ten potlasvahinkoja. Yksityissektori johtaa potilasvahingoissa.
http://www.iltalehti.fi/kotimaa/201804052200855766_u0.shtml
http://www.iltalehti.fi/kotimaa/201804052200855766_u0.shtml
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Äitini oli lonkkaleikkauksessa ja operoitu jalka on nyt pitempi kuin leikkaamaton ja äiti ontuu kävellessään.
Invan ortopedi edesmennyt Paavilaisen Timppa teki hyvää työtä,mitä taas ei voinut sanoa prof .suomenhurri Slätiksestä.
Aloitusta jakoon.
On todella harmillista, että terveydenhuollon hallintoon menevät töihin pätevimmät ja potilaita hoitaviksi lääkäreiksi yhteiskunnan tumpeleimmat.
Moraalisesti tämä on väärin. Nämä terveydenhuollon hallintieteiden maisterit ym. on pikaisesti muuntokoulutettava päteviksi lääkäreiksi ja nykyiset lääkärit siirrettävä hallintoon heidän tilalleen leikkaamaan ja pinoamaan A4- arkkeja.
Palkkaus on heti muutettava niin, että hallinnon johtajille ja neuvotteleville virkamiehille aletaan maksamaankin huonompaa palkkaa kuin leikkaaville lääkäreille, jolloin hallinnon väki saadaan houkuteltua potilastyöhön.
Ihmiset eivät näytä käsittävän, että mikä tahansa leikkaus on aina riski vaikka tekijä olisi maailmanluokan huippu. Leikkauksessa kajotaan aina ihmisen herkkään koneistoon, joka saattaa reagoida toimenpiteeseen odottamattomalla tavalla. Lääkäri tekee parhaansa mutta ei ole kuitenkaan taikuri.
EEipotilas vaadi taikuruutta lääkäriltä mutta TYÖNSÄ OSAAMISTA.
nosto
Miksi Suomessa ei kouluteta lääkäreiksi sellaisia, jotka pystyvät itsenäiseen lääkärin työhön kuten yleensä maailmalla? Tällöin hallinnon tarve pienenisi rajusti.
Nyt joudutaan ylläpitämään valtavaa monitasoista verkostoa, joka valvoo ja johtaa lääkäreitä, koska muutoin lääkärit eivät tekisi kunnolla töitä vaan jopa lintsaisivat. Monissa sairaaloissa on jouduttu menemään lääkäreiden osalta kellokortti ja kulun valvontaan, joka vaatii valvojia ja heille johtajia.
Kaiken huippu on, että monissa sairaaloissa on vain 1-2 alansa erikoislääkäriä ja
silti heitä valvomaan ja johtamaan tarvitaan suuri joukko hallinnollista väkeä.
Olisi ainakin näiden osalta minimivaatimus, että koulutukseen valittaisiin henkilöitä, jotka kykenisivät itsenäiseen ajatteluun kuten hallinnolliseen koulutukseen valitut, joista tumpeloimmat hakeutuvat kunnallisaloille ollen sielläkin lääkäreitä fiksumpia.
Vanha sanonta tuli mieleeni eli "kello yks, hyvästi Hyks".
Mulla leikattiin varpaita jotka nivelpsoriasis oli paksuntanut joten kengät hankasivat mutta leikkurina oli harjoittelija joka ei osannut hommaansa vaan vaiva jatkuu mutta en enää jaksa mennä uusintaleikkaukseen.