äiti on lataamossa vähän väliä ja ovat periaatteessa eronneet mutta jatkuvasti ottavat yhteen keskenään. Lapsi on 2-vuotias eikä ole otettu huostaan kun ovat kuitenkin lapsestaan huolehtineet asiallisesti.


      • Sossuauttaaheitäkin
        Sossuauttaaheitäkin kirjoitti:

        No mä tiedän perheen jonka isä sai ehdollisen tuomion taponyrityksestä, äiti on lataamossa vähän väliä ja ovat periaatteessa eronneet mutta jatkuvasti ottavat yhteen keskenään. Lapsi on 2-vuotias eikä ole otettu huostaan kun ovat kuitenkin lapsestaan huolehtineet asiallisesti.

        Ja unohdin kirjoittaa että maahanmuuttokriittisiä ovat ja mv:n julkaisuja jakavat.


    • lääkärinsanoja

      Ja nää jutut aivojen juonnista pillilllä on lääkärin kertomuksia, helsinkiläinen lääkäri ja psykiatri puhuu ja kirjoittaa tuollaisia totuuden sanoja. Oli kunnallisvaaliehdokkaanakin TErve Helsinki-ryhmittymässä.

    • VastakarvanSKEida

      Vastakarvaan on selvästi SKEidanhajuinen!
      Ettei olis vaan Oulun kiiluvasilmainen vinoturpa.

    • eiolelapsillahelppoa

      Kai sitä jokainen mamma kävisi jaksamattomaksi, jos yhteiskunta "käyttäisi tukirahat" kustantamalla 24 h maksuttomia kotiapuja perheeseen.

      Aika usein huostaanotoissa on kyse isommista lapsista, jotka omien ongelmiensa takia joutuvat johonkin sijaiskotiin, välit vanhempien kanssa nk tulehtuneet. Jossainhan lasten on asuttava, vaikka narkkaavat, juovat ja ovat murrosiän tai esimurrosiän raivotaudeissa.

      Ei se ole lapsillakaan helppoa , isäpuolet ja äitipuolet vaihtuvat. Pahimmillaan tämmöistä kuten yhdellä lasteni kaverilla oli. Isällä oli ed. liiton lapsia, äidillä kahdesta edellisestä, lapsi tuli lähelle teini-ikää, vanhemmat erosivat taas. Lapsi meni mummon kanssa asumaan. Isä meni uuteen avioon, sai kaksi lasta, äitipuoli ei tytöstä tykännyt, joutui lapsenvahdiksi aina, kun meni isän luo. Äiti sai au-lapsen alkoholiongelmiensa keskelle, tyttö palasi pikkusisarensa takia äidin luo, ei jaksanut hoitaa lasta ja äitiään, lukioikäinen palasi mummon luo takaisin. Sisarus oli jonkun vuoden huostassa, mutta palasi äitinsä luokse.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Dannysta tulee isä 83-vuotiaana

      Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll
      Maailman menoa
      125
      4943
    2. Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa

      Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava
      Maailman menoa
      173
      3742
    3. Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?

      Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi
      Maailman menoa
      46
      3188
    4. Pääsiäisen kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä kirjoitus kertoo Riikka Purrasta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus pursuaa halveksivaa, jopa a
      Maailman menoa
      21
      3153
    5. Henkirikos kiuruvedellä

      Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut
      Kiuruvesi
      39
      1697
    6. Gallup: Mitä teillä syödään pääsiäisenä, onko juhlaruokaa vai meneekö arkiruoilla?

      Monessa perheessä pääsiäisenä pöytään pistetään vähän parempaa herkkua. Pääruokaan panostetaan ja lisäksi leivotaan vaik
      Liharuoka
      40
      1279
    7. Loimaan k-citymarketilla puukotus

      Jonka on puukotettu Loimaan citymarketilla tänään iltapäivällä noin klo 14. Kuulin kun ambulanssi huusi kaupungilla kun
      Loimaa
      38
      1175
    8. Martinan ex-rakas ulkoilutti Espanjassa koiraa.

      No on hyvä asia, että heillä on kuitenkin hyvät välit, vaikka eroneet jo viimme syksynä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      303
      1080
    9. Kunnanjohtaja haista sinä

      Kyvytön johtamaan kuntaa! Täysin kyvytön. Toivottavasti Hattula saa sinut vaivoikseen. Epäpätevä, ammattitaidoton, yhtei
      Heinävesi
      23
      1054
    10. Jos hän pyytäisi luokseen!?

      Uskaltaisitko mennä?
      Ikävä
      83
      1036
    Aihe