mitä jumalalla tekee

ovenstoppari

En keksi mitään järkevää käyttöä jumalalle.

21

336

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 12____13

      Onneksi asia on niin, ettei sinun tarvitse tehdä mitään Jumalalla. Et edes voisi, vaikka haluaisit. Kysymys on ennemmin siitä, mitä Jumala tekee sinulle.

      • totuudensana

        Niin harvemmin olemattomiin voi vaikuttaa.
        Minä lupaan sinulle vetää jumalaa parrasta, jos hänet tapaan.


      • 12____13
        totuudensana kirjoitti:

        Niin harvemmin olemattomiin voi vaikuttaa.
        Minä lupaan sinulle vetää jumalaa parrasta, jos hänet tapaan.

        tuskin, minun Jumala on henki ja rakkaus, kuten Raamattu opettaa:

        Jumala on Henki; ja jotka häntä rukoilevat, niiden tulee rukoilla hengessä ja totuudessa.
        Joh. 4:24

        Joka ei rakasta, se ei tunne Jumalaa, sillä Jumala on rakkaus.
        1 Joh. 4:8


      • rakastarosvoasanoijeesus
        12____13 kirjoitti:

        tuskin, minun Jumala on henki ja rakkaus, kuten Raamattu opettaa:

        Jumala on Henki; ja jotka häntä rukoilevat, niiden tulee rukoilla hengessä ja totuudessa.
        Joh. 4:24

        Joka ei rakasta, se ei tunne Jumalaa, sillä Jumala on rakkaus.
        1 Joh. 4:8

        Rakasta murhaajaa, kuuluu jeesustelun rakkauteen.


    • Tietokone on ihmisen luoma Jumala, jonka laskentateho on biljoona kertaa ihmistä nopeampi. Käytät tietokonetta sangen usein ja moneen eri tarkoitukseen.
      Samoin Jumala on - kenen tahansa luoma onkaan - biljoonia kertoja ihmistä parempi monilla aloilla.
      Tietokonetta vaivaa virukset ja hakkerit. Samoin Jumalan työtä kalvaa monet eri viholliset.

      Lisäksi Jumala on tavallaan itse itsensä vihollinen kun on sitonut kätensä toimimaan tietyn aikatalulun mukaan. Yhtenä aikana opiskellaan lakia eikä muuta, toisena aikana kirjoitetaan 2000 tieteen teosta mutta ei muuta, yhtenä aikana viljellään hedelmäpuita mutta ei muuta.

      Jumala on monin tavoin paradoxi.

      • 1000x_muurahaistaparempi

        Miten biologinen olento voi olla biljoona kertaa minua parempi.


    • Uskonnot ja kirkot keksineet ja kehittäneet ovat ilmeisestikin sitten olleet sinua kekseliäämpiä. Mikä mahtava vallankäytön ja hallinnan väline uskonto ja kirkko onkaan!

      Toisaalta, ehkä toisten ihmisten raaka alistaminen ei olekaan "järkevää". Tehokasta ja tuottoisaa se näyttää kyllä vuosituhansien ajan olleen.

      • tarvitaankehitystä

        Debiilejä voi ohjailla mielin määrin.


    • Eikiitosjeesus

      Kyllä mielikuvituksen tuotetta voi käyttää tyhmän jymäyttämiseen yhä. Hyvin myy yhä. Poistaa järjenkäytön kuin Vim rasvatahrat. Eikä tässä vielä kaikki.... Sanoo uskonnollinen helppoheikki.

    • Eikiitosjeesus

      Jumaliahan käytetään ainakin koriste-esineinä. Pastasiivilällä on oikeaakin käyttöä.

    • Jumala loi kielet, Hän manifestoi antiikin filosofian, Hän toi oikeudenmukaisuuden Valistuksen myötä. Yms. Hän suosii joitakin paljon, mutta kohtelee joitakin pesuvatina tai ylimielisesti.

