Aamulla rukoilin

Aamulla rukoilin että jumala puottaisi lumet katolta mutta ei ainakaan vielä iltaan menessä ole käynyt puottamassa. Kyllä pitää aamulla kiivetä itse katole lumi töihin.
Ei vakka tietää että minulla on selkä kiepeä että vaikeaa on työ mutta kun ei ole rahaa ketään hommaan palkata, eikä se jumalakaan tule kaveriksi.
5239
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Jotkut ajattelevat, että jos on jumala niin jumala on toiveidentäyttämisautomaatti. Heidän mielestään jumalan olemattomuuden todistaa, että joku heidän toiveistaan ei täyty. Eräs vapaa-ajattelija kertoi, että hänen uskonsa lakkasi, kun hänen rukouksessa esittämänsä pyyntö ei toteutunut.

Äänestä
  • Kiinnostaisi tietää mitä hän oli pyytänyt. Ihminen luulee tarvitsevansa sitä ja tätä mutta Jumala tietää mitä me todella tarvitsemme. Eikä Jumala kaikkiin pyyntöihin välttämättä heti vastaa, voihan olla että rukousvastaus tulee myöhemmin tai sitten ei ole Jumalan tahto että joku ihminen saa jotain mitä on pyytänyt. On tärkeää pyytää Jumalalta Jumalan tahdon mukaisia asioita ja etsiä Jumalan tahtoa, mutta kun kerran kyseessä on vapaa-ajattelija niin olettaisin että vapaa-ajattelija ei ole raamatullisessa (pelastavassa) uskossa, joten vapaa-ajattelija ei etsi Jumalan tahtoa vaan omaa tahtoaan varsinkin ajattelun suhteen koska ymmärrän vapaa-ajattelun niin että vapaa-ajattelija ajattelee olevansa vapaa Raamatun mukaisesta ajattelusta eli "ajattelee omilla aivoillaan". Ei ihmisen oma järkeily vie yhtään minnekkään.

    Jumala on ainoa viisas

    Äänestä

Jospa sinä kuitenkin pystyit siihen itse, ja se jumala jota rukoilit, tiesi sen.

Äänestä
  • Olisi jumala avuksi voinut tulla, minulla 2 lumilapiota 2 työnnitä ja 2 lumikolaa, kyllä siinä olisi jumalalle ollut myös työkalut mutta ei sitä näkynyt. kaiketi oli muita kiireitä.

    Äänestä

Eli jumala romahduttaisi katon ja keväämmällä poistaisi lumet.
Jumala olisi olemassa, jos juhannuksena toivoisit lumisadetta ja se toteutuisi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Uskovajaepäilevä kirjoitti:

Aamulla rukoilin että jumala puottaisi lumet katolta mutta ei ainakaan vielä iltaan menessä ole käynyt puottamassa. Kyllä pitää aamulla kiivetä itse katole lumi töihin.
Ei vakka tietää että minulla on selkä kiepeä että vaikeaa on työ mutta kun ei ole rahaa ketään hommaan palkata, eikä se jumalakaan tule kaveriksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu