Mistään ei saanut leikata edunsaajien vaatimuksesta.
https://www.kauppalehti.fi/uutiset/vihreiden-vartia-ryopyttaa-yritystukityoryhmaa-keskustelu-meni-niin--etta-voidaanko-sopia--ettei-tasta-tuesta-leikata-mitaan/M8RwZxfR?ref=iltalehti:1970&utm_
https://www.kauppalehti.fi/uutiset/vihreiden-vartia-ryopyttaa-yritystukityoryhmaa-keskustelu-meni-niin--etta-voidaanko-sopia--ettei-tasta-tuesta-leikata-mitaan/M8RwZxfR?ref=iltalehti:1970&utm_
Vastaukset 5
Vanhimmat
Voisiko Ay-liike tehdä ensimmäisen aloitteen ja luopua verovapaudestaan? Jos Ay-mafian veronkierto saataisiin kuriin, niin niillä kertyneillä veromäärillä palkattaisiin aika monta uutta vanhushoitajaa.
Säätiöt verolle heti. Kepulla on oma vuokra-asuntofirma Nuorisosäätiö, kokoomuksella vuokrafirma Sato ja Suomen ruotsinkielisellä rahalla myös oma vuokra-asuntobisneksensä.
Valtion keräämistä verorahoista pyöreästi puolet menee suoraan ja välillisesti yritystukiin kun mukaan lasketaan kaikki turhat, ylimitoitetut, alakanttiin budjetoidut jne. ja hulppeasti hinnoitellut työt ja urakat. Entä kuinka paljon mikro- ja pienyrittäjät hyötyvät näistä tuista - eipä juurikaan. Edes kapitalistiset asiantuntijat eivät voi enää olla vaiti tästä ongelmasta. Ei ole ihme ettei veroeurot tahdo riittää mihinkään ja hallituksen viisas idea on tietysti leikata hädässä olevien viimeisiä almuja ja sanktioida/kepittää työttömiä. En ymmärrä mistä markkinatalouden aapisesta moiset konstit on löydetty?
Suomenhurrien verovapaat säätiöt verolle myös.
Hutrisäätiöiltä voidaankin ottaa hiukan takautuvasti, vaikkapa n. 500 vuoden ajalta.
Samoin meille mukanaan tuomaltaan kirkolta.