      Ei hänestä pääse selvyyteen helposti. Jotta saisi jonkin kuvan hänestä pitäisi oppia puhumaan eläinten kieltä. Kaikkien eläinlajien ominaisuudet tutkia. Mutta monet lajit ovat jo sukupuuttoon kuolleet.

      • jumalaloidebiilit

        Liittyykö tämä "opetelkaa uimaan" kyltti rikokseen.


    • VtnSk

      Tarkoititko jotain tiettyä jumalaa vai niitä kaikkia?

      • enkykenekäsittämään

        Kerro mikä on jumala, koska minä en tiedä mikä se on.


      • kysyhäneltä
        enkykenekäsittämään kirjoitti:

        Kerro mikä on jumala, koska minä en tiedä mikä se on.

        Aloittajakin tietää koska ei voi käyttää sitä mihinkään.


      • äläluotauskoviin
        kysyhäneltä kirjoitti:

        Aloittajakin tietää koska ei voi käyttää sitä mihinkään.

        Uskovaiset ei kerro tarkasti asioita, koska valehtelevat aina tilanteen mukaan.


    • suomuumio

      Jumala survaistaan saappaalla turpeen alle piiloon.

    • Hailputler

      Jos on vaikkapa puujumala tai virnuileva Budha niin käy se ovenpönkästä. Jotain hyötyä sentään.

    • polee.mikko

      Ihminen voi elää elämäänsä ihan hyvin uskomatta mihinkään jumalaan tai jumaliin tai jumaluuksiin. Ihminen ei tarvitse Jumalaa mihinkään tämän elämän aikana. Asiat etenevät, vaikka ihminen ei turvaisi Jumalaan, ei luottaisi Jumalaan, ei riippuisi kiinni Jumalasta, ei tottelisi Jumalaa eikä uskoisi, että Jumala on olemassa. Uskoa Jumalaan ei tarvita tämän elämän elämiseksi.

      Uskovaisen kannalta asiat voivat olla toisin. Uskovainen turvautuu Jumalaan ja hänen armoonsa, riippuu kiinni hänen hyvyydessään, tottelee Jumalaa, luottaa Jumalaan ja uskoo hänen toimivan aktiivisesti tässä maailmassa ja sen ulkopuolella. Uskovaisen mielestä Jumala pitää elossa eläviä olentoja ja koossa tätä universumia voimallaan ja viisaudellaan. Ilman Jumalaa ei olisi mitään elävää eikä universumia, joka toimii järjestelmällisesti ja "lakien" mukaan.

      Uskovainen kristitty ei usko Jumalaan vain tämän elämän vuoksi vaan myös tulevan ja nimenomaan tulevan ikuisen elämän vuoksi, saadakseen sen Jumalan lahjana hänen armostaan. Tämä on sikäli omituinen väite, että monet nimeltään kristityt tekevät hyvää ja karttavat pahaa saadakseen palkinnon: päästäkseen perille Jumalan valtakuntaan ikuisuudessa. He toisin sanoen etsivät palkkiota ja ovat ansiohakuisia: siinä motiivi heidän "pyhälle elämälleen". Ei kiitos!


    • vm41

      Jumala syntyy vain käsitteenä tarvitsijalleen vahvan mielikuvituksen avulla, tai sitten heikon itsetunnon vuoksi.
      Jumala on siihen uskovalle kuin kainalosauva, johon nojata kun oma henkinen sekä ruumiillinen taito ole riittävä.
      Näitä vajaita tekeleitä muodostuu aina kun jotain tehdään huonojen työkalujen avulla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      70
      3149
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2495
    3. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2136
    4. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      94
      2045
    5. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      55
      1952
    6. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      42
      1594
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      40
      1560
    8. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1253
    9. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      139
      1168
    10. Vuodetvierii

      E siitä tulee nyt 50 vuotta oivoi
      Ähtäri
      6
      1083
    Aihe